سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

باراک اوباما برای دیداری تاریخی وارد کوبا شد

این دیدار دو روزه اولین سفر یک رئیس جمهور آمریکا به هاوانا از زمان سفر ۸۸ سال پیش کلوین کولیج است که در دهه ۱۹۲۰ رئيس جمهور آمریکا بود. آقای اوباما با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا دیدار می کند و دو رهبر درباره تجارت و اصلاحات سیاسی صحبت خواهند کرد. دیدار با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، در دستور کار آقای اوباما نیست.

iran-emrooz.net | Mon, 21.03.2016, 8:19

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای دیداری تاریخی و گفت‌وگو با رهبر کمونیست کوبا وارد این جزیره شده است.

به گزارش بی بی سی، این دیدار دو روزه اولین سفر یک رئیس جمهور آمریکا به هاوانا از زمان سفر ۸۸ سال پیش کلوین کولیج است که در دهه ۱۹۲۰ رئيس جمهور آمریکا بود.

آقای اوباما با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا دیدار می کند و دو رهبر درباره تجارت و اصلاحات سیاسی صحبت خواهند کرد. دیدار با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، در دستور کار آقای اوباما نیست.

او پس از ورود به هاوانا در توییتی نوشت:‌ “چشم انتظار ملاقات مستقیم با مردم کوبا و شنیدن صدای آنها هستم.”

تظاهرکنندگان درست پیش از ورود آقای اوباما در هاوانا، پایتخت، دستگیر شدند.

سام فرزانه خبرنگار ما در هاوانا می گوید که جو عمومى در این شهر موافق سفر آقاى اوباماست: “با كسانى كه در كوچه و خيابان صحبت كردم، اميدوار بودند تا سفر آقاى اوباما موجب عوض شدن وضع اقتصادى مردم هم بشود. بيشتر اين افراد فكر مى كردند كه با شروع سرمايه گذارى آمريكايى هاى كوبايى تبار كسب و كار در هاوانا رونق مى گيرد. عده كمى هم بودند كه معتقد بودند بدون نظارت دولت، اين سرمايه جديد موجب تورم مى شود.”

پلیس ده ها تظاهرکننده متعلق به گروه زنان سفیدپوش را از مقابل یک کلیسا، هنگام تلاش برای برگزاری اعتراضات هفتگی، با خود برد. بانوان سفیدپوش همسران زندانیان سیاسی کوبا هستند.

آقای اوباما که با همسر و دو دخترش به کوبا رفته، ساعاتی پس از فرود با کارکنان سفارت آمریکا دیدار کرد و گفت که این سفر “یک دیدار تاریخی و یک فرصت تاریخی است.”

خانواده اوباما پس از آن در بخش کهن هاوانا پیاده روی کردند و به یک کلیسای جامع سر زدند.

خبرنگاران می گویند که این دیدار به معنی چرخشی عظیم در روابط آمریکا و کوباست.

به گفته تحلیلگران نمی توان به اندازه کافی بر اهمیت این سفر تاکید کرد، به خصوص اگر به یاد آوریم که تا همین ۱۸ ماه پیش پا نهادن رئيس جمهور آمریکا بر خاک کوبا غیرقابل تصور بود.

آقای اوباما و آقای کاسترو در مراسم رسمی شام در کنار هم خواهند نشست، در یک کنفرانس خبری شرکت خواهند کرد و درباره تجارت میان دو کشور بحث خواهند کرد.

کاخ سفید روشن کرده است که باراک اوباما با ناراضیان سیاسی دیدار خواهد کرد، چه دولت کوبا این کار را تایید کنه یا نه. این شامل بانوان سفیدپوش خواهد بود.

تحریم اقتصادی

با این حال این دیدار روابط دو کشور را کاملا عادی نخواهد کرد.

تحریم های ۵۴ ساله اقتصادی آمریکا علیه کوبا همچنان برقرار است و فقط می تواند با رای کنگره ملغی شود. در همین حال کوبا همچنان نسبت به اشغال خلیج گوانتانامو توسط ارتش آمریکا اعتراض دارد.

با این حال خبرنگاران ما می گویند که گام های بلندی در جهت بهبود روابط برداشته شده است.

رهبران دو کشور در دسامبر ۲۰۱۴ موافقت کردند یخ روابط را بشکنند. روابط آنها پس از انقلاب ۱۹۵۹ و اخراج دولت نزدیک به آمریکا در هاوانا قطع شد.

از آن سال تاکنون دو طرف قراردادهای ارتباطات راه دور امضا کرده اند و قرار است پروازهای مستقیم میان دو کشور راه بیافتد. به علاوه دو طرف درباره افزایش همکاری های پلیسی و محیط زیستی به توافق رسیده اند.

آقای اوباما روز چهارشنبه برای اولین بار از زمان قطع روابط نامه ای را مستقیما به کوبا پست کرد.

روز یکشنبه هم شرکت هتل‌های استاروود با قراردادی برای نوسازی چند هتل در هاوانا موافقت کرد تا اولین شرکت آمریکایی شود که به این کشور بازمی گردد.

انتظار نمی رود که آقای اوباما با فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کمونیستی کوبا، دیدار کند. روزنامه‌های کوبا روز یکشنبه عکس های بزرگی از او در کنار نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، چاپ کردند.

تحلیلگران گفتند که انتشار این عکس ها احساسات متناقض در درون حزب کمونیست کوبا در مورد بازدید آقای اوباما را آشکار می کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.