دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - Monday 17 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

روحانی: عیدانه فراوان شد/ تا باد چنین بادا

حسن روحانی: «در شرایطی هستیم که باید بگوییم دوران ۱۲ ساله گذشته که همراه با توهماتی از سوی قدرت‌ها و نشر آن توهمات در میان جامعه و افکار عمومی بود کاملا ورق خورده است و صفحه جدیدی آغاز شده است. این صفحه جدید بر این مبنا آغاز می‌شود که راه حل معضلات در جهان مسیر کوتاه‌تر و کم هزینه‌تری هم دارد.»

iran-emrooz.net | Tue, 14.07.2015, 12:20

حسن روحانی سخنان تلویزیونی خود پس از توافق ایران با ۱+۵ با قرائت این بیت که «عیدانه فراوان شد/ تا باد چنین بادا» آغاز کرد.

* ماه رمضان همواره ماه خیر و برکت و ماه تقرب مردم به خداوند بوده است. آنچه که من شنیده‌ام این است که بسیاری از مردم در دعاهای‌شان و در شب‌های قدر ، برای گروه مذاکره کننده و برای دستیابی به یک توافق خوب دعا کردند.

* الان به ملت بزرگوار ایران اعلام می‌کنم که دعای‌شان مستجاب شده است و ما امروز در یک مقطع مهم در تاریخ کشور و انقلاب‌مان و در شرایط منطقه داریم.

* در شرایطی هستیم که باید بگوییم دوران ۱۲ ساله گذشته که همراه با توهماتی از سوی قدرت‌ها و نشر آن توهمات در میان جامعه و افکار عمومی بود کاملا ورق خورده است و صفحه جدیدی آغاز شده است. این صفحه جدید بر این مبنا آغاز می‌شود که راه حل معضلات در جهان مسیر کوتاه‌تر و کم هزینه‌تری هم دارد.

* از طرفی موضوع مهم هسته‌ای ایران به موضوعی سیاسی و بین‌المللی تبدیل شده بود تا جایی که این موضوع مشمول فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد شد و در شورای امنیت با قطعنامه‌های متعدد روبرو گردید و از طرف دیگر نیز این موضوع به ایران‌هراسی در جامعه و جهان تبدیل شده بود که ایران در پی ساخت سلاح کشتار جمعی و هسته‌ای است.

* از طرف دیگر نیز علم و فناوری و رشد و توسعه برای ما حائز اهمیت بود و از لحاط اجتماعی نیز به یک مساله غرور و عزت ملی تبدیل شده بود.

* تحریم‌ها از لحاظ اقتصادی فشارهایی ایجاد کرده بود و شرایط سختی را در جامعه به وجود آورده بود. گرچه همان طور که قبلا گفتم تحریم‌ها هیچ گاه موفق نبود اما در زندگی مردم تاثیر خود را گذاشته بود.

* خوشحالم که با مذاکرات ۲۳ ماهه با شش قدرت جهانی توانستیم به نقطه جدیدی دست پیدا کنیم. ماه رمضان برای ما ماه خیر و برکت بوده است. ۲۵ رمضان سال ۹۲ روز تنفیذ و روز ۲۶ رمضان روز تحلیف بود و امروز روز ۲۷ رمضان روز توافق شش قدرت جهانی با ایران است.

* ما برای حل موضوع و معضل هسته‌ای باید در بخش‌های مختلف قدم‌هایی برمی‌داشتیم. به لحاظ سیاسی باید تمهیدات لازم را آماده می‌کردیم و هم به لحاظ افکار عمومی برنامه‌های خود را اجرا می‌کردیم تا ملت بداند مذاکره به معنای خواندن بیانیه نیست بلکه مذاکره به معنای بده بستان است. مذاکره یعنی پولی داده شود و خانه موردنظر خریداری شود. ما دنبال صدقه نبودیم تا کسی چیزی مجانی به ما بدهد. ما دنبال آن بودیم که براساس منافع ملی بده بستان منصفانه و عادلانه‌ای در پیش بگیریم.

