يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازتاب انتخابات ایران در رسانه‌های بین‌المللی

روزنامه گاردین نوشته است، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رای رفته‌اند که گفته می‌شود نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تاثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. / گزارش تصویری

iran-emrooz.net | Fri, 19.05.2017, 16:43

● خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به رویارویی مستقیم حسن روحانی و ابراهیم رئیسی می‌نویسد که در این انتخابات رئیس جمهور کنونی ایران با ائتلافی نیرومند روبرو است که از ابراهیم رئیسی پشتیبانی می‌کند. این گزارش عناصر تشکیل‌دهنده این ائتلاف را از جمله سپاه پاسداران،‌ آیت‌الله خامنه‌ای و نیروهای سنتی و محافظه‌کار در ایران دانسته است. رویترز هشدار روحانی به نیروهای نظامی در انتخابات را شاهدی بر نگرانی از تخلف و تقلب در انتخابات پیش رو خوانده است.
این خبرگزاری نوشت، مردم ایران در ساعات ابتدایی روز جمعه رای‌ دهی برای انتخابات میان دو نامزد اصلی ریاست جمهوری، یعنی حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه روی ایران و ابراهیم رئیسی از اصولگرایان که فردی تندرو است را آغاز کردند. رئیسی ۵۶ ساله و روحانی ۶۸ ساله رقبای اصلی در این انتخابات هستند و بنابر اعلام رسانه‌های داخلی، حدود ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی در سراسر ایران برای محافظت از این انتخابات مستقر شده‌اند.

● بخش آلمانی دویچه وله نیز رقابت میان روحانی و رئیسی را انتخابی میان گشایش سیاست در قبال جامعه بین‌المللی یا فرورفتن در انزوای سیاسی برای کشور ایران دانسته است. بنا به تفسیر دویچه وله انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ انتخابی مهم برای جهت‌گیری آتی ایران است. در این گزارش هم‌چنین به نقش و نفوذ محدود مقام رئیس جمهوری اشاره شده است. در این گزارش آمده است که حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت از بشار اسد با تغییر رئیس جمهور دستخوش دگرگونی نخواهد شد.

● روزنامه «جمهوریت» چاپ استانبول نیز انتخابات ۱۳۹۶ را «مهم‌ترین انتخابات از زمان انقلاب ۵۷ تا کنون» در ایران دانسته است. این روزنامه با اشاره به انتخابات پارلمانی دو سال پیش که تحت نظارت دولت روحانی برگزار شد تاکید کرده که انتخابات امسال نیز احتمالاً با مشارکت بالایی مواجه خواهد شد. «جمهوریت» روحانی را تنها کاندیدای معتدلی دانسته که می‌تواند روابط ایران با جامعه بین‌المللی را بهبود بخشد. روزنامه «جمهوریت» نیز انتخابات ایران «انتخاباتی سرنوشت‌ساز» خوانده است.

● روزنامه روسی «کومرسانت» با اشاره به نظر مخالفان روحانی می‌نویسد که بسیاری در ایران «وضعیت نامساعد معیشتی، بیکاری، تورم و عدم مقاومت در مقابل فشارهای خارجی» را معلول سیاست‌های دولت کنونی می‌دانند. این روزنامه می‌نویسد: «این برای نخستین بار نیست که نتیجه انتخابات در ایران می‌تواند همه را شگفت‌زده کند. پیروزی در این انتخابات وابسته به تصمیم رای‌‌دهندگان مردد است.»

● روزنامه «استاندارد» چاپ وین نیز به تلاش‌های ابراهیم رئیسی برای بی‌ثمر جلوه‌دادن برجام برای مردم ایران اشاره می‌کند. این روزنامه اتریشی می‌نویسد که محافظه‌کاران وانمود می‌کنند که برای بسیاری از ایرانیان «نان مهم‌تر از آزادی» است.

● روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه» نیز اشاره کوتاهی به سوابق نامزدهای انتخاباتی دارد و می‌نویسد که ابراهیم رئیسی نه تنها بر یک «امپراتوری اقتصادی» (آستان قدس رضوی) تکیه دارد، بلکه در نظر بسیاری از محافظه‌کاران به عنوان «نامزد آیت‌الله خامنه‌ای» محسوب می‌شود. این روزنامه به نظر حامیان تحریم انتخابات اشاره می‌کند و دلیل اصلی حامیان تحریم را «جلوگیری از ایجاد مشروعیت» برای نظام جمهوری اسلامی می‌خواند.

