جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراض به نمایش افغان‌ها در قفسی در شیراز

اقدام تحقیر کننده‌ی پلیس شیراز در به نمایش گذاشتن اتباع خارجی بازداشت شده در وضعیتی مشابه قفس در کنار کشفیات غیرقانونی، با انتشار تصاویر آن بازتابی منفی شدیدی در میان شهروندان افغانستان داشت. نماینده مردم هرات در واکنشی به این اتفاق نوشت: «می گویند در شهرى كه سعدى گفته، تو كز محنت دیگران بى غمى نشاید كه نامت نهند آدمى، مردمانش انسانها را داعش وار در قفس به نمایش می‌گذارند!»

iran-emrooz.net | Fri, 09.09.2016, 13:56

اقدام تحقیر کننده‌ی پلیس شیراز در به نمایش گذاشتن اتباع خارجی بازداشت شده در وضعیتی مشابه قفس در کنار کشفیات غیرقانونی، با انتشار تصاویر آن بازتابی منفی شدیدی در میان شهروندان افغانستان داشته است.

به گزارش انصاف نیوز، محمدرضا خوشک، نماینده مردم هرات در پارلمان آن کشور، در واکنشی به این اتفاق نوشت: «می گویند در شهرى كه سعدى گفته، تو كز محنت دیگران بى غمى نشاید كه نامت نهند آدمى، مردمانش انسانها را داعش وار در قفس به نمایش میگذارند!»

سایت شبکه اطلاع رسانی افغان با تیتر «نمایشگاه افغانستانی‌های در قفس در ایران» نوشت: مکشوفات پولیس در شهر شیراز ایران به نمایش گذاشته شد. در کنار نمایش مواد مکشوفه جرمی و ممنوع در ایران، تعدادی از افغانستانی های دستگیر شده توسط پولیس ایران نیز به نمایش درآمده است. خبرگزاری دانشجویان ایران طی گزارشی از این نمایشگاه، عکس های افغانستانی های در قفس را انعکاس داده است که به دور از شان و منزلت انسانی و اسلامی است.

حبیب الله یوسفزی، مخاطب این سایت نوشته است: «جای بسی افسوس است که همسایه مان ایران اسلامی چنین رفتاری غیر انسانی را در حق مهاجرین انجام می دهد. چنین وحشیگری به دور از انسانیت است. از صمیم قلب متاسفم».

اعتراض یک شاعر افغان

مصطفی هزاره، شاعر و روزنامه نگار افغان نیز در فیسبوک نوشته است:

خبر این است: «پلیس شهر شیراز در یک فعالیت گسترده اقدام به جمع آوری عوامل فساد کرده و توانسته مقادیر زیادی مشروبات الکلی، مواد مخدر، فیلم های مستهجن و افغانستانی‌های غیر مجاز را کشف و به معرض دید عموم بگذارد!»

خبر بالا یک خبر حقیقی است. یعنی آدمی چقدر می‌تواند حقیر شود! ببینید دوستان ایرانی من، شما اگر به خارج از جغرافیایتان سفر کنید خواهید دید که ارزش آدمی آن چیزی نیست که شما فکر می‌کنید! آدم‌ها با هم برابرند و هیچ نژادی برتری بر نژاد دیگری ندارد.

هرچه می خواهم بنویسم اما نمی توانم. می خواهم از لشکر فاطمیون بنویسم که به جای دفاع از میهنشان همسو با مقاصد سیاسی کشور ایران می جنگند. می‌خواهم از دولت مردان کثیف کشور خودم بگویم که میهن مان را به گند کشیده‌اند. می‌خواهم از تعصب در ایران بگویم که فکر می کنند هموطنان من شبیه گوساله هستند. می خواهم از اهالی کشور خودم بگویم که درد غربت را فراموش کرده اند و چسبیده اند به مسائل قومی. می خواهم از دل صد چاک خودم بگویم. می خواهم از بی وطنانی بگویم که روی پیشانی شان آواره نوشته‌ اما نمی توانم.

فقط همین قدر می گویم که دولت های همسایه ما خیلی ناجوان مرد هستند. می خواهم از سکوت نسل تحصیل کرده ی ایران بگویم که اگر آن ها سکوت کنند دیر یا زود سرنوشت شان بدتر از این تصاویر خواهد شد. جامعه ای که آگاه و مسوول و دانا نباشد سرنوشتش تباهی است. اینگونه پیش برود دیر یا زود شما نیز گرفتار آواره گی و مهاجرت خواهید شد. البته شک دارم که بقیه مردم دنیا مثل شما متعصبانه فکر کنند.

اعتراض یک وبلاگ نویس

«مهدی جعفری»، وبلاگ نویس «افغانستان سرزمین من» نیز با تیتر «پلیس ایران با افتخار٬ مهاجرین افغانستان را در داخل قفس به نمایش گذاشت!»، خطاب به دولتمردان افغانستان نوشت:

«دولتمردان شرمتان باد! شماهایی که دعوای جایگاه و قدرت دارید باید از شنیدن این خبر بمیرید! خبرگزاری ایسنا امروز خبری را منتشر کرد که حین خواندنش دلم خون شد و لحظاتی برای هموطنانم گریستم و گریستم! به نقل از این خبرگزاری، نیروی انتظامی ولایت شیراز در ایران دستاوردهای یک ماه خود را در معرض دید عموم گذاشت: مواد مخدر های کشف شده، چاقو و دیگر سلاح های سرد، فیلم های مستهجن و مشروبات الکلی از جمله موادی بود که نیروی انتظامی شیراز کشف و ظبط کرده بود و اینک در این نماشگاه در معرض دید عموم گذاشته بود.

