يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیست اقتصاد برتر دنیا تا ۱۵ سال آینده کدامند؟

دو کشور ترکیه و عربستان تا ۱۵ سال دیگر جزء ۲۰ قدرت اقتصادی برتر جهان قرار می‌گیرند. پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: تا ۱۵سال آینده آماده نظم اقتصادی جدیدی باشید که در آن آمریکا تأثیرگذاری کمتری دارد درحالی‌که نفوذ بازارهای نوظهور متعددی افزایش خواهد یافت و بعضی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپایی عقب‌تر از آنها قرار می‌گیرند. اقتصاد ایران در شرایط فعلی درگیر مشکلات و مسائل سیاسی است.

iran-emrooz.net | Sun, 12.04.2015, 9:02

شرق: دو کشور ترکیه و عربستان تا ۱۵ سال دیگر جزء ۲۰ قدرت اقتصادی برتر جهان قرار می‌گیرند. پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: تا ۱۵سال آینده آماده نظم اقتصادی جدیدی باشید که در آن آمریکا تأثیرگذاری کمتری دارد درحالی‌که نفوذ بازارهای نوظهور متعددی افزایش خواهد یافت و بعضی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپایی عقب‌تر از آنها قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، طبق جدیدترین پیش‌بینی‌های اقتصاد کلان وزارت کشاورزی آمریکا در ۱۵ سال آینده، آمریکا با تولید سالانه ۸.۲۴ تریلیون دلار، به سختی رهبر جهانی باقی می‌ماند. این کشور ۲۵ درصد از اقتصاد دنیا در سال ۲۰۰۶ و ۲۳ درصد در سال ۲۰۱۵ را تشکیل می‌دهد، اما تا ۱۵ سال آینده شاهد کاهش سهمش به ۲۰ درصد خواهد بود.

تولید ناخالص داخلی چین بیش از دو برابر اندازه امروزی رشد خواهد کرد و به این غول آسیایی کمک می‌کند فاصله خود با آمریکا را به‌طور کامل از بین ببرد.

هند که از نظر تولید ناخالص داخلی برای سال ۲۰۱۵ در رتبه هشتم قرار می‌گیرد تا ۱۵ سال آینده برزیل، انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن را پشت سر می‌گذارد و سومین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود. صندوق بین‌المللی پول، هند را نقطه روشنی در دورنمای جهانی خوانده و در گزارش خود خاطرنشان کرده است این کشور تا ۱۵ سال آینده بزرگ‌ترین و جوان‌ترین نیروی کار در دنیا را خواهد داشت.

کشورهای دیگر به‌ویژه اقتصادهای توسعه‌یافته به این خوش‌شانسی نخواهند بود. ژاپن که تا زمان فروپاشی شوروی در اوایل دهه ۹۰، یک اقتصاد غران بود، در تلاش برای پشت‌سرگذاشتن چند دهه رکود است و احتمالا تا ۱۵ سال آینده شاهد رشد بسیار اندکی خواهد بود. این امر ژاپن را به رتبه چهارم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تا سال ۲۰۳۰ تنزل خواهد داد.

پس از ژاپن کشورهای آلمان، برزیل، انگلیس، فرانسه، کانادا، روسیه، ایتالیا، مکزیک، اندونزی، استرالیا، کره جنوبی، اسپانیا، ترکیه، عربستان سعودی، نیجریه و هلند در میان ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا تا سال ۲۰۳۰ قرار خواهند گرفت.

در واقع آن‌گونه که بلومبرگ نوشته، کشورهایی که بزرگ‌ترین صعود را داشته‌اند در آفریقا، آسیا و خاورمیانه متمرکز هستند. نکته قابل‌توجه این گزارش قرار گرفتن نام دو کشور ترکیه و عربستان در فهرست ۲۰ کشور برتر جهان در حوزه اقتصاد است، اما در این گزارش نامی از ایران برده نمی‌شود. چرایی این اتفاق را با چند کارشناس مطرح کرده‌ایم.

