سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - Tuesday 19 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

صلاحیت ۴ داوطلب از اقلیت‌های دینی در شورای تهران تایید شد

نتایج تایید صلاحیت شورای شهر تهران

نتیجه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام شد و طی آن پیامک تایید صلاحیت به داوطلبان ارسال شد، پیامکی که در شهر تهران به برخی از اعضای شورای چهارم نرسیده است

iran-emrooz.net | Sat, 22.04.2017, 16:13

نتیجه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام شد و طی آن پیامک تایید صلاحیت به داوطلبان ارسال شد، پیامکی که در شهر تهران به برخی از اعضای شورای چهارم نرسیده است.

به گزارش ایسنا، پیامک تایید صلاحیت حضور در انتخابات شورای شهر پنجم برای کاندیدا ارسال شد و با اینکه برخی از اعضای شورای شهر در کانالهایشان یا صفحات اینستاگرامسشان با انتشار پیامک تایید صلاحیت، حضور رسمیشان در انتخابات شورای پنجم اعلام کردند اما برخی اعضا در مقابل سکوت اختیار کرده و در این میان اخبار غیررسمی گسترده‌ای درخصوص رد صلاحیت اعضای فعلی شورای شهر تهران منتشر شد که خبرنگار ایسنا در تماس با اعضای شورای شهر درخصوص تایید یا رد صلاحیت آنها سوال پرسید که در این میان مهدی چمران، غلامرضا انصاری، محمدمهدی تندگویان، احمدحکیمی پور، محمد سالاری، محسن پیرهادی، محسن سرخو، محمد حقانی، پرویز سروری، علی صابری، احمد مسجدجامعی، مجتبی شاکری، اقبال شاکری، ابوالفضل قناعتی، فاطمه دانشور و عبدالمقیم ناصحی، دریافت پیامک که تایید صلاحیت از سوی فرمانداری را تایید کردند.

علی صابری ضمن تایید، «تایید صلاحیتش» برای حضور در انتخابات شورای پنجم به ایسنا گفت: البته پیامک تایید صلاحیت به من نرسیده است اما طی تماس با فرمانداری به من اعلام شد که نام شما در قسمت تایید صلاحیت‌ها قرار دارد و حتی دلیوری پیامک تایید صلاحیت شما در سامانه ثبت شده است.

مجتبی شاکری نیزی با بیان اینکه صلاحیتم در انتخابات شورای پنجم ثبت شده است گفت: با اینحال پیامک تایید صلاحیت بنده ناقص آمده اما از آنجاییکه تنها برای تایید شدگان پیامک ارسال می شود این پیامک  ناقص به منزله تاییدیه فرمانداری است.

اسامی حبیب کاشانی، هادی ساعی، حسین رضازاده، الهه راستگو، مرتضی طلایی، احمد دنیامالی، علیرضا دبیر، عباس جدیدی و مختاباد در شبکه‌های اجتماعی به عنوان اعضای ردصلاحیت شده در انتخابات پنجم مطرح شده است. خبرنگار ایسنا در تماسی با این اعضا به بررسی صحت و سقم این اخبار و ادعاها پرداخته است.

هادی ساعی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن رد این شایعات گفت: پیامک تایید صلاحیت شب گذشته برای من ارسال شده است.

احمد دنیامالی نیز در پیامکی اعلام کرد: پیام تایید صلاحیت برایم پیامک شده است.

حبیب کاشانی و حسین رضازاده و الهه راستگو پاسخگوی تماس های مکرر خبرنگار ایسنا تا لحظه ارسال گزارش نبودند .

تماس با تلفن همراه عباس جدیدی درباره وضعیت تایید یا رد صلاحیتش نیز به این پاسخ منجر شد: «من عباس نیستم و گوشی او نزد من مانده و اطلاعی هم ندارم.»

علیرضا دبیر نیز  عنوان کرد که چهار تا استعلام چهارگانه‌ام از وزارت اطلاعات، ثبت، قوه قضائیه و ناجا مثبت بوده و حتی نظر هیات اجرایی مثبت بوده ولی نمی‌دانم علت رد صلاحیت وی چه بوده است. ضمن اینکه من دوتابعیتی نیستم که بخواهند به این بهانه صلاحیتم را رد کنند.

عبدالحسین مختاباد هم پس از شنیدن سوال خبرنگار اعلام کرد که یک ساعت دیگر تماس گرفته شود که تماس مجدد خبرنگار بی‌پاسخ ماند.

در این میان تنها مرتضی طلایی نایب رئیس شورای چهارم تهران طی اطلاعیه‌ای با اعلام رد صلاحیتش اعلام کرد: «طی شب و روز گذشته در فضای مجازی اخباری منتشر و اعلام شده که صلاحیت تعدادی از اعضای فعلی شورای اسلامی شهر تهران از جمله بنده احراز نشده است. اگرچه بر اساس اطلاع قبلی، تایید نهادهای نظارتی و مراجع چهارگانه و همچنین هیئت اجرایی انتخابات در مورد اینجانب صورت گرفته اما ظاهرا هیئت نظارت شهر تهران اقدام به اتخاذ چنین تصمیمی نموده است.
البته موضوع هنوز به صورت رسمی به بنده اطلاع داده نشده اما آنچه شائبه برانگیز، تعجب‌آور و غیر منصفانه است، حجم سنگین اطلاع رسانی این خبر طی شب گذشته بود که امیدوارم دستگاههای مسوول در امر برگزاری انتخابات ساده از کنار آن نگذرند.
بدیهی است اینجانب به عنوان یک شهروند از تمامی حقوق قانونی خود برای پیگیری موضوع از طریق مجاری رسمی استفاده خواهم کرد و امیدوارم این انتخابات همچون همیشه در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج) و ائمه هدی (ع) به بهترین شکل ممکن برگزار شود.»

