چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 26 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

موضع‌گیری مقام‌های آمریکا و اسرائیل علیه یکدیگر

تنش‌های بی‌سابقه میان آمریکا و اسرائیل که در پی تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا آغاز شده بود، اخیراً و با نزدیک شدن به زمان این سخنرانی، شدت بیشتری گرفته است. در همین راستا، مقامات آمریکایی و اسرائیلی از روز گذشته تاکنون موضع‌گیری‌های تندی علیه یکدیگر داشته‌اند که محور آن‌ها را موضوع هسته‌ای ایران تشکیل می دهد.

iran-emrooz.net | Thu, 26.02.2015, 10:33

پنجشنبه اسفند ۱۳۹۳

موضع‌گیری بی‌سابقه مقامات آمریکا و اسرائیل علیه یکدیگر تنش‌های بی‌سابقه میان آمریکا و اسرائیل که در پی تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آمریکا آغاز شده بود، اخیراً و با نزدیک شدن به زمان این سخنرانی، شدت بیشتری گرفته است. در همین راستا، مقامات آمریکایی و اسرائیلی از روز گذشته تاکنون موضع‌گیری های تندی علیه یکدیگر داشته‌اند که محور آن ها را موضوع هسته‌ای ایران تشکیل می دهد.

به گزارش «تابناک»، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قصد دارد روز سوم مارس به دعوت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کنگره این کشور حاضر شده و درباره موضوع ایران سخنرانی کند. اقدامی که از همان ابتدا، ناخرسندی کاخ سفید را در پی داشت و مقامات دولت اوباما را به موضع گیری در این زمینه واداشت. اما از روز گذشته تاکنون، این موضع‌گیری شدت بیشتری یافته است.

در همین راستا، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، روز گذشته ضمن انتقاد شدید از تصمیم نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره، انجام این سخنرانی را برای روابط ایالات متحده و اسرائیل «مخرب» توصیف کرد. رایس با بیان اینکه موضوع روابط آمریکا و اسرائیل همیشه یک موضوع فراحزبی بوده، گفته این ماهیت روابط باید همچنان حفظ شود و موضوع، به مسئله‌ای سیاسی و حزبی (برای جمهوری خواهان و نتانیاهو) تبدیل نشود.

اما مهمتر از اظهارات رایس، سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا بود که ضمن اشاره به دیدگاه‌های نتانیاهو درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، این دیدگاه را اشتباه خواند و گفت: «ممکن است وی قضاوتی داشته باشد که در این موضوع صحیح نباشد».

البته انتقاد کری از نتانیاهو تنها به همین حد محدود نماند و وی با بیان یک مثال، اساس رویکردها و تصمیمات نخست وزیر اسرائیل را به چالش کشید. کری با اشاره به اینکه در دوره پیش از حمله آمریکا به عراق، نتانیاهو به شدت از چنین حمله‌ای حمایت کرده و بر ضرورت آن تأکید می‌کرد، افزود: «همه ما می‌دانیم که بر اثر این تصمیم (حمله به عراق) چه اتفاقی افتاد».

گفتنی است کری روز سه شنبه نیز در اظهاراتی مشابه، گفته بود کسانی که با مذاکرات هسته‌ای و توافقی که قرار است با ایران به امضا برسد مخالفت می کنند، «ناآگاه» هستند. البته بر خلاف اظهارات دیروز، در موضع‌گیری روز سه‌شنبه خود کری به طور مستقیم از نتانیاهو نام نبرده بود.

این اظهارات، مقامات دولت نتانیاهو را به واکنش و موضع گیری متقابل واداشت. یووال استینیتز، وزیر اطلاعات و امور استراتژیک رژیم اسرائیل با اشاره به سخنان کری گفت: «شاید او (کری) از همه آن چیزی که ما می‌دانیم، باخبر نیست... ما همه آنچه را که نیاز است می‌دانیم و تصویر کاملی از مذاکرات داریم».

استینیتز با طرح این ادعا که همین اطلاعات موجود در اختیار اسرائیل سبب نگرانی آنها شده، گفت: «روابط میان اسرائیل و ایالات متحده یک سرمایه استراتژیک است؛ اما وقتی پای امنیت اسرائیل به میان بیاید، ما آماده جنگیدن نیز هستیم».

گفتنی است به جز اصل موضوع، یعنی برنامه نتانیاهو برای حضور در کنگره به دعوت جمهوری خواهان و نادیده گرفتن مخالفت دولت آمریکا و دموکرات ها، یک موضوع دیگر نیز طی روزهای اخیر زمینه آزردگی بیشتر دموکرات‌ها را از نتانیاهو فراهم آورد و آن رد دعوت دموکرات‌ها از نتانیاهو برای شرکت در جلسه‌ای خصوصی با حضور نمایندگان دموکرات کنگره بود.