ایران نیازمند تحولات بنیادین

محمود جام‌ساز، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «شرق»، با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده از سوی پایگاه خبری بلومبرگ درخصوص اینکه چرا ترکیه و عربستان تا ۱۵ سال آینده در فهرست ۲۰ اقتصاد قدرتمند دنیا قرار می‌گیرند معتقد است: معمولا پایگاه خبری بلومبرگ براساس اطلاعاتی که کارشناسان اقتصادی در مورد وضعیت کشورهای مختلف در اختیار خبرگزاری‌ها می‌دهند وضعیت اقتصادی کشورها را مورد تحلیل قرار می‌دهد و علت اینکه چرا به نام ایران در لیست اشاره‌ای نشده است به علت محدودیت‌هایی است که خبرنگاران و کارشناسان بین‌المللی در مورد انتشار وضعیت اقتصادی ایران دارند.

وی با اشاره به تأثیر سیاست در وضعیت اقتصاد ایران ادامه داد: در تفاهم‌نامه اخیری که در کشور سوئیس به دست آمد مغایرت‌هایی در بیانیه کاخ سفید با آنچه تفاهم شده وجود دارد که این موضوع برای اقتصاد آینده کشور ایران بسیار نگران‌کننده است.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهارات خود با اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد ترکیه ادامه داد: ترکیه کشوری است که در سال‌های گذشته با ایجاد تغییرات کلی در زیرساخت‌های اقتصادی، کشورش را به سمت اقتصاد آزاد رقابتی سوق داد. به‌طوری که با ایجاد فضای امنیت در سرمایه‌گذاری توانسته است مقادیر زیادی از سرمایه‌های خارجی را جذب کند.

جام‌ساز با بیان اینکه ترکیه به‌عنوان یکی از قطب‌های جذاب توریستی در دنیا به شمار می‌رود ادامه داد: در یک‌سال گذشته این کشور توانسته است از طریق جذب توریست سالانه بیش از ۳۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند. این در حالی است که به‌طور هم‌زمان با ایجاد تحولات در زیرساخت‌های اقتصادی از جمله صنایع و ساخت‌وساز، پیشرفت‌های چشمگیری را در اقتصاد کشورش ایجاد کرده است.

این کارشناس اقتصادی، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور عربستان در شرایط کنونی عنوان کرد: عربستان با توجه به وضعیت فوق‌العاده تولید نفت روزبه‌روز به تولید نفت‌خام خود اضافه می‌کند؛ همین موضوع موجب شده این کشور درآمدهای سرشاری را نصیب خود کند.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت ذخایر ارزی کشور عربستان ادامه داد: در حال حاضر دخایر ارزی این کشور ۷۰۰ میلیارد دلار گزارش شده که با توجه به برنامه‌هایی که عربستان برای توسعه اقتصادی تسهیلات سرمایه‌گذاری خارجی درپیش گرفته پیش‌بینی‌ها حکایت از توسعه عربستان در سال‌های آینده دارد.

جام‌ساز، در ادامه یادآور شد: در شرایط کنونی مؤسسات ارتباط‌سنجی در مؤسساتی بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول یا بانک جهانی براساس داده‌هایی نظیر رقابت‌پذیری، ریسک اقتصادی، میزان بدهی‌های خارجی نسبت به تولیدات داخلی و ثبات سیاسی که از درون کشورها سرچشمه می‌گیرند، نسبت به تحلیل شرایط اقتصادی کشورها اقدام کرده و اطلاعاتی که ارائه می‌کنند براساس پیش‌بینی‌هاست.

این کارشناس اقتصادی ضمن بیان مطلب فوق ادامه داد: در شرایط کنونی برخلاف تحولات مثبت اقتصادی در کشورهای ترکیه و عربستان به نظر می‌رسد به‌دلیل تحولات خاورمیانه و یمن پیش‌بینی بلومبرگ در مورد رشد اقتصادی این کشورها طی ۱۵ سال آینده محقق نشود.

وی با تأکید بر لزوم فراهم‌کردن زیرساخت‌های توسعه اقتصادی در ایران ادامه داد: در شرایط کنونی آنچه که کشوری را به سمت توسعه اقتصادی، افزایش صادرات و تراز مثبت بازرگانی سوق می‌دهد ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی مبتنی‌بر الزامات علم اقتصاد است. اقتصاد در شرایط کنونی باید از دخالت‌های نامطلوب دولت در امان باشد.

