چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

یقه‌درانی برای یک فرودگاه

معاون امور مجلس وزیر جهاد کشاورزی: آقای یوسفیان‌ملا سال‌هاست به دنبال محقق‎‌کردن وعده انتخابی خود در آمل است. او می‌خواهد ۴۰۰ هکتار زمین مرکز تحقیقات برنج در بابل را تبدیل به فرودگاه کند و وزارت جهاد کشاورزی به دلیل اینکه این زمین از نوع درجه یک (زمین با خاک بسیار مرغوب) است و تغییر کاربری آن از کشاورزی به مرکز خدماتی مانند فرودگاه، غیرکارشناسی است، با آن مخالفت کرده و همین مسئله او را به‌شدت عصبانی کرده است.

iran-emrooz.net | Thu, 09.06.2016, 4:37

پشت پرده درگیری معاون وزیر جهاد و یوسیفیان‌ملا در صحن علنی مجلس

شرق / شکوفه حبیب‌ز‌اده: ماجرای یقه‌درانی خلیل آقایی، معاون امور مجلس وزیر جهاد کشاورزی، در دعوایش با عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده مردم آمل در صحن علنی مجلس، همان روز اول سر زبان‌ها افتاد. اما آن روز چه اتفاقی افتاده بود؟ یوسفیان‌ملا در گفت‌وگوهایش بعد از ماجرای دعوا با رسانه‌های مختلف، سخن از برنج‌های وارداتی به میان آورد که گویا پیگیری‌هایش از معاون وزیر جهاد کشاورزی بی‌نتیجه مانده و محل دعوا شده بود.

او در گفت‌وگوی خود با فارس گفته بود: «پس از حضور آقای آقایی در صحن مجلس، نامه‌ای را درباره واردات بی‌رویه برنج به معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی دادیم و بخشی از اعتراض‌مان را به صورت شفاهی به اطلاع وی رساندیم. هنوز فاصله‌ام با آقای آقایی زیاد نشده بود که دیدم وی در حال فریادکشیدن است و پس از مدتی یقه خود را پاره کرد و شروع کرد به ناسزاگفتن».

اما خلیل آقایی، معاون امور مجلس وزیر جهاد کشاورزی، در گفت‌وگوی خود با «شرق» با رد ادعای این نماینده می‌گوید: «ایشان در هفت، هشت ماه گذشته حتی یک‌ بار هم بحث برنج‌های وارداتی را مطرح نکرده است. آقای یوسفیان‌ملا سال‌هاست به دنبال محقق‎‌کردن وعده انتخابی خود در آمل است. او می‌خواهد ۴۰۰ هکتار زمین مرکز تحقیقات برنج در بابل را تبدیل به فرودگاه کند و وزارت جهاد کشاورزی به دلیل اینکه این زمین از نوع درجه یک (زمین با خاک بسیار مرغوب) است و تغییر کاربری آن از کشاورزی به مرکز خدماتی مانند فرودگاه، غیرکارشناسی است، با آن مخالفت کرده و همین مسئله او را به‌شدت عصبانی کرده است».

