جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پاسخ حسن روحانی به مخالفان برجام

روحانی: امروز سه ماه از برجام گذشته است در حالی که برخی فکر می‌کنند سی سال گذشته است. در مدت زمان گذشته از برجام گشایش‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله حمل و نقل هوایی و گردشگری خارجی ایجاد شده است. امروز همچنین روزانه تعداد زیادی از کمپانی‌ها و بخش خصوصی خارجی جهت مذاکره و انعقاد قرارداد به کشور وارد می‌شوند. امروز صادرات کشور از یک میلیون بشکه در پیش ازبرجام به بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

iran-emrooz.net | Tue, 19.04.2016, 9:59

سه‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵

بخش‌هایی از سخنان حسن روحانی در جمع مردم استان سمنان
منبع: ایسنا

* ملت ایران تصمیم گرفتند که با همه فشارها، فشار تحریم‌ها و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را یکی پس از دیگری حل و فصل کنند.

* باید به خاطر اینکه مردم در طول ۳۱ ماه دولت یازدهم همواره در کنار دولت و نظام بوده‌اند و همیشه نیز پاسخگوی ندای رهبری بوده‌اند، تقدیر و تشکر می‌کنم. امروز از فراز بلندی که پیش رو داشته‌ایم و ارتفاعی که باید بپیماییم، تقریباً‌به قله نزدیک شده‌ایم.

توافق ایران و گروه 1+5 ، ایران را از فصل هفت منشور سازمان ملل خارج رکد. ملت بزرگ ایران توانست با قدرت خود تمام قطعنامه‌های تحریمی فصل هفت علیه کشور را از بین ببرد. همه قطعنامه‌هایی که علیه ایران بود امروز لغو شده‌اند و آنها که فکر می‌کنند و می‌گویند که برجام برای ما کاری نکرده است باید بگویم که برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است.

* چه کسی فکر می‌کرد ۶ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام یکی پس از دیگری لغو و مطرود شد و برای همیشه به زباله‌دان تاریخ انداخته شود. مردم یادشان نرفته است که فروش نفت ایران که به عنوان یک قدرت اقتصادی در صحنه بین‌الملل حضور داشت را به نصف تغییر دادند و از دو میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش دادند. مردم همچنان شاهد بودند که کشتیرانی به علت تحریم ایران برای انتقال کالا به داخل با مشکلات فراوانی مواجه بود.

* در سال‌های اخیر تمام کانال‌های بانکی و بیمه‌ای دنیا بر روی ایران بسته شده بود. مردم یادشان نرفته که انتقال هیچ پول بانکی از طریق سیستم‌های بانکی به کشور امکان‌پذیر نبود و به قرن نوزدهم رفته بودیم و همه چیز از طریق صرافی‌ها حل و فصل می‌شد.

* از رسانه‌ها می‌خواهم اخلاق را مورد نظر خود قرار دهند. انتقاد از دولت اشکالی ندارد و نقد دولت گاهی لازم است اما ملت ایران آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را نمی‌پسندد و هجمه‌های غیراخلاقی رسانه‌ها در شأن ملت بزرگ ایران نیست.

* اگر حمایت مردم نبود هیچ‌گاه نمی‌توانستیم موفقیت برجام را در برابر قدرت‌های بزرگ به دست آوریم. برای من جای تعجب است که برخی می‌خواهند به گونه‌ای القاء کنند که ملت ایران پیروز نیست بلکه آمریکا پیروز است. برای من جای تعجب است که برخی‌ می‌گویند دیپلمات‌های ایرانی پیروز نیستند بلکه صهیونیست‌ها پیروز هستند؛ کجا رفت تعصب ملی و غیرت دینی؟

* چرا واقعیت‌ها را برای مردم نمی‌خواهند روشن کنند و چرا در برابر عظمت ملت ایران که یک موفقیت بزرگ تاریخی به دست آورده است نمی‌خواهیم سر فرود آوریم.

سوئیفت برقرار شده و بانک مرکزی ایران به بانک‌های دنیا متصل شده. به لطف خدا زنجیره تحریم‌ها را گسسته‌ایم و امروز روابط بانکی ایران و جهان یکی پس از دیگری گشوده می‌شود. امروز به هر کشوری که سفر می‌کنیم قرارداد ارتباط بانک مرکزی با بانک آن کشور از جمله نخستین قراردادهایی است که میان طرفین منعقد می‌شود.

* در سفرهای پاکستان و ترکیه نیز قراردادهای ارتباط میان بانک‌های دو کشور به امضای طرفین رسید. در سفرهای مقامات خارجی به ایران نیز انعقاد قرارداد بانکی از جمله برنامه‌های در دستور کار طرفین است.

* یادمان باشد که زمانی که ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان‌بر است. امروز موانع از پیش پا برداشته شده است و مسیر به روی صادرکنندگان و تجار هموار شده است، اما برای اینکه سرمایه‌گذاری خارجی وارد کشور شود، نیازمند زمان هستیم.

