دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایران پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند

مردم می‌خواستند آرامش و ثبات در جامعه حاکم شود و به اقتصاد و بازار و آینده آن امیدوار شوند یعنی نمی‌خواستند نسبت به آینده اقتصادی، روابط سیاسی، ارتباطات سیاسی داخلی و حوزه فرهنگی و اصحاب فرهنگ در تردید باشند. بلکه می‌خواستند به آینده و زندگی بهتر در فضای امن‌تر و شرایط بهتر زندگی امیدوار شوند. / ما می‌خواستیم عزت ملی با موقعیت صحیح و در خور این ملت در سطح جهانی توام شود. ما می‌خواستیم روابط با دنیا به گونه‌ای باشد که ایران به عنوان یک تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد.

iran-emrooz.net | Sat, 13.06.2015, 17:37

حسن روحانی رییس جمهوری در دومین سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ که به پیروزی او منجر شد، در یک کنفرانس خبری با رسانه‌های گفت‌وگو کرد.

گزارش زیر بخش‌هایی از سخنان او به نقل از خبرگزاری ایسنا است:


* اعتدال یعنی همه حرکتهای اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد. اعتدال یعنی هیچ تصمیمی یک شبه گرفته نشود.

‌* شرایط بسیار حساسی پیش روی کشور ما وجود داشت و در سال گذشته احساس بحران بین‌المللی در روابط خارجی، شرایط سخت اقتصادی پیش روی مردم، شکاف در مسائل اجتماعی و سیاسی بین گروهها و احزاب و جناحها، فضای امنیتی در زمینه فرهنگی و در محیط‌های آموزشی از دغدغه‌های مردم بود و از طرف دیگر بدخواهان تصور می‌کردند با فشارهایی که بر ملت ایران به ناروا تحمیل کرده‌اند، می‌توانند مانع مشارکت آنها و حضورشان پای صندوق‌های آراء شوند.

* هدف بدخواهان نظام این بود که مردم حل مسائل سیاسی را در صندوق آرا نبینند. مردم ما با حضورشان حماسه بزرگی آفریدند و به دنیا اعلام کردند در کشور مردم سالاری حاکم است و هوشیاری و هوشمندی ملت بزرگ ایران با راهنمایی‌های بسیار تاثیرگذار مقام معظم رهبری همراه بوده است.

* ۲۴ خرداد متعلق به هیچ حزب و جناح و دسته‌ای نیست. ۲۴ خرداد پیروزی ملت ایران است و از آن مردم بزرگوار این سرزمین و رهبری است که توانستند به خوبی مردم را پای صندوق‌های آراء هدایت کنند.

* مردم با رأیی که به اعتدال و تدبیر و امید دادند مقصودشان این بود که هر چیز بر اساس قانون باشد و همه حرکت‌های اجتماعی سیاسی اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد.

* اعتدال یعنی امور به صاحب‌نظران و متخصصان هر حوزه‌ای واگذار شود. مردم می‌خواستند آرامش و ثبات در جامعه حاکم شود و به اقتصاد و بازار و آینده آن امیدوار شوند یعنی نمی‌خواستند نسبت به آینده اقتصادی، روابط سیاسی، ارتباطات سیاسی داخلی و حوزه فرهنگی و اصحاب فرهنگ در تردید باشند. بلکه می‌خواستند به آینده و زندگی بهتر در فضای امن‌تر و شرایط بهتر زندگی امیدوار شوند.

* به ملت شریف ایران می‌گویم هیچ تصمیمی در این دولت اتخاذ نشده است مگر این که با صاحب نظران مشورت شده باشد.

* ما در یک شرایط بسیار سخت در آستانه انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ بودیم و هر دولتی که روی کارمی آمد با یک شرایط بسیار سخت از جمله تورمی که از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود، رشد اقتصادی منفی ۸/ ۶ تنش ساعتی بازار ارز و کالا ، رشد منفی سرمایه گذاری‌ها و رکود در اقتصاد روبرو بود.

* یک شرایط بی‌نظیر در تاریخ ایران از لحاظ توام شدن رکود و تورم وجود داشت و تلاش دولت در این بود که به وعده‌ها عمل کنیم. تلاش دولت در ۲۲ ماه گذشته بر این بوده که به وعده‌های خود یعنی نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده‌ای با جهان عمل کند.

* ما می‌خواستیم عزت ملی با موقعیت صحیح و در خور این ملت در سطح جهانی توام شود. ما می‌خواستیم روابط با دنیا به گونه‌ای باشد که ایران به عنوان یک تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد.

* ما می‌خواستیم همه حقوقمان و نه تنها یک حق را استیفا کنیم. ما می‌دانستیم در کنار حقوق هسته‌ای باید دسترسی یک ملت به بازارهای جهانی تامین شود. ما می‌دانستیم که حق این مردم همه فناوری‌ها، شرایط مناسب بین‌المللی ، شرایط ارتباط اقتصادی برای کالاهای مختلف از خودروگرفته تا پتروشیمی تا شرایط مناسب برای صادرات، بیمه، کشتیرانی و روابط بانکی است.

* ما ملتی نیستیم که فقط یک حق داشته باشیم و بقیه حقوقمان را پایمال کنند.

