جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - Friday 23 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کلودیا روت:‌ حصر برداشته شود مردم خوشحال می‌شوند

کلودیا روت نایب‌رئیس مجلس آلمان در تهران: پیامدهای انتخابات ۸۸ در جامعه ایران هنوز ادامه دارد و ما در ماه‌های اخیر حرف‌هایی را درباره رفع حصر و حرف‌هایی از این قبیل شنیده‌ایم و به عقیده من حصر خانگی باید برداشته شود و اگر این اتفاق بیفتد فکر می‌کنم مردم رضایت بیشتری خواهند داشت و من امیدوار بودم که این حصر برداشته شود.

iran-emrooz.net | Mon, 26.01.2015, 19:44

کلودیا روت گفت: امیدوار بودم حصر خانگی برداشته شود و اگر این اتفاق بیفتد مردم رضایت بیشتری خواهند داشت.
به گزارش خبرگزاری فارس، کلودیا روت نایب‌رئیس مجلس قانون‌گذاری آلمان بعدازظهر روز یکشنبه ۵ بهمن در فرهنگستان علوم با محمدرضا عارف با رئیس بنیاد امید ایرانیان دیدار و درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی گفت‌وگو کرد.

روت در ابتدای این دیدار که با حضور سیدعلی خرم و اکرمی معاون اداره اول اروپا در وزارت خارجه و همچنین سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران برگزار شد، با بیان اینکه آمده تا از تحلیل‌های عارف در زمینه مسائل داخلی استفاده کند، گفت: من آمده‌ام تا یک سال مانده به انتخابات مجلس بدانم که در سفر بعدی خود شما از من در چه جایگاهی دعوت خواهید کرد.

وی در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ تصریح کرد: ما در سال ۲۰۰۹  شاهد حرکت‌هایی در جامعه مدنی ایران بودیم و نمودهای آن را در جامعه شما دیدیم که دانشجویان و جوانان آزادی می‌خواستند.

نایب‌رئیس مجلس آلمان در ادامه گفت: من شنیده‌ام که در ایران همه می‌توانند کاندید شوند ولی باید از فیلتر شورای نگهبان رد شوند و همینطور شنیده‌ام که برخی نتوانسته‌اند از این فیلتر عبور کنند. پیامدهای انتخابات ۸۸ در جامعه ایران هنوز ادامه دارد و ما در ماه‌های اخیر حرف‌هایی را درباره رفع حصر و حرف‌هایی از این قبیل شنیده‌ایم و به عقیده من حصر خانگی باید برداشته شود و اگر این اتفاق بیفتد فکر می‌کنم مردم رضایت بیشتری خواهند داشت و من امیدوار بودم که این حصر برداشته شود.

نایب‌رئیس مجلس آلمان با بیان اینکه من یک فعال حقوق بشر هستم، تصریح کرد: به عقیده من انسان باید اصلاحات حقوق بشری را ابتدا در خانه خود درست کند و بعد از آن به گوآنتانامو و ابوغریب انتقاد کند.

وی ادامه داد: آقای پناهی فیلمساز مورد علاقه من است و او فیلم‌های زیبایی مانند آفساید را درست کرده که در آنجا به علاقه زنان ایران به فوتبال می‌پردازد و به عقیده من این حرف درستی است که زنان باید بتوانند در ورزشگاه‌ها ورود پیدا کنند.

در ادامه این دیدار یکی از اعضای هیات آلمانی که به عنوان نماینده مجلس آلمان نیز فعالیت می‌کند با پیگیری وضعیت عبدالفتاح سلطانی،‌ وکیل زندانی اظهار داشت: من از شما می‌خواهم که درباره وضعیت سلطانی پیگیری‌های لازم انجام شود زیرا وقتی ما این مسئله را از سفیر ایران در آلمان پیگیری کردیم جوابی نشنیدیم.

انتقاد نمایندگان مجلس ایران از کلودیا روت

کلاودیا روت نایب‌رئیس پارلمان آلمان در سفر به ایران با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. ملاقات او با نمایندگان جامعه مدنی ایران با محدودیت​هایی روبرو شد. روت به آذربایجان سفر کرد و با وضعیت دریاچه ارومیه آشنا شد.
سفر ۵ روزه خانم کلاودیا روت در راس هیات پارلمانی روز چهارشنبه (۲۱ ژانویه / اول بهمن) به ایران آغاز شد و تا روز دوشنبه (۲۶ ژانویه / ۶ بهمن) ادامه یافت. وی روز یکشنبه (۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) با حضور در مجلس شورای اسلامی با علی لاریجانی رئیس‌ آن دیدار کرد. طرفین درباره همکاری​های پارلمانی و فعالیت​های مشترک در بخش زیست محیطی میان دو کشور مذاکره کردند.

