جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هدیه‌های ترامپ برای جهان جدید چیست؟

یوشکا فیشر: هیچ کس نمی‌تواند مطمئن باشد که انتخاب ترامپ برای دموکراسی آمریکا به چه معنی خواهد بود یا او وقتی که دفتر کاخ سفید را به دست گرفت چه خواهد کرد. اما می‌توانیم دو فرض معقول داشته باشیم. اول، دوران ریاست جمهوری او آثار بسیار مخربی در سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا خواهد داشت...

iran-emrooz.net | Wed, 07.12.2016, 17:06

نویسنده: یوشکا فیشر
مترجم: روزبه آرش
منبع: پراجکت سیندیکیت
ترجمه و انتشار: دیپلماسی ایرانی، چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵

ما نباید دچار هیچ گونه توهمی شویم. اروپا بسیار ضعیف و پرتفرقه‌تر از آن است که به صورت استراتژیک در برابر ایالات متحده ایستادگی کند و بدون رهبری امریکا غرب نمی‌تواند زنده بماند.

حالا که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شده است، پایان آن چه تحت عنوان «غرب» شناخته می‌شد، فرارسیده است. اصطلاح غرب، توصیف‌گر جهان مابین اقیانوس اطلس است که دو جنگ جهانی در قرن بیستم را تجربه کرد، نظم نوین را را در طی چهار دهه پس از جنگ سرد بازتعریف کرد و جهان را تا کنون تحت سلطه خود داشت.

غرب را نباید با مغرب زمین اشتباه گرفت. در حالی که فرهنگ و هنجارهای آن به طور گسترده‌ای در مغرب زمین ریشه دارد اما در طول زمان به چیزی متفاوت تکامل یافته است.

شخصیت اساسی مغرب زمین در طول قرن‌ها در منطقه مدیترانه شکل گرفت (اگرچه بخش‌های شمالی اروپا و آلپ‌نشین‌ها کمک‌های مهمی در توسعه آن انجام دادند). غرب اما در مقابل، محصول اقیانوس اطلس است و کودک قرن بیستم.

زمانی که جنگ جهانی اول آغاز شد، آن جنگ یک درگیری اروپایی بین قدرت‌های مرکزی و با توافق انگلیس، فرانسه و روسیه بود. این جنگ زمانی واقعا جهانی شد که آمریکا در سال ۱۹۱۷ وارد گود شد. این دقیقا لحظه‌ای است که آن چه ما غرب می‌نامیم، شروع به شکل گرفتن کرد.

می‌شود گفت که غرب گواهی تولد خود را در طول جنگ جهانی دوم دریافت کرد. در ماه اوت سال ۱۹۴۱ پس از حمله آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوری، وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا و فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری آمریکا در یک کشتی جنگی در سواحل نیوفاندلند ملاقات کردند و منشور آتلانتیک به امضا رسید.

آن توافق بعدها شرایط را برای ایجاد ناتو فراهم کرد تا برای چهار دهه و تا امروز، اتحادیه‌ای از دموکراسی‌های مستقل با ارزش‌های مشترک، اقتصاد بازار محور و مقاومت در برابر شوروی را توسعه دهد.

اساسا غرب بر تعهد آمریکا به حضور برای دفاع از متحدانش شکل گرفت. نظم غربی بدون حضور آمریکا برای ایفای این نقش بسیار مهم، نمی‌تواند وجود داشته باشد. نقشی که در حال حاضر ممکن است زیر نظر ترامپ انکار شود. در نتیجه، اکنون آینده خود غرب در خطر است.

هیچ کس نمی‌تواند مطمئن باشد که انتخاب ترامپ برای دموکراسی آمریکا به چه معنی خواهد بود یا او وقتی که دفتر کاخ سفید را به دست گرفت چه خواهد کرد. اما می‌توانیم دو فرض معقول داشته باشیم. اول، دوران ریاست جمهوری او آثار بسیار مخربی در سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا خواهد داشت.

ترامپ درحالی به کاخ سفید رسید که تقریبا تمامی قوانین نانوشته سیاست آمریکا را نقض کرد. او تنها هیلاری کلینتون را مغلوب نکرد بلکه اساس حزب جمهوری خواه را نیز شکست داد. دلیل کمی وجود دارد که فکر کنیم از ۲۰ ژانویه او به طور ناگهانی این استراتژی پیروز خود را کنار خواهد گذاشت.

