يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

دومین پیروزی فراکسون امید در مجلس

مجلس در نشست علنی روز چهارشنبه اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها را انتخاب کرد. درمیان ٥ نماینده برگزیده سه تن از آنها عضو فراکسیون امید و دو نفر دیگر از فراکسیون اصول‌گرایان هستند. به گفته یک عضو فراکسیون امید این پیروزی پس از رأی‌ اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت، ناشی از انسجام درونی میان اعضاست که روزبه‌روز نیز درحال تقویت‌شدن است.

iran-emrooz.net | Wed, 02.11.2016, 22:02

شهروند: نشست علنی روز چهارشنبه مجلس همچون دیگر جلسات پس از رأی‌ اعتماد و نشست‌هایی که بعد از یک جلسه مهم پارلمان برگزار می‌شود، رخوتناک بود و به دور از حواشی و خبرهای جنجالی. با این حال خبر انتخاب اعضای هیأت نظارت مرکزی بر انتخابات شوراها که روز گذشته در صحن علنی و در پی رقابت تنگاتنگ دو فراکسیون اصلاح‌طلب و اصولگرای مجلس روی خط خبرگزاری‌ها قرار گرفت، آن‌قدر حایز اهمیت بود که بگوییم این مجلس حتی در آرام‌ترین روزهایش نیز خبرساز است.

در آستانه انتخابات شوراهای شهر و روستا که قرار است همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در اردیبهشت‌ماه‌ سال آینده برگزار شود، مجلس که بنابر قانون وظیفه نظارت برصحت برگزاری این انتخابات را برعهده دارد، کار خود را آغاز کرد و روزگذشته در نخستین گام جدی با رأی نمایندگان درصحن علنی ۵ عضو ناظر خود را شناخت و براین اساس، محمدجواد کولیوند با ۱۳۶رأی، قاسم میرزایی‌نیکو با ۱۱۸ رأی و محمد محمودی‌شاه‌نشین با ۱۰۱ رأی به‌عنوان سه عضو کمیسیون شوراها در این هیأت نظارت و همچنین بهرام پارسایی با ۱۱۴ رأی و فرهاد تجری با ۱۰۳ رأی به‌عنوان دو نماینده کمیسیون اصل٩٠ قانون اساسی در هیأت نظارت مرکزی بر امر انتخابات شوراهای اسلامی کشور انتخاب شدند و بدین ‌ترتیب محمد آشوری، احمد خجسته و مجتبی ذوالنوری سه عضو فراکسیون ولایت، از حضور در این هیأت نظارت بازماندند.

با این حال، نکته حایز اهمیت در این رأی‌گیری، حضور سه عضو فراکسیون امید درمیان ٥ نماینده برگزیده بود که پس از توفیق این فراکسیون در جریان اعطای رأی‌ اعتماد به سه وزیر پیشنهادی دولت، پیروزی اصلاح‌طلبان مجلس را تکرار کرد و این درحالی بود که با توجه به اهمیت این هیأت نظارت، اصولگرایان در فراکسیون ولایت برنامه‌ریزی دقیقی به‌ منظور جمع‌کردن رأی برای نمایندگان موردنظر خود انجام داده و با توزیع تراکت‌های تبلیغاتی در صحن، نمایندگان را به رأی دادن به ۵ نماینده عضو فراکسیون ولایت تشویق کرده بودند اما درنهایت ٣ کرسی از ٥ کرسی این هیأت نظارت را به سه اصلاح‌طلب در فراکسیون امید واگذار کردند.

اعضای منتخب هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها:

۱. محمدجواد کولیوند، نماینده اصولگرای کرج
۲. محمد محمودی‌شاه‌نشین، نماینده شهریار و عضو فراکسیون امید
۳. قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده دماوند و عضو فراکسیون امید
۴. بهرام پارسایی، نماینده شیراز و عضو فراکسیون امید
۵. فرهاد تجری، نماینده اصولگرای قصر شیرین

بهرام پارسایی سخنگوی فراکسیون امید که به‌عنوان یکی از دو گزینه کمیسیون اصل ٩٠ به این هیأت نظارت راه یافت، در این رابطه به «شهروند» گفت: کمیسیون شوراها و امور داخلی و کمیسیون اصل ٩٠ بنابر آیین‌نامه داخلی مجلس دو برابر ظرفیت‌شان در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها را به صحن معرفی کردند که براین اساس ۶ نفر از کمیسیون شوراها و ۴نفر نیز از کمیسیون اصل ٩٠ به نمایندگان معرفی شد تا از میان این ۱۰نفر، ۵ عضو این هیأت نظارت را انتخاب کنند و در شرایطی که درمیان ۱۰ نامزدی که از سوی دو کمیسیون معرفی شد، تنها ۳ عضو فراکسیون امید حضور داشتند و از آنسو فراکسیون ولایت با توزیع تراکت‌هایی در صحن، برای ۵ گزینه خود تبلیغات خوبی انجام داده بود، درنهایت هر سه گزینه فراکسیون امید موفق به دریافت رأی نمایندگان در صحن شدند و از ۵ گزینه مورد حمایت اصولگرایان نیز تنها دونفر به این هیأت نظارت راه یافتند.

پارسایی که علاوه برحضور در هیأت‌رئیسه فراکسیون امید به‌عنوان سخنگو، مسئولیت سخنگویی کمیسیون اصل ٩٠ را نیز برعهده دارد، با تأکید ویژه درخصوص اهمیت هیأت نظارت بر انتخابات شوراها، گفت: وظیفه این هیأت رسیدگی به شکایت‌ها و تخلف‌هایی است که احیانا درجریان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراهای شهر و روستا انجام می‌شود و درواقع هیأت نظارت بر انتخابات شوراها نظر نهایی درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات را اعلام می‌کند.

محمود صادقی دیگر عضو هیأت‌رئیسه فراکسیون هم با اشاره به دو پیروزی مکرر این فراکسیون در دو روز پیاپی به «شهروند» گفت: همان‌طور که از روزهای نخست می‌گفتیم، برای قضاوت درباره عملکرد فراکسیون امید باید چند ماهی به نمایندگان فرصت داده شود و پس از موفقیت فراکسیون در روز رأی ‌اعتماد، نتایجی که روزگذشته در انتخاب اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شوراها به دست آمد، مصداق آشکاری است از خروجی مثبت فراکسیون امید که ناشی از انسجام درونی میان اعضاست که روزبه‌روز نیز درحال تقویت‌شدن است.

این عضو هیأت‌رئیسه فراکسیون امید همچنین با تأکید بر افزایش نظم تشکلاتی میان اعضای این فراکسیون، معتقد است: نکته ویژه‌ای که شاید در ظاهر به چشم نیاید اما نمایندگان به‌خوبی به اهمیت آن واقف‌اند، مدیریت صبورانه و تدابیر دقیق دکتر عارف است که با اهمیت دادن به کار گروهی و با اتخاذ مشی دموکراتیک در فراکسیون، به انسجام هرچه بیشتر میان اعضا کمک می‌کنند.

با این همه به نظر می‌رسد حال درشرایطی که مجلس دهم ششمین ماه کاری خود را پشت سر می‌گذارد، بالاخره نتیجه انتخابات اسفندماه به بار نشسته و اکنون با تَکرار پیروزی اصلاح‌طلبان در دو رأی‌گیری مهم در صحن علنی مجلس، زمان آن رسیده که با امید به مجلس امید از طعم شیرین تغییر لذت ببریم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.