سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مرگ کریمف و سه سناریو پیش روی ازبکستان

ازبکستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. فساد اقتصادی که از نظر بسیاری از ناظران ریشه در بسته بودن سیستم سیاسی ازبکستان دارد، یکی از دلایل عمده فقر موجود در ازبکستان است. مرگ قدرتمندترین مرد ازبکستان می‌تواند فرصتی برای وزیدن نسیم آزادی به این کشور باشد به شرطی که ظرفیت احزاب و گروه‌ها بالا باشد و بدون هرج و مرج و بی‌ثباتی بتوانند بهترین بهره را از شرایط ببرند.

iran-emrooz.net | Fri, 02.09.2016, 21:54

عصر ایران - اسلام کریم‌اف رییس جمهور ازبکستان روز جمعه در سن ۷۸ سالگی درگذشت. کریم‌اف از ۶ روز پیش به دلیل آنچه که دولت ازبکستان سکته مغزی خوانده بود، به کما رفته و بستری شده بود و خبر مرگ او نیز نه از سوی بیانیه رسمی دولت این کشور بلکه برای بار نخست از سوی آژانس های خبری و دیپلمات های کشورهای خارجی اعلام شد.

کریم‌اف از سال ۱۹۸۹ و از زمان رو به ضعف نهادن اتحاد جماهیر شوروی سابق از جمله افراد متنفذ حزب کمونیست شوروی بود که توانست کلید قدرت را در کشور ازبکستان برباید.

او در سال ۱۹۹۱ و در یک انتخابات توانست با شکست دادن رقبایش به ریاست جمهوری رسید و از آن زمان تا کنون این سمت را به صورت مادام العمر در اختیار خود داشت.

او هیچ جانشینی برای خود تعیین نکرده است و بسیاری از ناظران معتقدند به احتمال فراوان جانشین او در پشت درهای بسته و با صلاحدید عده معدودی از مقامات کنونی این کشور و اعضای خانواده کریم اف تعیین خواهد شد.

پس از مرگ کریم اف سرنوشت ازبکستان می تواند به سه مسیر متفاوت ختم شود:

۱- اجماع بر سر یک جانشین: در صورتی که هیات حاکمه ازبکستان بتوانند قدرت را پشت درهای بسته به یک جانشین مورد اجماع تحویل دهند امکان ادامه شرایط کنونی ازبکستان بدون تغییرات قابل توجه محتمل است.

۲- خلا ء قدرت و بی‌ثباتی: در صورتی که اجماعی برای تعیین جانشین کریم‌اف نباشد، احتمال دارد پرجمعیت ترین کشور آسیای مرکزی وارد یک دوره بی ثباتی و خلاء قدرت شود.

۳- حرکت به سمت دموکراسی: مرگ کریم‌اف فی‌نفسه به معنای برداشته شدن مهم‌ترین سد و مانع از مقابل تغییرات دموکراتیک در کشور ازبکستان است. مرگ قدرتمند ترین مرد ازبکستان می‌تواند فرصتی برای وزیدن نسیم آزادی به این کشور باشد به شرطی که ظرفیت احزاب و گروه‌ها بالا باشد و بدون هرج و مرج و بی‌ثباتی بتوانند بهترین بهره را از شرایط ببرند.

ازبکستان با ۳۲ میلیون نفوس، پرجمعیت ترین کشور آسیای مرکزی است. این کشور دارای منابع طبیعی گازو طلا است.

با این حال ازبکستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. فساد اقتصادی که از نظر بسیاری از ناظران ریشه در بسته بودن سیستم سیاسی ازبکستان دارد، یکی از دلایل عمده فقر موجود در ازبکستان است.

فرزند ارشد رییس جمهور متوفی ازبکستان به دلیل افشای اسناد فساد اقتصادی بیش از دو سال است که در حصر خانگی به سر می برد.

گلناره کریم‌اوا دختر بزرگ (۴۴ ساله) رییس جمهور متوفی تا دو سال پیش یکی از گزینه‌های احتمالی جانشینی او محسوب می شد، اما با افشای فساد اقتصادی او و اختلافاتی که در پی آن بین او و پدرش به وجود آمد، در نهایت پدر قدرتمند را به حصر خانگی دختر بزرگش واداشت.

در دو سال گذشته گلناره در انظار عمومی ظاهر نشده و در حصر خانگی قرار دارد.

مشخص نیست که مرگ پدر او چه تاثیری در آینده گلناره و نقش او در سیستم سیاسی ازبکستان خواهد داشت.

