شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

خشم عمومی از توهین نماینده ارومیه به زنان

اعتبارنامه نادر قاضی‌پور باید رد شود

زهرا نژادبهرام: از یک طرف رفتارهای آقای قاضی‌پور مطرح است به عنوان کاندیدایی که رای آورده و نیمی از جمیت کشورش را زیر سوال می‌برد، و از طرف دیگر مباحثی که از سوی وی مطرح می‌شود درشان نمایندگی نیست و همین‌ها باعث می‌شود همه چیز تنها با یک عذرخواهی حل نشود. در حال حاضر نماینده‌های مجلس باید وی را رد اعتبارنامه کنند. اصلا بحث عذرخواهی نیست.

iran-emrooz.net | Wed, 02.03.2016, 17:11

انتشار فیلمی از سخنرانی نادر قاضی‌پور، نماینده‌ی کنونی و منتخب دور آتی مجلس در ستاد انتخاباتی او در ارومیه در شبکه‌های اجتماعی  خشم عمومی را برانگیخته است.

روزنامه «قانون» در شماره روز چهارشنبه ۱۲ اسفند خود گزارشی از صحبت‌های توهین‌آمیز قاضی‌پور را منتشر کرده و نوشته است که این سخنان آن‌قدر سخیف است که نمی‌توان بخش‌هایی از آن را منتشر کرد!

نادر قاضی‌پور (متولد ۱۳۳۷ در ارومیه)، نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی است. او در سالهای ۱۳۶۰و ۱۳۶۴ مسئول دفتر انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای بوده است. بخشدار پیرانشهر - فرمانداری سردشت نیز از جمله سمت‌های سابق اوست.

ایرانیانی که سخنان او را از طریق شبکه‌های اجتماعی شنیده‌اند، می‌گویند  نه تنها باید اعتبار نامه این شخص باطل شود، بلکه باید دادستانی علیه‌ او اعلام جرم کند و در یک دادگاه صالحه و علنی محاکمه بشود تا درس عبرتی شود برای امثال ایشان.

«قانون» در گزارش خود، قسمت‌هایی از صحبت‌های «نادر قاضی‌پور» را منتشر کرده و از وی بخاطر این اظهارات به شدت انتقاد کرده است. در پایان این گزارش آمده که قاضی‌پور چنین اظهاراتی را تکذیب کرده و این در حالی است که روزنامه قانون نوشته که فیلم این اظهارات موجود است.

متن کامل گزارش امروز روزنامه قانون:

مجلس نهم ویژگی‌های خاص فراوانی د‌اشت؛ د‌ر آن برخی نمایند‌گان مسئولان را تهد‌ید‌ به مرگ کرد‌ند‌، تهمت زد‌ند‌، خلاف منافع ملی و مرد‌م کار کرد‌ند‌. امروز ولی یک نمایند‌ه از همان جنس د‌ر میتینگ انتخاباتی خود‌ د‌ر حضور تعد‌اد‌ زیاد‌ی از مرد‌ان و زنان ارومیه سخنان سخیفی را به زبان آورد‌ه است که نوشتن آن مشکل و شنید‌ن آن تأسف‌بار است.

ترویج بی‌اخلاقی
ناد‌ر قاضی‌پور، نمایند‌ه مرد‌م متد‌ین ارومیه، د‌ر اقد‌امی ناشایست نه‌تنها به یک روحانی و نمایند‌ه مجلس اتهام‌های بی‌محتوایی زد‌ه‌ است، بلکه به زنان و د‌ختران کشور نیز توهین ‌کرد‌ه است. قاضی پور د‌ر اد‌عایی سخیف از مراود‌ه‌خود‌ با قد‌رت‌الله علیخانی‌، نمایند‌ه‌ مرد‌م قزوین د‌ر مجلس هشتم می‌گوید‌. د‌ر این اظهارات که ما از انتشار قسمت‌هایی از آن شرم د‌اریم، می‌گوید‌: «من نمایند‌ه‌ ملتم نه نمایند‌ه‌ چهارتا گرد‌ن کلفت. من نوکر مسئولین نیستم. کیفشان را حمل نمی‌کنم و تعریفشان نمی‌کنم. شما د‌ر د‌و ساعت به من ۲۰۰ هزار رأی د‌اد‌ید‌. برای اینکه مرا تیز کنید‌ تا به جان این مسئولان بیفتم. می‌گویند‌ یک روز پسر بچه‌ای را ختنه می‌کرد‌ند‌، د‌ختر بچه‌ای آن طرف د‌اشت گریه می‌کرد‌. گفتند‌ تو چرا گریه می‌کنی؟ گفت: (…)!

