چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«ظریف و موگرینی بیانیه مشترک قرائت می‌کنند»

خبرنگاران حاضر در هتل کوبورگ وین می‌گویند آخرین نشست وزیران امور خارجه ایران و گروه ۵+۱ ساعت ۱۰ صبح به وقت وین برگزار می‌شود و نیم ساعت بعد از آن کنفرانس خبری برای قرائت بیانیه توسط ظریف و موگرینی برگزار خواهد شد. خبرگزاری روسی تاس گزارش داده پس از اعلام توافق، متن توافق به فاصله ۱ تا ۳ روز به شورای امنیت رفته و احتمالا تا پایان ماه جاری میلادی تصویب می‌شود.

iran-emrooz.net | Tue, 14.07.2015, 5:28

دویچه وله

گزارش وقایع شب گذشته مذاکرات وین

(06:00) خبرگزاری فارس گزارش داد جلسه معاونان وزرای خارجه ایران و ۱+۵ تا ساعت چهار و نیم بامداد طول کشید. معاونان و مدیران سیاسی گروه ۱+۵ از ساعت ۸ صبح به وقت وین (۳۰/ ۱۰ تهران) نشست هماهنگی داخلی خواهند داشت. انتظار می‌رود جلسه وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ نیز در ساعت ۳۰/ ۱۰ به وقت وین برگزار شود.

(05:30) در حالی که هنوز نتایج مذاکرات نفس‌گیر ۱۸ روزه وین اعلام نشده، روزنامه صبح تهران به استقبال این پایان تاریخی رفته‌اند. روزنامه اصلاح‌طلب “اعتماد” با تیتر نخست “صبح توافق” به خوانندگانش خبر داده که “پایان مناقشه‌ هسته‌ای امروز اعلام می‌شود”. روزنامه “قانون” طرحی از ظریف را که تیروکمان آرش، پهلوان اسطوره‌ای ایران به دست دارد در صفحه اول خود چاپ کرده و نوشته است: “ما برای آنکه ایران گوهر تابان شود، خون دل‌ها خورده‌ایم”.
روزنامه میانه‌روی “آفتاب” لباس و کلاه امیرکبیر، نخست‌وزیر توانای ایران در دوره ناصرالدین شاه را بر تن ظریف کرده و از رئیس تیم مذاکراتی ایران به عنوان “امیرکبیر عصر ما” یاد کرده است. شهروند با سرمقاله “تهران در انتظار، وین در تعلیق” مذاکرات هنوز ناتمام وین را بررسی کرده و شرق نوشته است، لغو تحریم‌های تسلیحاتی و متن قطع‌نامه شورای امنیت هنوز موضوع مذاکره است.
روزنامه کیهان نیز در تیتر نخست خود با عنوان «چالش ۱۲ ساله، وین ایستگاه آخر است؟» پرسیده است: «آیا هتل کوبورگ شهر وین ایستگاه پایانی ماراتن ۱۲ ساله چالش هسته‌ای ایران و غرب خواهد بود؟ آیا مسئله غرب، صرفا حل موضوع هسته‌ای است؟ اگر چنین است چرا در این میان، یکی از شروط اساسی آمریکا و برخی دیگر از اعضای ۱+۵ بازرسی از مراکز نظامی ایران عنوان شده است؟»
روزنامه اصول‌گرای رسالت در سرمقاله خود نوشته است برای توافق هسته‌ای “نه جشن بگیریم و نه عزا”. به نوشته این روزنامه، «ما در توافق هسته‌ای امتیازاتی را داده‌ایم كه نمی‌توانیم آن را كتمان كنیم. لذا جشن گرفتن یك ذوق‌زدگی است كه مبنای درستی ندارد. اما اینكه برای دادن این امتیازات عزا بگیریم، آن هم معنا ندارد. چرا كه در ازای دادن آن امتیازات، در راهبرد خصمانه دشمن علیه ملت ایران اخلال كردیم.»

