چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نام‌های آشنا در میان داوطلبان شورای شهر تهران

در سومین روز از ثبت‌نام داوطلبان شرکت در رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر تهران تعداد نام‌های آشنا افزایش یافت. در میان این افراد نام شهردار سابق تهران، مشاور سابق رفسنجانی و نزدیکان احمدی‌نژاد نیز به چشم می‌خورد.

iran-emrooz.net | Wed, 22.03.2017, 23:22

دویچه وله: در سومین روز از ثبت‌نام داوطلبان شرکت در رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر تهران تعداد نام‌های آشنا افزایش یافت. در میان این افراد نام شهردار سابق تهران، مشاور سابق رفسنجانی و نزدیکان احمدی‌نژاد نیز به چشم می‌خورد.

دوم فروردین ماه، نیمی از مهلت ثبت‌نام داوطلبان برای رقابت بر سر حدود ۱۱۰ هزار کرسی پنجمین دوره شوراهای شهر و روستاهای سراسر ایران به پایان رسید. ششم فروردین روز آخر ثبت‌نام است.

در سه روز گذشته توجه رسانه‌ها بیشتر معطوف به کسانی بود که برای نام‌نویسی به فرمانداری تهران مراجعه کرده‌اند. مرتضی الویری، شهردار پیشین و رئیس کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی در سال ۸۸ از کسانی است که روز اول، سی‌ام اسفند ثبت‌نام کرد.

علی اصغر ناصربخت، رئیس ستاد انتخابات فرمانداری تهران در پایان مهلت ثبت‌نام در سومین روز اعلام کرد که تاکنون ۶۱۵ نفر در تهران نام‌نویسی کرده‌اند که ۱۷ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا زهرا صدراعظم نوری، شهردار سابق منطقه هفت تهران و نخستین زنی که در جمهوری اسلامی به این سمت رسیده، شهربانو امانی، نماینده مجلس در دوره‌های پنجم و ششم و مشاور کنونی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و تهمینه میلانی، سینماگر نام آشنای ایران از جمله زنانی هستند که تاکنون نام‌نویسی کرده‌اند.

غلامعلی رجایی، مشاور سابق اکبر هاشمی رفسنجانی، همچون شخصیت‌های اصلاح‌طلبی چون ابراهیم اصغرزاده، غلامرضا انصاری، حسن رسولی و علی‌محمد غریبانی از افرادی هستند که مایلند در رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر تهران شرکت کنند.

غریبانی، عضو شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان پس از حضور در فرمانداری تهران در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اصلاح‌طلبان با لیست واحد در انتخابات شرکت خواهند کرد.

در سه روز گذشته تعدادی از اعضای کنونی شورای شهر تهران نیز برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی شورای پنجم که ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود ثبت‌نام کرده‌اند.

در این میان ثبت‌نام، رئیس ۷۶ ساله کنونی شورای شهر تهران، مهدی چمران با انتقادهایی روبرو شده است. سایت خبری “۲۴ آنلاین” می‌نویسد ثبت‌نام چمران حکایت از آن دارد که او همچنان مایل است دست‌کم تا پایان هشتادمین سال عمرش در شورای شهر بماند و “قصد کناره‌گیری به نفع جوانترها” را ندارد.

شماری از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم نیز در سه روز نخست مهلت ثبت‌نام، برای نام‌نویسی به فرمانداری تهران مراجعه کرده‌اند. مهدی خورشیدی‌آزاد، داماد احمدی‌نژاد یکی از این افراد است.

از میان اصول‌گرایان افراطی مشهورترین کسی که روز دوم برای ثبت‌نام در فرمانداری تهران حاضر شد حسین الله‌کرم، رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله بود که به دلیل همراه نداشتن شناسنامه موفق به این کار نشد. او وعده داد که در روزهای آخر دوباره اقدام می‌کند.

برخلاف انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و ریاست جمهوری، نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا بر عهده‌ی هیئتی از مجلس است و شورای نگهبان در آن دخالتی ندارد.

خشنودی اصلاح‌طلبان، نگرانی اصول‌گرایان

دبیر شورای نگهبان، احمد جنتی که از این موضوع بسیار ناخشنود است ۱۷ اسفند در آغاز دومین اجلاس دوره پنجم مجلس خبرگان ابراز تاسف کرد که نظارت در انتخابات شورای شهر «حساب و کتاب ندارد»، و به صلاحیت‌ها، سوابق و شرایط داوطلبان به خوبی رسیدگی نمی‌شود.

جنتی این موضوع را «مصیبت بزرگ» خواند و گفت: «متاسفانه در برخی از موارد برخی از اینها [در شوراهای شهر] به دادگاه کشیده شدند و تخلفاتی را هم انجام دادند که اینها نشان‌دهنده عدم نظارت است.»

انتخاب پنج عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها آبان ماه سال پیش برگزار شد و به گزارش خبرگزاری ایلنا سه عضو این هیئت اعضای فراکسیون امید، فراکسیون مورد حمایت اصلاح‌طلبان هستند.

ظاهرا همین امر بر نگرانی اصول‌گرایان در مورد ترکیب شورای پنجم شهر تهران افزوده، و از سوی دیگر انگیزه حضور اصلاح‌طلبان سرشناس را برای شرکت در این رقابت‌ها افزایش داده است. شهردار آینده تهران را این شورا انتخاب می‌کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.