جام‌ساز تأکید کرد: در مجموع در صورتی که سیاست‌های پولی و مالی به‌درستی در کشور اجرایی شود و از تورم افسارگسیخته پیشگیری شود ایران به سمت توسعه اقتصادی حرکت می‌کند. این کارشناس اقتصادی، ادامه داد: ایران ناگزیر است از طریق ایجاد نهادهای توسعه‌گرا و کنارگذاشتن نهادهای واپس‌گرا به سمت توسعه اقتصادی حرکت کند.

جام‌ساز، با بیان اینکه ایران به‌لحاظ ظرفیت‌های زیرزمینی و روزمینی، موقعیت اکولوژیکی و منطقه‌ای از تمامی مواهب برای رشد اقتصادی پایدار در جهان بهره‌مند است، ادامه داد: متأسفانه ساختار اقتصادی ایران نمی‌تواند این عوامل را مدیریت کند از این رو ما نیاز داریم اقتصاد کشور دچار تحولات بنیادین شود و بتواند به اقتصاد آزاد دست یابد.

وی در ادامه اظهارات خود، مشکل اصلی اقتصاد ایران را در شرایط فعلی بیکاری اعلام کرد و افزود: به‌منظور توسعه سیاست‌های اقتصادی، دولت باید با دراختیارگذاشتن تسهیلات ارزان‌قیمت به واحدهای کوچک و متوسط نرخ بیکاری را کاهش دهد.

جام‌ساز، با تأکید بر همکاری بخش خصوصی در اقتصاد کشور ادامه داد: در حال حاضر پروژه‌های عمرانی به‌دلیل تنگناهای مالی توسط دولت نمی‌تواند اجرایی شود، از این‌رو لازم است دولت با فراهم‌کردن زیرساخت‌ها زمینه توسعه اقتصادی را فراهم کند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه، با تأکید بر لزوم حذف قوانین دست‌وپاگیر در اقتصاد کشور ادامه داد: در صورتی که قوانین به‌درستی در کشور اجرایی شود، بخش خصوصی با انگیزه بیشتری می‌تواند در اقتصاد سرمایه‌گذاری کند.

وی در ادامه، انجام مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق را موجب توسعه سیاست‌های اقتصادی ایران اعلام کرد و افزود: در صورتی که مسائل سیاسی در کشور حل شود، مسائل اقتصادی نیز در پی آن حل خواهد شد.

لزوم رفع موانع دست‌وپاگیر

از سویی دیگر محمدقلی یوسفی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «شرق»، با اشاره به انتشار گزارش اخیر بلومبرگ مبنی‌بر اینکه ترکیه و عربستان طی ۱۵ سال آینده به‌عنوان ۲۰ اقتصاد برتر دنیا معرفی می‌شوند گفت: در حال حاضر پایگاه خبری بلومبرگ طبق محاسبات تولید ناخالص داخلی، وضعیت اقتصادی کشورها را ارزیابی می‌کند.

وی ادامه داد: ترکیه و عربستان کشورهایی هستند که به‌دلیل گستردگی روابط با سایر کشورها حجم مبادلات بین‌المللی بالایی دارند در صورتی که ایران می‌توانست مانند کشورهای فوق از حجم بالای این روابط بهره‌مند شود و از وضعیت اقتصادی به‌مراتب بهتری به نسبت این کشورها برخوردار شود.

به‌گفته این کارشناس اقتصادی، در شرایط فعلی ایران از نظر نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های اقتصادی از شرایط مناسب‌تری نسبت به ترکیه و عربستان برخوردار است. مشکل فعلی کشور ایران در شرایط فعلی مسائل سیاسی است.

یوسفی، در ادامه با بیان اینکه گزارش بلومبرگ مبنای کارشناسی ندارد ادامه داد: در حال حاضر گزارش بلومبرگ به‌دلیل درنظرنگرفتن بسیاری از فاکتورهای محاسبه، مورد تأیید کارشناسان اقتصادی نیست. از این رو رسیدن دو کشور عربستان و ترکیه به‌ جایگاه دو اقتصاد برتر جهان مورد تردید است.

