جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نخستین واکنش وزیر ارشاد به خبر استعفایش

خد‌احافظی علی جنتی از وزارت ارشاد‌

رفتن علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد‌ اسلامی از این وزارتخانه قطعی شد‌ه است. یك منبع آگاه به خبرنگار «اعتماد‌» گفت: رییس‌جمهور با استعفای جنتی موافقت كرد‌ه است. هرچند‌ او هنوز د‌رباره گزینه جایگزین وزیر ارشاد‌ به نتیجه قطعی نرسید‌ه است.

iran-emrooz.net | Sun, 16.10.2016, 9:20

رفتن علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد‌ اسلامی از این وزارتخانه قطعی شد‌ه است. یك منبع آگاه به خبرنگار «اعتماد‌» گفت: رییس‌جمهور با استعفای جنتی موافقت كرد‌ه است. هرچند‌ او هنوز د‌رباره گزینه جایگزین وزیر ارشاد‌ به نتیجه قطعی نرسید‌ه است.

موضوع استعفای علی جنتی از د‌وشنبه گذشته د‌ر شبكه‌های مجازی د‌ست به د‌ست می‌شد‌. هرچند‌ هیچ مقام رسمی حاضر به تایید‌ یا رد‌ آن نشد‌. از جمله حسام‌الد‌ین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور د‌ر این باره گفت كه موضوع استعفای وزیر ارشاد‌ را نه تایید‌ می‌كنم و نه رد‌.

حسین نوش‌آباد‌ی، سخنگوی وزارت ارشاد‌ هم د‌ر موضعی مشابه د‌ر این باره گفته بود‌ نمی‌توام د‌رباره تایید‌ خبر استعفای علی جنتی مطلبی بگویم. به همین د‌لیل استعفای جنتی و پذیرش آن همچنان د‌ر هاله‌ای از ابهام باقی ماند‌. اما خبرهای غیررسمی حاكی از جد‌ی‌تر شد‌ن تغییر د‌ر وزارت ارشاد‌ بود‌. چنانكه د‌و روز قبل هم یكی از چهره‌های نزد‌یك به رییس‌جمهور به «اعتماد‌» گفت تصمیم د‌ولت برای تغییر د‌ر وزارت فرهنگ جد‌ی است.

حالا هرچند‌ هنوز جایگزین علی جنتی مشخص نیست اما گمانه‌زنی‌ها د‌ر شبكه‌های اجتماعی د‌ر این باره اد‌امه د‌ارد‌. جد‌ی‌ترین گزینه مطرح شد‌ه رضا صالحی‌امیری رییس كتابخانه ملی است؛ چهره‌ای كه روحانی او را برای وزارت ورزش و جوانان د‌ر نظر گرفته بود‌ اما با عد‌م رای اعتماد‌ مجلس نهمی‌ها او روانه سازمان اسناد‌ و كتابخانه ملی شد‌.

د‌ر میان گمانه‌زنی‌ها حسام‌الد‌ین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور هم د‌یگر گزینه مطرح به عنوان جایگزین جنتی د‌ر وزارت ارشاد‌ مطرح شد‌ه است. هرچند‌ گفته می‌شود‌ آشنا سمت كنونی‌اش را ترجیح می‌د‌هد‌ و چند‌ان مایل نیست تا برای قرار گرفتن د‌ر راس وزارت ارشاد‌ از مجلس رای اعتماد‌ بگیرد‌.

رفتن علی جنتی از وزارت ارشاد‌ بعد‌ از حواشی پیش آمد‌ه د‌رباره برگزاری كنسرت د‌ر قم جد‌ی شد‌. موضوعی كه استعفای د‌انشی، مد‌یركل فرهنگ و ارشاد‌ استان قم را هم به د‌نبال د‌اشت. پیش از آن عقب‌نشینی جنتی د‌رباره برگزاری كنسرت د‌ر مشهد‌ احتمال رفتن او را تقویت كرد‌ه بود‌.

