دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ - Monday 27 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سی ان ان بررسی کرد:

چرا آمریکا چکش خود را بر سر فیفا فرود آورد؟

فیفا مرتبا متهم به رشوه دادن و رشوه گرفتن می‌شود و این اتهامات زمانی به اوج خود رسید که روسیه و قطر به ترتیب میزبانی جام جهانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را کسب کردند. / مقامات سوئیسی گفته‌اند که افراد دستگیر شده متهم به پذیرش رشوه و پرداخت رشوه به مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از اویل دهه ۱۹۹۰ تاکنون هستند.

iran-emrooz.net | Wed, 27.05.2015, 21:41

چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۴

طی سال‌های اخیر فیفا نه تنها به دلیل اجرای قوانین در زمین فوتبال خبرآفرین بوده، بلکه به دلیل اتهامات مربوط به شکستن این قوانین نیز خبرساز شده است.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از سی ان ان، سازمانی که فوتبال-محبوب‌ترین ورزش جهان- را مدیریت می‌کند، یک بدنه عظیم الجثه و چندمیلیارد دلاری است. قدرت زیاد؟ بله. مسئولیت‌پذیری زیاد؟ نه چندان.

فیفا مرتبا متهم به رشوه دادن و رشوه گرفتن می‌شود و این اتهامات زمانی به اوج خود رسید که روسیه و قطر به ترتیب میزبانی جام جهانی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را کسب کردند. پس از آن بود که این سازمان تحقیق و تفحص داخلی را اجرایی کرده و از خود اتهام زدایی کرد.

بنابراین چرا آمریکا به عنوان کشوری که در آن فوتبال از نظر محبوبیت در رده‌هایی به مراتب پائین‌تر از فوتبال آمریکایی و بیس بال قرار دارد، حال مقامات ارشد فیفا را به دادگاه می‌کشاند؟

برای درک این موضوع، باید با ما در سفری همراه شوید که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها چطور در تمامی مراحل شرکت داشته‌اند.


میشل گارسیا:

جام جهانی مسئله مهمی است. هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد و زمانی که آغاز می‌شود، بزرگ‌ترین نمایش ورزشی روی کره زمین است. هر کشوری که بتواند حق میزبانی این رقابت‌ها را کسب کند، از یک ثروت باآورده بهره‌مند خواهد شد. فقط به دلارهایی که گردشگران وارد می‌کنند فکر کنید. بنابراین هر کشوری به شدت خواهان این میزبانی است.

اما در زمانیکه فیفا میزبانی سال ۲۰۱۸ را به روسیه داد و در پی آن با انتخاب به مراتب تعجب آورتری، قطر را میزبان مسابقات ۲۰۲۲ اعلام کرد، منتقدان و دولت‌های دیگر به شدت اعتراض کردند؛ بوی فساد و شیطنت به مشامشان خورده بود. آن‌ها خواستار شفافیت روند مناقصه شدند تا مشخص شود که آیا قطر و روسیه تقلب کرده‌اند یا خیر.

فیفا میشل گارسیا که زمانی وکیل آمریکا در ناحیه جنوبی نیویورک بود را به عنوان مامور تحقیق بر روی پرونده‌های جام‌های جهانی ۲۰۱۸ روسیه و ۲۰۲۲ قطر انتخاب کرد.

وی ۱۹ ماه را صرف بررسی مناقصه‌های مربوط به میزبانی این دو دوره کرد و زمانیکه کارش به اتمام رسید، یافته‌هایش به ۳۵۰ صفحه می‌رسید.

خب فیفا چه کرد؟ گزارش تهیه شده را توقیف کرد و تنها گزارش ۲۴ صفحه‌ای ضعیفی از آن ارائه کرد و در ماه نوامبر خود را از هرگونه اشتباهی مبرا دانست.

گارسیا به خشم آمد و گزارش فیفا از یافته‌هایش را «ناقص و غلط» خواند.

