يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعضای احتمالی دولت ترامپ چه کسانی هستند؟

در مبارزه انتخاباتی ترامپ هسته بسیار محافظه‌کار و سختی وجود داشت که به قول کارشناسان ورود آن‌ها به کابینه مو بر بدن دموکرات‌ها راست می‌کند، از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان ایالات متحده.

iran-emrooz.net | Fri, 11.11.2016, 14:06

دویچه وله: گروهی از تندروترین سیاستمداران محافظه‌کار در آمریکا به دونالد ترامپ برای رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری کمک کردند. این‌ها اکنون منتظرند تا پاداش خدمت‌شان را بگیرند. ولی این افراد چه کسانی هستند؟

هرچه مبازره انتخاباتی طولانی و نفس‌گیر بود، از این جای کار به بعد سریع پیش می‌رود. دونالد ترامپ و باراک اوباما روز پنج‌شبنه (۱۰ نوامبر) با یکدیگر ملاقات کردند تا درباره پروسه انتقال قدرت گفت‌وگو کنند. اکنون ترامپ باید اعضای هیات دولت خود را به صحنه بیاورد و در پست‌های مهم دیگر دولتی نیز افرادی را برگمارد که با تکیه به ‌آن‌ها بتواند خط خود را پیش برد. تیمی که برای ۴ سال ‌آینده بر بسیاری مسائل دنیا تاثیرگذار خواهد بود.


رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک

نشانه‌ها حاکی است که او به احتمال قوی افرادی را در کابینه و کرسی‌های دولتی جای خواهد داد که در مبارزه انتخاباتی درکنارش ایستادند و از او حمایت کردند. برخی از این افراد حتی در میان خود جمهوری‌خواهان نیز موقعیت چندان بالایی ندارند و به قول معروف بیرون از گود به شمار می‌روند، برخی اما از نفوذ و قدرت بالایی برخوردارند.

دسته باز‌ها

در مبارزه انتخاباتی ترامپ هسته بسیار محافظه‌کار و سختی وجود داشت که به قول کارشناسان ورود آن‌ها به کابینه مو بر بدن دموکرات‌ها راست می‌کند، از جمله رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان ایالات متحده که در دور پیشین مبارزات انتخاباتی گفته بود: «اگر باراک اوباما با این همه فضاحت دوباره انتخاب شود، بازهم چپ‌گراتر خواهد شد». مایکل فلین، رئیس سابق هیئت اطلاعات نظامی آمریکا و دیوید کلارک، رئیس پلیس میلواکی نیز دو نفر دیگر این گروه هستند.

یکی از شعارهای اصلی ترامپ در انتخابات «ایجاد نظم و امنیت» بود. امکان دارد که او جولیانی را به عنوان وزیر دادگستری، نیوت گینگریچ را به عنوان وزیر خارجه برگمارد. فلین و کلارک هم ممکن است به عنوان مشاوران امنیتی و یا وزارت امنیت داخلی منصوب شوند.


نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان

این گروه در فضای رسانه‌ای نقش بسیار مهمی بازی می‌کند و جایگاه مهمی در لابی‌گری و فضاسازی برای دولت‌ها، موسسات مالی و اقتصادی و یا حزب‌ها دارد و به شکلی کاملا عمدی اخبار نیمه‌درست یا کاملا دروغ را برای تاثیرگذاری روی اذهان عمومی منتشر می‌کند. این گروه در تولید رای برای ترامپ و اساسا طرح او در رسانه‌ها نقشی اساسی بازی کرد.

استیو بانون، مدیر وب‌سایت دست‌راستی «بریتبارت نیوز» از نزدیک‌ترین یاران ترامپ در مبارزه انتخاباتی بوده است. هنوز روشن نیست که آیا او پستی در کابینه می‌گیرد یا نه. مشاوران ترامپ به او توصیه کرده‌اند که فردی مانند استیو بانون احتمالا در خارج از کابینه موثرتر است تا درون آن. با این حال ممکن است او رئیس ستاد کاخ سفید شود.


مایکل فلین، رئیس سابق هیئت اطلاعات نظامی آمریکا

کوری لواندوسکی، اولین رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ و جارد کوشنر، داماد ترامپ هم دو نفر دیگر از گروه رسانه‌ای ترامپ هستند که می‌توانند در قابل قبول جلوه دادن طرح‌های ترامپ نقشی مهم ایفا کنند.

رده دومی‌ها

برخی از چهره‌های نه چندان موفق حزب جمهوریخواه هم که در این مبارزه در کنار ترامپ بودند، حالا امیدوارند که او پاداش‌‌شان را بدهد. یکی از آن‌ها بن کارسون، جراح مغز و اعصاب است که خود نیز کاندیدا شده بود. او بلافاصله پس از حذف شدن به اردوی ترامپ پیوست و ممکن است شانس به دست ‌آوردن پست وزیر بهداشت را داشته باشد.


دیوید کلارک، رئیس پلیس میلواکی

ریک پری، فرماندار سابق تگزاس نیز امیدواری زیادی دارد که در کابینه ترامپ قرار گیرد. او که به شدت محافظه‌کار است، مدتی با ترامپ مقابله کرد اما بعد به ارودی او پیوست. روشن نیست او به چه مقامی برسد. ولی پری کمی بعد از پیروزی ترامپ پستی در توییتر از خود گذاشت که او را در حال تماس تلفنی با ترامپ یا تیمش نشان می‌داد.