او به دعوایش در مجلس هم اشاره می‌کند: «وقتی در مجلس بودم، آقای یوسفیان‌ملا آمدند. به رسم احترام برخاستم تا دیده‌بوسی کنم اما او نپذیرفت و از همان اول شروع به فحاشی کرد و گفت وزیر جهاد را با استیضاح به مجلس می‌کشانم. پس از کمی تلاش برای آرام‌کردن ایشان گفتم همین چند روز قبل (روز یکشنبه، دیدار رهبری با نمایندگان مجلس دهم) مقام معظم رهبری در سرفصل ترجیح مصالح ملی به مصالح منطقه‌ای، معظم‌له دقیقا مصداق فرودگاه را مطرح کردند که ممکن است یک فرودگاه برای یک منطقه در اولویت باشد اما به ‌صورت ملی برای کشور در اولویت نباشد و می‌توان از فرودگاه شهرهای مجاور استفاده کرد. در خود مازندران سه فرودگاه در ساری، بابلسر و رامسر وجود دارد. این موضوع، محور دعوای ایشان با من بود. بعد هم عصبانی شد و به سینه بنده زد و یقه‌ام را کشید. بعد که متوجه شدم یقه‌ام پاره شده، برخاستم و سر او داد زدم که هم فحش می‌دهی و هم یقه‌ام را پاره می‌کنی؛ حالا هم باج می‌خواهی؟ گفتم باج نمی‌دهم اما آبروی تو را می‌برم. حتی در عکس‌ها معلوم است که به یقه‌ام اشاره می‌کنم. مگر من دیوانه‌ام که خودم یقه‌ام را پاره کنم؟ آنجا که حرف باج را به میان آوردم، آقای کوچکی‌نژاد، نماینده رشت، جلوی دهانم را گرفت. من یک کلمه به ایشان فحاشی نکردم و او به بنده افترا زد».

۴۰۰ هکتار زمین لم‌یزرع در استان مازندران!
اما فارغ از دعوایی که رخ داده یک نکته در اینجا دارای اهمیت است. عزت‌الله یوسفیان‌ملا آن‌گونه که مسئولان جهاد کشاورزی می‌گویند، از سال ۹۳ به دنبال احداث فرودگاه در اراضی گاودشت است. زمین انتخابی او -که درخواست تغییر کاربری آن را هم دارد- ۴۰۰ هکتار زمین از اراضی درجه یک کشاورزی است که اکنون در مرکز تحقیقات برنج شمال و گاوداری وزارت جهاد کشاورزی در منطقه گاودشت در حوزه شهرستان بابل قرار دارد؛ اما نکته اینجاست که یوسفیان‌ملا در نامه‌ای که خطاب به حجتی، وزیر جهاد کشاورزی برای احداث فرودگاه نوشته است از این اراضی به ‌عنوان زمین‌های لم‌یزرع یاد می‌کند.

متن نامه یوسفیان‌ملا چنین است: «احتراما مازندران و به‌طورکلی شمال کشور، محروم‌ترین استان‌ها در راه ارتباطی اعم از جاده و ریل هوایی هستند. با بررسی‌های انجام‌شده زمینی نسبتا مناسب در منطقه گاودشت‌دره شهرستان آمل وجود دارد که فاقد حتی یک اصله درخت و بدون‌کشت رها شده که از نظر وزش باد و شرایط جغرافیایی نیز (برای احداث فرودگاه) خوب است». این در حالی است که این زمین، از اراضی درجه یک کشاورزی است و تغییر کاربری آن به فردوگاه یا هر اقدامی دیگر به گفته کارشناسان، نوعی زمین‌خواری قانونی محسوب می‌شود. جالب‌تر اینجاست که آقای یوسفیان‌ملا در مجلس نهم، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم بود و درزمینه زمین‌خواری‌ها در منطقه گردنه حیران هم شدیدا موضع‌گیری داشت.

او در رابطه با ادعای زمین‌خواران در منطقه حیران درباره تخریب ۱۱ واحد غیرمجاز در آن شهر گفته بود: «نباید فریب ادعاهای کسانی را خورد که لباس مستضعف به خود می‌پوشانند تا از ادامه تخریب واحدهای غیرمجاز در گردنه حیران جلوگیری کنند». حالا او که تا این حد خود را محق در پیگیری چنین تخلفاتی می‌داند، خود واقعیت را تحریف کرده و زمین درجه یک کشاورزی را که به‌هیچ‌عنوان تغییر کاربری آن مجاز نیست، زمینی «فاقد حتی یک اصله درخت و بدون کشت رها شده» معرفی می‌کند (این نامه در دفتر روزنامه «شرق» موجود است).