* این مذاکرات همان‌طور که قبلا گفتم برد- باخت نخواهد بود و یک طرف برنده و دیگری بازنده نیست زیرا هر مذاکره برد – باخت پایدار نخواهد ماند. مذاکره و توافقی پایدار است که برای دو طرف حالت برد- برد داشته باشد. ما این موضوع را برای جامعه تشریح کردیم و مذاکره کنندگان نیز براساس این مبنا کار خود را آغاز کردند.

* ما برای دستیابی به توفیق در مذاکرات به اجماع ملی و داخلی نیاز داشتیم. سیاسیون، تشکل‌ها و جناح‌ های کشور فکر واحدی ندارند اما در موضوع هسته‌ای که هم به منافع ملی و هم به امنیت ما مربوط می‌شود خوشبختانه در یک فضای عادلانه و دموکراتیک توانستیم به اجماع دست یابیم. البته راه مذاکره از ۱۲ سال پیش طبق نظر رهبری در تهران یا پایتخت‌های کشور همسایه یا کشورهای اروپایی و غربی آغاز شد.

* اما مردم در انتخابات خرداد ۹۲ به صراحت اعلام کردند دولتی می خواهند که دستاوردهای هسته‌ای را با صلح، توسعه رو به جلو و رفاه مردم پیش ببرد و همین مسیر ، مسیری بود که دولت یازدهم انتخاب و آغاز کرد. البته ملت ما ملت اهل ادب، منطق و استدلال بود و ما از روز اول گفتیم در صورتی غرب می تواند با ما تعامل کند که مسیر تحقیر و تهدید را کنار بگذارد و مسیر تکریم را آغاز کند. آنچه امروز به دست آمد ریشه در تعامل از طرف ایران و تکریم از طرف ۱+۵ دارد که اگر این روند وجود نداشت ما دستاوردی نداشتیم.

* از طرف دیگر لازم بود برای این که در مذاکرات موفق شویم بتوانیم در شرایط تحریم و رکود تورمی اقتصاد کشور را سامان دهیم. آن زمان که در شرایط تحریم مذاکره را آغاز کردیم تورم بالای ۴۰ بود و از لحاظ رشد اقتصادی منفی ۸/ ۶ دهم بودیم. اما در ضمن مذاکره با ساماندهی اقتصاد هم تورم را مهار کردیم و هم به رشد مثبت رسیدیم و این قوی‌ترین پیامی بود که از طرف دولت یازدهم به کشورهای ۱+۵ داده شد.

* از سوی دیگر آنچه از همه مهمتر بود ایستادگی و مقاومت و صبر و تحمل مردم شجاع ایران بود که امسال به حمدالله صوم استقامت و مقاومت با افطار فتح و ظفر توام گشت و این ایستادگی مردم و مقاومت بود که طرف مقابل به خوبی پای میز مذاکره آورد.

* ایران در این مذاکرات ۴ هدف داشت. هدف اول ما آن بود که توانمندی هسته‌ای و فناوری هسته‌ای و حتی فعالیت‌ هسته‌ای را بتوانیم در داخل کشور ادامه دهیم. هدف دوم مانیز این بود که تحریم‌های غلط، ظالمانه و ضد انسانی را لغو کنیم و هدف سوم این بود که کلیه قطعنامه‌هایی که از دید ما قطعنامه‌های غیر قانونی در شورای سازمان ملل بود را لغو کنیم. چهارمین هدف این بوده است که پرونده‌ی هسته‌ای ایران را از فصل هفتم منشور ملل متحد و از شورای امنیت خارج کنیم.

* در توافق امروز و در این برنامه جامع اقدام مشترک هر چهار هدف حاصل شد. البته دراین ۲۳ ماه برای این که خط قرمزها مراعات شود و ما بتوانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم می‌دانیم که تلاش فوق‌العاده‌ای از طرف دیپلمات‌ها،حقوق‌دانان و اقتصاددانان ایرانی و همچنین دانشمندان هسته‌ای ادامه پیدا خواهد کرد.