بن کارسون، جراح مغز و اعصاب

برخی رسانه‌ها از امکان ورود افرادی مانند سارا پیلین، خانم سیاستمدار محافظه‌کار و از چهره‌های مشهور «تی پارتی» نیز سخن گفته‌اند.


کلین کانوی، مدیر کمپین، استراتژیست

یکی از چهره‌های مهم کمپین مبارزاتی ترامپ کلین کانوی بوده است. زنی که دیرتر به کمپین ترامپ پیوست اما نقشی تاثیرگذار در انتخاب شدن او داشت. کلین کانوی، مدیر کمپین، استراتژیست و فردی باتجربه در نظرسنجی است که در آخرین هفته‌های مبارزه انتخاباتی به ترامپ مشاوره داده است.

این فرد بود که به ترامپ توصیه کرد از نوشتن توییت‌های تحریک‌آمیز خودداری کند و چهره‌ای نسبتا متعادل از خود ارائه دهد. چیزی که به گفته کارشناسان در جلو افتادن ترامپ در اذهان عمومی تاثیر بسیار داشته است. او در شوهای تلویزیونی و در تمام مصاحبه‌ها تلاش کرد از ترامپ چهره‌ای مثبت ارائه دهد. ممکن است کانوی به عنوان رئیس مطبوعاتی کاخ سفید انتخاب شود.


کوری لواندوسکی، اولین رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ

دوستان دیرین
کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی است و رهبری ستاد انتخاباتی ترامپ در این ایالت را بر عهده داشت. او و ترامپ ۴۰ است که دوستان نزدیک همدیگر هستند. کریستی مشهور است که به عنوان یک سیاستمدار از همه ترفندها ‌آگاه است و شبکه ارتباطی خوبی هم در واشنگتن دارد. هنوز روشن نیست که به او کدام وزارتخانه داده خواهد شد. گمانه‌زنی‌ها روی وزارتخانه‌های بازرگانی، دادگستری و یا دفاع هم دور می‌زند.

ولی کریس کریستی رسوایی بریج‌گیت را در کارنامه خود دارد. دو دستیار ارشد فرماندار ایالت نیوجرسی، برای بی‌اعتبار کردن یک شهردار دموکرات که حاضر نشده بود در انتخابات قبلی نیوجرسی از کریس کریستی حمایت کند، کاری کرده بودند که بر پلی که نیوجرسی را به نیویورک متصل می‌کند، ترافیک سنگینی ایجاد شود. او این دو را بعدا اخراج کرد ولی پرونده به نامش ثبت شد. به همین دلیل ممکن است گرفتن رای اعتماد برای او دشوار باشد.


کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی


استیو بانون، مدیر وب‌سایت دست‌راستی «بریتبارت نیوز»

***

وزیر خارجه ترامپ چه کسی خواهد بود و درباره ایران چه گفته است؟

العربیه: پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مقابل نامزد حزب دمکرات، گمانه زنی‌ها درباره مهمترین وزارت خانه‌های آینده آمریکا از جمله وزارت خارجه اغاز شده است. شاید از میان سه شخصیتی که طی روزهای گذشته از سوی رسانه‌های آمریکا به آن پرداخته شد، نام جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل برای کشورهای خاورمیانه شناخته تر باشد. او اظهاراتی آتشین نسبت به ایران داشته است. گفته می‌شود که ترامب علاقه مند است که بولتون وزیر خارجه وی باشد.

رسانه‌های آمریکایی پس از اعلام پیروزی ترامب چند چهره شاخص را به‌عنوان کاندیدای احتمالی وزارت خارجه آمریکا معرفی کرده‌اند.نیوت گینگریچ، رئیس‌ سابق مجلس نمایندگان آمریکا، سناتور باب کورکر، رئیس کنونی کمیته روابط خارجی سنا و جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل . سه نفری که دست کم در موضوع مخالفت با توفقنامه هسته با ایران، و نیز آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا که گمان می‌رود تهران، آنها برای شبه نظامیان خود در عراق، سوریه و یمن استفاده کرده است، همراه با دونالد ترامپ اشتراک نظر دارند.

نیوت گینگریچ . رئيس سابق کنگره آمریکا (از ژانویه ۱۹۹۵ تا ژانویه ۱۹۹۹)، او در کمپین انتخاباتی ترامپ حضور داشت و از رئیس جمهور منتخب آمریکا حمایت کرد. در کنفرانس اخیر مجاهدین خلق در پاریس شرکت داشت. گینگریچ از سرنگونی نظام ایران حمایت می‌کند و تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. سایت Political Insider در گزارشی گفته که نیوت گینگریچ شانس بیشتری برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را در دولت آینده ترامپ دارد.

وب كوركر . عضو شناخته شده جمهوری خواهان و نماینده ایالت تینیسی در کنگره آمریکا . او هم اکنون ریاست کمیته روابط خارجی آمریکا در کنگره را بر عهده دارد. كوركر پیشتر با خروج نیروهای آمریکایی از عراق مخالفت کرد و گفته که خروج نیروها باید همراه با بهبودی اوضاع در عراق باشد. به افزایش فشار علیه ایران فراخوانده و گفته که لغو تحریم‌ها از ایران یک ریسک به شمار می‌رود. سایت (The Hill) گفته که رئیس کمیته روابط خارجی در سنای آمریکا، نامزد نخست وزارت خارجه آمریکا در کابینه دونالد ترامپ خواهد بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.