يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتصاب غذای آتنا فرقدانی در اوین

مادر آتنا فرقدانی، زندانی عقیدتی با اظهار اینکه فرزندش در اعتراض به رفتارهای غیرقانونی مسولان زندان اوین سه روز در اعتصاب غذای خشک بوده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «یکشنبه ۲۲ شهریور ماه ملاقات حضوری با آتنا داشتیم اما او با حال خیلی بد آمد، به سختی راه می رفت و نمی توانست روی پا بایستد. آنجا متوجه شدیم او سه روز در اعتصاب غذای خشک بوده که پس از افت شدید فشار خون هم بندی هایش او را روی ملافه به بهداری می برند.»

iran-emrooz.net | Wed, 16.09.2015, 8:43

مادر آتنا فرقدانی، زندانی عقیدتی با اظهار اینکه فرزندش در اعتراض به رفتارهای غیرقانونی مسولان زندان اوین سه روز در اعتصاب غذای خشک بوده به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «یکشنبه ۲۲ شهریور ماه ملاقات حضوری با آتنا داشتیم اما او با حال خیلی بد آمد، به سختی راه می رفت و نمی توانست روی پا بایستد. آنجا متوجه شدیم او سه روز در اعتصاب غذای خشک بوده که پس از افت شدید فشار خون هم بندی هایش او را روی ملافه به بهداری می برند.»

عشرت اردستانی در پاسخ به این سوال که چرا این زندانی عقیدتی دست به اعتصاب غذا زده به کمپین گفت: «مسولان زندان اوین از مقامات بالا تا پایین او را مورد آزار کلامی قرار می دهند، حرف های کنایه آمیز و زشت در مورد ارتباط نامشروع او با وکیلش می زنند. در حالیکه او فقط به وکیلش دست داده و این دست دادن با حضور چند مامور زندان اتفاق افتاده است. اما ماموران مرتب به او کنایه می زنند و می گویند باید منتظر دادگاهش باشد.»

اتنا فرقدانی، فارغ اتحصیل رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا، فعال حقوق مدنی و کودک روز ۲۰ دی ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد و به سه اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری، رییس جمهور، توهین به نمایندگان مجلس و توهین به ماموران بند ۲– الف سپاه در حین بازجویی به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس درشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد در حال حاضر پرونده او به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر منتقل شده است. این نقاش زندانی شهر یور ماه امسال برنده جایزه شجاعت شبکه جهانی دفاع از حقوق کارتوینست ها شد.

خانم اردستانی در توضیح بیشتر گفت: «ماموران مثلا به او می گویند که او جرمش ارتباط نامشروع است و باید به همان زندان قرچک برگردد. مامور دیگری به او می گوید مگر می شود فقط برای دست دادن اتهام ارتباط نامشروع زد. برخی از ماموران هم مرتب به او می گویند که باید منتظر دادگاهش باشد.»

مادر آتنا فرقدانی با اظهار اینکه او از نظر بدنی در وضعیت خوبی نیست به کمپین گفت: «او قبلا ۲۱ روز در اعتصاب غذا بوده، از مدتی پیش در آزمایش ها مشخص شد که هموگلوبین خونش به شدت کاهش پیدا کرده، دیگر دخترم قادر به اعتصاب غذا نیست. روز سوم دچار افت شدید فشار خون شده و هم بندی هایش او را داخل ملافه گذاشته و به بهداری برده اند. ما واقعا نگران او هستیم. او روز یکشنبه اصلا وضعیت روحی و جسمی خوبی نداشت.»

مادر آتنا فرقدانی با اظهار نگرانی شدید از وضعیت دخترش به کمپین گفت: «برای دخترم در زندان آبرو نگذاشته اند، دارند با این حرف ها با حیثیت خودش و خانواده اش بازی می کنند. آتنا بیشتر از یکسال است که مورد آزار و اذیت واقع شده، مدتی در انفرادی بود بعد به زندان قرچک فرستاده شد، ۲۱ روز در اعتصاب غذا بود و بعد حکم بسیار طولانی به او دادند و این روزها مواجه با شکنجه روحی ماموران است.»

عشرت اردستانی در مورد انتظارش از مقامات قضایی کشور به کمپین گفت: «یک زندانی به اندازه کافی از چیزهای خوب زندگی محروم است. آتنا به عنوان یک دختر جوان و شاگرد ممتاز دانشگاه همه چیزش را از دست داده، دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد. دیگر نیازی به اینهمه شکنجه روحی و روانی و طعنه زدن به دختر جوان در زندانی که باید فعلا در ان بماند، نیست. چرا باید زندگی در زندان را هم برایش سخت کنند.»

آتنا فرقدانی روز ۲۳ خرداد ماه در ابتدای ملاقات با وکیلش، محمد مقیمی به او دست داد که به دلیل همین دست دادن او و وکیل پس از آن به دادسرای اوین منتقل شده و در انجا به آنها اتهام رابطه نامشروع غیرزنا تفهیم شد. محمد مقیمی، وکیل او پس از دادسرای زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد اما چهار روز بعد در تاریخ ۲۷ خرداد ماه با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شد.

مادر آتنا فرقدانی در پاسخ به اینکه آیا پس از ملاقات با آتنا با مسولان زندان یا قاضی پرونده اش صحبت کرده اند به کمپین گفت: «به مسولان زندان که چیزی نگفتیم، ترسیدیم وضعیت آتنا بدتر شود اما بارها به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر که اکنون پرونده آتنا در انجا بررسی می شود رفتیم و در مورد اتهام رابطه نامشروع او پرسیدیم اما قضات به ما گفتند که چیزی نیست و ما بهتر است پیگیرش نباشیم با این حال مسولان زندان مرتب آتنا را می ترسانند که او برای دست دادنش دادگاه خواهد داشت.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.