پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ - Thursday 27 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دبیرکل جدید سازمان ملل:

مردم آمریکا از وضعیت کنونی در کشورشان خسته‌اند

دبیرکل جدید سازمان ملل: تحولات سیاسی اخیر اروپا در نتیجه نارضایتی شکل گرفته از مدیریت فعلی بوده است. آنچه در آمریکا روی داد هم مرتبط با همین مسئله است؛ مردم از وضعیت فعلی خسته شده و خواستار رویکردی متفاوت هستند. «بنیادگرایی دینی، پوپولیسم سیاسی و افراطی‌گرایی ملی همه رفتار‌هایی غیرمنطقی هستند که امروزه صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار می‌دهند».

iran-emrooz.net | Mon, 02.01.2017, 23:11

ایرنا - دبیرکل جدید سازمان ملل با اشاره به رویدادهای اخیر در جامعه آمریکا به ویژه حوادث بعد از انتخابات آن کشور گفت: آمریکایی‌ها از وضعیت کنونی در کشورشان خسته شده‌اند و خواستار رویکردی متفاوت هستند.

«آنتونیو گوترش» که از روز گذشته (بکشنبه) فعالیت کاری خود را به عنوان رئیس دبیرخانه سازمان ملل آغاز کرده است، درگفت‌و‌گویی با نشریه «جورنال دی نوتیسی یس» زادگاهش (پرتغال) دیدگاههای خود را درباره مهم‌ترین رویداد‌ها و مسایل مهم جهانی مطرح کرد.

وی بیان اینکه تحولات سیاسی اخیر اروپا در نتیجه نارضایتی شکل گرفته از مدیریت فعلی بوده است، گفت: آنچه در آمریکا روی داد هم مرتبط با همین مسئله است؛ مردم از وضعیت فعلی خسته شده و خواستار رویکردی متفاوت هستند.

گوترش با اشاره به تحولات اخیر کشورهای اروپایی و آمریکایی گفت: «جهانی شدن و توسعه فناوری تاثیری برجسته بر رشد اقتصاد جهانی و کاهش فقر داشته، فقر مطلق در سطح جهانی کاهش یافته و همکاری کشورهای نظیر چین در این زمینه موثر بوده است. «از سوی دیگر اما، نابرابری‌های اقتصادی افزایش یافته و جوامع متحمل محرومیت‌های اجتماعی طاقت فرسا هستند.»

وی با بیان اینکه در برخی مناطق صنعتی کشورهای توسعه یافته اروپا و آمریکای شمالی، جهان شدن به از دست رفتن شغل‌های بسیاری منجر شده و برخی طبقات اجتماعی را که نمی‌توانند خود را با شغل‌های جدید تطبیق دهند، آسیب‌پذیر کرده است، گفت: «نتیجه چنین وضعیتی این است که موجی فزاینده علیه نظام‌های سیاسی فعلی از جانب مردمی شکل گرفته است که معتقدند سیاست مداران تنها به فکر حفظ قدرت خود هستند و به آن‌ها اهمیتی داده نمی‌شود».

دبیرکل سازمان ملل گفت که این موضوع موجب شده تا مردم خواستار تغییر شرایط فعلی باشند: «دولت‌های اروپایی بدین ترتیب در همه‌پرسی‌ها ناکام هستند و این موضوع نه مرتبط با مسئله طرح شده، بلکه در نتیجه نارضایتی از مدیریت فعلی است.»

اروپا بهای سیاست‌های ناکارآمد مهاجرتی را می‌پردازد
گوترش در بخش دیگری از صحبت‌های خود، سیاست‌های مهاجرتی ناکارآمد دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی را از جمله عوامل اصلی بحران مهاجرت در اروپا بر شمرد و گفت: «اگر به جای اینکه هر کشور خود به تنهایی با مسئله مهاجرت مواجه شود، اروپا خود را به عنوان یک «کل واحد» در نظر می‌گرفت، امروزه شاهد وضعیت بحرانی پناهجویان نبودیم.

وی که سابقه فعالیت به عنوان کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان را دارد، گفت که در سال گذشته میلادی سیاست‌های ضد مهاجرت در اروپا افزایشی فزاینده داشته و مردم تمایل کمتری به پذیرش پناهجویان دارند.

گوترش در ادامه گفت: «اروپا نتوانسته است بحران مهاجرت را مدیریت کند. یک میلیون نفر وارد این قاره شدند و اتحادیه اروپا ۵۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد. این به معنای پذیرش یک پناهجو به ازای هر هزار شهروند عادی است. در کشوری مثل لبنان اما به ازای هر سه نفر یک پناهجو وجود دارد.»

دبیر کل سازمان ملل با تاکید بر اینکه احزاب و گروه‌های مختلفی مسئله مهاجرت را به عنوان دستاویزی برای تحقق اهداف سیاسی قرار می‌دهند، پوپولیسم (عوامگرایی) را از جمله معضلاتی دانست که امروزه در بسیاری از کشورهایی اروپایی رواج یافته است.

چالش‌های پیش روی جامعه بین‌المللی
دبیرکل سازمان ملل با اشاره به افراطی‌گرایی دینی که امروزه در فعالیت‌های گروه‌های تروریستی همچون داعش نمود پیدا کرده است، گفت: این چنین نیست که ما درست بگوییم و دیگران همه در اشتباه باشند. همه ما بخشی از حقیقت را دارا هستیم که باید به آن معتقد باشیم و در عین حال به حقیقتی که نزد دیگران است، احترام بگذاریم. به مانند تندروی‌های سیاسی، خطر گمراهی هم در همه مذاهب وجود دارد».

وی ادامه داد: «بنیادگرایی دینی، پوپولیسم سیاسی و افراطی‌گرایی ملی همه رفتار‌هایی غیرمنطقی هستند که امروزه صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار می‌دهند».

گوترش مسئله سوریه را نگران کننده‌ترین مسئله موجود دانست و رسیدگی به وضعیت عراق، سودان و جمهوری دمکراتیک کنگو را از جمله اولویت‌های مهم بعدی برشمرد.

وی مسئله تغییرات آب و هوایی را هم یکی از چالش‌های جدی پیش روی جامعه بین المللی دانست.

دیبرکل جدید سازمان ملل در شرایطی از لزوم مقابله با تغییرات آب و هوایی سخن می‌گوید که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا وعده کنار گذاشتن توافقنامه آب و هوایی پاریس را داده است. این اقدام یک ضربه سخت به توافقی است که «بان کی مون» دبیر کل سابق سازمان ملل آن را مهم‌ترین دستاورد دوره خود دانسته است.

گوترش در بخشی از صحبت‌های خود همچنین به مسئله کودکان و سوءتغذیه پرداخت و گفت: «تعداد قابل توجهی از کودکان هستند که هیچ‌گاه نمی‌توانند یک زندگی معمولی را تجربه کنند، چرا که با اختلال‌های رشدی به سنین بزرگسالی می‌رسند. بوروکراسی و موانع قانونی، آزار دهنده‌ترین مسائلی هستند که با آن مواجه هستیم. همه این مشکلات روی کاغذ به راحتی قابل رسیدگی است».

وی قریب به یک دهه فعالیت به عنوان کمیساریای عالی امور پناهجویان را عامل موثری در شکل گیری دیدگاه‌های سیاسی خود دانست و گفت که تجربه نزدیک در برخورد با بحران‌های موجود موجب شده تا درک بهتری از چرایی شکل گیری آن‌ها داشته باشد.

آنتونیو گوترش پرتغالی روز گذشته (یک ژانویه) جایگزین «بان کی مون» دبیر کل پیشین سازمان ملل شده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.