سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اف‌بی‌آی: در ایمیل‌های کلینتون نکات تازه‌ای نیافتیم

پلیس فدرال آمریکا می‌گوید در جریان دور جدید تحقیقات از پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون به موردی که مجرمانه تلقی شود برخورد نکرده است. / طبق نظرسنجی روزنامه دست راستی وال استریت ژورنال، ۴۴ درصد رای دهندگان از کلینتون و ۴۰ درصد از ترامپ حمایت می‌کنند.

iran-emrooz.net | Sun, 06.11.2016, 20:24

پلیس فدرال آمریکا می‌گوید در جریان دور جدید تحقیقات از پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون به موردی که مجرمانه تلقی شود برخورد نکرده است. اعلام خبر تحقیق دوباره از پرونده ایمیل‌های خانم کلینتون، تاثیر چشمگیری بر نتایج نظرسنجی در روزهای اخیر گذاشته بود و فاصله نامزد دموکرات‌ها را با دونالد ترامپ جمهوری‌خواه به حداقل ممکن طی دو سال گذشته رسانده بود.

روز یکشنبه (ششم نوامبر - ۱۶ آبان) جیمز کومی رییس اف‌بی‌آی به شدت در روزهای گذشته زیر فشار انتقادها قرار داشت، گفت بررسی جدید ای‌میل‌های مفقود شده هیلاری کلینتون حاوی نکات تازه‌ای نبوده و اف‌بی‌آی به همان نتیجه‌ای رسیده که تابستان گذشته رسیده بود.

آقای کومی ۱۰ روز پیش در نامه‌ای به چندین نفر از روسای کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا خبر داده بود که اف‌بی‌آی در تحقیق درباره پرونده‌ای که به این موضوع ربط نداشته، از وجود ای‌میل‌های تازه‌ای مطلع شده است.

آقای کومی گفت بود که اف‌بی‌آی باید روشن کند آیا این ای‌میل‌ها حاوی اطلاعات محرمانه‌ای بوده‌اند یا خیر.

او امروز (یکشنبه) در نامه‌ای جدید که از روند کار کارآگاهان اف.بی.آی بروی این پرونده خبر می‌داد، نوشت بررسی این رشته از ایمیل‌های جدید تاثیری بر نتیجه‌گیری قبلی اف.بی.آی. نداشته است.

ای‌میل‌های تازه زمانی کشف شدند که اف‌بی‌آی مشغول تحقیق درباره آنتونی وینر شوهر سابق هما عابدین، دستیار ارشد خانم کلینتون، بود که متهم است عکس‌هایی با محتوای جنسی برای دختری زیر سن قانونی فرستاده است.

در ماه مارس سال گذشته مشخص شد خانم کلینتون به دلیل استفاده از سرور شخصی برای ای‌میل‌های کاری در زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود قانون فدرال آمریکا را نقض کرده است.

اف‌بی‌آی پس از تحقیق در این باره در ماه ژوئیه اعلام کرد به این نتیجه رسید که خانم کلینتون با این که در مورد اطلاعات طبقه‌بندی شده “بی‌اندازه بی‌احتیاط” بوده اما مبنایی برای جرم وجود ندارد.

خانم کلینتون پس از این که اف‌بی‌آی از تحقیقات تازه خبر داد گفته بود: «آنها باید ای‌میل‌ها را بررسی کنند و من مطمئنم که به همان نتیجه‌ای می‌رسند که در بررسی‌های ای‌میل‌های من در یک سال گذشته رسیدند، این که مشکلی وجود ندارد.»

با وجود این، در چند روز گذشته جمهوری‌خواهان با استناد به تحقیقات دوباره اف.بی.آی. از پرونده خانم کلینتون، بارها بر “بی‌کفایتی” نامزد دموکرات‌ها برای ورود به کاخ سفید مانور داده بودند.

اکنون با اعلام دوباره اف.بی.آی. مبنی بر مجرمانه نبودن عملکرد خانم کلینتون، ممکن است این خبر آن هم تنها دو شب مانده به آغاز زمان رای‌گیری، به یاری خانم کلینتون بیاید.

همزمان پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به خبر امروز واکنش نشان داده است. آقای رایان اکنون برجسته‌ترین چهره حزب جمهوری خواه به شمار می‌رود.

پل رایان که حمایت او از دونالد ترامپ هم بدون حاشیه نبوده، امروز در بیانیه خود نوشت: «جدا از آنچه امروز مشخص شده، نکته اصلی غیرقابل انکار این پرونده در آن است که نشان می‌دهد چه طور خانم کلینتون در ارتباط با اسناد محرمانه، بی‌مبالاتی کرده و چه طور بی‌دقتی او امنیت ملی ما را به خطر انداخته است.»

«او خیلی راحت می‌پندارد که فراتر از قانون است و همیشه همان طور که خودش صلاح می‌داند رفتار می‌کند. این الگوی رفتاری کلینتون‌ها است و مردم آمریکا نباید اجازه دهند برای چهار سال دیگر دوباره با رسوایی‌ها و دردسرهای [کلینتون‌ها] روبرو شویم. خوشبختانه، مردم آمریکا فرصت دارند که جلوی دسترسی دوباره خانم کلینتون به اسناد محرمانه را بگیرند....»

کلینتون ۴ درصد پیش است

به نوشته سی‌ان ان، موضع‌گیری تازه رئیس اف‌بی‌آی می‌تواند خیال ستاد کلینتون را در ساعت‌های مانده به انتخابات راحت کند تا در روز سه‌شنبه با اختلاف ترامپ را در انتخابات شکست بدهد.

طبق نظرسنجی روزنامه دست راستی وال استریت ژورنال، ۴۴ درصد رای دهندگان از کلینتون و ۴۰ درصد از ترامپ حمایت می‌کنند. دو رقیب عمده انتخابات روز یکشنبه به آخرین تلاش‌ها برای جذب رای ادامه می دهند.

نظرسنجی‌ها حاکی از آنست که خانم کلینتون هنوز از رقیب خود جلوتر است اما این برتری بسیار کم است و ایالت‌های سرنوشت‌ساز می‌توانند همه چیز را به نفع یکی از نامزدها تغییر دهند.

یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر به کلینتون رای می‌دهد

در تحولی دیگر، یک جمهوری‌خواه برجسته دیگر امروز اعلام کرد به هیلاری کلینتون رای خواهد داد.

سناتور گردون همفری، که به عنوان یک جمهوری‌خواه اصیل شناخته می‌شود و در دهه ۸۰ میلادی از ایالت نیوهمپشایر به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته بود، گفته در رای‌گیری پس فردا، به نامزد دموکرات‌ها رای خواهد داد.

او در دور مقدماتی انتخابات درون حزبی هم از جان کیسیک، برای نامزدی حزب جمهوری‌خواه حمایت کرده بود و بارها مخالفت خود را با سپردن سکان جمهوری‌خواهان به دست دونالد ترامپ اعلام کرده بود.

گردون همفری، در پایان ویدئویی که امروز منتشر شد ضمن حمایت از هیلاری کلینتون، رای دادن به او را یک «مسئولیت» تفسیر می‌کند.

منابع: بی بی سی،‌ صدای آمریکا
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.