کریم‌اف در طول سال‌های ریاست جمهوری، اسلام‌گرایان تندرو و تهدیدات تروریستی را مهم‌ترین تهدید داخلی ازبکستان می‌دانست. او به شدت میلیشیای اسلامگرا را سرکوب می‌کرد و هم اکنون صدها فعال تندروی اسلامگرا در زندان‌های ازبکستان هستند.

او از سال ۱۹۹۹ و از زمانی که از یک سوء قصد جان سالم به در برد، سرکوب مخالفانش را شدت بخشید. در مهم ترین حادثه‌ای که در این زمینه روی داد گفته می‌شود در سال ۲۰۰۵ دولت ازبکستان صدها فعال مخالف خود را در شهر شرقی اندیجان به گلوله بسته و کشته است.

کریم‌اف یک بار در جریان سخنرانی خود در مجلس ازبکستان (در سال ۲۰۰۶)  به زبانی صریح و قاطع گفت: «تنها راه علاج در برابر اسلامگرایان افراطی خالی کردن تیر خلاص روی شقیقه آنهاست. اگر لازم باشد و اگر شما  (مجلسیان) راه حلی برای این تهدید نمی‌شناسید من خود حاضرم این کار را انجام دهم.»

اسلام کریم‌اف که یکی از کمونیست‌های متنفذ در دوره اتحاد جماهیر شوروی بود و با وجودی که روابط حسنه‌ای با دولت مسکو در سال های پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی داشت، اما همزمان تلاش داشت با نزدیکی به غرب و به طور خاص آمریکا، در مبارزه با گروه‌های افراط‌گرای اسلامی از پشتیبانی و حمایت غرب برخوردار باشد.

دولت ازبکستان از سال ۲۰۰۱ (پس از واقعه ۱۱ سپتامبر) به آمریکا اجازه داده بود در چارچوب استراتژی نبرد با تروریسم بین المللی ، نیروهای خود را در پایگاه ” خان آباد ” در این کشور مستقر کند اما از سال ۲۰۰۵ و همزمان با سرکوب شدید اعتراضات ضد دولتی در شهر اندیجان، دولت تاشکند این پایگاه را تعطیل و نیروهای آمریکایی را از این کشور بیرون کرد.

دولت وقت آمریکا (جورج بلیو بوش) به سرکوب خونین مخالفان در شهر اندیجان اعتراض کرد و همین اعتراض سبب شد تا دولت تاشکند، عذر حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه خان آباد را بخواهد و این پایگاه را از نیروهای آمریکایی تخلیه کند.

پس از روی کار آمدن دولت باراک اوباما در آمریکا (ژانویه ۲۰۰۹) روابط سرد دو دولت گرم‌تر شد و همزمان وزارت امور خارجه آمریکا (در دوره هیلاری کلینتون) نام ازبکستان را از لیست دولت های ناقض حقوق بشر خارج کرد.

در این دوره دو طرف مذاکراتی را برای استقرار مجدد نیروهای آمریکایی در پایگاه خان آباد انجام دادند و دولت تاشکند در  سال ۲۰۱۴ از پیمان امنیت دسته جمعی (کشورهای مشترک المنافع با روسیه) خارج شد.

در نوامبر ۲۰۱۵ نیز دومین نشست مشترک وزرای امور خارجه ۵ کشور آسیای مرکزی و آمریکا موسوم به C5+1 در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شد. با ظهور داعش و نفوذ این گروه تروریستی به افغانستان و همزمان خروج نیروهای رزمی آمریکا از افغانستان (تا پایان سال ۲۰۱۶) کشورهای آسیای مرکزی و به ویژه ازبکستان از خلاء قدرت موجود در افغانستان و احتمال سرایت تهدیدات تروریستی از افغانستان به کشورهایشان نگران هستند. دولت آمریکا نیز کوشیده است از این نگرانی بهره برداری کرده و دولت‌های آسیای مرکزی را به همکاری‌های نزدیک امنیتی با خود و استقرار پایگاه‌های خود در این منطقه ترغیب کند.

با وجودی که دولت ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ و کوتاه زمانی پس از اعلام استقلال جمهوری‌های پنج گانه آسیای مرکزی آنها را به رسمیت شناخت و اقدام به تاسیس سفارت خانه در پایتخت‌های آنها کرد، اما در ۲۵ سال گذشته هیچ رییس جمهوری آمریکا از جمهوری‌های آسیای مرکزی دیدار نکرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.