***

صلاحیت ۴ داوطلب از اقلیت‌های دینی در شورای تهران تایید شد

دویچه وله: نتیجه رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا اعلام شد. به گفته مسئولان پیامک تایید صلاحیت این داوطلبان برای انتخابات دوره پنجم شوراها به آنها ارسال شده است. ۴ داوطلب از اقلیت دینی نیز تایید صلاحیت شدند.

به گفته علیرضا رحیمی در شهرستان تهران چهار اقلیت دینی ثبت‌نام کردند که صلاحیت آنها در هیات‌های اجرایی و نظارت تایید شد. وی افزود: «در مجموع در استان تهران به جز این چهار اقلیت دینی، فرد دیگری از سایر ادیان الهی ثبت‌نام نکرده بود.»

گفته می‌شود که ۳ داوطلبی که از اقلیت‌های دینی تایید صلاحیت شده‌اند مسیحی و نفر چهارم از اقلیت زرتشتی هستند.

پیش‌تر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با انتشار ابلاغیه‌ای خواستار جلوگیری از تأیید صلاحیت داوطلبان اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها شده بود. به گفته جنتی تأیید صلاحیت این افراد برخلاف موازین شرعی و نظر آیت‌الله خمینی است.

در پی اعتراض اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس، علی لاریجانی رئیس مجلس به هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد که مطابق قانون عمل کنند.

داوطلبان انتخابات شوراها در شهر و استان تهران

شهاب‌الدین چاووشی، رئیس ستاد انتخابات استان تهران اعلام کرد که از مجموع حدود ۳ هزار داوطلب در انتخابات شورای شهر تهران ۲۷۲۲ داوطلب تایید صلاحیت شده‌اند. به گفته وی داوطلبانی که رد صلاحیت شده‌اند به مدت ۱۰ روز فرصت دارند که شکایت خود را به فرمانداری و بخشداری‌های اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا برخی از اعضای کنونی شورای شهر تهران ازتایید صلاحیت خود باخبر شده‌اند. در این میان نام افرادی هم‌چون مهدی چمران، غلامرضا انصاری، محمدمهدی تندگویان، احمد حکیمی‌پور، محمد سالاری، محسن پیرهادی، محسن سرخو، محمد حقانی، پرویز سروری، علی صابری، احمد مسجدجامعی، مجتبی شاکری، اقبال شاکری، ابوالفضل قناعتی، فاطمه دانشور و عبدالمقیم ناصحی دیده می‌شود.

چاووشی افزود که در این دوره در استان تهران تنها شمار معدودی رد صلاحیت شده‌اند. به گفته چاووشی ۱۰ هزار و ۴۲۰ نفر داوطلب شده بودند که در مجموع صلاحیت  ۸ هزار و ۹۱۸ نفر تایید شده است. بنا به خبرهای رسمی شماری از اعضای کنونی شهر تهران نیز رد صلاحیت شده‌اند.

بر خلاف انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و هم‌چنین ریاست جمهوری که صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان تایید می‌شود، تایید صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا توسط هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا است، که زیر نظر مجلس فعالیت می‌کنند.

بنا به گفته محمد حق‌شناس یکی از فعالان اصلاح‌طلب، شمار زیادی از اصلاح‌طلبان در شهرستان‌ها (از جمله در شهرهای تبریز و مشهد) رد صلاحیت شده‌اند.انتخابات شوراها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در بیست و نهم اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

***

فهرست وضعیت ۳۱ عضو کنونی شورای شهر

حمد مسجدجامعی / تایید
ولی الله شجاع پوریان / تایید
حبیب کاشانی / عدم پاسخگویی
هادی ساعی تایید
حسین رضازاده / عدم پاسخگویی
محسن پیرهادی تایید
پرویز سروری تایید
محمد سالاری / تایید
محسن سرخو / تایید
مجتبی شاکری / تایید
اقبال شاکری / تایید
مرتضی طلایی / رد صلاحیت
ابوالفضل قناعتی/ تایید
مختاباد/ عدم پاسخگویی
عبدالمقیم ناصحی / تایید
غلامرضا انصاری /  تایید
محمدمهدی تندگویان / تایید
رضا تقی پور / تایید
مهدی چمران / تایید
عباس جدیدی / عدم پاسخگویی
محمد حقانی  / تایید
احمد حکیمی پور / تایید
فاطمه دانشور / تایید
اسماعیل دوستی / تایید
علیرضا دبیر / رد صلاحیت
احمد دنیامالی تایید
الهه راستگو / عدم پاسخگویی
علی صابری / تایید
رحمت الله حافظی / عدم ثبت نام
عباس شیبانی / عدم ثبت نام
معصومه آباد / عدم ثبت نام
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.