* هدف ۲۴ خرداد حفظ همه حقوق این ملت بزرگ بود. در این راستا ما باب مذاکره جدی و تاثیرگذار در چارچوب منطق را با ۱+۵ آغاز کردیم و خط قرمزهای ما از ابتدا مشخص بود .

* من در اینجا باید از مقام معظم رهبری هم برای ترسیم خطوط اصلی در مذاکرات و حمایت از مذاکره کنندگان و هم اینکه با نفس گرمشان درکشور وحدت ملی را به خوبی حفظ کردند، تشکر کنم. همچنین باید از ملت بزرگ ایران به خاطر حمایت مستمر از دولت به ویژه در مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی تشکر کنم. ضمن اینکه باید از تیم مذاکره کننده و وزیر امورخارجه که سرپرستی آن را بر عهده دارد تشکر کنم زیرا هر آنچه تا امروز به دست آوردیم موجب افتخار ملی است.

* ما امروز در شرایطی هستیم که قدرت‌های بزرگ جهانی در این که در ایران حق غنی سازی وجود دارد و درهای نطنز و حتی فردو باز می‌ماند تردیدی ندارد.

* دو سال پیش هیچ یک از قدرتهای غربی اذعان نمی‌کرد که ایران می‌تواند در تحقیق و توسعه و در زمینه سانتریفیوژهای پیشرفته مسیر خود را ادامه دهد، حتی با اعمال تزریق uf6 در سانتریفیوژهای پیشرفته. اما همه امروز به این مساله اقرار و اعتراف دارند. امروز هیچ کس تردید ندارد که اجرای توافق با رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی همراه خواهد بود. دو سال پیش کسی اذعان نمی‌کرد با یک توافق نهایی همه قطعنامه‌های ظالمانه شورای امنیت لغو می‌شود.

* آنچه به دست آوردیم تا امروز یک پیروزی بزرگ برای ملت بزرگ ایران است و این پیروزی از آن ملت است.

* باید ابعاد و عمق تحریم‌ها را از مدیریت تحریم‌ها تفکیک کرد. تحریم‌ها غیرقانونی، غیر انسانی و غیر اخلاقی است. این تحریم‌ها تحریم‌های کور و نه هدفمند است. اگر تحریم‌ها علیه صنعت هسته‌ای بود شاید تعبیرات غیر انسانی و غیر اخلاقی من کمی اغراق بود. اما این تحریم‌ها حتی خرید گندم و مواد غذایی را در بر می‌گرفت.

* این تحریم‌ها برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری در ایران حتی سرمایه‌گذاری برای ساخت سد بود؛ این تحریم‌ها برای جلوگیری از ساخت سدی بود که آب خوردن مردم یک شهر را تامین می‌کرد. این تحریم‌ها برای دارو بود. مخفی کردن ظلم ظالمان کار شایسته‌ای نیست اگر ظلم ظالم را بیان کردیم کار بدی کرده‌ایم؟

* ابعاد تحریم بسیار وسیع بود آب و نان مردم را فرا گرفت اما دولت به خوبی تحریم‌ها را مدیریت کرد و اگر تحریم‌ها ادامه یابد دولت باز هم آن را مدیریت می‌کند. دلیلش هم آن است که پرداخت مردم در بیمارستان‌ها از ۲۷ درصد به ۴ و نیم درصد رسیده، بیش از ۹ میلیون نفر بیمه درمانی شده‌اند، ده میلیون نفر از حاشیه نشین‌های شهرهای بزرگ تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفته و ۱۱ میلیون نفر هم تحت پوشش حمایت کالایی قرار گرفتند.این دولت بزرگترین سرمایه گذاری را برای منابع آبی کشور انجام داد. تا پایان عمر ۴ ساله دولت ۱۰ میلیارد دلار برای تامین آب اختصاص داده می‌شود.

* دولت به خوبی تحریم‌ها را مدیریت می‌کند اما این بدان معنا نیست که ابعاد تحریم‌ها را ندانیم و ظلم ظالم را بیان نکنیم. باید کار خلاف قانون قدرت‌های بزرگ را توضیح دهیم. ملت ما از فشارها نمی‌ترسد و مسیر خود را ادامه می‌دهد.

سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما: تاکید جمهوری اسلامی ایران بر پذیرش توافق خوب است و در حال حاضر تا چه اندازه با این توافق خوب فاصله داریم و اینکه چقدر امکان تحقق آن وجود دارد؟

* همه تلاش ما این است که به توافقی عزتمندانه با تامین حقوق ملت بزرگ ایران برسیم البته با توجه به همه خطوط قرمزی که تعریف شده است.

* به نظر من چارچوب‌های کلی مورد توجه جمهوری اسلامی ایران امروز مورد قبول ۱+۵ است. در جزئیات هنوز اختلاف نظرهای فراوان داریم که باید همه اختلاف نظر‌ها حل شود.

* ما در این مذاکرات کاملا جدی هستیم. ما دنبال تلف کردن وقت و خریدن زمان به هیچ عنوان نیستیم و خود را محصور زمان نمی‌بینیم و البته عجله‌ای نداریم اما از هر فرصت و امکانی برای دستیابی به توافق استفاده می‌کنیم.