این در حالی است که در استان مازندران سه فرودگاه در شهرستان‌های ساری، بابلسر و رامسر وجود دارد که فعال هم هستند و در این فاصله نزدیک دلیلی برای ساخت فرودگاه دیگری نیست. علاوه بر آنکه کارشناسان معتقدند احداث بسیاری از فرودگاه‌ها در کشور غیرکارشناسی بوده و اغلب با دید منطقه‌ای و به اصرار نمایندگان مجلس یا مسئولان وقت این مناطق ساخته شده اما بازدهی اقتصادی ندارد و حتی زیان‌ده هم هستند.

ماجرا چه بود؟
در پیگیری‌های روزنامه «شرق»، معاون وزیر جهاد كشاورزی می‌گوید: «آقای یوسفیان‌ملا از آذر 94 به دنبال تغییر كاربری مركز تحقیقات برنج و گاوداری وزارت جهاد كشاورزی در مرز شهرستان‌های آمل و بابل به فرودگاه بود. این زمین از نظر حوزه جغرافیایی در شهرستان بابل قرار دارد. ما مخالفت اولیه خود را از نظر كارشناسی با درخواست ایشان اعلام كردیم، اما ایشان اصرار داشتند در این منطقه رئیس دادگستری بوده‌اند و او بود كه مركز تحقیقات كشاورزی و گاوداری را در این شكل نگه‌داشته وگرنه این اراضی (در دولت قبل) به مسكن مهر مبدل می‌شد».

او در ادامه توضیحاتش می‌گوید: «در این كش‌وقوس‌ها بود كه آقای یوسفیان‌ملا به جاهای مختلف رفتند و حتی گفتند شما زود قضاوت می‌كنید و بیایید و از منطقه بازدید كنید. من هم به همراه معاون تحقیقات وزارت جهاد كشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی و برخی مسئولان دیگر، برای بازدید به منطقه رفتم. با وجودی‌كه او گفته بود آنجا زمین مناسبی نیست، اما به چشم دیدیم آنجا مركز تحقیقات برنج و گاوداری است و مجموعه تولیدی فعالی است. درهمین‌حال تصمیم گرفته شد این مجموعه فعال باشد و گفته شد اگر دولت در آینده زمانی تصویب كرد در اینجا اتفاقی دیگر بیفتد، دراین‌باره صحبت می‌كنیم.

ایشان این استدلال‌ها را بازهم نپذیرفت و پای آقای پورمختار، رئیس كمیسیون اصل ۹۰ را به میان كشید. درهمین‌باره جلسه‌ای بین بنده و آقایان پورمختار و یوسفیان‌ملا برگزار شد كه در آنجا توضیحات لازم را دادم، اما او باز هم قانع نشد. در همان ایام هم با فحاشی و هتاكی برخورد می‌كرد. درنهایت اصرار كرد با وزیر جهاد كشاورزی به صورت مستقیم دیداری داشته باشند. ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر ۱۷ خرداد (یك روز قبل از دعوا در مجلس) ایشان دیداری با وزیر داشتند. در این جلسه، آقایان نوری‌قزلجه، نماینده سابق بستان‌آباد، زند، معاون تحقیقات هم، حضور داشتند. در آنجا آقای زند توضیحاتی را ارائه دادند مبنی بر اینكه همه این اراضی درگیر است و حتی یك وجب هم خالی نیست. ایشان (یوسفیان‌ملا) باید از مركز تحقیقات حمایت كند نه اینكه درخواست تغییر كاربری یك زمین درجه‌یك به كاربری خدماتی را دهد. آقای یوسفیان‌ملا عصبانی شد و جلسه را ترك كرد. در آسانسور باز هم شروع به هتاكی و فحاشی و تهدید كرد».

او به روز حادثه هم اشاره می‌كند: «بعد از این اتفاق، نمایندگان مجلس مرا بیرون آوردند و با هم صحبت كردیم. بعد آقای یوسفیان‌ملا را آوردند تا آشتی كنیم. ایشان تا آمد كه با هم روبوسی كنیم، در حضور آقایان محبی‌نیا و خدادادی و قاضی‌پور، نمایندگان مجلس و آقای زمانی، مشاور آقای لاریجانی، گفت من یواشكی فحش دادم چرا آن را برملا كردی؟ یعنی اقرار كرد به بنده فحش داده. گفتم تو صدبار به من فحاشی كردی و تهمت زدی و یقه‌ام را پاره كردی، حق اعتراض ندارم؟».