(04:30) خبرگزاری آلمان نوشته است به‌نظر می‌رسد که سال‌ها مناقشه اتمی میان ایران و غرب روز سه‌شنبه ۱۴ ژوئیه با توافق تاریخی دو طرف به پایان برسد. این خبرگزاری به نقل از افراد نزدیک به تیم‌های مذاکره‌کننده گزارش داده در طول ساعات پیش از ظهر سه‌شنبه نشست تعیین‌کننده ایران و گروه ۵+۱ در وین برگزار می‌شود. در این نشست آخرین فرمول‌بندی‌های متن ۱۰۰ صفحه‌ای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد بررسی نهایی قرار می‌گیرد.

(04:00) خبرگزاری فارس گزارش داد جلسه وزرای خارجه ایران و شش کشور گروه ۵+۱، در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت وین (۱۳ به وقت تهران) قطعی شده است.

(03:50) با نزدیک شدن زمان اعلام توافق نهایی در مذاکرات میان ایران و گروه ۵+۱ قیمت نفت در بازارهای جهانی بین ۴۳ تا ۵۰ سنت کاهش یافت. با برداشته‌شدن تحریم‌ها تولید و صادرات نفت ایران نیز افزایش خواهد یافت. هم‌اکنون ایران میلیون‌ها بشکه نفت در تانکرهای نفتکش بر روی دریا ذخیره کرده که به محض لغو تحریم‌ها روانه بازار خواهد کرد.

(03:20) هر چند نشانه‌های رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای طی ساعات اخیر افزایش یافته اما خبرگزاری رویترز به نقل از طرفین مذاکرات گزارش داده برخی نکات مورد اختلاف از جمله موضوع تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل همچنان پابرجاست و هنوز این احتمال وجود دارد که همه چیز خراب شود. “فارس” به نقل از خبرگزاری روسی ایتارتاس گزارش داده «بر اساس توافق نهایی بین تهران و ۶ قدرت جهانی، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شاید همچنان ۲ تا ۸ سال باقی بمانند». این گزارش می‌گوید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل ممکن است در دو مرحله، اول تعلیق و بعدا کاملا لغو شود.

(03:00) “فارس” به نقل از خبرگزاری روسی تاس گزارش داده پس از اعلام توافق، متن توافق به فاصله ۱ تا ۳ روز به شورای امنیت رفته و احتمالا تا پایان ماه جاری میلادی تصویب می‌شود.

(02:20) خبرنگاران حاضر در هتل کوبورگ وین که پابه‌پای تیم‌های مذاکره‌کننده بیدارند می‌گویند آخرین نشست وزیران امور خارجه ایران و گروه ۵+۱ ساعت ۱۰ صبح به وقت وین برگزار می‌شود و نیم ساعت بعد از آن کنفرانس خبری برای قرائت بیانیه توسط ظریف و موگرینی برگزار خواهد شد.

(02:00) دیدارهای جداگانه ظریف با کری، هموند و اشتاین مایر در هتل کوبورگ. لاوروف گفته که می‌رود بخوابد. یک خبرنگار روس خبر داده توافق در ساعت ۳۰/ ۸ به وقت گرینویچ، ۳۰/ ۱۰ به وقت اروپای مرکزی و ساعت ۱۳ به وقت تهران اعلام خواهد شد.

(01:30) خبرگزاری “ایسنا” نوشته است قرار است تا ساعاتی دیگر با حضور وزیران خارجه شش کشور، ظریف و موگرینی در مراسمی در مقر سازمان ملل بیانیه مشترک پایانی دور نهایی مذاکرات جامع هسته‌ای را قرائت کنند. این بیانیه رئوس تفاهم دو طرف بر سر “برنامه جامع اقدام مشترک”(برجام) خواهد بود که گفته می‌شود متن اصلی نزدیک به صد صفحه است.

(01:30) خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد در پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آمده است که بازرسان آژانس به کلیه اماکن مشکوک ایران اعم از هسته‌ای و نظامی اجازه دسترسی خواهند داشت.