● وبسایت آلمانی «اشپیگل آنلاین» نیز در گزارش مفصلی که به انتخابات ایران اختصاص داده می‌نویسد گرچه آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که «از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند»، اما با تکرار این جمله که ایران نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی ندارد و باید به «اقتصاد مقاومتی» متکی باشد، عملا از دولت روحانی انتقاد کرده است. اشپیگل آنلاین مشکلات کنونی اقتصاد ایران را ناشی از سیاست‌های اشتباه دولت احمدی‌نژاد می‌داند که سبب انزوای هر چه بیشتر ایران شد.

● «نویه تسوریشر تسایتونگ» چاپ سوئیس نیز در تحلیلی از انتخابات ایران یادآور می‌شود که وضعیت ایران شبیه اتحاد جماهیر شوروی در زمان گورباچف نیست و نباید انتظار «پرسترویکا» (بازسازی و نوسازی) در این کشور را داشت. در این تفسیر تصریح شده است که دوران مبارزه انتخاباتی تنها تصوری از «دو هفته دمکراسی» را برای نامزدها و مردم ایران به‌جود آورده که البته زود‌گذر است. بنا به ارزیابی مفسر این روزنامه، سرعت «پیشرفت» در ایران بسیار کند است و نامزدهای مخالف دولت از وضعیت بد اقتصادی برای حمله به روحانی بیشترین بهره را برده‌اند.

● روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال روز جمعه این انتخابات را «پراهمیت» توصیف کرده و نوشته رقابت اصلی میان حسن روحانی، رئیس‌جمهور مستقر و سید ابراهیم رئیسی، رقیب اصلی او است. این روزنامه آقای روحانی را یک تکنوکرات توصیف کرده که «خواستار روابط دوستانه‌تر با دشمنان سنتی ایران از جمله آمریکا است، اگرچه آشتی‌جویی او هنوز با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا مخاطبی نیافته است. دولت ترامپ تا کنون دو دور تحریم به بهانه برنامه موشکی علیه ایران وضع کرده است.»

● شبکه خبری سی‌ان‌ان هم به صف‌های طولانی رأی‌دهندگان ایرانی اشاره کرد و نوشت که این انتخابات به عنوان یک همه‌پرسی برای توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به شمار می‌رود.

● شبکه خبری «ان‌پی‌آر» هم همانند اکثر رسانه‌ها این انتخابات را میدان رقابت روحانی و رئیسی خوانده است. این رسانه نیز به توافق هسته‌ای دولت روحانی با گروه ۱+۵ اشاره کرده، اما نوشته این توافق علی‌رغم تسهیل مسیر توافقات ایران با شرکت‌های بین‌المللی هنوز مزیتی برای طبقه متوسط مردم این کشور نداشته است.

● روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته است رقابت اصلی میان حسن روحانی رئیس جمهور میانه‌رو ایران و ابراهیم رئیسی است که فرد تندرو به شمار می‌آید. غرب این انتخابات را به عنوان آزمونی برای پشتیبانی از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ می‌داند که به رفع تحریم‌های ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور منجر شد.
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: آقای رئیسی برای پیروزی نیازمند حضور محکم و گسترده افرادی است که کمتر در مناطق مرفه زندگی می‌کنند و به علاوه کسانی که روی ایدئولوژی تمرکز بیش‌تری دارند. هر دو نامزد در جریان کارزار انتخاباتی‌شان وعده بهبود وضعیت اقتصادی را داده‌اند.

● روزنامه گاردین نوشته است، مردم ایران روز جمعه در حالی پای صندوق‌های رای رفته‌اند که گفته می‌شود نتایج آن می‌تواند مسیر این کشور برای یک نسل را مشخص کند. پیروز این رقابت‌ها نه تنها بر آینده تاثیرگذار است، بلکه مسیر آینده کشور را تعیین خواهد کرد. رقبای اصلی در این انتخابات حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و ابراهیم رئیسی هستند.
روحانی که به عنوان فردی میانه‌رو شناخته می‌شود  توانست در ژوئیه ۲۰۱۵ با گروه موسوم به ۱+۵ به توافقی هسته‌ای دست یابد که منجر به رفع تحریم های ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد. به نظر می‌آید رئیسی که از حزب اصولگرا و تندرو است، رویکردی بسته‌تر در تعامل با جامعه بین‌الملل دارد. اما چالش بزرگ روحانی برای پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری است.
گاردین نوشت: مردم ایران که در صف‌های طولانی رای‌گیری را آغاز کرده‌اند، قرار است روابط آینده کشور با غرب را نیز انتخاب کنند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.