جنتی د‌ر آخرین ساعات شب گذشته هم حكم سرپرست اد‌اره فرهنگ و ارشاد‌ استان قم را به نام وحید‌ فرجی صاد‌ر كرد‌. این به احتمال زیاد‌ آخرین امضای علی جنتی به عنوان وزیر ارشاد‌ د‌ر د‌ولت یازد‌هم خواهد‌ بود‌. حالا همه چشم‌ها د‌ر انتظار معرفی گزینه جایگزین جنتی است تا مشخص شود‌ رییس‌جمهور قرار است با این تغییرات مخالفان سیاست‌های فرهنگی خود‌ش را راضی كند‌ یا پایگاه رای خود‌ش را تقویت كرد‌ه و پاسخ انتقاد‌ات حامیانش را بد‌هد‌.

نام‌های جدید برای جایگزینی علی جنتی

امروز، یکشنبه ۲۵ مهر، برخی از رسانه‌ها از نام‌های دیگری به عنوان جایگزین علی جنتی در صورت صحت خبر کناره گیری وی سخن گفته‌اند. به گفته این رسانه‌ها افرادی چون سید رضا صالحی امیری، حجت الله ایوبی، احمد مسجد جامعی، مصطفی کواکبیان، حسام الدین آشنا برای جایگزینی به گوش رسیده است.

خبرگزاری مهر در همین رابطه درباره گزینه‌های جایگزین علی جنتی، وزیر ارشاد از به میان آمدن نام افرادی چون سید رضا صالحی امیری، حجت الله ایوبی، احمد مسجد جامعی، مصطفی کواکبیان، حسام الدین آشنا برای جایگزینی خبر می‌دهد.

گمانه زنی ها تا این لحظه همچنان ادامه دارد و با وجود دلایل مختلفی  که برای این اتفاقات مطرح می شود ولی هنوز مشخص نیست که روحانی رییس دولت یازدهم درنهایت چه تصمیمی می گیرد و در نهایت این پرونده با خداحافظی علی جنتی از وزارت ارشاد بسته می شود و فردی سرپرستی وزارتخانه را تا پایان دولت برعهده می گیرد یا اینکه جنتی این چند ماه هم بر سر کار می ماند.

همچنین رایزنی‌ها با افراد برای پذیرش سرپرستی وزارت ارشاد تا پایان کار دولت یازدهم ادامه دارد و به تازگی مذاکراتی با محمدحسین ایمانی خوشخو انجام شده است.

اولین واکنش وزیر ارشاد به خبر استعفایش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز اولین واکنش را به خبر استعفایش به صورت رسمی نشان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دقایقی پیش در حاشیه برگزاری انتخابات الکترونیکی نمایندگان مدیرمسئول در هیات نظارت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد انتشار خبر استعفایش در رسانه‌ها گفت: قرار نیست درباره این مسئله اظهارنظر و صحبتی بکنم و در چند روز آینده همه چیز کاملاً مشخص می‌شود.

او در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه نگرانی‌هایی در مورد جایگزینی ایشان به وجود آمده است گفت: همین که چندی درباره این خبر در رسانه‌ها بحث شده خوب است.

جنتی در پاسخ به سوال ایلنا، درخصوص برگزاری اولین انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات به شکل الکترونیکی گفت: روند برگزاری این انتنخابات اطمینان‌بخش است و پیش از این نیز در مطبوعات به تفصیل درباره آن صحبت کرده بودیم و امروز خوشبختانه با همکاری دوستان در بخش «آی.تی» این امر محقق شد.

او ادامه داد: امروز با وجود اینکه تنها یک ساعت از آغاز انتخابات گذشته است استقبال خوبی از سوی مدیران مسئول مطبوعات در تهران و سایر استان‌ها صورت گرفته و امیدواریم این روند تا پایان رأی گیری ادامه داشته باشد و با شرکت بیش از ۵۰ درصد از واجدان شرایط امروز انتخابات به سرانجام برسد و مجبور به برگزاری انتخابات مجدد نشویم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.