(01:20) خبرگزاری فارس در حساب توییتری خود نوست: «تهران اجازه دسترسی [آژانس] به تمام مراکز مشکوک را می‌دهد.»

(01:20) خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی در نخستین ساعت بامداد روز سه‌شنبه، از منابع دیپلماتیک گزارش داد که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۵ ابهام‌ها و پرسش‌های مربوط به ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته‌ای ایران (PMD) را حل‌وفصل نمایند. بنابر این گزارش این توافق از جمله شامل یک بار بازدید بازرسان آژانس از سايت نظامی پارچين در جنوب شرق تهران نیز می‌شود.

(01:00) برخی روزنامه‌نگاران ایرانی در شبکه توییتر نوشته‌اند که نتایج مذاکرات زودتر از ساعت ۸ صبح سه‌شنبه به وقت تهران اعلام نخواهد شد. مسئولان دفتر ریاست جمهوری ایران اعلام کرده‌اند پس از اعلام جمع‌بندی مذاکرات، حسن روحانی از تلویزیون ایران به‌طور زنده با مردم صحبت خواهد کرد.

(00:50) خبرگراری رویترز از نشست وزیران خارجه گروه ۵+۱ در ‌شب دوشنبه به سه‌شنبه خبر داده است. وزیر خارجه چین در این نشست حضور ندارد. هم‌زمان گزارش‌ها حاکی است که سالن محل کنفرانس خبری وزیران در محل دفتر سازمان ملل متحد در وین در حال آماده شدن است.

(00:30) ماری هارف، سخنگوی تیم مذاکره‌کننده آمریکا گزارش‌های برخی خبرگزاری‌ها درباره اعلام نتایج مذاکرات و برگزاری کنفرانس خبری وزیران در نیمه‌شب یا نخستین ساعات سه‌شنبه را رد کرد. او در توییتر نوشت: «شایعات بی‌پایه و اساس زیادی درمورد برنامه‌ریزی امشب می‌شنویم. رسانه‌ها به وقتش از طریق کانال‌های رسمی مطلع می‌شوند.»

(24:00) خبرگزاری فارس نوشته است نشست ظریف کری و موگرینی تمام شده و وزرای خارجه ۵+۱ به منظور هماهنگی داخلی نشستی برگزار کرده‌اند. این خبرگزاری هم‌چنین نوشت، فیلمبرداران راهی مقر سازمان ملل در وین شدند تا از مراسم قرائت متن توافق به طور زنده گزارش تهیه کنند.

(23:20) جان کری و جواد ظریف، به همراه فدریکا موگرینی در آخرین ساعت باقی‌مانده از روز دوشنبه بازهم با یکدیگر نشستی برگزار کردند. ایسنا نوشت، هم‌زمان معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا و معاون موگرینی مذاکرات و کار تکمیل نگارش متن توافق جامع هسته‌ای را ادامه می‌دهند. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز فعلا در وین مانده است. او قصد داشت امشب وین را ترک کند، اما سفر خود را به تعویق انداخته ‌است.

(22:30) خبرگزاری آسوشیدپرس گزارش داد که نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ در ساعات اولیه سه‌شنبه اعلام می‌شود. این خبرگزاری‌ حتی از برگزاری کنفرانس خبری وزیران خارجه در ساعت ۲۴ روز دوشنبه (ساعت صفر سه‌شنبه) به وقت گرینویچ خبر داد اما دیپلمات‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز برگزاری کنفرانس خبری وزیران در چنین ساعتی را رد کردند. با این‌حال احتمال برگزاری آن در ساعات اولیه آغازین کار اداری در اروپا بعید نیست.

(21:30) برخی وزیران خارجه گروه ۵+۱ حوالی ساعت ۲۱ هتل کوبورگ را ترک کردند. پیشتر اعلام شده بود ساعت ۲۱ به وقت وین نشست مهمی در سطح وزیران خارجه ایران و گروه ۵+۱ تشکیل خواهد شد. اما چنین نسشتی برگزار نشد. رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند، مذاکرات در سطح معاونان وزیر کماکان ادامه دارد. صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در حال رایزنی هستند.

