شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش تصویری از آخرین ساعات تبلیغات انتخاباتی در تهران

نتایج جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات

یک نظرسنجی تلفنی که شامگاه سه‌شنبه و صبح روز چهارشنبه از سوی یکی از نهادها و با جامعه آماری ۱۵۰۰ نفری انجام شده است، نشان می‌دهد که انتخابات در همان مرحله اول و با پیروزی کاندیدای جریان تدبیر به اتمام خواهد رسید./ نظرخواهی از نمایندگان ۳۰ استان در مجلس درباره نتایج انتخابات

iran-emrooz.net | Thu, 18.05.2017, 5:57

نتایج یکی از آخرین نظرسنجی‌ها در سطح کشور نشان می‌دهد که حسن روحانی در مرحله اول انتخابات و با کسب بیش از ۶۰درصد آرا، برای دومین بار به ریاست جمهوری اسلامی ایران می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یک نظرسنجی تلفنی که شامگاه سه‌شنبه و صبح روز چهارشنبه از سوی یکی از نهادها و با جامعه آماری ۱۵۰۰ نفری انجام شده است، نشان می‌دهد که انتخابات در همان مرحله اول و با پیروزی کاندیدای جریان تدبیر به اتمام خواهد رسید.

بنا بر این گزارش، مجموع شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، ۷۱۶ نفر زن و ۷۸۴ نفر مرد بودند که از این بین، پاسخ‌های ۷۱۱ زن و ۷۷۷ مرد، قابل اتکا برای نظرسنجی تشخیص داده شده است.

جامعه آماری زنان
مطابق این نظرسنجی، از میان ۷۱۱ زن شرکت کننده، ۱۱۱ نفر با قطعیت از عدم شرکت در انتخابات خبر داده‌اند. ۶۵ نفر اعلام کرده‌اند که هنوز تصمیم قطعی برای حضور یا عدم حضور در انتخابات نگرفته‌اند و ۵۷ نفر نیز اعلام کرده‌اند که در انتخابات شرکت خواهند کرد اما هنوز کاندیدای نهایی خود را انتخاب نکرده‌اند.

از میان ۴۷۸ نفری که تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات داشته و کاندیدای نهایی خود را نیز انتخاب کرده‌اند، ۳۵۸ نفر به دکتر روحانی، ۹۶ نفر به حجت‌الاسلام رئیسی، ۷ نفر به آقای میرسلیم و ۱۷ نفر به مهندس هاشمی‌طبا رای خواهند داد.

جامعه آماری مردان
بنا بر نتایج این نظرسنجی، از میان ۷۷۷ مرد شرکت‌کننده در نظرسنجی با پاسخ‌های قابل اتکا، ۱۴۹ نفر اعلام کرده‌اند که قطعا در انتخابات شرکت نخواهند کرد، ۱۲۴ نفر هنوز برای حضور پای صندوق‌های رای مردد بودند و ۴۲ نفر اعلام کرده‌اند که در انتخابات شرکت می‌کنند، اما هنوز کاندیدای نهایی خود را انتخاب نکرده‌اند.

از میان ۴۶۲ مردی که تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات دارند و کاندیدای نهایی خود را نیز انتخاب کرده‌اند، ۲۹۲ نفر به دکتر روحانی، ۱۳۸ نفر به حجت‌الاسلام رئیسی، ۱۸ نفر به آقای میرسلیم و ۱۴ نفر به مهندس هاشمی‌طبا رای خواهند داد.

نتایج کلی
نتایج کلی این نظرسنجی، حاکی از این است که از مجموع ۱۴۸۸ شرکت‌کننده در این نظرسنجی از جامعه آماری ۱۵۰۰ نفری، ۲۶۰ نفر معادل ۴۷/ ۱۷ درصد اعلام کرده‌اند که قطعا در انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه شرکت نخواهند کرد، همچنین ۱۸۹ نفر یعنی ۷/ ۱۲ درصد هنوز برای شرکت یا عدم شرکت در انتخابات دچار تردید هستند و ۱۰۳۹ نفر معادل ۸۳/ ۶۹ درصد به طور قطعی از شرکت در انتخابات خبر داده‌اند.

از مجموع ۱۰۳۹ نفر شرکت‌کننده قطعی در انتخابات، ۶۵۰ نفر معادل ۵۶/ ۶۲ درصد به حسن روحانی، ۲۳۴ نفر معادل ۵۲/ ۲۲ درصد به ابراهیم رئیسی، ۲۵ نفر معادل ۴۱/ ۲ درصد به مصطفی میرسلیم و ۳۱ نفر معادل ۹۹/ ۲ درصد به مصطفی هاشمی‌طبا رای خواهند داد که نشان می‌دهد حسن روحانی با آرای نسبتاً بالا و درصد قاطع، در همان دور اول به عنوان پیروز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزیده خواهد شد.


نظرخواهی از نمایندگان ۳۰ استان درباره انتخابات

خبر آنلاین / مریم محمدپور

شواهد می‌گوید اگر از صندوق آرا نام ابراهیم رئیسی خارج شود، مسیر راحتی برای رسیدن به کابینه مطلوبش ندارد. اگر از این بگذریم که ۱۷۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای از حسن روحانی حمایت کردند، نمی‌توانیم نظرخواهی خبرآنلاین را نادیده بگیریم، چراکه اکثریت نمایندگان علاوه براینکه از رئیس جمهور مستقر حمایت کرده اند، گمانشان بر این است که دولت او در چهار سال بعد نیز استمرار خواهد داشت و این گمان بر اساس، تحلیلی است که از حوزه انتخابیه خود دارند.

برای این نظرخواهی، دست‌کم سراغ یک نفر از نمایندگان هر استان مختلف رفتیم و از آنها پرسیدیم که اکثریت موکلانشان به چه کسی رای می‌دهند و خواستیم درباره چرایی آن، توضیح کوتاهی ارائه کنند. تنها نمایندگان استان کردستان پاسخگوی خبرآنلاین نبودند.

در این نظرخواهی، از ۴۱ نماینده از ۳۱ استان کشور نظرخواهی شد. به گفته آنان حسن روحانی در ۱۹ استان نفر اول است و ابراهیم رئیسی در ۸ استان. در دو استان، فضا ۵۰-۵۰ بین روحانی و رئیسی است. علاوه بر نمایندگان استان کردستان که پاسخگو نبودند نمایندگان استان البرز نیز از اظهارنظر خودداری کردند. به این ترتیب وضعیت در ۴ استان نامشخص است.

مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا هیچ سهمی در این نظرخواهی نبردند و هیچ نماینده‎ای به نام آنها اشاره نکرد. از میان انصرافی‌ها، محمدباقر قالیباف دو رای داشت که یکی را رضا شیران نماینده مشهد و دیگری را محمدعلی پورمختار نماینده کبودرآهنگ پیش بینی کرده بودند اما اسحاق جهانگیری اصلا گزینه محتمل شناخته نمی‌شد.


تهران در آخرین ساعات تبلیغات انتخاباتی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.