این کارشناس اقتصادی، در ادامه یادآور شد: در صورت حذف تحریم‌ها، روابط بین‌المللی ایران با سایر کشورها گسترده خواهد شد و به‌لحاظ موقعیتی که ایران در منطقه دارد پیش‌بینی می‌شود اقتصاد کشور طی پنج‌سال آینده از عربستان و ترکیه پیشی بگیرد.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم رفع مشکلات و زیرساخت‌های اقتصادی در کشور ادامه داد: به‌منظور توسعه اقتصادی جدای از موضوع تحریم دولت باید تغییراتی را در زیرساخت‌های اقتصادی کشور ایجاد کند. به‌طوری که باید نسبت به حذف هزینه‌های اضافی دولتی اقدام شود.
یوسفی تنها راه موفقیت اقتصاد ایران را در شرایط کنونی توسعه صنعتی عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی به‌دلیل تحریم‌ها ما زیرساخت‌های مناسبی در بخش صنعت نداریم و به‌دلیل رکود در بخش خدمات هنوز نتوانستیم تعامل سازنده‌ای با دنیا برقرار کنیم.

این کارشناس اقتصادی، در ادامه خواستار رفع موانع و قوانین دست‌وپا‌گیر در اقتصاد کشور شد و افزود: فارغ از بحث تحریم، در حال حاضر فضای نامناسب کسب‌وکار، بی‌ثباتی‌های پولی و ارزی و عدم‌اصلاح سیاست‌های غلط بانک مرکزی موجب شده است که ایران نتواند در مسیر توسعه اقتصادی گام بردارد. وی با تأکید بر لزوم توسعه سطح روابط در حوزه بین‌الملل ادامه داد: ایران نیاز به جذب سرمایه‌گذاری کشورهایی نظیر اروپا، آمریکا و ژاپن در حوزه بین‌الملل دارد.

احتمال تنزل جایگاه اقتصادی ایران در منطقه

از سوی دیگر وحید شقاقی، کارشناس مسائل اقتصادی، نیز در گفت‌وگو با «شرق» با اشاره به گزارش اخیر بلومبرگ مبنی‌بر اینکه عربستان و ترکیه در ۱۵ سال آینده به‌عنوان ۲۰ اقتصاد بزرگ دنیا معرفی می‌شوند گفت: در حال حاضر کشورهای فوق براساس سند چشم‌انداز ۲۰ تا ۲۵ ساله سیاست‌های اقتصادی خود را تدوین کرده‌اند و براساس این سیاست‌ها گام برمی‌دارند. اما با وجود این نمی‌توان آینده اقتصاد کشورهای فوق را پیش‌بینی کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی، با اشاره به تثبیت جایگاه اقتصادی ایران در منطقه اعلام کرد: ایران برای اینکه بتواند به قدرت اول منطقه تبدیل شود باید به رشد اقتصادی هشت‌درصد دست یابد. این در حالی است که متوسط رشد اقتصادی ایران در ده سال یعنی از سال ۸۴ تا ۹۴ به میزان سه تا چهار درصد برآورد می‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: ما نیاز داریم رشد اقتصادی کشور را به هشت‌درصد برسانیم؛ در صورتی که این امر محقق نشود عربستان و ترکیه در ۱۵ سال آینده حتما از ایران پیشی می‌گیرند و جایگاه ایران در منطقه تنزل خواهد یافت.

شقاقی در ادامه سیاست توسعه جذب توریست در ترکیه و ذخایر نفتی و گازی عربستان را موجب توسعه اقتصادی این کشورها در سال‌های آینده اعلام کرد و افزود: ایران می‌تواند با گذر از خام‌فروشی و اجرای اقتصاد دانش‌بنیان پابه‌پای کشورهای منطقه در توسعه اقتصادی گام بردارد.

وی تأکید کرد: برای گذر از رکود، ایران باید بتواند با اجرای اقتصاد دانش‌بنیان با رقبای اصلی خود که ترکیه و عربستان هستند رقابت کند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران به‌دلیل بوروکراسی‌های صنعتی دچار رخوت شده است ادامه داد: اقتصاد کشور ما با شرایط اقتصاد صنعتی هماهنگی و تطابق ندارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.