پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 23 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

افزایش تقاضای مهاجرت از خوزستان

آلودگی هوای خوزستان ٦٦ برابر استانداردهای جهانی

گرمای طاقت‌فرسا، هوای شرجی و گردوغبارهایی که بر سر شهر سایه می‌اندازند و نفس را سنگین می‌کنند، زندگی در خانه آبا و اجدادی را سخت کرده. می‌گویند، خوزستانی‌های بسیاری به خاطر مشکلاتی که بوده و هست خداحافظی کرده‌اند و بسیاری هم با مشکلاتی که شرایط آب‌وهوایی به همراه آورده، به فکر خداحافظی افتاده‌اند. خبر افزایش تقاضای مهاجرت از خوزستان را نماینده مردم اهواز در مجلس می‌دهد.

iran-emrooz.net | Sun, 01.02.2015, 23:19

روزنامه شهروند

می‌خواهند بروند. گرمای طاقت‌فرسا، هوای شرجی و گردوغبارهایی که بر سر شهر سایه می‌اندازند و نفس را سنگین می‌کنند، زندگی در خانه آبا و اجدادی را سخت کرده. می‌گویند، خوزستانی‌های بسیاری به خاطر مشکلاتی که بوده و هست خداحافظی کرده‌اند و بسیاری هم با مشکلاتی که شرایط آب‌وهوایی به همراه آورده، به فکر خداحافظی افتاده‌اند. خبر افزایش تقاضای مهاجرت از خوزستان را نماینده مردم اهواز در مجلس می‌دهد. سیدشریف حسینی که دیروز به بهانه آلودگی هوای اهواز در روزهای پایانی هفته گذشته در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، با اشاره به این‌که میزان آلودگی هوای استان خوزستان در هفته گذشته، ٦٦ برابر استانداردهای جهانی بوده، این میزان آلایندگی را فاجعه‌ دانست.

او با اشاره به این‌که از‌ سال ٨٥ تاکنون نشست‌های مختلف، نطق‌های گوناگون و سمینارهای بسیاری درباره حل معضل آلودگی هوای خوزستان شاهد بودیم، از اقداماتی که باید انجام می‌شد، اما نشد گله داشت و صراحتا اعلام کرد که دولت عزمی برای رفع آلودگی هوای استان ندارد. اقداماتی که به گفته نماینده مردم اهواز در حد حرف، میزگرد و سمینار باقی مانده و گامی در راه کاهش آلودگی هوای استان برنداشته است، گره آلودگی هوای خوزستان را تا جایی کور کرده که حالا حسینی از مهاجرت‌های بی‌شماری در استان خبر می‌دهد که در نتیجه آلودگی هوا در این استان اتفاق افتاده است، «در حال حاضر درخواست‌های بی‌شماری برای انتقال به سایر استان‌ها روی میز مدیران استانی وجود دارد.»

او لازمه ایجاد انگیزه در کارمندان استان‌هایی چون خوزستان که با بدی آب‌وهوا روبه‌رو هستند را پرداخت حق بدی آب‌وهوا دانست و یادآوری کرد «این موضوع در قالب الحاق یک تبصره به ماده ٦٨ قانون خدمات کشوری دیده شده که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و در نهایت در مجلس ٣٠‌درصد به حقوق کارشناسان‌ارشد و ٢٠‌درصد به سایر کارمندان اضافه خواهد شد.» به گزارش خانه ملت، نماینده مردم اهواز در مجلس، با بیان این‌که بحث ریزگردها در استان خوزستان در سایه بی‌توجهی مسئولان به گردوخاک و گردوغبار تبدیل شده است، ادامه داد: «آلودگی بیش از حد هوا در این استان شرایط زندگی برای مردم استان و استان‌های همجوار را دچار مشکل کرده است.»

