چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیانیه انجمن زنان ایرانی (برلین)

اعتراض به اسید پاشی و برای تضمین امنیت زنان ایرانی

انجمن زنان ایرانی (برلین) در بیانیه‌ای که به امضای بیش از ۳۷۰ نفر از جمله شماری از نخبگان آلمانی رسیده، از رئیس جمهور و همچنین از قوه قضائیه ایران خواسته‌اند بلافاصله به ماجرای اسیدپاشی رسیدگی کنند و نتایج را بی‌پرده پوشی به آگاهی عموم برسانند و عاملان و بانیان آن را وادار به پاسخگویی نمایند. ما از دولت ایران می‌خواهیم تا امنیت زنان را در اماکن عمومی تامین کند.

iran-emrooz.net | Sat, 22.11.2014, 17:17

فراخوان در اعتراض به اسید پاشی و برای تضمین امنیت زنان ایرانی

در هفته‌های اول پاییز شماری زن و دختر جوان در شهر اصفهان قربانی اسیدپاشی شده‌اند. رئیس پلیس جمهوری اسلامی تعداد مصدومین این حادثه ناگوار را هشت نفراعلام کرده است. افراد ناشناسی این زنان را با نوعی اسید قوی مورد حمله قرار داده اند و ایشان را به شدت مجروح کرده اند.

یکی از مجروحین براثر جراحات وارده جان سپرد و چند تن دیگر، بخشی یا تمامی بینایی خود را از دست داده‌اند و چهره ها شان دگر گون شده است.

تا کنون نه تنها عاملان این واقعه شناسایی و معرفی نشده اند، بلکه برخی از اصولگرایان تلاش می‌کنند تا از روشنگری ممانعت کنند.

ما از رئیس جمهور و همچنین از قوه قضائیه ایران می‌خواهیم بلافاصله به ماجرای اسید پاشی رسیدگی کنند و نتایج را بی‌پرده پوشی به آگاهی عموم برسانند و عاملان و بانیان آن را وادار به پاسخگویی نمایند. ما از دولت ایران می خواهیم تا امنیت زنان را در اماکن عمومی تامین کند.

بخوبی آگاهیم که تمامی رهبران و سران حکومت با هم مسئولیت این وقایع را به عهده دارند.

ما همچنین از رهبران کشورهای اروپایی، کمیسر حقوق بشر اروپا «نیلزموینکس» و کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل «زید راد الحسین» درخواست می‌کنیم که از دولت و قوه قضائیه ایران بخواهند تا هر چه زودتر در مورد اسید پاشی‌های اخیر روشنگری نمایند و عاملان آن را شناسایی کنند و از ایشان بخواهند امنیت زنان را در مکان‌های عمومی تضمین کنند.

انجمن زنان ایرانی (برلین)

اصل این بیانیه به زبان آلمانی نوشته شده و همراه است با نوشته‌ای در مورد پیش زمینه‌های اسید پاشی و تاریخچه‌ای از وضعیت زنان ایران و حجاب اجباری.

این بیانیه تا کنون به امضاء ۳۷۱ نفر رسیده است. از جمله شماری از نخبگان هنر و سیاست آلمان:

«کلادیا روت» رئیس پیشین حزب سبزها و نایب رئیس کنونی مجلس آلمان،«امید نوری پور» وکیل ایرانی تبار مجلس آلمان از حزب سبز ها ، «مشتهیلد راورت» نماینده مجلس از حزب سوسیال دموکرات، «فرانسیسکا برانت نر» وکیل مجلس آلمان و سخنگوی امور خانواده حزب سبزها، «کاتیا دورنر» نایب رئیس فراکسیون حزب سبز ها در مجلس آلمان،« اوله شاوز»نماینده مجلس و سخنگوی امور خانواده حزب سبز ها، تام کونیگز نماینده مجلس و فرستاده حقوق بشر حزب سبزها (رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر مجلس آلمان)

هنرمندان و پژوهشگرانی نظیر پرفسور دکتر هانه لورک نایب رئیس دانشگاه هنر هامبورگ، لئونی باومن رئیس دانشگاه هنر وایسن زه برلین، پرفسور دکترمیشائلا اوت فیلسوف دانشگاه هنر هامبورگ، پرفسور نانه مایر دانشگاه هنر وایسن زه برلین، پرفسور دکتر کلاوس ملتر دانشگاه اسلینگن، پرفسور دکتر اولریکه برگمن دانشگاه براونشویگ، پرفسور دکتر نیره توحیدی استاد دانشگاه یو سی ال ا در کالیفرنیا، پرفسور دکتر ژیلا سیاسی دانشگاه فنی برلین، «برنهادر کارل» رئیس جشنواره فیلم گردش با چهارده فیلم دور دنیا.

هنرمندان نامدار ایرانی تبار در آلمان یاسمین طباطبایی بازیگر، علی صمدی احدی فیلمساز، پرستو فروهر نویسنده و هنرمند، شهروز رشید شاعر و نویسنده، شهاب‌الدین شیخی شاعر و روزنامه‌نگار، فرح ملتر نویسنده و فیلم‌ساز، اکرم محمدی نویسنده، آذر شهاب نویسنده و مترجم، ویدا حاجبی مترجم، میترا زاهدی کارگردان تئاتر، مریم آزمون بازیگر.

روزنامه‌نگارانی نظیر امیر فرشاد ابراهیمی، مریم میرزا، نسرین بصیری، و تلاشگران حقوق بشر و برابری‌خواهانی نظیر، رضوان مقدم پژوهشگر،کاوه کرمانشاهی حقوقدان، ژاله لاکنر گوهری پزشک،کیانوش مجیدی آرشیتکت، شکوفه گشتاسبی امیری، عذرا طبری، فریده یزدی، هایده سیدی، مهدیه صالحی‌پور، فریبا تحقیقی، نیلوفر روشنی، مریم شید فراز جمله امضاء کنندگان این بیانیه هستند.

شماری از سیاستمداران ایرانی و فعالین حقوق بشر نیز این بیانیه را امضا کرده‌اند: دکتر مهران براتی، انور میر ستاری، فرهاد فرجاد، محمود کرد، حسن عرب‌زاده، حمید عنقا، منوچهر مقصودنیا، بهروز ورزنده، حجت سلطانی، رضا مهاجری‌نژاد، یوسف کر، منوچهر نوروزیان.

جانینا آرگی لاگوس از انجمن چند ملیتی زنان سوزی و لوتس باکلیچ مشاور پناهنگان ایرانی و اشتفان کوپرازسازمان عفو بین‌الملل نیز فراخوان را امضا کرده‌اند.

از شما دعوت می‌کنیم به پشتیبانان این فراخوان بپیوندید. بیانیه را اینجا امضاء کنید:

اگر سوال یا پیشنهادی دارید با ما تماس بگیرید:

Nasrin Bassiri Journalistin
Mobile 0049 1636363712
.(JavaScript must be enabled to view this email address)
Kontakt f. persischspachige
Medien Shirin Familie Journalistin
Mobile 0049 171 4469298
.(JavaScript must be enabled to view this email address)
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.