جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مرعشی: جهانگیری نماینده خاتمی است

مرعشی: جهانگیری نمی‌خواهد در این دوره رئیس‌جمهوری شود. جهانگیری نماینده جبهه‌ای است که در ایران رئیس‌جمهوری را تعیین می‌کند و این مساله می‌تواند جایگاه اصلاح‌طلبان را به خوبی بیان کند. جهانگیری امروز نماینده خاتمی و مجموعه اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی است.

iran-emrooz.net | Sat, 29.04.2017, 9:21

سخنگوی حزب کارگزاران گفت: جهانگیری امروز نماینده خاتمی و مجموعه اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی است. امیدوارم بتواند توفق و برتری اصلاحات در فضای سیاسی را به نمایش بگذارد و نشان دهد که جبهه اصلاحات رئیس جمهوری آینده ایران را مشخص خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کاگزاران سازندگی در زمان پخش اولین مناظره انتخاباتی در ستاد یوسف آباد حزب اتحاد ملت حضور داشت و پس از پایان مناظره خطاب به حاضران در این ستاد، درباره اولین مناظره انتخاباتی کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: « در این مناظره صف آرایی انتخابات تا حدودی مشخص شد و وجود اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه‌ها بین کاندیداها نمایان شد.»

به گفته او در مناظره امروز سه بسته فکری وجود داشت و در توضیح آن گفت: «ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف به هم نزدیک بودند، بسته فکری دیگر تکنوکراسی بی حاشیه‌ای بود که مصطفی هاشمی‌طبا و مصطفی میرسلیم نمایندگان آن بودند و گروه سوم هم اسحاق جهانگیری و حسن روحانی بودند.»

سخنگوی کارگزاران در ادامه تاکید کرد که میرسلیم و هاشمی‌طبا از دو جناح سیاسی متفاوتند و در این باره گفت: «میرسلیم کاندیدای رسمی حزب موتلفه است و موتلفه حزب اصولگرایی است که سعی می‌کند به گروه‌هایی مانند پایداری و جمنا نزدیک باشد ولی اصالت‌های خودش را به طور کامل به پای جمنا یا پایداری نریخته و هنوز اصالت خود را دارد و گروهی قدیمی و از اصولگرایان اصیل است. هاشمی‌طبا هم به لحاظ ساختار فکری در گروه اصلاح‌طلبان دسته‌بندی می‌شود و او هم اصالت خودش را دارد.»

مرعشی بر این باور است که هاشمی‌طبا از جنبه یک تکنوکرات فن‌گرا وارد مناظره شد و موضع خود را بیان کرد و حاشیه‌ای نداشت.

او در ادامه از سخنان امروز جهانگیری در مناظره ابراز خوشحالی کرد و گفت: «خوشحالم که جهانگیری با صراحت در این مناظره اعلام کرد که قرار است سخنگوی جبهه اصلاحات باشد.»

به گفته مرعشی، جهانگیری نمی‌خواهد در این دوره رئیس‌جمهوری شود و تاکید کرد «جهانگیری نماینده جبهه‌ای است که در ایران رئیس‌جمهوری را تعیین می‌کند و این مساله می‌تواند جایگاه اصلاح‌طلبان را به خوبی بیان کند».

او معتقد است جهانگیری در مناظره خوب عمل کرد و در این باره گفت: «او امروز نماینده خاتمی و مجموعه اصلاح‌طلبان در قالب شورای عالی است. امیدوارم بتواند توفق و برتری اصلاحات در فضای سیاسی را به نمایش بگذارد و نشان دهد که جبهه اصلاحات رئیس جمهوری آینده ایران را مشخص خواهد کرد.»

غلامرضا انصاری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شواری شهر تهران دیگر مهمان این نشست بود. انصاری پس از اولین مناظره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خظاب به حاضران اعلام کرد «نکته اول این مناظره نشان دادن خلاء نهاد واسط دموکراسی در کشور بود». به گفته او در اولین مناظره جهانگیری باعث افتخار جبهه اصلاحات شد.

انصاری ادامه داد: «هیچوقت یک فرد نظامی از صندوق رای بیرون نمی‌آید و این مساله در تمام دنیا اثبات شده و در ایران هم به همین شکل خواهد بود. من معتقدم جسارت‌ها و توهین‌های قالیباف در مناظره‌ها و برنامه‌های فردی و یا سفرهای استانی‌اش سبد رای اصلاح‌طلبان را افزایش می‌دهد و رای‌های خاکستری که پای صندوق نمی‌آیند را بیدار خواهد کرد.»

کرباسچی در گفت‌وگو با ایلنا:
وعده دروغ دادن بدون توجه به امکانات کشور

دبیرکل حزب کارگزاران گفت: نامزدهای اصولگرایان کسانی هستند که سال‌ها با اقتدارگرایی و روشی پلیسی خواستند قدرت را در دست داشته باشند و وقتی دیدند این سیاست‌ها در جامعه ایران جواب نمی‌دهد به دنبال فعالیت سیاسی آمدند و خیلی در این راه مبتدی هستند که امیدواریم بیاموزند فعالیت سیاسی با روش‌های اقتدارگرایانه و تحکمی جواب نمی‌دهد.

غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در تحلیل فضای انتخاباتی و اظهارات نامزدهای انتخابات، گفت: بیشتر  باید به این سمت رفت که واقعیت‌های کشور چیست لذا اکنون منطقی بر تبلیغات انتخابات حاکم می‌شود که عده‌ای وعده می‌دهند در حالی که آمار و اطلاعات کافی ندارند و برفرض مثال می‌گویند پتروشیمی را از ۲ میلیون تن به ۱۲ میلیون تن می‌رسانیم در حالی که کشور حدود ۵۰ میلیون تن تولید دارد و بر مبنای این آمار  اطلاعات غلطی ارائه می‌دهند و یا اینکه برخی می‌گویند یارانه را سه برابر کنیم و یا مسکن مهر را تمام کنیم.

دبیرکل حزب کارگزاران  با بیان اینکه باید  وعده‌هایی که داده می‌شود باتوجه به واقعیت‌های کشور مشخص شود از چه منبعی می‌خواهد تامین شود، افزود: نمی‌شود کسی ادعا کند یارانه را ۱۰ برابر می‌کنم و ۵ برابر  مسکن مهر می‌سازم لذا این مباحث باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد و باید باتوجه به واقعیت‌های کشور مشخص شود از چه منبعی می‌خواهد تامین شود .

او با اشاره به اینکه برای کسی که می‌خواهد مسئولیت بر عهده گیرد ضروری است که از وضعیت اقتصادی و آمار اطلاعات کافی داشته باشد، تاکید کرد: یکی از آقایان اعلام کرده است هر یک میلیون تولیدات پتروشیمی ۲۰۰ هزار اشتغال مستقیم در بردارد، در صورتی که هر آدم متخصصی متوجه می‌شود این آمار چقدر خنده‌دار است.

کرباسچی ادامه داد: اکثر اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای یک میلیون تن پتروشیمی حدود ۶۰۰ نفر است  اینکه آمار  غیر معقول بدهیم نشان می‌دهد که ما حتی اطلاعات و آمار اولیه نداریم .

او وعده دروغ دادن بدون توجه به امکانات کشور را نادرست دانست و گفت: اکنون صحنه کشور تبدیل شده است به صحنه‌ دروغ‌پردازی و خیال‌پردازی در مقابل آنچه که واقعیت کشور است که  باید با عقل و تدبیر اداره شود و به به این سمت نرویم که مردم را گول بزنیم.

کرباسچی عنوان کرد: باید از برخی نامزدها که وعده‌هایی را مطرح می‌کنند سوال کرد این کارها خوب است اما با چه  امکاناتی می‌خواهند این وعده‌ها را محقق کنند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه اصلاح‌طلبان برنامه‌شان برای حمایت از روحانی و جهانگیری چگونه است، اظهارداشت: حضور جهانگیری برای تکمیل کار آقای روحانی است و  برای تبیین مواضع اصلاح‌طلبان و دفاع از دستاوردهای دولت در این ۴ سال که بسیار بزرگ و شگفت‌انگیز است به صحنه آمده است هرچند که رسانه ملی در یک اقدام غیرقانونی و غیر اخلاقی در این فضای تبلیغاتی شبانه روز در حال این است که علیه فعالیت‌های دولت تبلیغات کند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، گفت: در برنامه انتخابات فقط بحث اشخاص و اینکه چه کسی باشد مهم نیست مهمترین بحث در تبلیغات، تبیین برنامه‌ها و سیاست‌هایی است که بر اساس آن باید کشور اداره شود و آقای روحانی و جهانگیری  یک هدف را دنبال می‌کنند .

او با اشاره به حضور سه کاندیدای اصولگرایان که در عرصه انتخابات در حال فعالیت هستند، گفت: اصولگرایان هنوز خود نمی‌دانند می‌خواهند چه کار کنند و افراد و مجموعه‌های آنها حرف‌های ضد و نقیض می‌زنند و بعضا افراد آنها گفته‌اند در انتخابات حضور ندارند اما خلاف آن عمل کردند.

کرباسچی با بیان اینکه اصولگرایان وضعیت روشنی ندارند، تصریح کرد: نامزدهای اصولگرایان کسانی هستند که سال‌ها با اقتدارگرایی و روشی پلیسی خواستند قدرت را در دست داشته باشند و  وقتی دیدند  این سیاست‌ها در جامعه ایران جواب نمی‌دهد به  دنبال فعالیت سیاسی آمدند  و خیلی در این راه مبتدی هستند که امیدواریم بیاموزند فعالیت سیاسی با روش‌های اقتدارگرایانه و تحکمی جواب نمی‌دهد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.