او با اشاره به این‌که استمرار پدیده ریزگردها و اکنون گردوغبار در استان خوزستان مشکلات مختلفی در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، درمانی و آموزشی برای مردم ایجاد کرده است، یادآور شد: «بحث‌های زیست‌محیطی که شاهد آن هستیم شرایط زندگی را برای مردم سخت کرده است. در ‌سال‌جاری حدود ٢٢‌هزار نفر به علت بیماری‌های تنفسی به بیمارستان‌های مختلف استان مراجعه کرده‌اند که این میزان تنها مربوط به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها بوده در حالی ‌که بسیاری از افراد به پزشکان خصوصی نیز مراجعه کرده‌اند.»  حسینی با بیان این‌که پدیده ریزگردها بیماری‌های بسیاری از جمله تنفسی را در افراد منجر شده است، گفت: «٦٠‌درصد از بیماران استان خوزستان زمینه بیماری‌های تنفسی و آسم را نداشتند اما به علت وجود ریزگردها و گردوخاک دچار این بیماری‌ها شده‌اند.»

او با تأکید بر این‌که بسیاری از مسئولان اولویت کار خود را رفع ریزگردهای استان‌های جنوبی کشور نمی‌دانند، گفت: «تنها اقدام مسئولان برای آلودگی استان خوزستان رسانه‌ای کردن موضوع و ایجاد هماهنگی برای درمان مردم است.»

نماینده مردم اهواز در ادامه به منشأ گردوغبارهای اهواز اشاره کرده و گفت: «از ١١ مورد گردوخاکی که در استان خوزستان در‌ سال ٩٣ اتفاق افتاده است، ٩ مورد آن کانون داخلی داشته‌اند.»

او افزود: « اگر دولتمردان بگویند توافقات داخلی و خارجی برای رفع معضل ریزگردها صورت نگرفته قابل قبول نیست چرا که ٩ مورد گردوخاک‌های اتفاق افتاده کانون داخلی داشته‌اند. در‌ سال ٩٠ طبق توافقی مقرر شد حدود ٢٠٠ هکتار از زمین‌ها و بیابان‌های استان خوزستان مالچ‌پاشی شود و اعتبار آن نیز از سوی شرکت ملی نفت پرداخت و سازمان منابع طبیعی اجرا‌کننده آن باشد اما در حال حاضر تنها ٢٥ هکتار از این مصوبه اجرایی شده است.»

این نماینده مردم در مجلس نهم پر آب کردن تالاب هورالعظیم و پرداخت حقآبه آن را برای مقابله با آلودگی استان خوزستان ضروری دانست و یادآور شد: «در صورتی که این تالاب پرآب شود بسیاری از گردوخاک‌ها را در خود نگه می‌دارد.»

بهبود هوای استان با حرف و تبلیغ محقق نمی‌شود

حواشی آلودگی ٦٦ برابر استانداردی هوای اهواز در روزهای پایانی هفته گذشته، دیروز حاشیه داغی را به مجلس آورد. پس از حضور نماینده مردم اهواز در جمع خبرنگاران، نماینده مردم بهبهان در مجلس هم با انتقاد از اوج‌گیری آلودگی هوای استان خوزستان خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «بهبود هوای این استان با حرف، تبلیغ و نشست خبری محقق نمی‌شود.»

محمدباقر شریعتی هم، با اشاره به این‌که از بین رفتن زیستگاه‌های آبی، خشک شدن تالاب‌ها، تهدید جدی سلامت شهروندان، در معرض نابودی قرار گرفتن زیستگاه‌ها و جنگل‌ها وعدم تمایل سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری در خوزستان بخشی از پیامدهای ریزگردها و گردوغبار در استان خوزستان است، به خانه ملت گفت: «در گذشته عوامل بیرونی چون کشور عراق مهم‌ترین عامل پدیده آلودگی و ریزگردها بوده اما مطالعات کارشناسی نشان می‌دهد که عوامل داخلی تأثیر بیشتری بر ادامه این روند نامطلوب داشته است.»