* خواست ملت ایران برای ما بسیار مهم است. ‌چارچوب‌هایی که از طرف نظام برای مذاکرات تعیین شده مورد توجه ماست و مذاکره کنندگان به طور جدی این مسیر را دنبال می‌کنند و اگر طرف مقابل ما هم همین چارچوب‌ها را رعایت کند و به حقوق ملت ایران و منافع ملی ما احترام بگذارد و دنبال زیاده خواهی نباشد. به نظر من توافق در دسترس است.

پرسش خبرنگار روزنامه ابتکار در مورد لغو گسترده کنسرت‌ها در یک سال و به خصوص یک هفته گذشته

* ما در زمینه فرهنگی معتقدیم امور فرهنگی باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود و فضا را باید به گونه‌ای ترسیم کنیم تا برای آنهایی که می‌خواهند از کالای فرهنگی استفاده کنند یا کسانی که می‌خواهند کالای فرهنگی تولید کنند، مهیا شوند.

* از نظر ما مرجع، قانون است. وقتی دستگاهی به عنوان مرجع قانونی برای دادن مجوز تعیین شده است دخالت دیگران در این امور شایسته نیست.

* همه باید به قانون عمل کنیم و به دنبال اجتهاد شخصی نباشیم. اگر اجتهاد را به عهده حوزه بگذاریم و همه در چارچوب قانون خود را ملتزم به قانون بدانیم و هر دستگاهی که باید مجوز صادر کند مجوزش مورد احترام باشد قانون به اجرا در می‌آید.

* وقتی در چارچوب قانون به یک کنسرت مجوز داده می‌شود و مردم بلیط می‌خرند اینگونه دخالت‌ها نه تنها تضییع حقوق اصحاب فرهنگ است بلکه تضییع حقوق مردم است.

* امیدواریم همه احساس کنند که ۲۴ خرداد ادامه دارد و همان مردمی که پای صندوق آمدند برای اجرای مسیری که انتخاب کردند در صحنه هستند و ما باید از این مشکلات عبور کنیم و با وحدت و انسجام و حضور مردم در صحنه از این مسائل بگذریم و دولت هم خود را ملتزم به رعایت حقوق مردم و اجرای قانون می‌داند.

* از نظر ما وقتی مجوز قانونی صادر می‌شود لغو آن مجوز از طرف دستگاهی که قانونا حق ندارد آن را لغو کند کاملا نادرست است و در مواردی که قوه قضاییه وارد می‌شود باید توجیه قانونی برای ورود قوه قضاییه وجود داشته باشد.

سوال درباره چالش‌های پیش روی مذاکرات و اینکه چقدر زمان برای لغو تمامی تحریمات وجود دارد

* اساس مذاکرات رو به پیش است گرچه در برخی مسائل هنوز اختلاف نظر وجود دارد. در زمینه تحریم، در اصل اینکه با اصل توافق همه تحریم‌های اقتصادی ملغی خواهد شد، تردیدی وجود ندارد اما درباره همزمانی با اقدامات ایران اختلاف نظرهایی وجود دارد که ما مصر به این همزمانی هستیم.

* اشکالی وجود دارد و آن این است که طرف مذاکره‌کننده ما در برخی موارد بعد از اینکه در یک جلسه به یک چارچوب تفاهمی می‌رسیم، در جلسه بعدی به چانه‌زنی بر می‌گردد که این مذاکرات را به عقب می‌اندازد و طولانی‌تر می‌کند.

* اگر طرف مقابل ما به چارچوب‌هایی که پیش رو بوده متعهد بماند و نخواهد موارد جدیدی را وارد توافق کند، اختلاف نظرها می‌تواند حل و فصل شود. اما اگر مسیر بخواهد، مسیر چانه‌زنی‌‌ها باشد، ممکن است مذاکرات را طولانی‌تر کند.

سوال درباره انتقاد علما از عملکرد فرهنگی دولت و تعبیر رئیس جمهور درباره نیروی انتظامی

* دولت تعبیر خاصی راجع به نیروی انتظامی ندارد. دولت معتقد است که همه دستگاه‌ها از جمله نیروی انتظامی باید در چارچوب قانون عمل کنند و من فکر نمی‌کنم در این مورد اختلاف نظری وجود داشته باشد.

* در سایر مسائل فرهنگی نیز دولت موظف به اجرای قانون است ضمن اینکه حقوق مردم هم باید حفظ شود.


* وقتی خانم‌ها می‌خواهند رای دهند همه خم می‌شویم و احترام می‌گذاریم و می‌گوییم فرصت برابر وجود دارد اما از انتخابات که می‌گذریم انگار رای و عقیده ما عوض می‌شود.

* خانم‌ها به دین و فرهنگشان،‌ عفت، حجاب و چارچوب‌های قانونی معتقدند و به آن‌ها احترام می‌گذارند. ما نباید تصور کنیم که ما می‌خواهیم اسلام را پیاده کنیم و خدای نکرده خانم‌ها می‌خواهند بر عکس قوانین اسلام حرکتی داشته باشند.

* خانم‌ها در همه راهپیمایی‌ها و مراسمها پیشتازند. ما باید حق نشاط و شادی در چارچوب موازین دینی را برای همه محترم بشناسیم. در این زمینه در کلیات اختلاف نظری وجود ندارد. ممکن است در مصادیق اختلافاتی وجود داشته باشد که باید آن‌ها را برطرف کنیم.

