پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کلینتون در مناظره بر ترامپ پیروز شد

نخستین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانسته در اولین مناظره خود مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه نظر ۶۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی را از آن خود کند درحالی که ترامپ تنها ۲۷ درصد آرا را از آن خود کرد. واکنش اولیه بازار نیز به مناظره حاکی از پیروزی هیلاری کلینتون بر ترامپ است.

iran-emrooz.net | Tue, 27.09.2016, 5:40

صدای آمریکا: نخستین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوشنبه شب در حالی برگزار شد که بخش آخر مناظره دو نامزد با انتقاد از یکدیگر درباره توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران به پایان رسید.

زمانی که هیلاری کلینتون درباره بحث امنیت آمریکا درباره همکاری‌های بین المللی صحبت کرد، ترامپ حرف او را قطع کرد و گفت چه همکاری؟ همکاری با برخی از این کشورهای خاورمیانه موجب بحران فعلی در خاورمیانه است.

ترامپ افزود: به همین توافق ایران نگاه کنید. در حالیکه ایرانی ها در بدترین شرایط بودند، ما این امتیازات را به آنها دادیم و به زودی آنها دوباره یک قدرتی می‌شوند.

اما هیلاری کلینتون از عملکرد خود و دولت اوباما در قبال توافق هسته‌ای دفاع کرد.

او گفت زمانی او وزیر خارجه شد که به خاطر سیاست های دولت بوش، ایران بیش از هر زمانی و تنها هفته هایی تا تولید سلاح اتمی فاصله داشت.

کلینتون افزود: او یک اتحاد جهانی علیه ایران فراهم کرد و بعد توسط جان کری، توافق هسته ای با ایران به امضا رسید.

در پاسخ، ترامپ گفت این توافق اصلا خوب نبود. ما می دانیم ایران و کره شمالی همکاری دارند، چرا از ایران نخواستیم در قبال توافق، کره شمالی را تحت فشار بگذارد. چرا از ایران نخواستیم دست از یمن بردارد.

هیلاری کلینتون هم در پاسخ گفت، دونالد، تو قصد داری رئیس جمهور شوی و باید از واژه ها با دقت استفاده کنی. همین چندی پیش در ماجرای مزاحمت ملوان های ایرانی برای آمریکایی‌ها، گفتی اگر ایران ملوان های ما را اذیت کند، چنان می زنم شان که پودر شوند. این خلق و خوی یک فرمانده کل قوا نیست.

در بخشی از مناظره که مسئله ایران در آن مطرح شد، دونالد ترامپ با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین شرکای کره شمالی است افزود توافق هسته ای با ایران نامناسب بوده و ایران را به اندازه کافی تحت فشار نگذاشته است. او همچنین گفت «به نظر می رسد» ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد پرداختی به ایران برای آزادی زندانی‌های آمریکایی بوده است.

بخش بیشتر مناظره به مسایل داخلی آمریکا اختصاص داشت. این مناظره در حالی توسط لستر هولت میزبانی شد که ابتدا او از دو نامزد خواست نظرات خود را مطرح کنند.

هیلاری کلینتون از برنامه‌های اقتصادی آغاز کرد و گفت که او به فکر همه مردم است و نه مانند رقیبش به فکر عده از افراد ثروتمند.

در مقابل دونالد ترامپ از همان ابتدا از کلینتون به خاطر اصرار به تصویب طرح هایی که مانع اشتغال زایی شده، انتقاد کرد و گفت ببینید همه مشاغل ما الان در چین است.

در بخش اقتصادی مناظره و در واکنش به گفته هیلاری کلینتون «احساس می کنم به خاطر هر اتفاقی که افتاده من متهم خواهم شد» دونالد ترامپ گفت «چرا که نه؟»

خانم کلینتون درباره خودداری آقای دونالد ترامپ از منتشر کردن جزئیات پرداخت های مالیاتی اش گفت: «شاید او به اندازه ای که می گوید ثروتمند نیست. شاید به اندازه ای که می گوید خیرخواه نیست.»

هیلاری کلینتون در بخش امنیت ملی مناظره گفت: «من فکر می کنم بزرگترین چالش رئیس جمهوری آینده امنیت سایبری و جنگ‌افزارهای سایبری خواهند بود.»

در بخش پایانی، دونالد ترامپ در واکنش به شایستگی هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آمریکا به عنوان اولین زن نامزد که تا این مرحله رسیده، گفت: هیلاری کلینتون فرد با تجربه ای است ولی تجربه های او بد بوده است.

این اظهارات واکنش هیلاری کلینتون را بر انگیخت. او گفت ترامپ به زنها می گوید خوک. علیه زنها توهین می کند.

کلینتون سپس خطاب به بینندگان گفت، موضوع انتخابات من یا ترامپ نیست بلکه مساله شما مردم آمریکا و خانواده‌های شما و آینده فرزندان شماست. بنابراین شما می بایست روز انتخابات بیرون بیایید و رای بدهید.

کلینتون در مناظره بر ترامپ پیروز شد

براساس نظرسنجی شبکه سی ان ان، هیلاری کلینتون در اولین مناظره ریاست جمهوری که با رقیب جمهوری‌خواه خود داشت، پیروز شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از این شبکه خبری، بر اساس نظرسنجی صورت گرفته بعد از مناظره، هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانسته در اولین مناظره خود مقابل دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه نظر ۶۲ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی  را از آن خود کند درحالی که ترامپ تنها ۲۷ درصد آرا را از آن خود کرد.

واکنش اولیه بازار نیز به مناظره حاکی از پیروزی هیلاری کلینتون بر ترامپ است.

این مناظره در دانشگاه هوفسترای نیویورک انجام شد و اولین مناظره از سه مناظره‌ای است که قبل از انتخابات ۸ نوامبر برگزار می‌شود.

در همین حال نتایج نظرسنجی‌ای که سی بی اس پس از این مناظره انجام داده نیز حاکی از آن است که این مناظره نتوانسته تاثیر چندانی بر نظر آن دسته از رای دهندگان آمریکایی بگذارد که هنوز درباره رای دادن به ترامپ یا کلینتون مردد هستند.

سی بی اس این نظرسنجی را در میان آن بخش از رای دهندگان انجام داده که نمی‌دانند به کلینتون رای دهند یا ترامپ و برای مشخص شدن موضع‌شان منتظر برگزاری مناظرات دیگر هستند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.