او با بیان این‌که در ایران بیش از ١٢‌میلیون هکتار بیابان وجود دارد که ٦‌میلیون هکتار از آنها فعال و دارای گردوغبار و شن است، ادامه داد: «متاسفانه هیچ اراده‌ای برای کاهش بیابان‌زدایی در کشور وجود ندارد. اظهارات اخیر رئیس سازمان محیط‌زیست درخصوص شناسایی کانون انتشار گردوغبار استان خوزستان نشان می‌دهد که برنامه خاصی برای مقابله گرد وغبار وجود ندارد. سوال ما این است که این برنامه مدون چه زمانی عملیاتی می‌شود و چقدر زمان می‌برد؟»  او با تأکید بر این‌که معضل آلودگی هوای استان خوزستان با مصاحب، تبلیغ و نشست خبری رفع نمی‌شود، گفت: «بهبود هوای استان خوزستان کار عملی و علمی می‌طلبد. کسانی که به ناحق به انتقال آب کارون از سرشاخه‌ها تأکید داشتند حال باید پاسخگوی وضع کنونی خوزستان باشند.»

خشکسالی، کانون‌های گردوغبار در خوزستان را فعال کرده

«خشکسالی، عدم‌بارش باران و مساعد بودن زمین غباری استثنایی با میزان ١٠هزار میکرون گرم بر مترمکعب ایجاد شد که در نوع خودش بی‌سابقه بود.» این توضیحات را مدیر ملی مقابله با پدیده گردوغبار و ریزگرد درباره پدیده گردوغباری می‌دهد که پایان هفته خوزستانی‌ها را تیره و تار کرد و حواشی بسیاری به همراه آورد. ضیاالدین شعاعی با اشاره به آلودگی هوا در چند روز گذشته در اهواز و برخی شهرهای خوزستان گفت: «این میزان گردوغبار و سرعت باد در چند‌سال گذشته استثنا و بی‌سابقه بوده است.»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست (پام)، او با اشاره به جریانات باد در کشور ادامه داد: «به‌طور غالب بادهای کشور، از شمال به سمت جنوب و در امتداد مرزهای ایران از شمال خلیج‌فارس خارج می‌شوند. این جهت باد در زمستان معکوس بوده و از جنوب به سمت شمال است اما حادثه سه‌شنبه در استان اهواز به‌صورتی غیرطبیعی و با سرعت بالای ١١ کیلومتر بر ساعت وارد جنوب خوزستان شد.»

شعاعی با بیان این‌که خشکسالی کانون‌های گردوغبار در خوزستان را فعال کرده است، گفت: «خشکسالی، عدم بارش باران و مساعد بودن زمین غباری استثنایی با میزان  ١٠هزار  میکرون گرم بر مترمکعب ایجاد شد که در نوع خودش بی‌سابقه بوده است.» مدیر ملی مقابله با پدیده گردوغبار و ریزگرد بیان کرد: «به علت شرایط ابری آسمان کشور در چند روز گذشته، تشخیص دقیق منشا ریزگردها مشکل بود اما بررسی‌ها نشان داد بخشی از این گردوغبار از عربستان و مقدار زیادی از آن منشأ داخلی و از کانون‌های داخل ایران نشأت گرفته است.»

او ادامه داد: «در جلسه‌ای که در این هفته با دستگاه‌های ذیربط برگزار خواهد شد برنامه‌های اجرای ‌سال ٩٣ و ٩٤ را مرور و بررسی خواهیم کرد و برنامه‌های کوتاه‌مدتی برای خروج از این بحران را بررسی دقیق خواهیم کرد.»

بررسی دقیق دلایل بروز گرد و غباری بی سابقه در اهواز که روز شنبه هم مدارس شیفت بعدازظهر این شهر را تعطیل کرد، در صورتی که به بهبود اوضاع و تصمیمی برای بهتر شدن هوایی برای تنفس ختم نشود، برای مردمی که فکر مهاجرت در سر دارند، فایده‌ای نخواهد داشت. این بررسی‌ها هم همچون نشست‌های خبری، همایش‌ها و سمینارهایی می‌شود که نمایندگان استان خوزستان از آنها یاد می‌کنند که هیچ ثمری برای بهبود هوای استان نداشته و تنها برگزار شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.