(21:20) سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، پیش از آنکه متن توافق در پایتخت‌ها بررسی نشود، اعلام نمی‌شود. جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که شامگاه روز دوشنبه (۱۳ ژوئیه) با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، افزود، مذاکرات در روزهای اخیر پیشرفت داشته و خبری از عقب‌گرد نیست. با این‌حال او تاکید کرد یک سری مشکلات هنوز باقی است.

او درباره تمدید مذاکرات و توافق موقت ژنو نیز گفت، انتظار ما این است که برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) کماکان اجرایی باقی بماند. کربی تاکید کرد، مفاد توافق ژنو تا زمانی که ایران و گروه ۵+۱ لازم بدانند، اجرایی باقی خواهد ماند.

(21:00) خبرگزاری فارس به نقل منبعب نزدیک به تیم مذاکرات هسته‌ای ایران درباره تمدید مذاکرات به بعد از ضرب‌الاجل ۱۳ ژوئیه گفت، هیچ ضرب الأجلی برای مذاکرات جاری تعیین نشده که نیازمند تمدید باشد. این منبع تاکید کرد، روز سی ژوئن، سفرای هر هفت کشور در نامه مشترکی به مدیرکل آژانس، اعلام کردند که برنامه اقدام مشترک ژنو تا اطلاع ثانوی تمدید شده است.

(20:45) کاخ سفید می‌گوید همه طرف‌های مذاکره توافق دارند که در صورت عدم رسیدن به توافق تا آخر امشب، برنامه اقدام مشترک موقت برای کمک به ادامه مذاکرات تمدید شود. به گفته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، اگر تا پایان امروز توافقی صورت نگیرد توافق موقت برای “زمان کوتاهی” تمدید خواهد شد.

***

■ خبرنگاران حاضر در مقابل هتل کوبورگ وین غروب دوشنبه در توییتر نوشتند از ظريف سوْال شد: امشب تمام می‌شود؟ وی سرش را به نشانه منفی تكان داد. طریف گفته توافق فردا ممکن است، امشب اما نه!

■ گزارش آسوشیتدپرس از اختلافات باقی‌مانده در مذاکرات هسته‌ای
خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز گزارش داد دیپلماتها گفتند به طرزی غیر قابل انتظار مناقشه‌هایی در خصوص تحقیق درباره فعالیت‌های هسته‌ای تهران باقی مانده و این مناقشه‌ها برنامه‌ریزی برای نهایی ساختن توافق تا نیمه‌شب دوشنبه را تهدید می‌کند.
این خبرگزاری هم‌چنین نوشت، دیپلماتها در وین گفتند دو مساله دیگر همچنان نیازمند توافق نهایی هستند که عبارتند از : خواسته ایران درخصوص برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل و تاکید ایران بر این که هر گونه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به منظور تصویب توافق هسته‌ای به شکلی نوشته شود که دیگر فعالیتهای هسته‌ای ایران را غیر قانونی توصیف نکند.
به گزارش آسوشیتدپرس دیپلماتها گفتند که امیدوارند، در حالی که توافق موقت لوزان نیمه شب دوشنبه به وقت وین منقضی می‌شود، توافق نهایی را تا پیش از پایان دوشنبه تکمیل و اعلام کنند.
با این حال این دیپلماتها هشدار دادند، تضمینی برای اعلام توافق وجود ندارد و برخی از آنها نیز گفتند، مذاکرات ممکن است به رغم عدم وجود هیچ گونه تمایلی برای تمدید چهارباره توافق موقت لوزان، به روز سه شنبه کشیده شود.
آسوشیتدپرس در ادامه می نویسد: وزرای امور خارجه کشورهای مذاکره کننده با ایران با چهره هایی عبوس از پاسخ به پرسشها درباره امکان تمدید مجدد مذاکرات خودداری کردند.
یکی از دیپلماتها گفت تاخیری که در اثر مناقشه‌ها به وجود آمد غیر منتظره بود و مذاکره کنندگان انتظار داشتند مناقشه‌ها تا اواخر یکشنبه برطرف شوند.