نماینده آمل خواهان تغییر کاربری اراضی در حوزه بابل
آقایی با اشاره به اختلافات برسر اراضی گاودشت، می‌گوید: «آن‌طور که جهاد کشاورزی منطقه مازندران گزارش داده، ۳۵۰ هکتار از این اراضی در حوزه بابل و ۵۰ هکتار در حوزه آمل است». وقتی از او درباره پیگیری احداث فرودگاه از سوی نمایندگان بابل هم می‌پرسم، توضیح می‌دهد: «آنها مخالف احداث فرودگاه هستند و تأکید می‌کنند باید این مرکز تحقیقات باقی بماند. نمایندگان بابل همچنین می‌گویند این زمین متعلق به بابل است و ارتباطی به آمل پیدا نمی‌کند».

احداث فرودگاه در مکانی دیگر
در همین زمینه جویای پیگیری ماجرای تغییر كاربری اراضی گاودشت از دلاور حیدرپور، رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران، شدیم. این مقام مسئول به «شرق» می‌گوید: «پیگیری این خواسته از سوی آقای یوسفیان‌ملا به سال ۹۳ بازمی‌گردد كه در همان زمان نیز با آن مخالفت شد. این اراضی متعلق به مركز تحقیقات برنج و گاوداری است كه در آن برنج و سه نژاد گاوی مورد تحقیق است. در اینجا هم برنج‌كاری می‌شود و علوفه كاشت می‌شود. این زمین‌ها از نوع درجه‌یك كشاورزی است و تغییر كاربری آن به‌صلاح نیست، آن هم در سالی كه با نام اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شده است».

او به زمین گاودشت اشاره می‌كند كه محل اختلاف شهرستان آمل و بابل است: «این زمین از لحاظ ثبت جغرافیایی و سیاسی در حوزه بابل است، اما روستای وسطی‌كلا هم در آن منطقه واقع شده كه این روستا متعلق به شهرستان آمل است. نمایندگان بابل هم با احداث فرودگاه در این منطقه مخالف‌اند و جای دیگری را برای احداث فرودگاه در منطقه احمدكلا در بابلسر كه سابقه فرودگاهی دارد و منطقه‌ای نظامی بوده را مدنظر دارند. احداث فرودگاه و امكاناتی چون این اتفاق برای زمان‌هایی است كه همه‌چیز ایده‌آل است، نه در زمانی كه برای پرداخت حقوق كارمندان هم دچار مشكلیم».

روش‌های یوسفیان‌ملا برای تغییر كاربری
گویا روش‌های این نماینده مجلس فقط به ماجرای درگیری در مجلس ختم نمی‌شود و هرچه پیش‌تر می‌رویم، از روش‌های دیگرش رونمایی می‌شود. حیدرپور در روایتی از نوع پیگیری‌های یوسفیان‌ملا برای تغییر كاربری این زمین این‌گونه می‌گوید: «ایشان در نامه به وزیر جهاد كشاورزی این اراضی را اراضی لم‌یزرع معرفی می‌كند، درحالی‌كه چنین نیست. این زمین ۳۰ سال است كه دست جهاد كشاورزی است و در آن ذرت و كلزا كشت می‌شده و اكنون به مركز تحقیقات كشاورزی بدل شده است».

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این در حالی است كه یوسفیان‌ملا پس از بازدید مقامات از این اراضی هم با وجودی‌كه با درخواستش موافقت نشد، به خبرنگاران گفته بود با احداث فرودگاه موافقت شده كه وزارت جهاد كشاورزی مجبور شد تكذیبیه آن را منتشر كند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.