جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تیم ملی والیبال ایران قهرمان آسیا شد

تیم ملی والیبال ایران که روز گذشته با شکست چین به مرحله نهایی صعود کرده بود، امروز در هشتمین دیدار خود در مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کره جنوبی به مصاف ژاپن رفت و سه بر صفر به پیروزی رسید. تیم ملی والیبال ایران در هفت مسابقه قبلی خود در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی اینچئون تیم‌های چین، کویت، کره جنوبی، قطر، هنگ کنگ، هند و مالدیو را شکست داده بود.

iran-emrooz.net | Fri, 03.10.2014, 21:47

اینچئون - ایرنا - تیم ملی والیبال ایران در دیدار نهایی رقابت‌های والیبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی اینچئون موفق به شکست ژاپن شد و برای نخستین بار عنوان قهرمانی این بازی‌ها را به دست آورد.

به گزارش ایرنا، رقابت‌های مرحله نهایی مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ از صبح روز جمعه در شهر اینچئون کره جنوبی آغاز شد تا هشت تیم بر‌تر این رقابت‌ها جایگاه نهایی خود را مشخص کنند.

تیم ملی والیبال ایران که روز گذشته با شکست چین به مرحله نهایی صعود کرده بود، امروز در هشتمین دیدار خود در مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کره جنوبی به مصاف ژاپن رفت و سه بر صفر به پیروزی رسید.

ملی پوشان والیبال ایران در ست دوم این مسابقه ۲۵ بر ۲۳ مغلوب ژاپن شدند، اما در ست‌های اول، سوم و چهارم با امتیازهای ۲۸ بر ۲۶، ۲۵ بر ۱۹ و ۲۵ بر ۱۹ به پیروزی رسیدند تا برای نخستین بار قهرمان مسابقات والیبال بازی‌های آسیایی شوند.

والیبال ایران در بازی‌های آسیایی سال‌های ۱۹۵۸ (توکیو). ۲۰۰۲ (بوسان) و ۲۰۱۰ (گوانگژو) به دیدار نهایی راه یافته بود اما در کسب مقام قهرمانی ناکام بود و امروز در دیدار نهایی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ (اینچئون) و در چهارمین حضور خود در دیدار نهایی، طلسم ناکامی والیبال ایران شکست.

اسلوبودان کواچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران در دیدار با ژاپن از شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، فرهاد قانمی، سید محمد موسوی، عادل غلامی و فرهاد ظریف به عنوان ترکیب آغاز کننده استفاده کرد.

وانگ نینگ از چین و پارک کی شوک از کره جنوبی به ترتیب به عنوان داوران اول و دوم قضات دیدار ایران و چین را بر عهده داشتند.

تیم ملی والیبال ایران در هفت مسابقه قبلی خود در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی اینچئون تیم‌های چین، کویت، کره جنوبی، قطر، هنگ کنگ، هند و مالدیو را شکست داده بود.

ملی پوشان والیبال ایران در مجموع هشت مسابقه تنها دو ست به ژاپن و کره جنوبی واگذار کردند و ۲۴ ست را با پیروزی پشت سر گذاشتند تا با اقتدار کامل به قهرمانی این بازی‌ها دست یابند.

والیبال ژاپن با کسب این نایب قهرمانی، مدال‌های بازی‌های آسیایی خود را به ۱۱ مدال شامل هفت مدال طلا، دو نقره و دو برنز رساند و همچنان عنوان پرافتخار‌ترین کشور مسابقات والیبال بازی‌های آسیای را در اختیار دارد تا در ۱۱ دوره این بازی‌ها در رشته ورزشی والیبال بر روی سکو رفته باشد.

دیدار رده بندی مسابقات والیبال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون نیز بین دو تیم کره جنوبی و چین برگزار شد و میزبان سه بر یک به پیروزی رسید مدال برنز گرفت.

شاگردان پارک کی وون سرمربی کره جنوبی در ست نخست این مسابقه ۲۵ بر ۲۰ مغلوب چین شدند اما در ست‌های دوم تا چهارم به ترتیب با امتیازهای ۲۵ بر ۲۰، ۲۵ بر ۱۳ و ۲۵ بر ۲۲ به پیروزی رسیدند تا مدال برنز این رقابت‌ها کسب کنند. عنوانی که در دوره قبل نیز به کره جنوبی رسیده بود.

رتبه بندی نهایی ۱۶ تیم شرکت کننده در مسابقات والیبال هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی به قرار زیر است:

۱- ایران
۲- ژاپن
۳- کره جنوبی
۴- چین
۵- هند
۶- قطر
۷- تایلند
۸- کویت
۹- چین تایپه
۱۰- قزاقستان
۱۱- پاکستان
۱۲- عربستان سعودی
۱۳- ترکمنستان
۱۴- می‌انمار
۱۵- هنگ کنگ
۱۶- مالدیو

جدول مدال آوران ادوار گذشته مسابقات والیبال بازی‌های آسیا به قرار زیر است:

۱۹۵۸ توکیو: ژاپن - ایران - هند
۱۹۶۲ جاکارتا: ژاپن - هند - پاکستان
۱۹۶۶ بانکوک: ژاپن - کره جنوبی - ایران
۱۹۷۰ بانکوک: ژاپن - کره جنوبی - چین
۱۹۷۴ تهران: ژاپن - کره جنوبی - چین
۱۹۷۸ بانکوک: کره جنوبی- ژاپن - چین
۱۹۸۲دهلی نو: ژاپن - چین - کره جنوبی
۱۹۸۶ سئول: چین - کره جنوبی - هند
۱۹۹۰ پکن: چین - کره جنوبی - ژاپن
۱۹۹۴ هیروشیما: ژاپن - چین - کره جنوبی
۱۹۹۸ بانکوک: چین - کره جنوبی - چین تایپه
۲۰۰۲ بوسان: کره جنوبی - ایران - ژاپن
۲۰۰۶ دوحه: کره جنوبی - چین - عربستان سعودی
۲۰۱۰ گوانگژو: ژاپن - ایران - کره جنوبی
۲۰۱۴ اینچئون: ایران - ژاپن - کره جنوبی

قهرمانی والیبال شمار طلاهای کاروان ایران را به عدد ۲۱ رساند تا رکورد تعداد مدال طلاهای ایران در این بازی‌ها پس از انقلاب شکسته شود. در دوره گذشته ایران ۲۰ طلا به دست آورد. آمار طلاهای ایران هر چند نسبت به دوره گذشته بیشتر شد، اما جایگاه ایران یک پله سقوط کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.