■  نتانیاهو نخست وزير اسرائيل توئیتر فارسی راه انداخته و در مخالفت با توافق توئيت می‌كند. او در آخرین توئیت خود نوشته است: «با ادامه‌ی نمایش سازش‌پذیری با ایران راه رسیدن ایران به بمب اتمی هموار شده و میلیاردها دلار برای تروریسم و تهاجم در اختیار ایشان قرار می‌گیرد.»

■ حوالی ساعت ۱۵ به وقت اروپای مرکزی جلسه وزرا پایان یافت ولی عراقچی و روانچی جلسه را با شرمن، مالی و اشمیت دنبال می‌کنند. گفته شده ساعت ۲۱ امشب دیدار دیگری بین ایران و ١+٥ برگزار شود كه احتمالا آخرين ديدار خواهد بود.

■ خبرنگار آمریکایی که در اغلب سفرهای باراک اوباما او را همراهی می‌کند، گفت: «هنوز مشخص نیست مذاکرات هسته‌ای ایران به توافق منجر می‌شود یا نه البته کاخ سفید از نزدیک تحولات وین را دنبال می‌کند».

■ اصلی‌ترین چالش کنونی در مذاکرات، تدوین پیش نویس قطعنامه‌ای است که قطعنامه‌های تحریمی پیشین غرب و سازمان ملل ضدایران را لغو می‌کند. خواست آمریکا برای حفظ تحریم‌های تسلیحاتی مانعی بزرگ بر سر دستیابی به توافق جامع نهایی به شمار می آید.

■ آسوشیتدپرس: سه موضوع اختلافی همچنان در مذاکرات هسته‌ای ایران باقی است
آسوشیتدپرس گزارش داد که PMD، لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران و درخواست تهران برای تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل برای قانونی خواندن برنامه هسته‌ای آن، سه اختلاف باقی مانده در گفتگوها است.
به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس از باقی بودن سه موضوع اختلافی در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خبر داد.
آسوشیتدپرس گزارش داد: «دیپلماتها گفتند اختلاف‌ها بر سر تلاشها برای تحقیق درباره کار ادعایی تهران روی سلاحهای هسته‌ای(PMD) همچنان در مذاکرات هسته‌ای ایران در روز دوشنبه همچنان ادامه دارد که این موضوع تهدیدی برای پایان دادن به توافق تا پایان نیمه شب است».
این خبرگزاری درباره دو موضوع اختلافی دیگر نوشت: «دو موضوع دیگر هم همچنان برای توافق نهایی باقی مانده است. یکی درخواست ایران برای لغو تحریمهای تسلیحاتی سازمان ملل و دیگری تاکیدش بر اینکه هرگونه قطعنامه شورای امنیت که قرار است توافق هسته‌ای را تایید کند باید به نحوی نوشته شود که دیگر فعالیتهای هسته‌ای ایران را غیرقانونی توصیف نکند».
آسوشیتدپرس این خبر را به نقل از دیپلماتهایی منتشر کرده که به دلیل آنکه اجازه بحث و گفتگو درباره مذاکرات در حال انجام هسته‌ای را نداشته‌اند، خواستار عدم انتشار هویت و ملیتشان شدند.
تاکید بر باقی بودن موارد اختلافی در مذاکرات هسته‌ای،‌ پیشتر توسط مقامات تیم مذاکره ایرانی هم تایید شده و آنها هم با تاکید بر لزوم حل این موارد، بر لزوم اراده سیاسی طرف مقابل به ویژه طرف غربی برای حل موضوعات باقی مانده و حصول توافق نهایی تاکید کرده‌اند.