پرسش: منظور شما از وابستگی آب خوردن مردم به رفع تحریم‌ها چیست؟

* در گذشته و در یک دوره هشت ساله ۷۲۰ میلیارد دلار صرف واردات به کشور شد و کشور کاملا متکی به بیرون بود و همین واردات هم علامت لازم برای تحریم‌ها را داد. اگر اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شد و ما به خودمان متکی می‌شدیم و نه دلارهای نفتی این فشارها به کشور وارد نمی‌شد.

* برنامه‌های دولت در شرایط تحریم‌ها وضع و اجرا شده است و در همین دوره تورم به ۱۵ درصد رسید و رشد کشور هم مثبت شد. سرمایه‌گذاری در این دولت از نرخ منفی به مثبت رسید و در زمینه صنعت و کشاورزی نیز شاهد رشد بودیم. در زمینه معدن رشد ۸/ ۱۰ درصدی و در زمینه صنعت رشد بالای ۱۵ درصد داشتیم. در کشاورزی نیز حرکت به پیش است. ما در یک سال گذشته در زمینه واردات محصولات کشاورزی بیش از ۸ میلیارد دلار صرفه‌جویی کردیم و این یعنی تولید ما بالا رفته است.

* تحریم‌ها هیچ گاه موفق نبوده و به اهداف خود نرسیده است، اما موثر بوده است ما باید بین موفقیت تحریم‌ها و موثر بودن آن‌ها فاصله بیاندازیم. تحریم‌ها می‌خواست ما را تسلیم کند اما موفق نشد ولی مشکلاتی برای ما درست کرد. البته مدیریت ناصحیح تاثیر بیشتری از تحریم‌ها برای ما داشت اما نباید بگوییم تحریم‌ها هم بی تاثیر بود. ما برای محیط زیست و آب به سرمایه گذاری بزرگ نیاز داریم. اما اگر بخواهیم سرمایه را وارد کنیم می‌توانیم در شرایط تحریم این کار را انجام دهیم؟ معنای آن این نیست که ما نمی‌توانیم زندگی کنیم اما ما دنبال پیشرفت و رقابت با دنیا هستیم. هیچ کشوری پشت درهای بسته به اقتصاد بزرگ دست نمی‌یابد.

* ظلم بزرگ این است که می‌خواهند دروازه‌های ما را ببندند و اجازه صادرات و واردات را ندهند. ظلم تحریم‌ها باید برداشته شود.

پرسش فایننشال تایمز درباره پیگیری وضعیت جیسیون رضاییان توسط رییس جمهور

* من به عنوان رییس جمهور ایران مجری قانون اساسی هستم و نسبت به حقوق شهروندی همه ایرانیان و کسانی که تابعیت غیرایرانی داشته اما در ایران زندگی می‌کنند حساس هستم. مواردی که به اطلاع من می‌رسد نسبت به حقوق افراد، من آن‌ها را پیگیری می‌کنم. موضوعی را که شما مطرح کردید از آنچه وظیفه دولت است مستثنی نیست.

پرسش: فاصله امضای قرارداد تا اجرای تعهدات چه قدر خواهد بود؟

* فاصله بین امضای قرارداد و اجرای قرارداد یک فاصله چند ماهه است و اکنون دارد درباره آن بحث می‌شود. اینکه گفته می‌شود رفع تحریم‌های بانکی یک سال زمان می‌برد اشتباه است. باید بلافاصله بعد از توافق قطعنامه‌ای در شورای امنیت صادر شده و توافق را در فصل ۷ تایید کند و همه قطعنامه‌های قبلی را در زمینه مسائل هسته‌ای لغو کند.

* این اولین گام مهمی است که بعد از توافق برداشته می‌شود و شاید تضمین اجرای توافق هم باشد. بعد از آن درباره چگونگی لغو تحریم‌ها بحث می‌کنیم. ممکن است این مساله چند ماه طول بکشد تا همه تعهدات اجرا شود. به هر حال بین زمان اعلام توافق و اجرای توافق چند ماهی طول می‌کشد و ما در حال بحث درباره آن هستیم.

پرسش: آیا ایران پروتکل الحاقی را اجرا می‌کند؟

* پروتکل الحاقی مخصوص ایران نیست و ۱۲۴ کشور آن را امضا کرده‌اند. بنابراین این پروتکل چیز بدی نیست زیرا کشورهای زیادی آن را اجرا کرده‌اند. تعهدات پروتکل دو طرفه است و هرچه در سایر کشورها اجرا شود در ایران هم اجرا می‌شود. در پروتکل الحاقی چیزی به عنوان کلمه بازرسی وجود ندارد. ما در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ این پروتکل را داوطلبانه اجرا کردیم. همان زمان هم بحث‌های بی اساسی درباره بازرسی از مجلس شورای اسلامی، خانه علما و مساجد مطرح شد. الان هم حرف‌های بی اساس زده می‌شود.

* ما اجازه نمی‌دهیم اسرار کشور به بهانه اجرای پروتکل الحاقی در دست دیگر ان قرار گیرد. ما عضو کنوانسیون شیمیایی هم هستیم آن جا هم دسترسی‌هایی وجود دارد ولی ما اسرار کشور را حفظ کرده‌ایم. ما اجازه نمی‌دهیم اسرار فناوری‌های ما به دست دیگران بیافتد. ما پروتکل الحاقی را اجرا می‌کنیم و ثابت می‌کنیم اتهامات بی اساسی که در زمینه ساخت بمب اتم به ما نسبت داده شد بی اساس است.

