سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سیل در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان

بارندگی‌های شدید یک هفته‌ی اخیر در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان موجب طغیان بسیاری از رودخانه‌های منطقه شد و خسارات زیادی بر حای گذاشت. حدود ۲۰۰۰ خانه در مناطق ایرانشهر، سرباز، نیک‌شهر، کنارک و غیره آسیب دیدند. این سیلاب‌ها تا کنون یک کشته در پی داشته است.

iran-emrooz.net | Fri, 27.01.2017, 7:15

بارندگی‌های شدید یک هفته‌ی اخیر در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان موجب طغیان بسیاری از رودخانه‌های منطقه شد و خسارات زیادی بر حای گذاشت. در دو سال متوسط بارندگی در سیستان و بلوچستان ۱۰۵ میلی‌متر گزارش شده اما بارندگی‌های یک هفته اخیر به میانگین ۱۰۰ میلی‌متر رسید. برخی از ایستگاه‌های سنجش، متوسط بارندگی را ۱۶۴ میلی‌متر گزارش کردند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب چند روز اخیر در جنوب استان ضمن آسیب ۱۰ تا ۸۰ درصدی به هزار و ۶۷۵ واحد مسکونی موجب مرگ یک شهروند ۶۵ ساله خاشی براثر ریزش آور شد.

رضا اربابی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بعد از ۲ سال که سیستان و بلوچستان به عنوان کم بارش‌ترین استان کشور معرفی شده بود از عصر ۳۰ دی تا پنجم بهمن ماه شاهد بارندگی خوبی در جنوب استان بودیم به گونه ای که سبب بروز سیلاب و آبگرفتگی مسیرها، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر شهرهای جنوبی استان شد.

وی ادامه داد: این بارندگی‌ها که در برخی نقاط مانند توابع نیکشهر به ۱۶۴ میلی متر، کنارک ۱۴۳ میلی متر و دلگان ۱۱۵ میلی متر رسید مشکلاتی را نیز به همراه داشت به گونه‌ای که ۱۶ مسیرفرعی جنوب سیستان و بلوچستان بسته شد که با تلاش های نیروهای راهداری تاکنون ۱۲ مسیر بازگشایی و همچنان چهار مسیر بسته است.

وی تصریح کرد: در این مدت همچنین برق بیش از ۳۰ نقطه جمعیتی جنوب استان قطع شد که با حضور ۹۶ گروه کارشناس شرکت برق، برق تمامی این مناطق برقرارشد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: همچنین ۶ روستای در مسیر سیلاب جنوب استان در این مدت با جمعیتی بیش از ۱۰۰ خانوار به دلیل حوادث احتمالی تخلیه و افراد ساکن آن به مکان های امن انتقال داده شدند.

اربابی افزود: در این مدت هزار و ۱۸۶ خانوار استان با جمعیتی معادل پنج هزار و ۵۴۵ نفر نیز در چادر اسکان اضطراری داده شدند.

وی با بیان اینکه در این مدت منازل هزار و ۶۷۵ خانوار استان دچار آسیب ۱۰ تا ۸۰ درصدی شد گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته برای بازسازی واحدهای مسکونی که در این سیلاب دچار خسارت شدند وام ۲۰ میلیون تومانی با کارمزد چهار درصد تعلق خواهد گرفت.

وی گفت: با توجه به اینکه بیشترین خسارت سیلاب اخیر سیستان و بلوچستان در بخش های زیربنایی، واحدهای مسکونی، کشاورزی، قنوات و راههاست تیم های ارزیابی ستاد بحران استان در حال برآورد دقیق این خسارات هستند.

وی تاکید کرد: با توجه به اهمیت سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان از روز نخست ضمن حضور همه نیروهای امدادی در مناطق مختلف استان نشست مدیریت بحران استان و شهرستان‌ها هر روز تشکیل و پیگیری اقدامات و تامین نیازهای منطقه بودند.


بازديد حمیرا ریگی، فرماندار قصرقند سیستان و بلوچستان، از مناطق سیل زده.

***

فواید و مضرات بارش‌های اخیر سیستان و بلوچستان

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع هواشناسی ضمن اشاره به فواید و مضرات بارش‌های سیلابی اخیر در استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: بارش اخیر، اولین بارش جدی این استان در سال زراعی جاری بوده است که تا حدی در تامین منابع مالی تاثیر مثبت دارد ولی کافی نیست.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد بارش‌های سیلابی استان سیستان و بلوچستان و احتمال تداوم آنها گفت: بارندگی‌های این استان تمام شده و تا روزهای آینده بارشی برای این منطقه پیش‌بینی نمی‌شود. از روز چهارشنبه نیز سیستان و بلوچستان شرایط آفتابی داشته است.