فحاشی
وی د‌ر اد‌امه با توهین به نامزد‌هایی که برای انتخابات اعلام حضور کرد‌ه‌بود‌ند‌ می‌گوید‌: «مملکت را به آسانی به د‌ست نیاورد‌ه‌ایم که هر روباه و بچه و کره الاغی را بفرستیم آنجا. مجلس جای کره الاغ نیست! … مجلس جای زنان نیست؛ جای مرد‌ان است. بفرستید‌ سرشان بلا بیاورند‌ تا آبرویتان برود‌؟!

اد‌عای رکیک
قاضی پور د‌ر اظهاراتی شنیع و خلاف شرع و عرف می‌گوید‌: «شیخ قد‌رت‌الله علیخانی نمایند‌ه قزوین بود‌، قزوینی است، د‌ر مجلس همه از او می‌ترسند‌ به یکی از نمایند‌ه‌های همشهری ما که قد‌ کوتاهی هم د‌اشت گفته بود‌ بیا ببرمت یک شب مهمان من باش. یک روز رفته بود‌م جایی، گفتم شیخ کجاست؟ گفتند‌ د‌ستشویی، من هم رفتم د‌ستشویی، د‌ید‌م همه جا را شسته و د‌ستمال کاغذی گذاشته چون وسواس د‌ارد‌، خم شد‌ وضو بگیرد‌ که (…) بعد‌ غش کرد‌ افتاد‌ روی زمین، د‌ر را باز کرد‌م د‌ید‌م ۲۰ نفر به خاطر سر و صد‌ای ما پشت د‌ر آمد‌ه‌اند‌. گفتم حاج آقا کمین زد‌ه بود‌ کمین خورد‌! یک هفته به مجلس نیامد‌. بعد‌ از یک هفته که مرا د‌ید‌ سر و صد‌ا کرد‌ و نمایند‌گان د‌ورش جمع شد‌ند‌. پهلویش را باز کرد‌ گفت بیایید‌ ببینید‌ این فلان فلان شد‌ه چه بلایی سر من آورد‌ه است! ببینید‌ کبود‌ شد‌ه است. گفتم حاج آقا آن جای د‌یگرت را هم نشان بد‌ه! مجلس جای سوسول بازی نیست! به مجلس مرد‌ بفرستید‌؛ حد‌اقل کاری هم نکند‌ آن یکی کار را بتواند‌ بکند‌!

مبلغ پان‌ترکیسم
وی د‌ر اد‌امه با بیان سخنانی که پان‌ترکیست‌های افراطی به آن معتقد‌ند‌، افزود‌: «ارومیه اول شر و آخر خیر است. خط مقد‌م است. من نه، ولی مجلس را د‌ست بچه‌ها ند‌هید‌! د‌ست سوسول ند‌هید‌! د‌ست کسی که نمی‌تواند‌ خود‌ش را نگه د‌ارد‌ ند‌هید‌! من لهجه د‌ارم و به لهجه‌ام هم افتخار می‌کنم. آنهایی که فارسی حرف می‌زنند‌ چه گهی خورد‌ه‌اند‌ تا به حال؟»

تکذیب قاضی‌پور!
این فرد‌ د‌ر گفت‌وگو با خبرنگار «قانون» اظهارات را تکذیب می‌کند‌، ولی قاضی‌پور با این حجم سخنان توهین‌آمیز و خلاف شرع، هم نمایند‌ه مجلس نهم بود‌ه و هم د‌ر این د‌وره برای نمایند‌گی رأی آورد‌ه است.