* آژانس هم از سال ۲۰۰۱ پادمان را در کشور ما اجرا می‌کند و تایید کرده هیچ چیزی را نیافته که به معنای انحراف ایران از مسیر صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای باشد.

سوال خبرنگار جهان اقتصاد در مورد میزان تحقق اهداف سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و آمارهای اقتصادی اعلام شده از سوی دولت و تاثیر آن بر روی بورس و زندگی مردم

*‌ اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ بسیار مهم است و رهبری از آن با عنوان انقلاب اقتصادی یاد کردند.

* متاسفانه در اجرای سیاست‌های کل اصل ۴۴ دقت لازم نشده است. در سفرهای استانی بسیاری از مسئولین استان متذکر می‌شدند که خیلی از واگذاری‌ها در چارچوب قانون نبوده است.

* اساس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ این بود که مدیریت را در اقتصاد به بخش غیر دولتی بدهیم. متاسفانه نهادهایی که نمی‌شود گفت خصوصی هستند یا دولتی و معروف به خصولتی شده‌اند، در اصل ۴۴ نگذاشته‌اند همه اهداف مورد نظر اجرا شود پس تلاش دولت این است که سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به خوبی اجرا شود و در چارچوب قانون تخلفی اتفاق نیفتد.

* دولت در ارائه آمار از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار دخالتی ندارد و عملکرد آن‌ها مستقل است.‌ دولت نه سفارشی به این مراکز می‌دهد و نه دخالتی در کار آن‌ها دارد بلکه بانک مرکزی و مرکز آمار طبق مقررات کارشان را انجام می‌دهند.

* طبق قانون، آمار مرکز آمار معیار است. البته آمار بانک مرکزی هم مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران است.

* وقتی گفته می‌شود نرخ رشد تورم کاهش یافته است یعنی ماشینی که با سرعت ۴۰ کیلومتر در حرکت بوده است به سرعت ۱۵ کیلومتر رسیده است و این به معنای ایستادن و یا دنده عقب گرفتن آن ماشین نیست. معنای کاهش نرخ رشد تورم به مفهوم ارزانی نیست و البته در دنیا نیز تورم صفر نداریم و اگر هم باشد خوب نیست چون تورم باید معتدل باشد و ما حتما باید به یک تورم یک رقمی برسیم.

* دولت دخالت مستقیم در بازار سرمایه ندارد بلکه بر بازار نظارت می‌کند و می‌خواهد که شفافیت وجود داشته باشد. بنابراین دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند اما به نتایج و آثار اقدامات در بازار سرمایه باید به صورت بلند مدت نگاه کنیم.

* اساس بازار سرمایه به رونق اقتصادی وابسته است. هر چه رونق اقتصادی ایجاد کنیم بازار سرمایه دارای رونق خواهد بود و در بلند مدت مسیر بازار سرمایه را مثبت می‌بینم. پس امید است در مسیر رونق بتوانیم امسال حرکت‌هایی که مورد انتظار مردم است ایجاد کنیم.

* امسال سال سختی برای‌مان خواهد بود.‌ درآمدهای نفتی کاهش داشته است بنابراین مقداری سختی داریم اما در عین حال مسیر را ان‌شاء‌ الله ادامه خواهیم داد.

سوال: چرا دولت قوانینی از جمله هدفمندی یارانه‌ها ، بهبود فضای کسب و کار و آزاد سازی سهام عدالت را اجرا نکرده است؟

* وظیفه دولت اجرای قانون است منتهی مردم توجه دارند که برخی قوانین در چارچوب امکانات و درآمدها است. البته در برخی موارد مانند قانون بهبود محیط کسب و کار ، دولت آن را اجرایی کرده است . یکی از افتخارات این دولت بهبود رتبه از لحاظ کسب و کار است به طوری که از رتبه ۱۵۲ از لحاظ کسب و کار به رتبه ۱۳۰ رسیدیم و ۲۲ رتبه به سمت مثبت حرکت کردیم.

* اساس کار دولت اجرای قوانین است. ما حتی قوانینی مانند قانون خدمات رسانی به ایثارگران که سال‌ها مانده بود را اجرا کردیم و در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیاردتومان برای اجرای آن هزینه کردیم.

سئوال خبرنگار: دولتی که هنوز نتوانسته برای اخلال در سخنرانی‌ها و تجمعات غیر قانونی تدبیری بیاندیشد برای برگزاری انتخابات چه تدبیری خواهد داشت؟

* ما در حوزه سیاسی و اجتماعی یک سری مسائل داریم که برخی از آن‌ها یک روزه و یک شبه حل و فصل نمی‌شود. ما باید شرایط امروز را نسبت به دو سال پیش در نظر بگیریم و ببینیم روند رو به جلو، معکوس یا متوقف بوده است؟

* ما سعی کردیم که شرایط نامناسب را به شرایط قانونی برگردانیم.‌ ما نمی‌توانیم بگوییم تغییری حاصل نشده است. شما ۱۶ آذر این دو سال را با ۱۶ آذر قبل از این دولت را مقایسه کنید. خانه احزاب فعال تر شده است و این طور نیست که هیچ اتفاقی نیفتاده باشد اما نباید انتظار داشته باشیم همه مشکلات تمام شود.

