شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - Saturday 25 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایران به تعهداتش عمل کرده، چرا باید آن را برهم بزنیم

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور با بیان اینکه نسبت به دوران پس از خود نگرانی «جدی» دارد ابراز امیدواری کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب و متحدان جمهوریخواه او در کنگره «واقعیت‌های توافق هسته‌ای ایران» را بپذیرند.

iran-emrooz.net | Tue, 15.11.2016, 15:10

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور با بیان اینکه نسبت به دوران پس از خود نگرانی «جدی» دارد ابراز امیدواری کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب و متحدان جمهوریخواه او در کنگره «واقعیت‌های توافق هسته‌ای ایران» را بپذیرند.

به گزارش فرارو، باراک اوباما روز دوشنبه در آستانه سفر به آلمان و رومانی در گفت و گو با خبرنگاران گفت که نسبت به ریاست جمهوری دونالد ترامپ «نگرانی‌های جدی» دارد.
 
اوباما در این نشست خبری با بیان اینکه با رئیس جمهور جدید امریکا در بسیاری موضوعات اختلاف نظر دارد نسبت به آنچه « واقعیت توافق هسته‌ای با ایران» عنوان کرد به ترامپ هشدار داد. وی  در سخنان خود پیش بینی کرد که بر هم زدن توافق هسته‌ای ایران دشوار باشد زیرا به گفته او این توافق موثر واقع شده و از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و تیم او در دوران رقابت‌های انتخاباتی و پس از آن از ضرورت بازنگری در توافق اتمی با ایران سخن گفته‌اند. 

با این حال باراک اوباما گفت بر هم زدن این توافق بدون هزینه برای ایالات متحده ممکن نیست.

رئیس جمهور امریکا خطاب به مخالفان برجام گفت: «چرا باید توافقی را که درست اجرا می‌شود تغییر دهیم.»

وی افزود: «توجیه به هم زدن توافقی که موثر بوده و مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده، دشوار خواهد بود، به خصوص وقتی که گزینه جایگزین این باشد که ایران از زیر بار تمام تعهداتش بیرون بیاید و آزادانه به دنبال کسب سلاح هسته‌ای برود.»

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «همچنین به خاطر داشته باشید که این توافق فقط بین ما و ایرانی‌ها نیست. توافق بین ایران و گروه ۵ به علاوه یک - یعنی کشورهای دیگر از جمله برخی از نزدیک ترین متحدان ماست. اگر ما از برجام خارج شویم به معنای آن خواهد بود که باید کشورهای اروپایی، یا روسیه یا چین را که به توافق پایبند مانده‌اند تحریم کنیم.»

باراک اوباما در ادامه گفت: «توافق هسته‌ای ایران مثال خوبی است که «شکاف بین لفاظی و واقعیت‌ها را در واشنگتن نشان دهد.

وی اظهار داشت: «وقتی که مسوول آن نبوده اید می‌توانید آن را توافق بد بخوانید اما وقتی که درباره توافق و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسوولیت پیدا می‌کنید احتمال آن که به واقعیت‌ها نگاه کنید بیشتر خواهد شد.»

او افزود: «استدلال اصلی مخالفان علیه توافق این بود که ایران تقلب خواهد کرد و به تعهداتش عمل نخواهد کرد اما یک سال است که دلیل و مدرک داریم که نشان می‌دهد ایران به تعهداتش عمل کرده، فقط نظر من یا مشاورانم نیست سازمان‌های اطلاعاتی و ارتش اسرائیل هم این حرف را می‌زنند.»

اوباما در حالی از توافق هسته‌ای با ایران دفاع و واقعیت‌های آن را به ترامپ گوشزد کرد که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز گذشته در پایان یک نشست غیررسمی میان وزرای خارجه اتحادیه اروپا، از این توافق دفاع کرد و گفت که پایدار ماندن برجام و اجرای آن از اولویت‌های اتحادیه اروپاست.

موگرینی برجام را توافقی توصیف کرد که شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته و تاکید کرد که حمایت از اجرای کامل این توافق از وظایف این سازمان است.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه گفتند که این اتحادیه «تعهد قاطعی» نسبت به اجرای این توافق دارد.

