دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«اتا باید گذشته تروریستی خود را محکوم کند»

قربانیان گروه اتا نمی‌خواهند خشونت‌های این گروه را فراموش کنند. انجمنی از قربانیان خشونت‌های اتا دادخواستی با هزاران امضا تهیه کرده‌اند که در آن گفته شده تحویل سلاح از سوی اتا، بخشی از «تبلیغات» و «خودتطهیری» این گروه است. امضاکنندگان این دادخواست انتظار «بخشش و بزرگواری» را رد کرده و از این گروه خواسته‌اند که گذشته تروریستی خود را محکوم کند.

iran-emrooz.net | Sun, 09.04.2017, 10:57

دویچه وله: گروه چپگرا و جدایی‌طلب باسک (اتا) با تسلیم کامل ذخایر سلاح‌های خود به مقام‌های فرانسه به ۶۰ سال مبارزه مسلحانه پایان داد. این گروه خواهان کاهش مدت حبس اعضای زندانی خود است.

گروه جدایی‌طلب باسک موسوم به «اتا» (ETA) انبارهای اسلحه خود را در اختیار مقام‌های پلیس فرانسه قرار داد. این اقدام اتا بخشی از وعده این گروه مسلح برای خلع‌سلاح کامل بود. اتا از چند سال پیش عملیات مسلحانه خود را تقریبا متوقف کرده بود.
برنار کازنوو، نخست‌وزیر فرانسه، شب گذشته با اعلام این خبر گفت، حدود ۳ و نیم تن انواع سلاح و مهمات و مواد اولیه برای ساخت بمب در انبارهای گروه اتا یافت شده است.

دولت فرانسه تحویل ذخایر اسلحه از سوی گروه «اتا» را «گامی مهم» توصیف کرده اما اسپانیا می‌گوید به اقدامات بیشتری در این باره نیاز است.

گروه اتا روز شنبه آدرس ۸ انبار ذخیره اسلحه خود در منطقه جنوب‌غرب فرانسه را در اختیار مقام‌های پلیس این کشور قرار داد. به گفته مقام‌های دادستانی فرانسه، پلیس در این انبارها دهها قبضه اسلحه، چندین هزار گلوله، چند صد کیلو مواد منفجره و قطعات بمب و صدها چاشنی انفجاری و تایمر  پیدا کرده است.

برنار کازنوو، نخست‌وزیر فرانسه از اینکه عملیات جستجوی انبارهای اسلحه اتا «به‌آرامی و بدون خشونت» پیش رفته، ابراز خشنودی کرد. یکی از قربانیان عملیات تروریستی گروه اتا تحویل سلاح‌های این گروه را «روزی بسیار مهم» خواند.

گروه اتا در میانه ماه مارس گذشته و پس از گذشت۶۰ سال از بنیانگذاری آن، اعلام کرد که روز ۸ آوریل سلاح‌های خود را به‌طور کامل تحویل خواهد داد. فهرست انبار سلاح‌های اتا از طریق واسطه در اختیار مقام‌های فرانسه قرار گرفت.

در میانجی‌گری برای پایان دادن به درگیری با گروه اتا، «میشل توبیانا»، رئیس سابق اتحادیه حقوق بشر فرانسه نیز مشارکت داشت.

پلیس، ارتش و دستگاه قضایی دو کشور فرانسه و اسپانیا دهها سال است که با گروه جدایی‌طلب باسک موسوم به «اتا» درگیر هستند.

گروه اتا در سال ۱۹۵۹ و در دوره دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا تاسیس شد. موسسان آن جوانان چپ‌گرای ناسیونالیست وابسته به حزب ملی‌گرای باسک بودند که رفته رفته از یک گروه فرهنگی و سیاسی به یک گروه مسلح زیرزمینی تبدیل شدند.

این گروه با دست زدن به خشونت، انفجار و عملیات مسلحانه، تلاش می‌کرد مقام‌های فرانسه و اسپانیا را برای به‌رسمیت شناختن استقلال منطقه باسک وادار سازد.

مقا‌م‌های فرانسه واسپانیا این گروه مخفی و مسلح را مسئول مرگ بیش از ۸۲۹ نفر در این دو کشور می‌دانند. اتحادیه اروپا اتا را به عنوان یک گروه تروریستی طبقه‌بندی کرده است.

آخرین عملیات گروه اتا در سال ۲۰۱۰ بود که در جریان آن یک مامور پلیس فرانسه کشته شد. در سال ۲۰۱۱ اتا پایان عملیات مسلحانه خود را اعلام کرد. گفته می‌شود اتا در این دوره حدود ۳۰ عضو داشته است. با این‌حال حدود ۳۶۰ نفر در ارتباط با این گروه هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برند.

دولت اسپانیا خواستار انحلال کامل گروه مخفی اتا شده است. در بیانیه‌ی رسمی دولت اسپانیا که روز شنبه (۸ آوریل) منتشر شد آمده است: «اتا باید انحلال نهایی خود را اعلام کند و از قربانیان ترورهای خود عذرخواهی کرده و برای همیشه ناپدید شود.»

ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد که اعضای اتا همچنان «تروریست» هستند و نباید در انتظار مصونیت از مجازات باشند.

قربانیان گروه اتا نیز نمی‌خواهند خشونت‌های این گروه را فراموش کنند. انجمنی از قربانیان خشونت‌های اتا دادخواستی با هزاران امضا تهیه کرده‌اند که در آن گفته شده تحویل سلاح از سوی اتا، بخشی از «تبلیغات» و «خودتطهیری» این گروه است.

امضاکنندگان این دادخواست انتظار «بخشش و بزرگواری» از سوی قربانیان خشونت‌های اتا را رد کرده و از این گروه خواسته‌اند که گذشته تروریستی خود را محکوم کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.