* ما اولا باید این افراد (گروه‌های افراطی) را نصیحت و جذب کنیم و به آن‌ها بگوییم هدف ۲۴ خرداد ۹۲ این بود که مردم آمدند و گفتند افراط و تفریط نباید باشد و در همه کارها قانون ملاک باشد.

* ما باید کمک کنیم و بدانیم دولت هیچ کاری را بدون حضور و حمایت مردم نمی‌تواند انجام دهد ومردم همانطور که پای صندوق‌های رای آمدند همچنان باید به د ولت کمک کنند تا این معضلات برطرف شوند.

سوال: آیا شورای عالی امنیت ملی درباره ممنوع التصویری کسی که هشت سال سابقه ریاست جمهوری دارد مصوبه‌ای داشته است؟

*‌ این که شورای عالی امنیت ملی کسی را ممنوع التصویر یا ممنوع الخبر کرده کاملا دروغ است. شورای امنیت ملی هیچ مصوبه‌ای در این زمینه ندارد و اگر کسی هم این را به شورای امنیت ملی انتساب داده خلاف کرده و باید طبق قانون مورد مجازات قرار گیرد.


سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر: پس از گذر دو سال از شروع فعالیت دولت یازدهم به نظر شما دو وعده‌ای که کاملا از سوی دولت محقق شده است و دو وعده‌ای که کمتر محقق شده چیست؟

* این را باید شما بگویید اما تلاش‌مان‌ این بوده است که همه وعده‌هایی را که داده‌ایم عملیاتی کنیم.

* در زمینه اقتصادی وعده دادیم شرایط را آرام کنیم و مردم از مشکلات اقتصادی فاصله بگیرند. به نظر من دولت طی دو سال گذشته تلاش خود را در این زمینه انجام داده است و دلیل آن آمارهایی است که وجود دارد و همچنین آرامش و ثباتی است که امروز در بازار می‌بینیم.

* در سیاست خارجی وعده دولت تعامل سازنده با دنیا بود که به آن عمل کردیم. ما دنبال تعامل سازنده با دنیا هستیم البته باید حافظه میان‌مدت‌مان را درست کنیم و یادمان نرود که دو سال پیش چه خبر بوده است.

* امروز شاهد حضور هیات‌ها و جمع‌های سرمایه‌گذاری از کشورهای اروپایی‌، ‌شرقی و غربی هستیم و روابط‌مان با دنیا و همچنین بسیاری از کشورهای همسایه، به غیر از یکی دو همسایه که تغییر مثبتی که در روابط‌مان نداشته‌ایم، بسیار گسترده و مثبت بوده است.

* دولت تلاش دارد تا به بقیه وعده‌هایش نیز عمل کند و معتقدیم در مورد مسائل سیاسی و فرهنگی نیز شرایط با ۲۲ ماه پیش خیلی فرق می‌کند اما طبیعی است که به همه اهداف‌مان نرسیده‌ایم و حتی ممکن است در پایان ۴ سال هم صددرصد اهداف‌مان محقق نشود.

* به مردم می‌گویم که دولت همواره در حال تلاش برای تحقق وعده‌هایش است تا آنچه را که وعده داده‌ایم محقق کنیم و این را وظیفه خود می‌دانیم.

* البته باید بدانیم برای تحقق برخی اهداف و امور کل حاکمیت باید دست به دست هم دهند چون دولت به تنهایی قادر نیست یعنی باید مجلس، قوه قضاییه و دولت همه با هم باشند و البته در برخی موارد نیز غیر از قوای سه گانه همه جامعه باید با یکدیگر همراهی کنند و من معتقدم دولت به سهم خود تلاش‌های لازم را انجام داده است. در برخی زمینه‌ها موفقیتش بالا بوده و در برخی موارد موفقیت کمتری داشته اما تلاش ما این است که همه وعده‌هایمان را محقق کنیم.

پرسش خبرنگار روسیه الیوم درباره سیاست ایران برای مقابله با داعش در عراق

* سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسائل منطقه‌ای تغییری نکرده، تعهد ما این است که برای حفظ امنیت و ثبات منطقه به کشورهای همسایه کمک کرده و اگر آن‌ها درخواست کمکی دارند به یاری آن‌ها برویم مخصوصا در مقابله با تروریسم، زیرا مقابله با تروریسم را وظیفه مهم خود و سایر کشورها می‌دانیم.

* ما شرایط منطقه را پیش‌بینی می‌کنیم و دو سال پیش ایده جهان عاری از خشونت و افراطی گری را پیشنهاد کردیم. در مقام تصویب قطعنامه جواب مثبتی در مجمع عمومی سازمان ملل به این طرح داده شد اما در عمل آن طور که باید سازمان‌های بین المللی برای برقراری امنیت تلاش می‌کردند، عمل نکردند.

* ‌ما در عراق و سوریه پایگاه نظامی نداشته و فقط فعالیت مستشاری داریم. هدف اصلی هم مقابله با تروریسم است. البته در سوریه می‌خواهیم مشارکت مردم و دموکراسی بیش از پیش اجرا شود.

خبرنگار روزنامه آفتاب یزد دلیل اینکه رییس جمهور کمتر در مورد سیاست‌های دولت به مردم گزارش می‌دهد را پرسید.