■  یک منبع غربی: «به هیچ وجه» مذاکرات از دوشنبه فراتر نمی‌رود
خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از یک منبع خبری بلندپایه در هیات‌های غربی حاضر در مذاکرات وین گزارش داد مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ که بیش از دو هفته است در وین در جریان است به رغم هر وضعیتی از دوشنبه فراتر نخواهد رفت.
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گزارش داد یک منبع خبری متعلق به هیات‌های غربی پس از آن که سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران تلویحا اعلام کرد که مذاکرات ممکن است به پس از روز دوشنبه کشیده شود، گفت، به هیچ وجه چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

■ روحانی پس از پایان مذاکرات هسته ای با مردم سخن می‌گوید
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رییس دفتر رییس جمهوری گفت: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از پایان مذاکرات جاری در وین به طور زنده با مردم سخن خواهد گفت.
پرویز اسماعیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: با خاتمه مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه ۵+۱، رییس جمهوری در همین زمینه و به شکل مستقیم با مردم شریف و غیور کشورمان گفت وگو خواهد کرد.
وی ادامه داد: این گفت وگو از شبکه های مختلف صدا و سیما و همچنین شبکه‌های تلویزیونی بین المللی به طور زنده پخش خواهد شد.
معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رییس دفتر رییس جمهوری اعلام کرد که زمان دقیق این برنامه از طریق رسانه‌های گروهی اطلاع رسانی خواهد شد.


■ اولاند: حصول توافق نزدیک است
فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در بروکسل گفت که طرف‌های مذاکره کننده به حصول توافق نزدیک هستند اما هنوز یک شکاف وجود دارد.
به گزارش آسوشیتدپرس این مذاکرات پس از بیش از دو هفته رایزنی بی‌وقفه میان هیأت‌های مذاکره کننده احتمال دارد تا پایان روز دوشنبه به حصول یک توافق جامع نهایی منجر شود.

■ سکوت کری درباره احتمال تمدید مذاکرات
یک خبرنگار آمریکایی که به همراه تصویربرداران به نشست داخلی وزیران خارجه 1+5 راه یافته است نوشت که چهره‌های وزیران خارجه در ابتدای نشست عبوس بوده است.
به گزارش ایسنا اعزامی به وین، یکی از خبرنگاران آمریکایی (بوستون گلوب) که در ابتدای نشست داخلی وزیران خارجه 1+5 در کوبورگ حضور داشته است در صفحه توییتر خود نوشت: در نشست وزیران خارجه که همه نگاهی عبوس داشتند از جان کری پرسیده شد که مذاکرات تمدید می‌شود و او در پاسخ فقط «سکوت» کرده است.
او نوشته است: دوباره سوال شد که احتمال تمدید را منتفی می‌دانید و باز هم «سکوت».
نشست وزیران خارجه ۱+۵ پیش از ظهر روز دوشنبه برگزار شد.
در حالی که رسانه‌های مخلتف روز دوشنبه را روز “موعود” و “پایانی” برای مذاکرات جامع هسته‌ای و دستیابی به توافق اعلام کرده بودند اما سید عباس عراقچی گفت که قول نمی‌دهد امشب یا فردا شب کار تمام شود.

■ دیپلمات ايرانی: هیچ كس به تمدید فكر نمی‌كند. همه سخت كار می‌كنند كه امروز به نتیجه برسند ولی اراده سیاسی لازم است.

■ فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه گفت ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته‌ای نزدیک شده‌اند، اما هنوز نمی‌توان در مورد حصول توافق اظهار نظر کرد.

■ یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد که وجود برخی دشواری‌ها کار اعلام توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و مجموعه «۱+۵» تا امشب را سخت کرده است.