نتانیاهو با این بهانه که جلسه مشابهی با جمهوری خواهان ندارد، این دعوت را نپذیرفت. همین موضوع بیش از پیش سبب مطرح شده این استدلال شد که اقدام جمهوری خواهان در دعوت از نتانیاهو و پذیرش این دعوت از سوی وی، یک اقدام کاملاً سیاسی و حزبی در راستای ضربه زدن به دولت اوباما بوده است.

البته این موضوع، واکنش‌هایی را در خارج از کنگره نیز به همراه داشت. به عنوان مثال، آلون پینکاس، سرکنسول سابق اسرائیل در نیویورک به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت: «از کی تا حالا یک نخست وزیر اسرائیل به برگزاری جلسه با دموکرات‌ها نه می‌گوید؟ این در حالی است که سابقه رأی دادن دموکرات‌ها به نفع اسرائیل، عالی است. نه خوب و نه خیلی خوب. عالی است. دموکرات ها دستشان را پیش می آوردند و او رد می کند؟ این قابل توضیح نیست».

به هر حال، آنگونه که مشخص است، مجموعه این تحولات، آمریکا و اسرائیل را به سطح بی‌سابقه‌ای از تنش ها رسانده و اختلاف رویکردهای واشنگتن و تل آویو بر سر موضوع ایران، اکنون بیش از هر زمان دیگری علنی و آشکار شده است. 


قدرت‌های جهانی از جلوگیری از اتمی شدن ایران دست کشیده‌اند

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در انتقادی تند از روند مذاکرات اتمی با ایران گفته است که قدرت‌های جهانی از جلوگیری از اتمی شدن ایران «دست کشیده‌اند.»

به گزارش بی بی سی، سخنان آقای نتانیاهو در جلسه حزب لیکود در اطراف بیت المقدس درحالی مطرح می‌شود که گزارش‌ها حاکیست پیشرفت‌هایی در مذاکرات پنج به علاوه با ایران به دست آمده است. ضرب الاجل موفقیت این مذاکرات ماه مارس است.

او در جلسه روز چهارشنبه گفت: «از موافقتنامه‌ای که درحال شکل گرفتن است چنین برمی آید که آن‌ها (قدرت‌ها) دست از تعهد خود کشیده‌اند و درحال پذیرش این موضوع هستند که ایران به تدریج ظرف چند سال آینده توانایی تولید مواد لازم برای تعداد زیادی سلاح اتمی را توسعه دهد.»

نتانیاهو یک روز پیش از سخنرانی در جلسه حزب لیکود گفته بود: ‌ «اطلاعاتی که در روزهای اخیر به دست من رسیده نگرانی‌های ما درباره توافقی که میان قدرت‌ها و ایران در حال شکل گرفتن است را کاملا تشدید می‌کند.»

او گفت: «اگر این توافق امضا شود به ایران اجازه خواهد داد در آستانه بدل شدن به یک کشور اتمی قرار گیرد.»

نتانیاهو اضافه کرد:‌ «این وظیفه من به عنوان نخست وزیر است که هر چه در توان دارم برای جلوگیری از این توافق انجام دهم. در نتیجه به واشنگتن خواهم رفت... زیرا کنگره آمریکا احتمالا آخرین ترمز پیش از این توافق خواهد بود.»

همزمان نیویورک تایمز روز چهارشنبه در سرمقاله‌ای نوشت: ‌ «ممکن است موافقتنامه‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی برای محدود کردن برنامه اتمی ایران در دسترس باشد. بعد از ماه‌ها عدم پیشرفت ظاهری، سرعت فزاینده گفتگو‌ها نشان می‌دهد که مذاکره کنندگان در ژنو ممکن است بتوانند تا پایان مارس به یک چارچوب مورد توافق دست یابند و توافق نهایی تا پایان ژوئن به دست آید.»

در این سرمقاله آمده است: ‌ «گزارش می‌شود که در جریان گفتگوهای ژنو در این هفته، پیشرفت‌هایی در مورد چارچوب یک توافق به دست آمد. هدف ایجاد یک دوره ده ساله است که طی آن توانایی ایران برای تولید سوخت اتمی کاملا محدود باشد، و این محدودیت‌ها در پنج سال بعد از آن به تدریج تسهیل شود.»

به نوشته سرمقاله نیویورک تایمز بعضی مقام‌های ایرانی خواستار محدود کردن این توافق به یک دوره هفت ساله بودند اما بعضی مقام‌های دولت آمریکا آن را برای ۱۵ سال یا بیشتر می‌خواستند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.