همانطور که اشاره شد گارسیا وکیل سابق آمریکا در ناحیه جنوبی نیویورک بود. شخصی که پیش از او این سمت را برعهده داشت که بود؟ جیمز کامی.

وی در حال حاضر رئیس اف بی‌آی است و پیشرفت‌هایی که امروز صورت گرفته، نتیجه سه سال تحقیق و بررسی اف بی‌آی بوده است.

یک ارتباط دوم نیز در نیویورک وجو دارد. دادستان کل لورتا لینچ.

او پیش از آنکه به عنوان رئیس وزارت دادگستری آمریکا منصوب شود، بر این پرونده در بروکلین نظارت می‌کرد.

اما چرا مقامات آمریکا از‌‌ همان ابتدا بررسی عملکرد فیفا را آغاز کردند؟ زمانیکه فیفا خود را از هر اشتباهی مبرا دانست، اف بی‌آی نمی‌توانست این مسئله را بپذیرد، بلکه می‌خواست بداند آیا هیچ یک از این رشوه دادن‌ها و گرفتن‌ها توسط مقامات فیفا در خاک آمریکا صورت گرفته یا خیر. و البته می‌دانست که مسیر درست را در پیش گرفته، به خصوص پس از آنکه از همدستی یکی از مقامات ارشد فیفا - یک آمریکایی - به نام چاک بلیزر مطمئن شد.

بلیزر گرفتار شده بود. او مالیات خود را برای سال‌های متمادی نپرداخته بود و منتظر حکم زندانی شدن بود. بنابراین پذیرفت که مخبر باشد و اسناد و صوت نشست‌های فیفا در مورد معاملات نه چندان درست و مقامات اجرایی را تهیه کند (وی در تعدادی از نشست‌های اخیر این ارگان، با خود میکروفن مخفی به داخل جلسات می‌برد).

اما چرا برای آمریکا مهم است؟

این سوال ما را به یک اسم دیگر می‌رساند...

آمریکا بخشی از کونکاکاف است؛ کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب.

بلیزر مرد شماره دوی این کنفدراسیون بود. مقامات آمریکایی با همکاری وی سعی کردند دریابند که آیا فساد به مسابقاتی که در قاره آمریکا برگزار می‌شود، وارد شده یا خیر. پاسخ مثبت بود.

یکی از مقاماتی که در حال حاضر متهم شده، جفری وب، معاون سپ بلا‌تر و رئیس کونکاکاف است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست که وزارت دادگستری آمریکا و اف بی‌آی، وب را به چه اتهامی دستگیر کرده‌اند اما مقامات سوئیسی گفته‌اند که افراد دستگیر شده متهم به پذیرش رشوه و پرداخت رشوه به مبلغ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از اویل دهه ۱۹۹۰ تاکنون هستند.

مقامات سوئیس گفتند که این افراد در ازای دریافت و پرداخت رشوه، حق رسانه، بازاریابی و حمایت مالی مسابقات فوتبال در قاره آمریکا را تامین می‌کردند.

اما آیا آمریکا واقعا می‌تواند مقامات فیفا را تحت پیگرد قرار دهد؟

بله. چراکه این... ایالات متحده آمریکا است

دلیل اینکه چرا آمریکا این اتهامات را علیه مظنونین مطرح کرد این است که این توطئه‌ها در خاک آمریکا صورت گرفته است.

به گفته مقامات دادگستری سوئیس «براساس دادخواست آمریکا، این جرایم در آمریکا مورد توافق قرار گرفته و آماده شده و پرداخت‌ها از طریق بانک‌های ایالات متحده انجام شده است.»

مدعیان نیز معتقدند گستردگی قوانین مالیات و بانکداری آمریکا به پیگیری این اتهامات کمک می‌کند. علاوه بر این، مقامات آمریکا از آن جهت که بازار تلویزیون آمریکا و میلیارد‌ها دلاری که توسط شبکه‌های آمریکایی برای جام جهانی پرداخت شده در بالا‌ترین حد است، مدعی برخورداری از صلاحیت برای پیگیری این پرونده هستند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.