■ ظریف دردیدار با وزیر خارجه چین: نباید تمدیدی باشد
وزیر امور خارجه ایران در دیدار همتای چینی خود گفت: معتقدیم نباید تمدیدی باشد اما می توانیم تا جایی که لازم باشد به کار ادامه دهیم.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در دیدار با «وانگ یی» همتای چینی خود که به مذاکرات جاری در وین پیوسته گفت: معتقدیم نباید تمدیدی باشد، اما می‌توانیم تا جایی که لازم باشد به کار ادامه دهیم.

■ عراقچی: مذاکرات به لحظات نفسگیر آخر رسیده هنوز برخی مشکلات وجود دارد قول حل موضوعات برای امشب یا فردا شب را نمی دهم. امیدواریم که اگر بتوانیم مشکلات را جمع بندی کنیم و همه مسایل را به نقطه‌ای برسانیم که مورد موافقت هر ۲طرف باشه انشالله به نتیجه برسیم.

■ آسوشیتدپرس: دیپلماتهای می‌گویند که قصد دارند متن را تکمیل و توافق را تا آخر امروز اعلام کنند.

■ یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که اروپاییها در حال فشار برای توافق هسته‌ای نهایی با ایران در روز دوشنبه(امروز) هستند اما آمریکا می‌گوید که عجله‌ای برای این کار ندارد.

■ بلومبرگ: ایران و ۱+۵ بر سر رفع تدریجی تحریم‌های تسلیحاتی به توافق رسیده‌اند. این پایگاه خبری به نقل از یک منبع آگاه مدعی توافق بر سر نحوه رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده و نوشته است که این تحریم‌ها به مرور زمان برداشته می‌شوند.

■ صالحی: اختلافات فنی تقریبا حل‌وفصل شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت مذاکرات ایران و گروه 1+5 پیشرفت ملموسی داشته است.

■ منبع ایرانی: توافق جامع هسته‌ای قبل از عصر دوشنبه حاصل نخواهد شد. یک منبع آگاه در هیات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که توافق جامع نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران حاصل خواهد شد ولی این مساله زودتر از عصر دوشنبه اتفاق نخواهد افتاد.

■ گاردین: توافق جامع روز دوشنبه حاصل می‌شود
روزنامه گاردین به نقل از منابع دیپلماتیک غربی اعلام کرد پس از آن‌که در دو روز اخیر اختلافات اصلی میان طرف‌ها حل شده است؛ توافق جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران روز دوشنبه اعلام خواهد شد.
این دیپلما‌ت‌ها در گفت‌وگو با روزنامه گاردین تصریح کرده‌اند که هنوز هم ممکن است هریک از طرف‌ها در لحظه آخر مسایل تازه‌ای را مطرح کنند یا در مورد نحوه‌ استفاده از کلمات در نگارش متن توافق به بحث و گفت‌وگو ادامه دهند.
این روزنامه انگلیسی به نقل از این دیپلمات‌ها هم‌چنین نوشته است که با وجود این مسایل غیرقابل پیش‌بینی، تنها حل برخی از مسایل فنی باقی مانده است.
هم‌چنین باید توجه داشت که متن کامل توافق باید پیش از اعلام توافق برای گرفتن تأیید ترجمه شده و به پایتخت‌های کشورهای ایران و ۱+۵ ارسال شود.

■ منبع دیپلماتیک: برخی دشواری‌ها مانع است که توافق امشب اعلام شود
به گزارش خبرگزاری فارس، یک منبع دیپلمات به شبکه خبری المیادین اعلام کرد که هنوز دشواری‌هایی در راه اعلام توافق نهایی میان ایران و گروه «۱+۵» وجود دارد.
این منبع که هویت وی فاش نشد، گفت: برخی دشواری‌ها سبب شده است که اعلام توافق نهایی، تا امشب را سخت کند.
مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان) وارد هفدهمین روز خود در وین شد و احتمالا امروز آخرین روز مذاکرات است.
این خبرگزاری آمریکایی گزارش داد که توافق ژنو، امشب (دوشنبه شب) به پایان می‌رسد و دیپلمات‌ها همچنان بر روی جزئیات گفت‌وگو می‌کنند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.