پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 23 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جیمز ماتیس: همه شرارت‌ها در منطقه زیر سر ایران است

وزیر دفاع آمریکا در دیدار خود با ملک سلمان از نقش مخرب ایران در یمن و منطقه به شدت انتقاد کرد. او عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران جنگ افزار در اختیار شورشیان حوثی می‌گذارد و این نیروها از این جنگ‌افزارها علیه عربستان و نیروهای متحدش استفاده می‌کنند. ماتیس گفت: «هر جا را نگاه کنید، اگر شرارتی در منطقه دیدید، حتما زیر سر ایران است.»

iran-emrooz.net | Thu, 20.04.2017, 14:16

دویچه وله: وزیر دفاع آمریکا در جریان سفر خود به عربستان بر پیوندهای استراتژیک آمریکا با این کشور تاکید ورزید. او از سیاست‌های اوباما در خاورمیانه به طور تلویحی انتقاد کرد و گفت که آمریکا مانع از گسترش نفوذ ایران در منطقه خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از دیدار بین جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، و ملک سلمان، پادشاه عربستان، گزارش داده است. بر اساس این گزارش آمریکا به دنبال یافتن راهی برای حمایت و پشتیبانی بیشتر نظامی از مبارزه عربستان سعودی علیه نفوذ جمهوری اسلامی در یمن و دیگر کشورهای منطقه است.

بر اساس این خبر، آمریکا معتقد است که وادار کردن طرفین درگیر در جنگ داخلی یمن به انجام مذاکره با یکدیگر، بدون استفاده از فشار نظامی ممکن نیست. از این‌رو آمریکا تصمیم دارد حمایت و پشتیبانی نظامی خود را از عربستان سعودی و متحدانش افزایش دهد.

پشتیبانی نظامی از عربستان
اتحاد امنیتی بین آمریکا و عربستان به واپسین سال‌های جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. بنابراین پشتیبانی آمریکا از فعالیت‌های عربستان موضوعی نیست که با شروع کار دولت ترامپ آغاز شده باشد.

اما سیاست‌های اوباما، به ویژه پس از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران، باعث بروز اختلافاتی بین دو کشور شده بود.

وزیر دفاع آمریکا در دیدار خود با ملک سلمان و همچنین با وزیر دفاع عربستان سعودی تاکید کرده بود که دولت ترامپ مایل است رویکرد کاملا متفاوتی در قبال مسائل منطقه در پیش بگیرد و به آن دسته از سیاست‌هایی که باعث رنجش عربستان شده، خاتمه دهد.

دولت آمریکا از عملکرد نظامی عربستان و متحدانش در یمن حمایت می‌کند. حمایت دولت آمریکا از عربستان در جنگ یمن تا پیش از این محدود به دادن اطلاعات امنیتی و همچنین کمک به سوخت‌رسانی به جنگنده‌های عربستان می‌شد. حال آنکه، بر اساس اظهارات جیمز ماتیس، دولت آمریکا خواستار پشتیبانی نظامی از اقدامات عربستان در یمن است.

ائتلاف نظامی که به رهبری عربستان در یمن فعالیت می‌کند، تا کنون موفق نشده ‌در جنگ داخلی بر شورشیان حوثی پیروز شود. دور جدید جنگ یمن، در سال ۲۰۱۴ و با تصرف صنعا توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

نگرانی از تداوم جنگ
وزیر دفاع آمریکا در عین حال از ادامه نبردهای خونین در یمن ابراز نگرانی کرده است. در اثر دور جدید جنگ در یمن، تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از شهروندان این کشور کشته شده‌اند. در همین رابطه نزدیک به سه میلیون نفر از مردم یمن آواره شده‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در عین حال از کشته شدن ده‌ها سرباز عربستان در جنگ یمن گزارش می‌دهد.

فرستاده ویژه سازمان ملل برای میانجیگری در جنگ یمن، اسماعیل عود شیخ احمد، ماه گذشته از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده بود تا با اعمال فشار بر دولت یمن و شورشیان حوثی آن‌ها را وادار به مذاکره و ایجاد یک دولت گذار بکند. او تاکید کرده بود که دامن زدن به جنگ در یمن و افزایش شمار قربانیان باعث نزدیکی نیروهای متخاصم در این کشور نمی‌شود و از این رو باید از تشدید جنگ در این کشور خودداری شود.

ایران و شرارت در منطقه
وزیر دفاع آمریکا در دیدار خود با ملک سلمان از نقش مخرب ایران در یمن و منطقه به شدت انتقاد کرد. او عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران جنگ افزار در اختیار شورشیان حوثی می‌گذارد و این نیروها از این جنگ‌افزارها علیه عربستان و نیروهای متحدش استفاده می‌کنند.

ماتیس گفت: «هر جا را نگاه کنید، اگر شرارتی در منطقه دیدید، حتما زیر سر ایران است.»

وزیر دفاع آمریکا گفت: «این چنین است که ما هم اکنون شاهد آن هستیم که ملت‌های منطقه و هر کجای دیگر در تلاشند تا با نفوذ ایران مقابله کرده و مانع از اختلالات و بی ثباتی توسط آنان شوند.»

ماتیس در عین حال بر حمایت آمریکا از عربستان تاکید کرد و گفت آمریکا بر آن است تا “بر توان مقاومت عربستان سعودی در برابر شرارت‌های ایران بیافزاید”. وزیر دفاع آمریکا در دیدار خود با پادشاه عربستان از سفر دونالد ترامپ به این کشور خبر داد.

نخستین واکنش ایران
اظهارات جیمز ماتیس و همچنین اظهارات رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، در رسانه‌های ایران نیز بازتاب یافته است. رکس تیلرسون برخلاف اظهارات پیشین خود مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات و الزامات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای، از برجام به شدت انتقاد کرده و مدعی شده بود که توافق هسته‌ای با ایران مانع از دستیابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای نمی‌شود و تنها چنین چیزی را به تعویق می‌اندازد.

در نخستین واکنش به سخنان تند وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، محمد جواد ظریف، توییتی منتشر کرده است. او سخنان تیلرسون را ادعاهای بی اساس خوانده و تاکید کرده است که آمریکا می‌باید رویکرد خود نسبت به ایران را تغییر داده و به الزامات پیش‌بینی شده در برجام پایبند بماند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.