يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سرنوشت سیاسی مجلس دهم در مرحله دوم مشخص می‌شود

تعداد کرسی های «اصلاح طلبان و اعتدالگرایان» و «اصولگرایان» تقریباً با هم برابر است و جریان نزدیک به دولت، ۵ کرسی بیشتر از اصولگرایان دارد. ۶۰ نفر نیز به طور مستقل وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند که برخی‌شان گرایش‌های اصولگرایانه دارند و برخی نیز اصلاح طلب و اعتدالگرا هستند. نکته مهم دیگر نیز این است که هنوز تکلیف ۶۴ کرسی مجلس مشخص نشده است و منتخبان مردم در تعدادی از شهرها، در دور دوم معلوم خواهند شد.

iran-emrooz.net | Tue, 01.03.2016, 15:18

عصر ایران - بعد از اعلام نتایج انتخابات، مهم ترین سؤالی که مطرح می شود این است که هر کدام از گرایش ها، چند کرسی را در مجلس به دست آورده اند؟

اصولگرایان کوشیدند چنین القا کنند که اصولگرایان برنده قاطع انتخابات شده اند و در مقابل، اصلاح طلبان نیز با ارائه آمارهایی اعلام داشتند که برنده انتخابات هستند.

واقعیت این است که هر کدام از دو طرف، بر مبنای تمایلات خود، افراد را فهرست‌بندی کرده است. مثلاً اصولگرایان که تا دیروز، تمام تلاش خود را معطوف به شکست علی لاریجانی در قم کرده بودند و شب و روز علیه وی تبلیغ کردند و حتی از توزیع شب‌نامه های اتهامی نیز علیه وی دریغ نکردند، بعد از پیروزی‌اش، او را در فهرست خودشان ثبت کردند. اصلاح طلبان نیز که در انتخابات از وی اعلام حمایت کرده بودند، او را در فهرست خود جمع‌بندی کردند. این در حالی است که لاریجانی در این دوره از انتخابات، مؤکداً اعلام کرده بود که به طور مستقل وارد انتخابات می شود.

بهترین و منصفانه ترین راه برای استخراج این که هر جریان سیاسی ، چند کرسی به دست آورده است، مراجعه به فهرست‌های رسمی آنها در جریان رقابت‌های انتخاباتی است که مکتوب و مستند هم هست.

بر این اساس، تعداد کرسی ها بر اساس جدول زیر بین جریان های مختلف تقسیم شده است.

- ائتلاف بزرگ اصول‌گرایان  ۷۸
- اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا  ۸۳
- مستقل‌ها ۶۰
- اقلیت‌های مذهبی ۶
- مرحله دوم ۶۴

با این اوصاف، تعداد کرسی های «اصلاح طلبان و اعتدالگرایان» و «اصولگرایان» تقریباً با هم برابر است و جریان نزدیک به دولت، ۵ کرسی بیشتر از اصولگرایان دارد.

۶۰ نفر نیز به طور مستقل وارد کارزار انتخاباتی شده‌اند که برخی‌شان گرایش‌های اصولگرایانه دارند و برخی نیز اصلاح طلب و اعتدالگرا هستند. گرایش سیاسی برخی از منتخبین نیز، شناخته شده نیست.

نکته مهم دیگر نیز این است که هنوز تکلیف ۶۴  کرسی مجلس مشخص نشده است و منتخبان مردم در تعدادی از شهرها، در دور دوم معلوم خواهند شد.

در میان راه یافتگان به مرحله دوم نیز، اکثریت با مستقل هاست. تعداد اصولگرایان نیز کمی بیشتر از رقبای اصلاح طلب و اعتدالگرایشان است: ۶۲  مستقل، ۳۴ اصولگرا و ۳۲ اصلاح طلب و ۳۴ اعتدالگرا.(تعداد راه یافتگان به مرحله دوم، دو برابر نمایندگان مورد نیاز است)

با این اوصاف، نقش مستقلین در شکل‌بندی مجلس دهم، بسیار مهم خواهد بود. اگر به سمت اصولگرایان متمایل باشند، مخالفان دولت تقویت می شوند و اگر با اصلاح طلبان و اعتدالگرایان همسو شوند، مجلس حامی دولت خواهد بود.

موضوع دیگر این است که تعداد زیادی از اصول‌گرایان منتخب مجلس دهم، نه از جریان دلواپس که از نزدیکان جریان میانه‌روی لاریجانی هستند.

بنابر این تا بدینجای کار، اصولگرایان که اکثریت مطلق مجلس نهم را در دست دارند، با شکستی سنگین، بخش عمده‌ای از مجلس دهم را از دست داده‌اند و چشم امیدشان باید به مستقلین و مرحله دوم باشد. اصلاح طلبان نیز که یک اقلیت کوچک در مجلس نهم هستند، برغم پیروزی های امیدوار کننده‌شان، باید در صدد جذب مستقلین باشند و البته عزم خود را برای بردن انتخابات در مرحله دوم جزم کنند.

از این رو، دور دوم انتخابات، بیش از دوره های پیشین، مهم و تعیین کننده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.