چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات انزواطلبی است

عبدالله مومنی در گفت‌وگو با ایلنا: بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات نشانگر انزواطلبی است و طبیعتا اگر شهروندی در مهمترین امکان تبلور اراده عمومی کناره گیری و بی‌تفاوتی را برگزیند باید بپذیرد که جامعه و حاکمیت نیز هیچگاه صدای او را نشنیده و شرایط به سمت تحقق امیال او پیش نخواهد رفت.

iran-emrooz.net | Tue, 25.04.2017, 13:43

یک فعال سابق جنبش دانشجویی گفت:‌ بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات نشانگر انزواطلبی است و طبیعتا اگر شهروندی در مهمترین امکان تبلور اراده عمومی کناره گیری و بی‌تفاوتی را برگزیند باید بپذیرد که جامعه و حاکمیت نیز هیچگاه صدای او را نشنیده و شرایط به سمت تحقق امیال او پیش نخواهد رفت.

عبدالله مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات و استفاده از حق تعیین سرنوشت گفت:‌ سال‌ها است که ایده عدم مشارکت در انتخابات به عنوان یک راهبرد سیاسی در میان فعالان سیاسی و مدنی مطرود شده و افراد و یا جریانات فعال در مناسبات اجتماعی پی گیری مطالبات و اهداف خود از مسیر مشارکت در سیاست ورزی انتخاباتی را به قهر و کناره گیری ترجیح می دهند و نسبت به مخاطرات کناره جویی هشدار می دهند.

این فعال سیاسی افزود: نمی‌توان در کناری نشست و تنها از حاکمیت انتظار بهبود شرایط زیست فردی و اجتماعی و اصلاحات داشت، تصوری که حاکمیت را از ملت جدا می داند متاسفانه با واقعیات و موانعی که پیش روی ایران به عنوان یک کل قرار دارد آشنا نیست و در انتهای نظریه خود به مسئولیتی که هر فرد در زمینه تلاش برای بهبود شرایط خود و جامعه اش دارد بی توجه است.

او با تاکید براینکه جریان سیاست در هیچ جامعه‌ای متوقف نمی‌شود، اظهار کرد: اگر کسانی مطالبات و خواسته‌هایی دارند بدون مشارکت در سیاست و فصل مهمی از آن یعنی انتخابات به دشواری می توانند دیدگاه‌ها و مطلوبیت‌های خود را در جامعه طرح و نهایتا عملی و اجرایی کنند. بنابراین اینکه افرادی در مورد انتخابات بدون موضع و بی‌تفاوت باشند نشان چیزی نیست جز انزواطلبی و طبیعتا اگر شهروندی در مهمترین امکان تبلور اراده عمومی کناره گیری و بی تفاوتی را برگزیند باید بپذیرد که جامعه و حاکمیت نیز هیچگاه صدای او را نشنیده و شرایط به سمت تحقق امیال او پیش نخواهد رفت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به این که اصل برگزاری انتخابات پرشور و رقابتی که در آن صداهای مختلف و نظرات گوناگون بیان شود تضمین کننده امنیت و ثبات در کشور است گفت: در شرایطی که منطقه و کشورهای همجوار ما سالهاست گرفتار آشوب و خشونت‌های بی سابقه شده اند و از طرفی نیروهای نظامی فرامنطقه ای برخلاف اصل و موازین مسلم بین المللی طی مدت کوتاهی در شرق و غرب کشورما مداخلات نظامی و بمب افکنی می کنند همه ایرانیان باید توجه داشته باشند که دفع خطر و تضمین امنیت کشور اولا در گرو برگزاری انتخابات با مشارکت بالا و ثانیا روی کارآمدن دولتی است که با عقلانیت و تدبیر سکان کشتی را که همه ما هرچند با نظرات متفاوت در آن هستیم به دست گرفته و به سوی آرامش و ثبات که لازمه دستیابی به توسعه پایدار و رفاه شهروندان است رهنمون شود.

این فعال سابق جنبش دانشجویی با اشاره به سالهای پرفراز و نشیب تاریخ جنبش دانشجویی و تجارب خود اظهار کرد: با فاصله گرفتن از فضای فعالیت دانشجویی و تحلیل و جمع‌بندی از فضای سیاسی طی سال‌های گذشته و واقع بینی نسبت به امور جاری این ایده که می توان در افق همگرایی ملی و با پذیرش ساختارهای حقوقی و قانونی درپی اصلاحات و تحقق با ثبات آرمان‌ها بود نزد بسیاری از هم نسلان من و فعالان سابق شکل گرفته است.

او افزود: ‎براساس درس آموزی از تجربیات دوران فعالیت سیاسی و دانشجویی‌ام به این جمع بندی و تحلیل رسیده ام که هم پیوندی و هم تحلیلی در عرصه‌های استراتژیک و هم کنشی و همسویی نیروها و جریانات در حوزه عمل سیاسی دستاوردهای بالنسبه  پایدارتری برای تقویت و تثبیت گفتمان اصلاحات و آزادی‌خواهی و ارزشهای دموکراتیک به بار خواهد آورد.

‎مومنی با اظهار اینکه در شرایط فعلی کار ویژه جنبش دانشجویی حرکت در مدار ملی، تقویت گفتمان قانون اساسی، اصلاح طلبی و دفاع از آزادی‌های قانونی، حقوق شهروندی و حقوق اساسی همه اقشار ملت است، گفت:تلاش دانشجویان بایستی در جهت هم افزایی جریان اصلاح‌طلبی باشد، دانشجویان و سایر قشرهای پیشتاز جامعه بایستی با اهتمام جدی نسبت به شرایط  کشور از افتادن در ورطه تحلیل‌های شتاب زده و غلتیدن در دام تندروی‌های کور که حاصل آن  تحمیل هزینه‌های اجتماعی و سیاسی بر جامعه و مردم است بپرهیزند. ‎خوشبختانه دانشجویان با هوشیاری نسبت به شرایط کشوربه این باور رسیده اند که گرایش‌های تند و افراطی در شرایطی که امکان فعالیت قانونی وجود دارد تهدیدی است  که منافع ملی کشور را هدف قرار داده و درعین حال می تواند زمینه ساز رفتارهای خشن وتند و ضد اصلاحی باشد.

مومنی همچنین با استقبال از اینکه ایام تبلیغات انتخاباتی با تعطیلات دانشگاه‌ها همزمان نشده، دانشجویان را به مشارکت هر چه بیشتر در فضای قانونی انتخاباتی فراخواند و افزود: دانشجویان باید بی توجه به دیدگاه‌های بی‌حاصل که نتیجه‌ای جز یاس و انزوا ندارد به عنوان یکی از اقشار دغدغه مند و آگاه فعالانه در انتخابات ریاست جمهوری و نیز شوراهای شهر مشارکت کنند و با پی گیری مهمترین مطالبات و آرمان‌های ملی نظیر تقویت حاکمیت ملی و مردمسالاری و نیز بسط و تعمیق عدالت و آزادی که همواره در صدر شعارهای جنبش دانشجویی بوده از عهده مسئولیتی که امروز بر عهده آنان است برآیند
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.