جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیش از ۹ هزار عضو هیات علمی و دانشمند آمریکایی

«تصمیم ترامپ مغایر منافع ملی آمریکا است»

تاکنون، بیش از ۹ هزار عضو هیات علمی، ۴۴ برنده جایزه نوبل، ۴۵ برنده دیگر جوایز معتبر جهانی و ۲۷۳ عضو آکادمی‌های علوم، مهندسی و هنر آمریکا، طوماری را در اعتراض به ممنوعیت‌های وضع شده بر سفر اتباع ایران و شش کشور دیگر امضا کرده‌اند.

iran-emrooz.net | Mon, 30.01.2017, 21:30

بی بی سی: تاکنون، بیش از ۹ هزار عضو هیات علمی، ۴۴ برنده جایزه نوبل، ۴۵ برنده دیگر جوایز معتبر جهانی و ۲۷۳ عضو آکادمی‌های علوم، مهندسی و هنر آمریکا، طوماری را در اعتراض به ممنوعیت‌های وضع شده بر سفر اتباع ایران و شش کشور دیگر امضا کرده‌اند.

تعداد امضاهای طوماری که اعضای هیات علمی و دانشمندان آمریکایی در اعتراض به ممنوعیت های جدید تهیه کرده‌اند، رو به افزایش است.

امضا کنندگان این طومار، تصمیم رئیس جمهور آمریکا را در ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع هفت کشور دارای جمعیت مسلمان «تبعیض‌آمیز»، «مغایر منافع ملی ایالات متحده» و «تحمیل کننده بار اضافی بر اعضای جامعه علمی» دانسته‌اند.

در بخشی از طومار آمده است: «در سه سال اخیر، تنها از کشور ایران، بیش از ۳ هزار نفر در دانشگاه‌های آمریکا دکترا گرفته‌اند. دستور اجرایی رئیس جمهور همکاری با پژوهشگران چنین کشورهایی را محدود می‌کند.»

طومار می افزاید که تصمیم دونالد ترامپ، «به طور بالقوه می تواند به ترک آمریکا از سوی بسیاری از افراد بااستعداد منجر شود که پژوهشگران و کارآفرینان حال و آینده ایالات متحده هستند.»

اساتید و دانشمندان امضاکننده طومار تاکید کرده اند: «کسانی که مطابق دستور اجرایی رئیس جمهور وضعیت‌شان مورد بررسی مجدد قرار می گیرد، دانشجویان، دوستان، همکاران و اعضای جوامع [علمی] ما هستند.»

همزمان، کوین لوئیس سخنگوی باراک اوباما از حمایت آقای اوباما از تجمعات صورت گرفته در اعتراض به دستور اجرایی دونالد ترامپ خبر داده است.

وی با تاکید بر «مخالفت بنیادین» باراک اوباما با «تبعیض بر مبنای عقیده و مذهب» افزوده: «شهروندان [معترض] در حال استفاده از حقوق به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی برای آزادی اجتماعات هستند. دقیقا همان کاری که انتظار داریم وقتی ارزش های آمریکایی در خطر هستند انجام شود.»

سخنگوی رئیس جمهور سابق آمریکا گفته که آقای اوباما از میزان واکنش به دستور اجرایی آقای ترامپ «دلگرم» شده است.

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور به آمریکا برای ۹۰ روز ممنوع شده است. این کشو‌رها ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.

کاخ سفید: دیپلمات های معترض همکاری کنند یا استعفا دهند

همزمان با واکنش‌های جدید به دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا، سخنگوی کاخ سفید از دیپلمات‌های معترض به دستور آقای ترامپ خواسته یا با این دستور همکاری کنند یا کنار بروند.

این موضع‌گیری پس از آن است که تعداد زیادی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا، نامه‌ای را در اعتراض به این فرمان اجرایی امضا کرده‌اند. مقام‌های وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده‌اند که تعداد این امضاها بسیار زیاد است و «صدها» نفر را شامل می‌شود که به گفته آنها «بی‌سابقه» است.

در این نامه گفته شده است که ممنوعیت اعلام شده از سوی آقای ترامپ اهداف اعلام شده با تروریسم را برآورده نمی‌کند. در بخشی دیگر از پیش‌نویس این بیانیه که بی‌بی‌سی آن را دیده نوشته شده است که این فرمان در «شان» آمریکا نیست.

در عین حال دادستان کل ایالت واشنگتن می‌گوید از رئیس جمهور آمریکا شکایت خواهد کرد. در مجموع دادستان‌های ۱۶ ایالت آمریکا اقدام آقای ترامپ در زمینه مهاجرت را ناقض قانون اساسی خوانده‌اند.

در واکنشی جداگانه، در لندن مخالفان تصمیم آقای ترامپ در مقابل دفتر نخست وزیری بریتانیا دست به تظاهرات زده‌اند.

تعداد امضاهای یک طومار اینترنتی در مخالفت با سفر رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به بریتانیا به بیش از یک میلیون و سیصد هزار رسیده است. امضاکنندگان این طومار از دولت بریتانیا خواسته‌اند دعوت از آقای ترامپ را لغو کند ولی دفتر نخست وزیری بریتانیا با درخواست آنها موافقت نکرده است.

در بروکسل پایتخت بلژیک نیز تعدادی از مخالفان این ممنوعیت با برپایی تظاهرات این اقدام را محکوم کرده‌اند.

همچنین اتحادیه اروپا در واکنش به اقدام اخیر دولت آمریکا گفته است هرگز «نابرابری» را به برابری اجتماعی ترجیح نخواهد داد.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا در پیامی که در توییتر منتشر کرده از اقدام اخیر خود دفاع کرده است. آقای ترامپ گفته است: «اگر ممنوعیت با یک هفته اطلاع قبلی به اجرا گذاشته می شد آدم‌های بد ظرف همان هفته به کشور ما سرازیر می‌شدند. تعداد زیادی آدم های بد وجود دارند.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.