وضعیت حقوق بشر و حقوق شهروندی از دیگر موضوعاتی بود که در جریان سفر این مقام آلمانی به ایران مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. پیش‌تر کریستوف اشترسر مسئول امور حقوق بشر دولت آلمان در گفت‌و‌گوی اختصاصی با بخش فارسی دویچه‌وله گفته بود که با وجود وعده‌هایی که حسن روحانی برای بهبود وضعیت حقوق بشر و شهروندی داده، در این حوزه عملا تغییری حاصل نشده است.

اعتراض برخی نمایندگان

دیدار نایب‌رئیس مجلس آلمان با محمدرضا عارف اعتراض برخی از نمایندگان مجلس​ایران را برانگیخت. منصور حقیقت‌پور نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس​ روز یکشنبه (۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) به خبرگزاری فارس گفت: «اظهارات مداخله‌جویانه نایب‌رئیس مجلس آلمان در امور داخلی ایران محکوم است و مقامات وزارت خارجه مجلس و سایر دستگاه‌های مسئول بار دیگر در انجام وظایف خود کوتاهی کردند.» این نماینده مجلس خواستار لغو تمامی ملاقات​های خانم روت شده بود.

محمدحسن آصفری، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم (۲۵ ژانویه / ۵ بهمن) به خبرگزاری فارس گفت:‌«این‌گونه رفتارهای مداخله‌جویانه نایب رئیس مجلس آلمان رفتاری سخیف است چرا که در راستای دخالت در امور داخلی ایران مطرح شده است.»

دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: «نایب‌رئیس مجلس آلمان به دنبال این بود تا با تعدادی از عناصر فتنه ملاقات‌هایی داشته باشد که از جمله آن دیدار با فتنه‌گران در رستوران هنرمندان بود، البته از انجام این ملاقات‌ها جلوگیری به عمل آمد و با آن‌ها مخالفت شد.»

محدویت در دیدار با نمایندگان جامعه مدنی

در برنامه سفر ۵ روزه کلاودیا روت قرار بود وی با نمایندگان اقلیت‌های دینی و مذهبی، نمایندگان جامعه یهودیان در تهران و نیز هنرمندان و فعالان جامعه مدنی ایران دیدار و گفت‌وگو کند. اما این دیدار با برخی محدودیت​ها روبرو شد.

سحام نیوز، وبسایت نزدیک به مهدی کروبی در گزارشی که روز دوشنبه (۲۶ ژانویه / ۶ بهمن) منتشر کرد، خبر داد: «عصر روز یکشنبه نرگس محمدی که قرار بود همراه محمد نوری‌زاد و علی سیف‌زاده با خانم کلاودیا روت، نایب رئیس پارلمان آلمان در هتل اسپیناس تهران ملاقات داشته باشد، در مقابل ورودی این هتل در بلوار کشاورز بازداشت و به دفتر پی‌گیری وزارت اطلاعات برده شد.

عصر روز یکشنبه نرگس محمدی که قرار بود همراه محمد نوریزاد و علی سیف زاده با خانم کلاودیا روت، نایب رئیس پارلمان آلمان در هتل اسپیناس تهران ملاقات داشته باشد، در مقابل ورودی این هتل در بلوار کشاورز بازداشت و به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات برده شد. خانم محمدی پاسی از نیمه شب  (بوقت تهران) پس از پرس و جو و تهدید به دستگیری و اجرای حکم یکساله اش آزاد شد. محمد نوریزاد و علی سیف زاده توانستند با قانونگزار آلمانی در لابی هتل که شماری از مامورین امنیتی در آن حضور داشتندگفتگوی کوتاهی داشته باشند.

کمک آلمان برای نجات دریاچه ارومیه

کلاودیا روت در ادامه سفرش (۲۳ ژانویه / ۳ بهمن) از دریاچه ارومیه هم بازدید کرد. خبرگزاری مهر از قول این مقام آلمانی می​نویسد: «وقتی وضعیت دریاچه ارومیه را دیدم خیلی ناراحت شدم.» روت گفت: «در کشور آلمان گروهی را به نام دوستداران دریاچه ارومیه تشکیل داده​ایم که من نیز عضو آن گروه هستم و بسیاری از فعالان محیط زیست علاقه​مند و مشتاق احیای این دریاچه نمکی بزرگ هستند.»

نایب‌رئیس مجلس آلمان پیش‌تر نیز در گفت‌وگو با بخش فارسی دویچه‌وله خواستار اقدامات فوری و جدی ایران به منظور نجات دریاچه ارومیه شده بود. وی در دیدار از دریاچه ارومیه اظهار امیدواری کرد که این دریاچه هرچه سریع‌تر احیا شود و به وضعیت قبلی خود بازگردد. دریاچه ارومیه که بزرگ‌ترین دریاچه آب شور دنیاست، در شمال غربی ایران قرار دارد. این دریاچه در آستانه خشک شدن است و متخصصانی از آلمان و ایران مدتی است به طور مشترک در پی یافتن راهکارهای نجات این دریاچه هستند.

منابع: خردادنیوز، دویچه وله
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.