* اصل این اشکال وارد است من باید بیشتر با رسانه‌ها و مردم در ارتباط باشم زیرا مردم باید همه حرکت‌های دولت را بدانند و قضاوت نهایی با آنهاست. من واژه افزایش قیمت بنزین را نمی‌پسندم زیرا ما قیمت بنزین را طبق قانون مجلس تک نرخی کردیم و باید ما طبق قانون مجلس قیمت حامل‌های انرژی را به فوب خلیج فارس نزدیک می‌کردیم که هنوز فاصله زیادی وجود دارد اما ما مواردی را که تورم زا بود را مراعات کرده و نفت سفید، گاز و گازوئیل را به مقدار کمی افزایش قیمت دادیم.

* از مردم به خاطر اینکه تحت تاثیر برخی رسانه‌های داخلی و برخی رسانه‌های خارجی در رابطه با افزایش قیمت بنزین قرار نگرفتند می‌کنم. ما مجری قانون هستیم و باید آن اجرا کنیم. ما امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری داریم و تک نرخی شدن بنزین فقط ۳ هزار میلیارد تومان را جبران می‌کند . ما متعهد ماندیم که پرداخت یارانه‌ها را ادامه دهیم.مجلس هم ما را موظف کرده است که یارانه پردرآمدها را حذف کنیم اما من در این زمینه وسواس زیادی دارم که یارانه کسی اشتباها حذف نشود. به وزیر کار هم دستور دادم یارانه کسی را قطع کند که مطمئن باشد نیاز به یارانه ندارد. به هر حال افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه پردرآمدها هر دو از مصوبات مجلس بوده و ما باید آن‌ها را اجرا کنیم.

پرسش روزنامه قدس درباره نسبت آمارهای رسمی و قدرت خرید مردم

* ما قیمت اجناس را روزانه می‌گیریم و من هفته‌ای یکی دو بار این قیمت‌ها را می‌بینم اکنون باز هم می‌گویم معیار جیب مردم است. اکنون بازار به ثبات و آرامش رسیده و نوسان قیمت‌ها دیده نمی‌شود. البته تورم ۱۵ درصد است یعنی قیمت‌ها ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

* تلاش دولت این است که زندگی مردم بهتر شود. ما ۱۰ میلیارد دلار در زمینه درآمدهای نفتی کسری داریم و به همین دلیل بحث خروج از رکود را مطرح کرده و لایحه آن را به مجلس داده و مجلس هم آن را تصویب کرده است. ما همچنین آیین نامه‌های صرفه جویی در هزینه‌ها را تصویب کرده‌ایم. با وجود همه کسری‌ها در سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان هزینه عمرانی پرداخت کردیم که در سال ۹۱ این رقم بین ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

* ما در زمینه بهبود زندگی و رفاه مردم تلاش می‌کنیم. اکنون نیز حضور مردم در زمینه اقتصادی نسبت به گذشته بیشتر شده و در طول ۲۲ ماه گذشته هشت هزار واحد صنعتی نیمه تمام تکمیل شده است. اما ما یک مشکل بزرگ یعنی اشتغال داریم ما تا رونق اقتصادی ایجاد نکنیم، اشتغال ایجاد نمی‌شود دغدغه اصلی ما ایجاد اشتغال است. البته ۵۵۰ هزار شغل ایجاد شده است اما در مقابل شغلهایی هم از بین رفته است. هدف بزرگ ما ایجاد اشتغال برای جوانان است.

سوال درباره برخورد آمریکا برای مبارزه با داعش

* آمریکایی‌ها در این یک سال که گروهک‌های تروریستی حمله به موصل را آغاز کردند انجام طرح‌هایی از جمله ائتلاف مبارزه با داعش را ادعا کردند. واقعیت این است که ادعاها تاکنون ادعاهای توخالی بوده است و در عراق آنچه تاکنون جلوی تروریست را گرفته ملت و ارتش عراق بوده است و ایران هم به سهم خود در این زمینه کمک کرده است.

* ما اثری از کشورهایی که ائتلاف درست کردند و ادعای ایجاد پایگاه را دارند، نمی‌بینیم. کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه و یمن باید روی پای خود بایستند و ما هم هر کمکی که باید انجام دهیم، انجام خواهیم داد.

سوال: با توجه به اجلاس پاریس و کشورهای گروه ۷ و در راستای تعهدات بین‌المللی نقش ایران در مبارزه با داعش بیشتر خواهد شد و آیا شاهد پایان داعش خواهیم بود؟

* جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی برای کمک به عراق بیش از گذشته آماده کمک است و این کمک می‌تواند سیاسی،‌اقتصادی و حتی نظامی در قالب مستشاری و یا نیازمندی برای تسلیحاتشان باشد.

* ایران و عراق دو کشوری هستند که از لحاظ تاریخی، فرهنگی و مذهبی قرن‌ها در کنار هم بودند و ما وظیفه خود می‌دانیم در برابر تروریسم از عراق حمایت کنیم. ما حتما معتقدیم گروه‌های تروریستی در نهایت شکست می‌خورند اما در عین حال آن‌ها برای مردم و تمدن در منطقه دردسر آفرین هستند. لذا همه باید برای نابودی آن‌ها تلاش کنیم چرا که موضوع تروریسم می‌تواند یک معضل برای کل منطقه و جهان باشد.