* امروز سه ماه از برجام گذشته است در حالی که برخی فکر می‌کنند سی سال گذشته است. در مدت زمان گذشته از برجام گشایش‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله حمل و نقل هوایی و گردشگری خارجی ایجاد شده است. امروز همچنین روزانه تعداد زیادی از کمپانی‌ها و بخش خصوصی خارجی جهت مذاکره و انعقاد قرارداد به کشور وارد می‌شوند.

* امروز صادرات کشور از یک میلیون بشکه در پیش ازبرجام به بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. امروز ما جایگاه خود را در بازار نفت که از ما به ناروا گرفته بودند باز ستانده‌ایم.

* امروز در زمینه هسته‌ای که روزی می‌گفتند برای ایران منطقه ممنوعه است، کیک زرد خریداری می‌کنیم، اورانیوم غنی‌شده و سنگین را در بازار دنیا به فروش می‌رسانیم و اینها همان موادی است که در سال‌های قبل به عنوان مواد غیرمجاز مطرح شده بود.

* امروز مسیری برای حرکت ایران باز شده است. امروز برخی از اقلام صنعت نفت و پتروشیمی به قیمت یک دوم و یک سوم شش ماه قبل خریداری می‌شود. امروز حتی برخی کالاها را به یک دهم قیمت قبل خریداری می‌کنیم. چرا که اگر دیروز یک کشورفروشنده در مقابل ما قرار داشت امروز ده‌ها فروشنده در مقابل ما هستند و ما می‌توانیم بهترین کالاها را با مناسب‌ترین قیمت از بازار جهانی تهیه کنیم.

* برجام ثمره هدایت‌های مقام معظم رهبری و تلاش‌های ملت بزرگ ایران است. رقابت‌های حزبی و جناحی در دوران انتخابات اشکالی ندارد؛ چرا که این دوران، دوران شعار و رقابت است اما امروز دیگر دوران رقابت‌ را باید کنار بگذاریم.

* امروز زمان استفاده از فرصت ایجاد شده است. اگر کسی برای برجام نقدی دارد، برای زمان پیش از تصویب آن است؛ امروز زمان اجرای برجامی است که همه از جمله مقام معظم رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی آن را تأیید کرده‌اند. امروز دیگر زمان برخی نقدها و بیان‌ها نیست و همه باید در برادرانه و منسجم در کنار یکدیگر و جهت ساختن ایرانی آباد تلاش کنیم.

* در اجلاس اخیر سازمان کنفرانس همکاری اسلامی که با حضور ۵۶ عضو برگزار شد، یکی دو عضو به دنبال این بودند که صحنه کنفرانس را به گونه‌ای را تغییر دهند و بگویند که ایران دشمن آرامش منطقه و کشوری است که در امور دیگران مداخله می‌کند.

* اما به لطف خدا در سرتاسر این کنفرانس و در همه نطق‌ها و سخنرانی‌ها اقدامی که ما می‌خواستیم انجام دهیم انجام گرفت. ایران در جریان این کنفرانس می‌خواست به دنیای اسلام بگوید که دشمن اسلام تروریسم و صهیونیسم است. به لطف خدا توانستیم با موفقیت به هدف خود دست یابیم.

* گرچه یکی دو کشور به دنبال ریختن زهر خود بودند اما ایران عظمت جایگاه خود را در سراسر جهان دارد و فضای سرتاسر کنفرانس فضای تجلیل از ایران بود.

* امروز در پسابرجام باید به دنبال اخلاق و اقتصاد باشیم. در تماس تلفنی که به مناسبت عید نوروز با یکی از مراجع و علمای بزرگ قم داشتم ایشان به من گفتند که سال ۹۵ باید کاری کنیم که سال برجام اخلاقی باشد. به تعبیر او برجام دو باید برجام اخلاقی باشد و ما باید در این سال اخلاق، ادب، راستگویی و خدمت به مردم و عظمت کشور را همواره مورد نظر خود قرار دهیم.

* امسال، سال اقتصاد مقاومتی در زمینه اقدام و عمل است. روز گذشته دولت و معاون اول رئیس جمهور برنامه‌هایی را برای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ ابلاغ کردند که حدود یک سال روی این برنامه‌ها کار شده و همه دارای اسناد پشتیبانی هستند.

* اقتصاد مقاومتی بدین معناست که ما بتوانیم صادرات غیرنفتی خود را نسبت به واردات غیرنفتی افزایش دهیم و در همین راستا سال گذشته و پس از ۶۳ سال برای نخستین بار دولت موفق شد این اقدام را انجام دهد.

* تأکید بر لزوم خودکفایی کشور در زمینه مواد غذایی استراتژیک به حمایت‌های دولت از این بخش. دولت در سال جاری برنامه‌ریزی کرده تا حدود ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.