* در روزهای اولیه مذاکره طرف مقابل به ما می‌گفته که ایران فقط صد سانتریفیوژ داشته باشد بعد از بحث‌های فراوان به هزار رسیدند و سپس این عدد به ۴ هزار رسیدند و امروز در شرایطی توافق انجام شده است که بیش از ۶ هزار سانتریفیوژ موجود است که ۵ هزار آن در نطنز و هزار در فردو باقی خواهد ماند و همه سانتریفیوژهای نطنز به غنی‌سازی ادامه می دهند.

* آن‌ها ابتدا می‌گفتند که مدت انجام توافق باید ۲۰ سال به علاوه ۱۰ سال باشد سپس گفتند حرف آخرمان ۲۰ سال است و دیگر از صحبت خود کوتاه نخواهیم آمد اما این ۲۰ سال در نهایت به ۱۰ سال و در مذاکرات روزهای اخیر به ۸ سال تقلیل پیدا کرد.

* آن‌ها در مساله تحقیق و توسعه می گفتند که فقط تحقیق و توسعه راجع به IR1 برای ایران امکان‌پذیر است که این حرفی مضحک و غیرمعقول بود چرا که ما IR1 داشتیم و این نوع سانتریفیوژ در حال فعالیت بود. آن‌ها بعدها گفتند که حداکثر می‌توانیم در مورد IR2 تحقیق و توسعه انجام دهیم و در نهایت اظهار کردند که از IR8 بیشتر امکان پذیر نیست اما آن چه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن بود IR6 و IR8 بود.

* ما توافقی را می‌خواستیم که در روز اجرای توافق بلافاصله تزریق گاز UF6 و IR8 آغاز شود و امروز به همین توافق دست یافته‌ایم.

* آنها راجع به اراک می‌گفتند که راکتور می تواند در اراک بماند اما به هیچ عنوان موضوع آب سنگین معنا ندارد و این جزء خطوط قرمز قطعی ماست و امروز در شرایطی توافق انجام شده است که در متن توافق مشترک به صراحت از آب سنگین اراک یاد شده است و راکتور اراک با همان ماهیت آب سنگین و با ویژگی‌هایی که درتوافق آمده است تکمیل خواهد شد.

* آن‌ها نسبت به مساله فردو می‌گفتند که بر زبان آوردن و شنیدن نام فردو سخت است و نه شما از آن صحبت کنید و نه ما نیز آن را می‌شنویم؛ آن‌ها سپس اظهار کردند که نباید در فردو هیچ سانتریفیوژی وجود داشته باشد و در آنجا مرکز تحقیقات ایزوتوپ‌های پایدار خواهد بود.

* بالاخره پس از ماه‌ها چانه‌زنی گفتند که باید فقط یک ۱۶۴ سانتریفیوژ در فردو بماند و من امروز می‌گویم که در فردو بیش از ۱۰۰۰ سانتریفیوژ استقرار خواهد داشت و بخشی از فردو نیز برای تحقیق و توسعه در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار خواهد بود.

* آن‌ها در مورد موضوع لغو تحریم‌ها می‌گفتند که هرگز امکان لغو یک جای تحریم‌ها وجود ندارد و باید گام به گام این اتفاق بیفتد و باید ماه‌ها بگذرد تا ما اعتماد پیدا کنیم. تا سپس به تدریج تحریم‌ها را نه لغو بلکه تعلیق کنیم و بعدها چنانچه آژانس گزارش مثبتی ارائه داد ، ما نیز اطمینان یافتیم تحریم‌ها گام به گام لغو شود.

* امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق توافق وین تمامی تحریم‌ها حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی و اشاعه‌ای هم به صورتی که در قطعنامه‌ بوده لغو خواهد شد و تمام تحریم های اقتصادی از جمله تحریم‌های مالی، بانکی و تحریم‌های مربوط به بیمه و حمل و نقل و تحریم‌های مربوط به پتروشیمی و فلزات گران‌بها به طور کامل لغو خواهد شد و حتی تحریم تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود.

* برای ۵ سال نوعی محدودیت و پس از آن تحریم‌ها به طور کامل لغو خواهد شد.

* در مورد کالای دومنظوره موضوع در کمیته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. می‌گفتند که باید قطعنامه‌های سازمان ملل را ۶ ماه اجرایی کنیم تا بعد آن‌ها لغو شود اما در روزهای آینده که توافق در شورای امنیت به تصویب می‌رسد،‌ تمام ۶ قطعنامه قبلی لغو می‌شود. همچنین درباره اینکه پرونده ایران به صورت کامل از شورای امنیت به طور دائم خارج شود می‌گفتند باید آژانس گزارش دهد و ۱۵ یا ۲۰ سال زمان می‌برد اما امروز بدون درنظر گرفتن آژانس و بعد از اجرای توافق و ده سال بعد پرونده به طور کامل در شورای امنیت نخواهد بود.

* اجرای توافق آغاز یک امتحان است. اگر توافق به دقت و به خوبی اجرا شد قدم به قدم اجرای توافق می‌تواند خشت‌های دیوار بی اعتمادی را بردارد. روشن است که ما امروز با دقت کامل کار خود را پیش می‌بریم بدون آنکه بخواهیم به کشورهایی که در قبال ایران سابقه بدی دارند اعتماد می‌کنیم.

* این توافق دو طرفه است و ما در توافق ژنو توافق نهایی را محک زدیم. اگر آن‌ها به توافق پایبند باشند ما هم بر توافق پایبندیم. ملت ایران اگر عهد و پیمانی بست پای آن ایستاده و ما پای این پیمان می‌ایستیم به شرط آنکه آن‌ها هم پای پیمان خود بایستند.

* امروز مرحله اول توافق است. امروز ۷ کشور درباره متن توافق و ضمایم ۵ گانه آن به توافق رسیدند. مرحله بعد این است که در روزهای آینده متن توافق و متن شورای امنیت، به شورای امنیت سازمان ملل رفته و در آنجا به تصویب می‌رسد. این تصویب ذیل ماده ۲۵ و نه در فصل ۷ خواهد بود. پس از آن توافق مراحلی دارد و باید در کشورها این مراحل ادامه یابد و پس از پایان این مرحله در روزی که نامش روز توافق است توافق اجرا می‌شود. امروز روز بیانیه مشترک است،‌ روز نهایی شدن، روز تصویب در شورای امنیت سازمان ملل است و روز توافق پس از حدود دو ماه روزی است که لغو همه تحریم‌ها به صراحت اعلام می‌شود. در آن روز اقدامات ایران آغاز می‌شود. این اقدامات با لغو همه تحریم‌ها آغاز می‌شود که البته آن هم زمانی طول می‌کشد و ممکن است بیش از دو ماه زمان نیاز باشد.

* امروز روزی است که کشورهای بزرگ جهان فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به رسمیت شمردند. آن‌ها بعد از ۱۲ سال اعلام کردند که به ما در زمینه فناوری هسته‌ای کمک می‌کنند، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود و همه قطعنامه‌های ظالمانه لغو می‌شود و شرایط عادی در رابطه با ایران آغاز می‌شود.

* امروز یک پایان است و یک آغاز، پایان ظلم‌ها و اتهام‌های نابجا نسبت به ملت ایران و آغازی برای روند جدید.

* امروز تنها برای مردم شهرهای مختلف ایران به خاطر اینکه مشاهده می‌کنند زنجیره‌های تحریم در حال گسسته شدن هستند، روز خوشحالی نیست. امروز مردم غزه کرانه‌های باختری رود اردن، مردم قدس و لبنان هم خوشحال هستند چون رژیم غاصب صهیونیستی تلاش‌های واهی که در طول ۲۳ ماه انجام داد به شکست منتهی شد.