خبرنگاری از روحانی پرسید آیا دلواپس نیستید که بعد از توافق افرادی در آمریکا و ایران اجرای توافق را در دست‌انداز بیندازند؟

* ما نه علام الغیوبیم که از آینده خبر داشته باشیم و نه قدرت مطلقه هستیم که بتوانیم همه مشکلات عالم و از جمله ایران و آمریکا را حل و فصل کنیم اما ما سابقه توافق ژنو را داریم. این توافق را در زمان کوتاه‌تری دو طرف اجرا کردیم و کسانی هم بودند که می‌خواستند آن را بهم بزنند.

* برخی کشورها فکر می‌کنند اگر این توافق شکل بگیرد قدرت ایران در منطقه بیشتر می‌شود که البته اشتباه می‌کنند. ما نمی‌خواهیم به کسی در منطقه تجاوز کنیم. این مشکلی است که ممکن است که پیش روی ما قرار بگیرد ولی اگر توافق انجام بگیرد همه دولت‌های امضاکننده به ویژه بعد از مهر تائید در سازمان ملل نسبت به آن متعهد هستند.

* همیشه برای اجرای اهداف ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. آنهایی که می‌خواهند توافق را بهم بزنند اگر آثار خوب آن را ببینند در تصمیم خود تجدید نظر می‌کنند.

سوال خبرنگار: آیا نگران تخریب دولت پس از توافق نهایی نیستید؟

* اولا در این توافق وقتی به قدم‌های آخر می‌رسیم کار بسیار سخت می‌شود. همین جمله‌ای که به نقل از مقامات یکی از کشورها گفته شد مبنی بر اینکه حرکت برای نگارش متن نهایی توافق کند شده مقداری طبیعی و مقداری هم غیرطبیعی است. ما باید تحمل کنیم و همه تلاشمان را برای رسیدن به هدف نهایی بکار بگیریم.

* معیار خواست ملت ما است. ملت خواهان این است که یک توافق عزتمندانه حاصل شود بنابراین این راه را باید با همه توان ادامه دهیم.

* اینکه عده‌ای تحت عنوان نقد دنبال تخریب هستند،‌ وجود دارد اولا مردم باید قضاوت کنند که عده‌ای با لباس نقد به تخریب نپردازند. نقد باید مشفقانه و برای اصلاح باشد اما تخریب با دروغ،‌تهمت، حرف‌های ناصحیح و ادبیاتی که با اخلاق و دین ما سازگار نیست همراه است.

* ما باید تخریب کنندگان را به نقد دعوت کنیم. عکس العمل ما بهترین راه است مردم اگر در برابر تخریب عکس العمل درست انجام دهند تخریب گران مسیر خود را ادامه نخواهند داد.

* تشویش اذهان عمومی کار نادرستی است ضمن اینکه نقد مشفقانه کار خوبی است. اینکه ما خودمان را بی نقص می‌دانیم حرف نادرستی است زیرا این دولت معصوم نیست و اشتباهاتی دارد اما اینکه گفته شود ما کار استبدادی انجام می‌دهیم نیز نادرست است.

* تغییر جغرافیایی سیاسی منطقه به ضرر همه است. ما باید از وحدت و انسجام کشورهای منطقه حفاظت کنیم، زیرا هر تجزیه مساوی است با ادامه درگیری‌ها و جنگ‌های داخلی جدید. باید با کشورهای منطقه گفت‌وگو کنیم و افکار مان را به هم نزدیک کنیم. همچنین باید سازمان‌های بین المللی فعال شوند.

* باید قدرت حکومت‌های مرکزی را افزایش داد. برخی مجامع در آمریکا بحث تجزیه عراق را مطرح کردند. برخی قدرت‌های بزرگ برای منافع خود دنبال تجزیه کشورهای منطقه هستند اما جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را برای جلوگیری از تجزیه کشورهای منطقه به کار گرفته است.

پرسش خبرگزاری برنا درباره چگونگی حل مشکل مسکن جوانان

* ‌در گذشته در زمینه مسکن اقداماتی انجام شد که مشکلات آن برای دولت باقی ماند، مسکن مهر در حالی به این دولت رسید که آن‌ها ناقص بودند و دولت ۴۲۵ هزار مسکن مهر را تکمیل کرد و ناچار است آن را ادامه دهد. مسکن مهر در مناطقی ساخته شد که بعضا موقعیت مناسبی نداشتند و مشکل آب، برق، گاز، فاضلاب،‌مدرسه و کلانتری داشتند. مردم در این مسکن‌ها نمی‌توانستند آرامش داشته باشند.

‌* طرحی هم برای مسکن اعلام شد که اجرای آن شاید یک سال زمان ببرد. بودجه‌ای هم در وزارت ورزش در نظر گرفتیم که بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه آن است. تامین مسکن یکی از اهداف این دولت است. البته طرح‌های دیگری هم مدنظر است که آن را اواخر امسال یا اوایل سال بعد اعلام می‌کنیم.

* من بسیاری از آمار و ارقام را در این گفت‌وگو اعلام نکردم چون سالگرد دولت نزدیک است و ما در پایان مرداد یا اوایل شهریور مصاحبه‌ دیگری خواهیم داشت و در آنجا من و همکارانم درباره فعالیت‌های دولت در دو سال گذشته گزارشی ارائه خواهیم داد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.