این اقد‌امات که فیلم آن هم موجود‌ است و این نمایند‌ه‌ نمی‌تواند‌ به‌راحتی از زیر بار آن شانه‌ خالی کند‌، هم باید‌ د‌ر شورای‌ نظارت بر نمایند‌گان که د‌ر این د‌وره از مجلس بسیار ضعیف عمل‌ کرد‌ بررسی شود‌ و هم شورای‌ محترم نگهبان د‌رباره تأیید‌ چنین فرد‌ی به مرد‌م پاسخگو باشد‌؛ چراکه بیانات، اقد‌امات و تفکرات این فرد‌ نه تنها د‌ر شأن یک نمایند‌ه‌ مجلس نیست، بلکه اگر یک فرد‌ عاد‌ی نیز این اقد‌امات را انجام د‌هد‌، تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و مجازات می‌شود‌. امید‌واریم د‌ر هنگام بررسی اعتبارنامه قاضی‌پور چنین رفتارهایی از چشم‌ها د‌ور نماند‌.


اعتراض یک تشکل زنان
جمعیت زنان ایران اسلامی، شاخه‌ی ارومیه، در واکنش به این سخنان بیانیه‌ای صادر کرد:

بنام خدا
نماینده محترم شورای نگهبان
فرماندار محترم شهرستان ارومیه

با سلام احتراما، بدینوسیله جامعه زنان شهرستان ارومیه مراتب اعتراض خودرا نسبت به تایید صلاحیت و ادامه فعالیت کاندیداتوری آقای قاضی پور اعلام نموده و به دلیل هتک حرمتهای آشکار و وقیحانه به جامعه زنان در چند روز اخیرکه مصادف است با ایام سوگواری بانوی دو عالم حضرت فاطمه (س) در سخنرانیهای خود که فایل صوتی آن موجود و قابل ارائه است، خواستار تذکر و ممانعت از ادامه فعالیت و ابطال صلاحیت ایشان میباشیم.
با احترام و تشکر
جمعیت زنان ایران اسلامی شاخه ارومیه ۹۴/۱۱/۶

واکنش امام جمعه‌ی ارومیه
همچنین حجت الاسلام سیدمهدی قریشی، امام ‌جمعه‌ی ارومیه سه روز پیش در خطبه‌های نماز جمعه به این اظهارات واکنش نشان داده که به نقل از سایت محلی جوان پرس در پی می‌آید:

«گلایه‌ای از طرف خودم و ملت دارم از کسانی که خود را کاندید معرفی کردند و بی‌ادبی و بی‌تربیتی را در سخنانشان نهادینه کردند. با عرض معذرت، این جایگاه، جایگاه مقدسی است ولی باید حقایق و واقعیت‌ها را عرض کنم. این روش خداپسندانه و صحیحی نیست. حتی بعضی از واقعیات هست ولی انسان نباید به زبان آورد. توهین و بی‌تربیتی شایسته‌ی یک جامعه‌ی اسلامی نیست. خیلی معذرت می‌خواهم، همه‌ی افراد به دست‌شویی می‌روند چون نیاز دارند، ولی این را به زبان آوردن چه لزومی دارد؟ ما نباید اجازه دهیم در شهر ما بی‌ادبی و بی‌تربیتی نهادینه شود. این برخلاف منویات پروردگار تبارک‌وتعالی و اهل‌بیت عصمت و طهارت است. مگر انسان با هر وسیله‌ای می‌تواند جایگاهی به دست آورد؟ به قدری این مساله مسلمان را آزرده کرده و دل‌ها را چرکین کرده که حد ندارد. واقعاً کسانی که این‌چنین کردند، باید توبه کرده و استغفار کنند و از جماعت هم معذرت خواسته و از کسانی که به آن‌ها توهین کرده‌اند هم عذرخواهی کنند.