صحنه تکان دهنده و غیر انسانی این نمایشگاه اما اتباع کشور عزیزمان افغانستان بود که در قفس های آهنین در معرض دید گذاشته شده بود. وای خداوند جهان تحمل این ننگ را دیگر ندارم…! در عصر مدرن و حرکات زمان جاهلیت …! اینها درست است که افغانی اند و به صورت قاچاق وارد کشور همسایه شده اند اما انسان‌اند و مسلمان!

یا محمد(ٌص) بیا ببین که امتت در حق یکدیگر چه کار می‌کنند! هموطنان من این صحنه را باور نکردم و مرتب به خودم می‌گویم دروغ است…! خدا کند که دروغ باشد که اگر راست باشد ننگ بر عبدالله و غنی که اینگونه ملت خود را به بردگی و بندگی و حقارت کشانده‌اند!»

خبر

ایسنا در کنار عکس‌هایی که منتشر کرده نوشت: «معاون هماهنگ كننده نیروی انتظامی فارس در یك نشست خبری به تشریح اقدامات و كشفیات پلیس طی روزهای ۱۳ و ۱۴ شهریور پرداخت. سرهنگ كشاورز از دستگیری تعداد ۹۰۰ متهم در این ارتباط خبر داد و یادآور شد كه بین متهمان، خرده فروش مواد مخدر، اتباع بیگانه غیرمجاز، مخلان نظم و امنیت، سارق و متهمان تحت تعقیب دیده می‌شوند».

سایت روزنامه‌ی «جام جم» نیز با توضیحی مشابه، گزارش تصویری این اتفاق را منتشر کرده است.

گزارش بی‌بی‌سی:
دولت افغانستان: جمهوری اسلامی باید رویداد شیراز را به طور جدی پیگیری کند

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان برخورد نیروی انتظامی شیراز با پناهجویان افغان را عملی غیر انسانی، توهین آمیز و تعرض به کرامت انسانی خوانده است.

دو روز پیش نیروی انتظامی ایران در شهر شیراز از مکشوفاتی از قبیل مواد قاچاق، مواد مخدر، خودروهای سرقتی ،فیلم‌های غیر مجاز، مشروبات الکلی و «دستگیری اتباع بیگانه» خبر داد و تصاویری از آن را منتشر کرد.

در این تصاویر شماری از مردان با چشم بند در حصاری فلزی در فضایی باز دیده می‌شوند. جزئیاتی در مورد تابعیت این شهروندان ذکر نشده است، ولی از ظاهر تصویر به نظر می‌رسد که افغان باشند.

وزارت مهاجرین افغانستان با نشر خبرنامه امروز جمعه ۱۹ سنبله/شهریور از دولت جمهوری اسلامی ایرانی خواسته است تا این موضوع را به شکل جدی پیگیری کند. نیروی انتظامی ایران تا کنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

اما در توئیتر منسوب به محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس آمده است: بنابر توضیح پلیس امنیت فارس، این افراد سارقان ایرانی هستند که در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی دستگیر و در محوطه یگان با راه‌بندهای فلزی محصور شده‌اند.

در دو روز گذشته انتشار این عکس‌ها زیر عنوان ” مکشوفات ۴۸ ساعته نیروی انتظامی در شیراز” واکنش‌های شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی هم از افغانستان و هم از ایران را به همراه داشته است.

تصاویر این افراد در میان حصاری از میله‌های آهنی توسط شمار انبوهی از کاربران اجتماعی توهین آمیز و غیر انسانی تلقی شده است.

واکنش‌های افغان‌ها

محمد رضا خوشک، نماینده هرات در مجلس در صفحه فیسبوکش نوشته است: «می‌گویند در شهرى که سعدى گفته، تو کز محنت دیگران بى غمى نشاید که نامت نهند آدمى، مردمانش انسان‌ها را داعش وار در قفس به نمایش می‌گذارند.»

این شعر سعدی در واکنش‌های زیادی هم از سوی ایرانی‌ها و هم افغان‌ها در ارتباط با عکس‌های منتشر شده، ذکر شده است.

رشید محمدی، یکی از معاونین دفتر معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان با نشر یکی از عکس‌ها نوشته است: «گاهی اوقات، عمق یک مفکوره نژادی و فاشیستی را؛ هیچ منطق وبرهانی توجیه نمی‌تواند. ادعای اسلامی و انسانی بودن را باید در عمل ثابت نمود.»

واکنش‌های ایرانی‌ها

الهه خسروی، یکی از روزنامه‌نگاران فرهنگی در ایران، در صفحه توییترش نوشته است: «قرن‌هاست که با مهاجران درست رفتار کردیم، از لهستانی و ارمنی بگیر تا یهودی و...، توی این سی سال ولی قد تمام تاریخ شرمنده افغان ها شدیم.»

آرش بهمن، روزنامه‌نگار ایرانی با بازنشر یکی از عکس‌های پناهجویان چشم بسته نوشته: «گیریه اکنون صفت ابتر است.»

کاربران هر دو کشور برخورد نیروی انتظامی شیراز با پناهجویان افغان را به برخورد نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) تشبیه کرده اند.

سالار گوهرآگین در حساب توییترش با اشاره به این عکس ها نوشته است: «چه فرقی بین فرمانده نیروی انتظامی شیراز و ابوبکر بعدادی فرمانده داعش می‌بینید؟ هیچ! یک هیچ بی نهایت بزرگ.»

خبرگزاری فارس که نزدیک به سپاه است، در مطلبی نوشته است: «آنچه در این اقدام پرسنل نیروی انتظامی شیراز جای تاسف دارد، اینکه چرا مسئولان محترم نیروی انتظامی کالاهای قاچاق را کنار انسان‌های غیر قانونی قرار داده‌اند، مگر فرق کالا و انسان یکی است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.