نتیجه انتخابات را بپذیریم

همچنین باراک اوباما در این کنفرانس خبری که بیشتر به پیامدهای انتخاب دونالد ترامپ در انتخابات سه شنبه هفته پیش اختصاص داشت از رئیس جمهور منتخب خواست «نشانه‌هایی برای ایجاد همبستگی» بفرستد. 

اوباما در همین خصوص گفت: «همانگونه که علنا اعلام کرده ام به خود او نیز گفتم که به دلیل ماهیت، تلخی‌ها و شدت مبارزات انتخاباتی، ارسال سیگنال‌ها و پیامهای وحدتبخش و نزدیکی به اقلیت‌ها، زنان و یا آنهایی که نگران هستند، بسیار مهم است.»

اوباما گفت به گمان او ترامپ باید به گروه‌ها و اقلیت‌ها پیام بدهد که کمپین انتخاباتی تمام شده و همه باید متحد شوند.

رئیس جمهور امریکا که ۲۰ ماه «انویه کرسی خود در کاخ سفید را به ترامپ جمهوریخواه می‌سپارد با تاکید بر اینکه باید پیروز انتخابات آزاد را بپذیریم گفت: «هشت سال پیش برخی از افراد من را دوست نداشتند اما به من احترام گذاشتند.»

ترامپ مرد عمل است

باراک اوباما که هفته گذشته و به دنبال اعلام نتایج انتخابات و پیروزی ترامپ، میزبان دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب و ملانیا ترامپ بانوی اول آینده آمریکا در کاخ سفید بود گفت به گمان وی دونالد ترامپ در تلاش است تا به کشور و مردم خدمت کند. او گفت ترامپ مرد عمل است.

وی همچنین درباره درباره دیدار هفته پیش با ترامپ نیز بار دیگر گفت: «ما دیداری صمیمانه داشتیم. آیا نگرانم؟ صد در صد.»

اوباما تصریح کرد در گفتگویی که با رئیس جمهور منتخب داشته ترامپ نسبت «به حفظ روابط استرات»یک بنیادین آمریکا علاقه وافر نشان داده است» و او به تعهدات و منافع متحدان آمریکا در ناتو پایبند خواهد بود.

***

اوباما: هنوز از ترامپ نگرانم

العربیه: باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، با ابراز نگرانی از اینکه دونالد ترامپ پست ریاست جمهوری این کشور را تصدی خواهد کرد، گفت با اینکه رئیس جمهور منتخب در باره بسیاری از مسائل با وی گفتگو کرده است اما او هنوز از تصدی ترامپ برای پست ریاست جمهوری آمریکا نگران است.

وباما از همه اعضای حزب دمکرات خواست تا برای حزب فعالیت کنند بویژه که حزب در انتخابات ریاست جمهوری و کنگره شکست خورده است.

اوباما در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود پس از پیروزی ترامپ خطاب به اعضای خزب دمکرات گفت:«به عنوان اعضای حزب دمکرات باید در همه صحنه‌ها حضور داشته باشیم و برای ارتقای حزب دمکرات باید مبارزه کنیم».

رئیس جمهوری آمریکا در این مصاحبه افزود:«ترامپ سعی می کند که وعده‌های انتخاباتی خود را بسنجد و با افرادی که با او اختلاف دارند همکاری کند. ترامپ باید شعارهای مرحله انتخابات را ارزیابی و در آنها تجدید نظر کند».

اوباما در باره موج خشم مخالفان انتخاب ترامپ گفت:«به ترامپ گفتم باید پیام‌های اطمینان بخشی به این مخالفان بدهد تا آنها از انتخاب وی نگران نباشند. به او یادآوری کردم که اختلاف زیادی میان زمان شعار انتخاباتی و تصدی عملی پست ریاست جمهوری وجود دارد».

اوباما در باره تصمیم ترامپ برای اخراج نزدیک به سه ملیون مهاجر غیر قانونی گفت:«مهاجران به اقتصاد ایالات متحده خدمت کردند».
در باره اوضاع عراق گفت:«ترامپ باید تصمیم‌های حکیمانه‌ای در باره عراق بگیرد مسئله که الان اولویت دارد و احتیاج به مقابله سریع دارد داعش و مسئله موصل است».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.