پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ترکیه: به نیروهای کرد عراقی اجازه انتقال به کوبانی را می‌دهیم

ارسال کمک هوایی آمریکا برای کرد‌ها در کوبانی

هواپیماهای ارتش آمریکا اقدام به ریختن محموله‌های سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی برای کردهایی کرده‌اند که با پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) می‌جنگند. فرماهدهی مرکزی آمریکا (سنتکام) واقع در فلوریدا که مسئول عملیات ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه است گفت که هواپیماهای سی-۱۳۰ ارتش چندین بار کمک‌های هوایی را در منطقه ریخته است.

iran-emrooz.net | Mon, 20.10.2014, 9:34

بی بی سی: هواپیماهای ارتش آمریکا اقدام به ریختن محموله‌های سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی برای کردهایی کرده‌اند که با پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) می‌جنگند.

فرماهدهی مرکزی آمریکا (سنتکام) واقع در فلوریدا که مسئول عملیات ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه است گفت که هواپیماهای سی-۱۳۰ ارتش چندین بار کمک‌های هوایی را در منطقه ریخته است.

حملات هوایی آمریکا به عقب راندن پیکارجویان داعش که سعی در تسخیر شهر کوبانی سوریه در نزدیکی مرز ترکیه دارند کمک کرده است. خبرنگاران می‌گویند که این حرکت احتمالا می‌تواند باعث خشم ترکیه متحد آمریکا شود.

شهر کردنشین کوبانی از دو ماه پیش تحت هجوم شدید شبه‌نظامیان گروه داعش قرار گرفته و «یگان‌های مدافع خلق»، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک در حال دفاع از این شهر هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پیش‌تر در روز یکشنبه درخواست‌ها برای تجهیز نیروهای وابسته به حزب اصلی کردهای سوریه را رد کرده و آن‌ها را «تروریست» خوانده بود.

اشغال کوبانی یکی از اهداف استراتژیک داعش است تا کنترل نوار بلندی در کنار مرز عراق را به دست گیرد. این گروه از قبل بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را گرفته است.

«ادامه مقاومت»

سنتکام در بیانیه‌ای گفت که کمک‌های هوایی ارسال شده را مقام‌های کرد عراق ارائه کرده بودند و «هدف آن امکان دادن به ادامه مقاومت علیه داعش برای اشغال کوبانی است.»

براساس این بیانیه همه هواپیماهای شرکت کننده در این عملیات به سلامت به پایگاه خود بازگشته‌اند. سنتکام می‌گوید که نیروهای آمریکایی بیش از ۱۳۵ حمله هوایی علیه داعش در کوبانی انجام داده‌اند.

در این بیانیه آمده است که «نشانه‌ها حاکیست که این حملات و همزمان مقاومت زمینی در برابر داعش باعث کند شدن روند پیشروی این گروه به شهر شده، صد‌ها جنگجوی این گروه را کشته و ده‌ها قطعه تجهیزات رزمی داعش و مواضع جنگی آن را منهدم کرده یا به آن‌ها آسیب زده است.»

با این حال این بیانیه افزود که جنگجویان داعش همچنان شهر را تهدید می‌کنند و هنوز خطر سقوط شهر وجود دارد. پیش‌تر ادریس نسان از مقام‌های کرد شهر کوبانی به خبرگزاری فرانسه گفت: «داعش نیروهای تقویتی آورد... و حمله سنگینی ترتیب داد. اما به لطف حملات هوایی و واکنش (نیروهای کرد) نتوانست پیشروی کند.»

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که ۳۱ پیکارجوی داعش شنبه و یکشنبه در نبرد‌ها کشته شده‌اند. بنابه این گزارش حملات هوایی ائتلاف ضدداعش باعث مرگ ۱۵ عضو این گروه شد و ۱۶ عضو دیگر آن در نبردهای زمینی کشته شدند. در همین مدت نیروهای کرد مدافع شهر کوبانی هفت سرباز خود را از دست دادند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که دارای شبکه‌ای از منابع مطلع در سوریه است در لندن قرار دارد. این سازمان گفت که خدمه بیمارستان‌ها و شاهدان عینی گزارش می‌دهند که اجساد اعضای داعش به طور پیوسته به شهر تل ابیاد در شمال سوریه واقع در شرق کوبانی منتقل شده است. به گفته آن‌ها در چهار روز گذشته اجساد ۷۰ عضو این گروه به مرده شوی خانه‌ای در تل ابیاد منتقل شده است.

ارتش آمریکا می‌گوید که نشانه‌های «دلگرم کننده‌ای» در نبرد برای حفظ کوبانی می‌بیند. اما فرماندهان نظامی هشدار می‌دهند که اولویت اصلی همچنان نبرد علیه داعش در عراق است. داعش استان انبار در شمال و غرب عراق که یک منطقه عمدتا سنی نشین است را تقریبا به طور کامل گرفته است.

ترکیه: به نیروهای کرد عراقی اجازه انتقال به کوبانی را می‌دهیم

بی بی سی: مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده است که این کشور به نیروهای کرد عراقی که قصد جنگیدن با پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در کوبانی را دارند، اجازه می دهد که از طریق ترکیه وارد خاک سوریه شوند.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که مذاکره در این مورد هنوز ادامه دارد، اما از ارائه جزییات بیشتر خودداری کرد.

با تشدید درگیری ها در کوبانی در هفته های اخیر اکثر جمعیت این شهر از خانه های خود به نواحی مرزی گریخته اند.

ترکیه تاکنون به پیشمرگ های کرد (نیروی مسلح اقلیم خودمختار کردستان عراق) یا سایر داوطلبان اجازه نداده است برای کمک به کردها در شهر کوبانی سوریه از خاک ترکیه عبور کنند.

این اقدام ترکیه با انتقادهای گسترده مواجه شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه این خبر را در حالی اعلام کرده که پیشتر آمریکا از ریختن محموله های سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی توسط هواپیماهای ارتش این کشور برای کردههایی که با پیکارجویان داعش در جنگ هستند، خبر داده بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.