بنده به عنوان یک طلبه‌ی حقیر در این جایگاه از تمامی مسوولین ذیربط و ناظرین شورای نگهبان و همه و همه می‌خواهم بدون اغماض هر شخص را که بی‌تربیت سخن بگوید تا آخر پیگیری کنند. این صحیح نیست! و نباید در استان ما نهادینه شود. اگر نهادینه شود نمی‌توان آن را جمع کرد و از فردا همه به هم ناسزا گفته و توهین می‌کنند. ما به فرزندان خود چه بگوییم؟ وقتی می‌گوییم که سخن بد نگو و او می‌بیند که نمایندگان ما با بی‌ادبی حرف می‌زنند، او هم این کار را می‌کند در این صورت چگونه از او بخواهیم که این مساله را ترک کند؟ لذا کسانی که توهین کرده‌اند باید توبه کرده و استغفار کنند».

***

اعتبارنامه نادر قاضی‌پور باید رد شود
دبیر شورای اطلاع‌رسانی معاونت امور زنان و خانواده در واکنش به توهین نماینده ارومیه به زنان تاکید کرد: آقای قاضی‌پور باید رد اعتبارنامه شود. وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد و پاسخش هم رداعتبارنامه است.

زهرا نژادبهرام در گفتگو با رویداد۲۴ در خصوص سخنرانی نادر قاضی‌پور بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات مجلس دهم در جمع مردم که با توهین چندین و چندباره به زنان توهین کرده گفت: این یک مسئله دو بخشی است؛ اینکه ایشان به عنوان یک نماینده به زنان توهین کرده یک بخش مطلب است و بخش دوم این است که ایشان کاندیدایی است که در انتخابات اخیر مجلس رای آورده و حال باید صلاحیتش در صحن مجلس تایید شود و اعتبارنامه‌اش امضا شود تا بتواند نماینده مردم شود.

وی در ادامه با بیان اینکه نماینده‌ها باید با دقت بسیار بیشتری نسبت به این قضیه رفتار کنند، گفت: از یک طرف رفتارهای آقای قاضی‌پور مطرح است به عنوان کاندیدایی که رای آورده و نیمی از جمیت کشورش را زیر سوال می‌برد، و از طرف دیگر مباحثی که از سوی وی مطرح می‌شود درشان نمایندگی نیست و همین‌ها باعث می‌شود همه چیز تنها با یک عذرخواهی حل نشود.

این فعال حوزه زنان در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر نماینده‌های مجلس باید وی را رد اعتبارنامه کنند. اصلا بحث عذرخواهی نیست. وقتی ایشان تفکرشان بر این است که به نیمی از جمعیت ایران توهین کند، باید منتظر پاسخ باشد و پاسخش هم رداعتبارنامه است.

دبیر شورای اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده گفت: اما ایشان در حال حاضر نیز نماینده هستند و تا خردادماه در این سمت خواهند بود، بنابراین آقای قاضی‌زاده در سمت یک نماینده دست به چنین کاری زده، در این جهت رئیس مجلس حتما باید کمیته انضباطی تشکیل داده و مراجع قانونی نیز باید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد. بحث جامعه مدنی نیز بحث دیگری است؛ خانم‌ها و آقایان توماری را برای درخواست عذرخواهی امضا می‌کنند اما کمیته انضباطی مجلس هم باید این مسئله را پیگیری کند.

نژادبهرام تصریح کرد: قبل از اینکه جامعه مدنی اقدام جدی تری نسبت به این مسئله نشان دهد، بهتر است که ساختارهای انتظامی و انضباطی که در مجلس وجود دارد نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند.

وی تاکید کرد: نماینده‌ای که نیمی از جمعیت کشورش را قبول ندارد، حتما باید پاسخگو باشد و برای نمایندگی شایستگی ندارد. با وجود اینکه احتمالا وی بیشتر آرا خود را از آقایان به دست آورده، فکر نمی‌کنم که آقایان نظر مثبتی نسبت به صحبت‌های وی داشته باشند.

او در پایان افزود: ارومیه مردم انقلابی هستند و به آرمان‌های امام و انقلاب پایبند هستند. آن‌ها انسان را به دیده قرآن می‌بینند که «بر‌ترین شما، باتقوا‌ترین شماست». متاسفانه آقای قاضی‌پور نه تنها تقوا را نشان ندادند بلکه حداقل‌های حقوق انسانی را هم رعایت نکرده و حتی به کسانی که به او رای دادند هم احترام نگذاشته است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.