شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

یک زن ایرانی سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا شد

یک ایرانی ـ‌ آمریکایی به عنوان سخنگوی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا جایگزین آلن ایر شد. سحر نوروززاده در حال حاضر در وزارت خارجه آمریکا و عضو گروه سیاستگذاری با تمرکز بر ایران و مسائل مربوط به اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. او به چند زبان از جمله فارسی، دری، اسپانیایی و عربی صحبت می‌کند.

iran-emrooz.net | Mon, 19.09.2016, 17:37

فرارو- یک ایرانی ـ‌ آمریکایی به عنوان سخنگوی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا جایگزین آلن ایر شد.

سحر نوروززاده در حال حاضر در وزارت خارجه آمریکا و عضو گروه سیاستگذاری با تمرکز بر ایران و مسائل مربوط به اجرای توافق هسته‌ای با ایران است. او به چند زبان از جمله فارسی، دری، اسپانیایی و عربی صحبت می‌کند.

نوروز زاده نخستین زن ایرانی ـ آمریکایی است که وظیفه سخنگویی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا را نیز انجام می‌دهد. این پست نخستین بار پنج سال پیش در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد و مهم‌ترین مسوولیتش گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران است.

وی در گفت‌وگو با شبکه فارسی صدای آمریکا در پاسخ به پرسشی در باره کانال ارتباطی جاری بین وزیران خارجه ایران و آمریکا از آمادگی دولت آمریکا برای بازگشایی کانال‌هایی جدید برای گفت‌وگو با ایران خبر داد.

نوروززاده گفت، «دولت آمریکا از این ارتباط استقبال می‌کند و ما حتی آمادگی برای بازگشایی کانال‌های بیش‌تر با ایران داریم.»

او گفته است: «من مسوول بخش ایران در تیم سیاست خارجی جان کری، وزیر خارجه هستم. وظیفه من این است که تحقیق کنم و تحلیل‌های لازم را برای سیاستگذاری‌های طولانی مدت و استراتژیک انجام داده و پیشنهادات مختلف درباره سیاست خارجه به آقای وزیر ارائه بدهم.»

بر اساس این گزارش، او اولین زن ایرانی ـ آمریکایی است که مدیریت بخش ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید را بر عهده دارد. نوروززاده هم‌زمان با عضویت در این شورا، در دفتر اوباما نیز عضو تیم مسوول گفت‌وگوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران بود.

او گفته است که در دوران برگزاری مذاکرات هسته‌ای در جلسات بیش‌تری با حضور باراک اوباما شرکت می‌کرده است.

در سوابق او آمده است که وی در طول دوران خدمت، از آژانس‌های مختلف دولتی آمریکا از جمله از مدیریت تشکیلات اطلاعات ملی، اف بی آی، مرکز ملی مبارزه با تولید و تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی، وزارت دفاع، و وزارت خارجه آمریکا بارها لوح تقدیر دریافت کرده است. او همچنین از وزیر دفاع، مدال مبارزه جهانی علیه تروریسم گرفته است

سحر نوروززاده کیست؟

همزمان با پایان یافتن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان، برخی رسانه های غربی و عربی از حضور یک زن ایرانی در هیات مشاوران باراک اوباما خبر دادند.

به گزارش فرارو، رسانه های آمریکایی اعلام کرده‌اند سحر نوروززاده که از اعضای تیم مشاوران امنیت ملی رییس جمهور ایالات متحده است، در یک شب مانده به پایان مذاکرات هسته ای لوزان از جمله افرادی بوده است که در گفت و گو و مشورت ویدئویی باراک اوباما با جان کری و ارنست مونیز حاضر بوده است.

دیلی بیست و و واشنگتن پست در گزارش هایی به بررسی نقش نوروز زاده در مذاکرات پرداختند. رسانه های آمریکایی به تصویری از او در کنار سفره هفت سین آغاز سال نو در هتل محل مذاکرات هسته ای لوزان که در حال توضیح این سفره به جان کری وزیر امورخارجه آمریکا است اشاره کرده اند.

پس از توافق هسته ای شبکه خبری العربیه نیز گزارشی درباره او منتشر کرد. العربیه از نوروز زاده به عنوان “لابی تهران” در حلقه مشاوران امنیت ملی آمریکا یاد کرد. ادعایی که نمی توان آن را تائید کرد.

برخی رسانه های تندرو آمریکایی نیز از حضور نوروز زاده در میان مشاوران امنیت ملی اوباما انتقاد کرده‌اند و او را نفوذی ایران در کاخ سفید می دانند. منتقدان می گویند ایران به کاهدان زده است.

گزارش‌هایی تائید نشده نیز از گفت‌وگوی حسین فریدون برادر رییس جمهور کشورمان با نوروزی زاده در جریان مذاکرات منتشر کرده اند.

نوروز زاده به عنوان مسئول بخش ایران شورای امنیت ملی آمریکا معرفی شده است. اما نوروزی زاده کیست و چرا حضور او در حلقه مشاوران اوباما چالش برانگیز شده است.

سحر نوروز زاده زن ایرانی الاصل متولد و ساکن آمریکاست که سالها در ایالت کنتیک این کشور زندگی کرده است. او دارای مدرک تحصیلی در رشته های اقتصاد بین الملل و مطالعات خاورمیانه از دانشگاه های جرج واشنگتن و مریلند است.

گزارش ها حاکی از آن است که نوروز زاده در سال ۲۰۱۴ به جمع مشاوران امنیت ملی آمریکا اضافه شده است، اما پیش از آن یعنی حدود سال ۲۰۰۹ عضو شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) بوده است. گروهی که به عنوان «لابی» ایران در آمریکا مشهور شده‌اند اما خود آن‌ها این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند به دنبال بهبود روابط ایران و  آمریکا هستند.

مدیریت این شورا را تریتا پارسی بر عهده دارد. فردی که بارها و بارها  خواستار گفت‌وگو بین ایران و آمریکا شده است و با تحریم های ایران مخالفت کرده است.

نایاک  عموما در بحث ها و جوسازی های لابی صهیونیستی در امریکا جانب ایران را گرفته است. جان لیمبرت، دیپلمات سابق آمریکا و یکی از گروگان های سفارت ایالات متحده در تهران از اعضای مشاوره نایاک به شمار می آید.

لیمبرت از حامیان مذاکره با ایران، حل پرونده هسته‌ای و رفع تحریم‌های است. احمد صدری، روشنفکر دینی و یکی از چهره های فکری نزدیک به اصلاح طلبان ایران نیز از اعضای هیات مشاوره نایاک است.

نایاک در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. جلوگیری از وقوع جنگ، برداشتن تحریم‌ها، پشتیبانی و حمایت حقوق بشری، مقاومت برای رفع تبعیض علیه ایرانیان در آمریکا از جمله اهداف ذکر شده این گروه است.

عضویت سحر نوروز زاده در نایاک عاملی است که باعث شده است برخی رسانه‌های آمریکایی و عربی از نفوذ لابی ایران در شورای امنیت ملی آمریکا سخن بگویند.

رسانه های عربی درباره چگونگی پیشرفت نوروز زاده در ساختار سیاسی آمریکا ادعاهایی مبنی بر نقش داماد ایرانی جان کری مطرح کرده‌اند.

سحر نوروزی زاده به زبان های فارسی، عربی، انگلسی و اسپانیایی مسلط است و  گفته می شود ایده تبریک نوروزی وزارت خارجه آمریکا توسط او مطرح شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.