به گفته وظیفه، در جنوب کشور شامل استانهای فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان هم در فصل زمستان و و هم در تابستان بارش‌ها به علت گرما و بالا بودن رطوبت به صورت رگبار و رعد و برق است که منجر به سیل می‌شود، اما این وضعیت قابل پیش‌بینی است.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی در مورد میزان بارش استان سیستان و بلوچستان از ۲۲ دی‌ماه تا روز پنجشنبه ۷ بهمن‌ماه گفت: نیک‌شهر با ۱۰۱ میلی متر بیشترین بارش را دریافت کرده است. جاسب ۹۹ میلی متر، میناب ۹۲ میلی متر، خاش ۶۹ میلی متر، بلگان ۶۸ میلی متر، رودان هرمزگان ۶۳ میلیمتر، ایرانشهر ۶۳ میلی متر، بزمان ۴۸ میلیمتر بارش دریافت کرده‌اند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع هواشناسی با بیان اینکه بارش‌های چند روزه اخیر در استان سیستان و بلوچستان بارش‌های قابل توجهی محسوب می‌شود، گفت: عمده این بارش‌ها به شکل رگباری بوده است که سازمان هواشناسی وقوع سیلاب‌ها و بارش‌های رگباری سیستان و بلوچستان را پیش‌بینی کرده و هشدارهای لازم را داده بود ولی متاسفانه وقتی سیلاب فراگیر و گسترده باشد، با کمترین بی‌احتیاطی لطمات مالی ایجاد می کند.

فواید و مضرات بارش‌های اخیر

وی در مورد مضرات وقوع بارش‌های سیلابی در استان سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های سیلابی باعث نفوذ روان‌آب‌ها در زمین‌های کشاورزی و در نتیجه شسته شدن خاک‌ها می‌شود، اما از سوی دیگر این بارش‌ها می‌تواند تاثیر نسبی مثبتی در منابع آبی سیستان و بلوچستان داشته باشد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان مدت‌ها بود که بارشی نداشت و تقریبا این اولین بارش جدی امسال در این استان بود و علی‌رغم خسارت‌ها می‌تواند باعث رونق کشاورزی و تامین نسبی منابع آبی استان نیز شود اما لازم به ذکر است که این میزان بارش برای سیستان و بلوچستان کافی نیست و قطعا با یک گل بهار نمی‌شود و با یک باران مشکلات کم بارشی استان سیستان و بلوچستان حل نمی‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی کشور در ادامه از ورود یک سامانه جدید بارشی به کشور خبر داد و گفت: در اثر این سامانه از چهارشنبه شب در برخی نقاط مثل کردستان، زنجان و تهران بارش‌های پراکنده داشتیم که امروز (جمعه ۸ بهمن) فعالیت این سامانه تشدید شده و تا روز دوشنبه از کشور خارج می‌شود. این سامانه ربطی به استان سیستان و بلوچستان ندارد و بیشتر عرض‌های شمالی، غربی و مرکزی کشور را در بر می‌گیرد.

تفاوت بارش‌ها در عرض‌های شمالی و جنوبی کشور

وظیفه اظهار کرد: در عرض‌های شمالی، خیلی فصل بارش‌های سیلابی نیست چون در فصل زمستان و هوای سرد قرار داریم و بارش‌ها در ارتفاعات بیشتر به صورت برف است و برف نیز سیلاب تولید نمی‌کند ولی در عرض‌های جنوبی مثل سیستان و بلوچستان که مناطق گرمسیری هستند، حتی در زمستان هم بارش‌ها به شکل باران و از آنجا این بارش‌ها ناشی از ابرهای جوششی است و شدت آنها بالاست باعث ایجاد سیل در برخی نقاط می‌شود.

وظیفه در مورد پیش‌بینی بارش‌ها در ماه جاری با اشاره به اینکه بارش‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون کمتر از نرمال بوده است، گفت: وقوع بارش بالاتر از نرمال در روزهای آینده بسیار کم است، تاکنون نیز بارش بیش از حد نرمال در کشور نداشته‌ایم.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در پایان افزود: با وجود سامانه جدید بارشی، امیدواریم در روزهای آتی، بارش‌های خوبی را در دامنه‌های زاگرس و البرز دریافت کنیم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.