همچنین می‌توانیم با خیال راحت فرض کنیم که ترامپ سرسختانه و محکم به تعهد «ایجاد دوباره آمریکای بزرگ» می‌چسبد. این ممکن است پایه و اساس ریاست جمهوری آینده باشد. رونالد ریگان نیز در زمان خود این وعده را داده بود اما او در حالی این حرف را می‌زد که آمریکا هنوز در جنگ سرد درگیر بود و این رویکردی امپریالیستی محسوب می‌شد.

بنابراین ریگان برنامه افزایش توان تسلیحاتی را در مقیاسی عظیم دنبال کرد که در نهایت به فروپاشی اتحاد جماهیر شوری منجر شد. او همچنین راه را برای رونق اقتصادی آمریکا با افزایش عظیم بدهی‌های ملی هموار کرد.

ترامپ فاقد تفرعن لازم برای رویکردهای امپریالیستی است. در مقابل او در طول مبارزات انتخاباتی انتقاد از جنگ بی‌معنی آمریکا در خاورمیانه را نشانه رفت. حامیان ترامپ چیزی بیش از این که ایالات متحده نقش رهبری جهانی خود را رها کرده و از جهان عقب نشینی کند نمی‌خواهند.

حرکت ایالات متحده به سمت انزوای ناسیونالیستی قدرتمندترین کشور جهان را به حاشیه‌ای عظیم خواهد برد. دیگر تضمینی برای امنیت کشورهای غربی یا دفاع از نظم جهانی بر پایه تجارت آزاد و جهانی شدن وجود نخواهد داشت.

تنها سوال باقی مانده در حال حاضر پرسش درباره این نگرانی است که سیاست‌های آمریکا چقدر سریع تغییر خواهد کرد و این تغییرات تا چه حد رادیکال خواهد بود. ترامپ هم اکنون تعهد کرده که قرارداد همکاری ترانس پاسیفیک شامل ۱۲ کشور را کنار خواهد گذاشت.

تصمیمی که چه او متوجه باشد یا نه به مانند هدیه‌ای برای چین خواهد بود. او همچنین هدیه دیگری برای چین در نظر گرفته است: کاهش تعاملات ایالات متحده در دریای چین جنوبی. چین ممکن است به زودی خود را ضامن جدید تجارت آزاد جهانی ببیند و به احتمال زیاد رهبر جدید در مبارزه با تغییرات آب وهوایی نیز خواهد بود.

با توجه به جنگ در سوریه، ترامپ ممکن است به سادگی این کشور نابود شده را به دست ولادیمیر پوتین و ایران بدهد. در واقع این کار توازن قدرت را در خاورمیانه از بین خواهد برد که با پیامدهای جدی و فرامنطقه‌ای همراه می‌شود. از نظر اخلاقی این خیانتی ظالمانه به مخالفان رژیم سوریه و یک مزیت برای رئیس جمهور سوریه بشار اسد، خواهد بود.

اگر ترامپ خاورمیانه را به روسیه تعارف کند، جای شگفتی خواهد بود اگر درباره اوکراین، شرق اروپا و قفقاز چنین کاری نکند. باید در انتظار کنفرانس یالتا 2 برای به رسمیت شناختن حوزه نفوذ عملی جدید پوتین باشیم؟ این دوره جدید قابل تشخیصی است که ترامپ در برنامه کاری اش برای آمریکا در نظر گرفته است.

ما فقط نمی‌دانیم این کشتی چقدر سریع به راه خواهد افتاد. این فقط به مخالفان (چه دموکرات و جمهوری خواه) که ترامپ در کنگره با آنها مواجه خواهد شد و میزان فشار اکثریت آمریکایی‌هایی که به او رای نداده‌اند، بستگی دارد.

ما نباید دچار هیچ گونه توهمی شویم. اروپا بسیار ضعیف و پرتفرقه تر از آن است که به صورت استراتژیک در برابر ایالات متحده ایستادگی کند و بدون رهبری امریکا غرب نمی‌تواند زنده بماند. بنابراین جهان غرب به طور قطع در برابر چشمان ما نابود خواهد شد.

پس بعد از این چه خواهد شد؟ می‌توانیم با اطمینان بگوییم که چین در حال آماده کردن خود برای قدم نهادن در جای پای آمریکا است. در اروپا سیاهچال ناسیونالیسم باز شده است و در زمان مقتضی دیوهای آن در قاره و جهان آزاد خواهند شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.