چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 26 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی بازداشت شد

مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول فصلنامه «گفت‌وگو» شب چهارشنبه ۲۵اسفند در خانه‌اش در تهران بازداشت شده است. وکیل پیشین ثقفی گفته تا این لحظه توضیح مشخصی درباره علت بازدداشت آقای ثقفی به خانواده ایشان اعلام نشده است.

iran-emrooz.net | Thu, 16.03.2017, 12:32

مراد ثقفی، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول فصلنامه «گفت‌وگو» شب چهارشنبه ۲۵اسفند در خانه‌اش در تهران بازداشت شده است.

حامد زرگر، وکیل پیشین مراد ثقفی با تایید بازداشت ایشان، روز پنجشنبه ۲۶ اسفند به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت،  متاسفانه تا این لحظه توضیح مشخصی درباره علت بازدداشت آقای ثقفی به خانواده ایشان اعلام نشده اما روز گذشته ماموران با مراجعه به منزل آقای ثقفی ایشان را بازداشت کرده‌اند.

وکیل پیشین مراد ثقفی با بیان این‌که هنوز موفق به اعلام وکالت برای این پرونده مشخص نشده، خاطرنشان کرد: صبح امروز به‌منظور اعلام وکالت و بررسی علت این بازداشت به دادسرا مراجعه کردم که باتوجه به تعطیلی دادسرا این امر محقق نشد.

این وکیل دادگستری همچنین گفت: تا این لحظه علت این بازداشت برای بنده و خانواده آقای ثقفی مشخص نیست و صرفاً آقای ثقفی ساعتی پیش با خانواده خود تماس گرفته و تاکید کرده که در بازداشت به‌سر می‌برد.

زرگر درباره احتمال آزادی مراد ثقفی تا پیش از تحویل سال و عید نوروز نیز گفت: آن‌چنان به این مسئله امیدی نیست. باتوجه به این‌که شنبه آخرین روز کاری دادسرا است و کارهای اداری سپردن وثیقه هم حداقل ۴۸ ساعت به‌طول می‌انجامد، به احتمال زیاد آقای ثقفی پیش از تعطیلات نوروز آزاد نمی‌شوند. البته مگر این‌که اتفاق خاصی بیفتد؛ در حال حاضر هیچ اطلاعی از علت این بازداشت نداریم.

مراد ثقفی، روزنامه‌نگار، پژوهشگر مسائل سیاسی و ناشر ایرانی و صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه گفتگو است. ثقفی هم‌چنین مدیر «انجمن دیدبان مدنی یک شهر» است که هدف خود را «اطلاع رسانی در مورد عوامل و شاخص‎های سازنده زندگی شهری مطلوب و افزایش آگاهی شهروندان» اعلام کرده است.

آقای ثقفی چند روز پیش در جلسه‌ای از مدیریت شهر تهران انتقاد کرده و درباره شهرداری تهران گفت: «قدرت در دست یک نفر است آن هم در دست شهردار، بدون کنترل است و می‌تواند منافع ملی را نادیده بگیرد چنانچه امروز هم نادیده می‌گیرند.»

به گفته آقای ثقفی، شکل اداره تهران به فساد مالی، و به خصوصی‌سازی و استبداد منجر شده و باید افرادی به شورای شهر بروند که نماد مبارزه با فساد گسترده هستند.

بازداشت مراد ثقفی یک روز پس از بازداشت دست‌کم ۱۲ مدیر کانال‌های خبری تلگرامی صورت گرفته است. بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلام رسانه‌ای کرد.

مطهری روز چهارشنبه ۲۵ اسفند در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که از بازداشت حدود ۱۲ نفر از مدیران مسئول کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب یا حامی دولت توسط یک نهاد اطلاعاتی نظامی و از دسترس خارج شدن کانال‌های آنها مطلع شده است گفت: این اقدام در آخرین روزهای سال که مجلس جلسه‌ای ندارد و اطلاع‌رسانی نیز دشوار است انجام شده و این امر شبهاتی را خصوصا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایجاد کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: از وزیر اطلاعات می‌خواهم که درباره هر دو موضوع توضیح قانع‌کننده بدهند و روشن کنند که این دو اقدام کار چه نهادی بوده است؛ چون تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هرحال مسئولیت با این وزارتخانه است.

مطهری در پایان گفت: اگر وزیر اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد سؤال از وزیر و در صورت لزوم استیضاح او را پیگیری می‌کنیم.

در چند روز گذشته هم‌چنین هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و عضو حزب اعتماد ملی و احسان مازندرانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان بازداشت شده‌اند. چند هفته پیش نیز طاهره ریاحی دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری «برنا» وابسته به وزارت وزرش و جوانان بازداشت شده است. گفته می‌شود خانم ریاحی  ممنوع‌الملاقات و همچنان در انفرادی‌های بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین نگاهداری می‌شود.

گزارشگران بدون مرز اخیرا اعلام کرد که شماری دیگر از فعالان رسانه‌ای تهدید به بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود این بازداشت‌ها با انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت سال ۹۶ در ایران مرتبط است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.