چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار اوباما به ایران

باراک اوباما: اگر آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره هسته‌ای نتوانند اطمینان یابند که مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده است، اگر امکان بازرسی‌ کافی از تاسیسات ایران فراهم نشود و اگر امکان راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران وجود نداشته باشد، توافقی نیز سرنخواهد گرفت.

iran-emrooz.net | Tue, 30.06.2015, 21:47

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد اگر مذاکره‌کنندگان در خاتمه گفت‌وگوهای اتمی اطمینان نیابند که همه راه‌های دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده است، توافقی در کار نخواهد بود.

اظهارات اوباما روز سه‌شنبه، ۹ تیر ساعاتی پس از آن بیان شده است که ایران و قدرت‌های جهانی اعلام کردند مذاکرات هسته‌ای برای هفت روز دیگر تمدید شده است. طرفین گفته‌اند که با تمدید این مذاکرات تصمیم گرفته‌اند فرصتی کافی برای دستیابی به توافق اتمی فراهم آورند.

باراک اوباما نیز که در کنفرانسی خبری سخن می‌گفت، نسبت به دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران ابراز امیدواری کرد، اما وی بار دیگر خاطرنشان ساخت که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت که چارچوب توافق احتمالی با ایران، هدف او را که عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است تامین خواهد کرد،‌ اما اگر ایران نتواند به شرایط موجود در این چارچوب تبیین‌شده عمل کند، مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

وی سپس عنوان کرد که اگر آمریکا و دیگر طرف‌های مذاکره هسته‌ای نتوانند اطمینان یابند که مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مسدود شده است، اگر امکان بازرسی‌ کافی از تاسیسات ایران فراهم نشود و اگر امکان راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران وجود نداشته باشد، توافقی نیز سرنخواهد گرفت.

اوباما در نهایت گفت که او همیشه تاکید داشته که از توافق بد اجتناب خواهد کرد و اکنون این بستگی به ایران دارد که خواسته‌های جامعه بین‌المللی را برآورده کند.

ایران و گروه ۱+۵، متشکل از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان روز ۹ تیر را مهلت دستیابی به توافق جامع اتمی اعلام کرده بودند، اما طرفین امروز تصمیم گرفتند که مذاکرات را تا سه‌شنبه آینده تمدید کنند، امری که همراه شد با اقدام آمریکا و اتحادیه اروپا در تعلیق یک هفته‌ای تحریم‌های ایران.

’مذاکرات را متوقف کنید’

میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا در مقاله‌ای در مجله پولیتیکو که روز ۳۰ ژوئن منتشر شد از باراک اوباما خواسته است با استفاده از تمدید چند روزه ضرب الاجل مذاکرات، آن را حداقل برای مدتی متوقف کند.

او می گوید جهت حرکت مذاکرات را «عمیقا نگران‌کننده» می داند و از یک سناتور ارشد دموکرات - که از او نام نبرده - نوشته است که “خطوط قرمز ما به چراغ های سبز بدل شده است.”

او نوشت:‌ “وقفه در مذاکرات باید به ۱+۵ فرصت دهد در مورد اهداف اساسی معامله با ایران به اشتراک نظر برسند: کامل کردن موافقتنامه ای که بر بازرسی های ‘هر زمان، هر جا’ متکی باشد، رفع ابهام از همه تحقیقات سابق ایران که دارای جنبه نظامی بوده را کامل کند (از جمله دسترسی به اسناد، تاسیسات، دانشمندان و مقام های ایران)، و در آن در مورد کاهش مرحله به مرحله تحریم ها - منوط به پایبندی ایران به تهداتش - توافق شود.”

سناتور مکانل که همواره از منتقدان مذاکرات با ایران بوده نوشت که اگر توافقی ناقص با ایران امضا شود «در آن صورت کنگره این مساله را بررسی خواهد کرد که چرا باید یک توافق اتمی به کاهش فشار بر بزرگترین حامی تروریسم در جهان منجر شود.»

ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

سناتور مکانل گفت که کنگره براساس قانون بازبینی توافق اتمی ایران که به تازگی وضع شده و به امضای رئیس جمهور رسیده مفاد قرارداد احتمالی با ایران را ارزیابی خواهد کرد.

منابع:‌ فرارو، بی بی سی

 
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.