جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آزمایش‌های موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت است

چهار کشور آمریکا،‌ بریتانیا، فرانسه و آلمان با ارسال نامه‌ای به سفیر اسپانیا در سازمان ملل به عنوان رییس دوره‌ای شورای امنیت خواستار رسیدگی به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران از سوی این شورا شده‌اند. این چهار کشور غربی در نامه خود نوشته‌اند که ایران با آزمایش موشک‌های بالستیک از یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که سال گذشته بر توافق اتمی با ایران مهر تایید زد، سرپیچی کرده است.

iran-emrooz.net | Wed, 30.03.2016, 9:33

چهار کشور  آمریکا،‌ بریتانیا، فرانسه و آلمان  با ارسال نامه‌ای به سفیر اسپانیا در سازمان ملل به عنوان رییس دوره‌ای شورای امنیت خواستار رسیدگی به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران از سوی این شورا شده‌اند.

این چهار کشور غربی در نامه خود نوشته‌اند که ایران با آزمایش موشک‌های بالستیک از یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که سال گذشته بر توافق اتمی با ایران مهر تایید زد، سرپیچی کرده است.

به گزارش رویترز که متن نامه را دیده است، آزمایش موشک‌های بالستیک اخیرا ایران شامل موشک‌هایی بود که توانایی حمل سلاح‌های اتمی را دارند. نسخه‌ای از این نامه به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ارسال شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت که آمریکا و سه متحد آن خواستار نشست شورای امنیت شده‌اند، چرا که آزمایش‌های موشکی ایران را “بی‌ثبات‌کننده و تحریک‌آمیز” خوانده‌اند.

بنابه این گزارش این کشورها می‌گویند که موشک بالستیک میان‌برد شهاب-۳ و موشک کوتاه‌برد قیام-۱ توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند.

به گزارش رویترز آنها در این نامه نوشته‌اند که آزمایش این موشک‌ها “مغایر” قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و در “سرپیچی” از آن بود.

قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت در ماه ژوئیه گذشته پس از رسیدن ایران و قدرت‌ها به توافقی برای مهار برنامه اتمی این کشور در قبال رفع تحریم ها (برجام) در شورای امنیت تصویب شد.

این نامه می‌گوید که موشک‌های مورد استفاده در آزمایش‌های اخیر “اساسا قابلیت حمل سلاح های اتمی را داشت.” این کشورها در نامه خود از شورای امنیت می‌خواهند درباره “واکنش های مناسب” به ناکامی ایران در حفظ تعهداتش بحث کند.

در این نامه آمده است که کشورهای غربی از اظهارات فرماندهان نظامی در ایران که گفته‌اند طراحی این موشک ها به خاطر هدف قرار دادن اسراییل است، نگرانی دارند.

ایران اوایل ماه مارس - حدود سه هفته پیش - از جمله دو موشک دوربرد را آزمایش کرد. به گفته سپاه پاسداران ایران این موشک‌ها دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتری است و به منظور مقابله با تهدید‌های اسرائیل طراحی شده است. پیش از آن تعدادی موشک کوتاه و میان برد هم آزمایش شده بود.

حدود پنج ماه قبل از آن هم ایران موشک هدایت شونده عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر را آزمایش کرده بود؛ موشکی که کارشناسان خارجی آن را “پیشرفتی چشمگیر” در افزایش دقت موشک شهاب ۳ ارزیابی کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) آزمایش موشکی ایران را بررسی کرد اما روسیه گفت که اینها ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران صادر شده، نیست و با تحریم‌های تازه مخالفت کرد.

قطعنامه ۲۲۳۱ در پیوست دوم صرفا از ایران “درخواست” کرده که هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک‌های بالستیکی که “برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی می شوند” صورت ندهد.

دیپلمات های شورای امنیت اخیرا به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که استدلال به نفع تحریم ایران در ارتباط با آن آزمایش‌های موشکی ضعیف است؛ که دلیل آن زبان مبهم قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است.

یک روز پیشتر سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، که برنامه موشکی سپاه زیر نظر او اداره می‌شود، با بی اثر دانستن تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی گفته بود: “ما قبلا هم اعلام کرده‌ایم که اگر دور تا دور کشور ما را حصار بکشند تولید موشک در ایران متوقف نخواهد شد.”

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته که “آزمایش‌های موشکی ایران هیچ تضادی با توافق هسته‌ای (برجام) ندارد” و ایران به “توسعه ظرفیت‌های دفاعی خود ادامه” می‌دهد.

منابع:‌ بی بی سی، عصر ایران
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.