* امروز مردم منطقه هم خوشحال هستند. بسیاری از بهانه‌های واهی برای ستم و فشار بر منطقه بر مبنای اینکه ایران می‌خواهد بمب هسته‌ای بسازد پایان می‌پذیرد.

* برخی کشورهای ۱+۵ می‌خواهند اعلام کنند که ما ایران را از ساخت بمب هسته‌ای باز داشتیم. همه دنیا به خوبی می‌دانند که ساخت بمب اتم به فتوای رهبر انقلاب به عنوان یک امر غلط، ضد انسانی و محرم در دیدگاه دانشمندان ما بوده است و هرگز ایران دنبال ساخت بمب اتم نبوده و نخواهد بود چه توافق بشود چه نشود و چه توافقی اجرا شود یا نشود.

* اگر کشورهای ۱+۵ می‌خواهند از دستاوردی سخن بگویند، از دستاورد واقعی سخن بگویند و آن این است که فضای جدیدی امروز در منطقه ایجاد شده برای اینکه همکاری‌ها در منطقه و سطح جهان گسترش یابد.

* از همه آنها که برای رسیدن به این روز مهم و تاریخی نقش خود را ایفا کرده‌اند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

* از ملت بزرگ ایران برای ایستادگی و مقاومت ۱۲ ساله‌شان در برابر انواع فشارهای غلط و نابجا و از مقام معظم رهبری به عنوان راهبری که همواره در شرایط سخت و با دستان پرتوان و هدایت‌هایش همواره به کشور و ملت و نظام کمک کرد، و در این مسیر نیز با ارشادات و نظارت‌هایشان بار سنگینی بر دوش داشتند، تشکر می‌کنم.

* از مجلس شورای اسلامی، رییس مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه و ریاست آن تشکر می‌کنم. از نیروهای مسلح که همواره پشتیبان نظام، ملت و دولت بوده‌اند و از مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری، حوزه‌های علمیه، مراجع عظام تقلید، دانشگاه‌ها، فرهیختگان، جوانان و بانوان تشکر می‌کنم.

* لبخند مردم همواره به ما امید داده و تصمیم و اراده آنها به ما قدرت بخشیده است. اعلام می‌کنم اگر کسی بخواهد نقد دلسوزانه بکند آزاد است اما من اجازه نمی‌دهم که امید مردم برای آینده درخشان این کشور و رونق اقتصادی و صلح و امنیت در کشور و منطقه مورد خدشه قرار گیرد و کسی بخواهد با دروغ و اتهام به امید و اعتماد مردم صدمه بزند.

* امروز روز پایان نیست، بلکه امروز روز آغاز است. امروز آغازی برای حرکتی نو، نشاط نو، امیدی نو و آینده‌ای بهتر برای جوانان و حرکتی سریع‌تر برای رشد و توسعه کشور عزیزمان ایران است.

* خطاب به ملت‌های منطقه و کشورهای همسایه می‌گویم مبادا فریب تبلیغات رژیم صهیونیستی و بدخواهان این ملت را بخورید. ایران و قدرت ایران همواره قدرت شماست و ما امنیت منطقه را امنیت خودمان می‌دانیم و همچنین ثبات منطقه را ثبات خودمان می‌دانیم.

* علم و فناوری و رشد و توسعه کشورمان به نفع همسایگان و کشورهای منطقه خواهد بود. ایران دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود و ایران به دنبال فشار بر کشورهای منطقه نبوده و نخواهد بود.

* ما و شما امروز آغاز نویی داریم و با صمیمیت، نزدیکی، برادری و اتحاد بیشتر توسعه روابط را خواهان هستیم.

* ملت بزرگ ایران به امید تلاش، فعالیت، نشاط و اعتماد شما به دولت، مسیر را با کمک هم تا پایان با موفقیت ادامه خواهیم داد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.