">
يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بیانیه جمعی از نویسندگان، روشنفکران ایرانی

دفاع از مقاومت کوبانی و محکومیت توحش داعش

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکومیت استانداردهای دوگانه مدعیان حقوق بشر در مورد این فاجعه، براین باوریم که سکوت و بی‌طرفی دربرابر تجسم این توحش ناب، عدم همراهی با تجربه نوین کُرد‌ها و خواست دمکراسی رادیکال در منطقه و چشم پوشی از مسئولیت اخلاقی- سیاسی که همه ما خود را به آن پایبند می‌دانیم؛ می‌تواند به بسط هرچه بیشتر ارتجاع و فاشیسم سیاه بینجامد.

iran-emrooz.net | Wed, 01.10.2014, 15:00

بیانیه جمعی از نویسندگان، روشنفکران ایرانی در دفاع از مقاومت کوبانی و محکومیت توحش داعش

وجدانهای بیدار، نیروهای آزادیخواه و افکار عمومی جهان

بیش از سه سال از خیزش مردم سوریه و تداوم ناآرامی‌ها در این کشور می‌گذرد؛ با شدت گرفتن بی‌ثباتی‌های این کشور، کرد‌ها در نواحی شمالی این کشور با ایجاد سه کانتون به ایجاد تجربه خودمدیریتی دمکراتیک دست یازیدند. درتمامی این مدت، این سه کانتون با پذیرش تفاوتهای، قومیتی، مذهبی و فرهنگی به نمونه‌ای از همزیستی مشترک خلقهای منطقه تبدیل شده‌اند؛ اما این تجربه اکنون نه تنها با خطر مواجه گشته است بلکه، دراین لحظات کنونی فاجعه‌ای انسانی در شُرُف وقوع است. بیش از یک سال است کُردستان سوریه، که نزدیک به یک سده است تمنای استنشاق هوای آزادی را دارند با نیروهایی در حال نبرد بوده است که جهانیان بیش از سه ماه است آن‌ها را شناخته‌اند؛ و با سانسور شدید خبری، و محاصره اقتصادی سیاسی نظامی باتهدید نسل کُشی روبروگشته‌اند.

کوبانی اکنون در محاصره فاشیسم سیاهی قرار گرفته است که با همکاری دولتهای منطقه‌ای، همگامی بده‌بستانهای مبتنی بر سیستم لیبرال-سرمایه داریِ مالی جهانی (و ایده‌های بازتاسیس خلافت در منطقه و نیز کشتار گروه‌های قومی و دینی از ایزدی‌ها و مسیحیان گرفته تا شیعیان) در پی فتح سنگر و کانون مقاومتی برآمده‌اند که خود به تنهایی به سمبل مقاومت تمامی نیروهای دمکراتیک و آزادیخواه جهان تبدیل شده است. مقاومتِ تکین کوبانی در مقابل هجوم همه جانبه فاشیسم سیاه یادآورحماسه مقاومت رهایی بخش در تشکیل بریگاد بین المللی در دفاع ازنیروهای آزادیخواه اسپانیا در مقابل فرانکو و نیزمقاومت استالینگراد در جنگ جهانی دوم است. آنچه نبرد کوبانی را به نمادی از مقاومت تبدیل نموده، گره خوردن اراده انسانهایی‌ست که نظم ناعادلانه موجود را نپذیرفته و در برابر این مثلت شوم نظام سلطه جهانی، ارتجاع و دست نشاندگان منطقه‌ای سرود مقاومت سر داده وعزم راستین و وفاداری خود به آرمان رهایی نوع بشررا ملاک سنجش حقیقت قرار داده‌اند.

دراین روزهای سرنوشت سازی که می‌تواند به یک تراژدی انسانی وسیع منجر گردد اربابان قدرت، دولت‌های منطقه‌ای و دستگاه‌های ایدئولوژیک نه تنها با ارجحیت پیوندهای اقتصادی-سیاسی خود با استانداردی دوگانه به چشم پوشی از محاصره و نسل کشُی مردمان شهری پرداخته‌اند که تنها تاوان آنان اراده معطوف به زیستی آزادانه، دمکراسی رادیکال و گشودن مسیری جدید برای آزادی است. وحتی دولت‌های نظیر دولت ترکیه با همکاری آشکار و نهان خود در راستای بسط هژمونی خود بر منطقه در کشتار مردمان بی‌دفاع کوبانی به همکاری با نیروهای ارتجاعی می‌پردازند.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکومیت استانداردهای دوگانه مدعیان حقوق بشر در مورد این فاجعه، براین باوریم که سکوت و بی‌طرفی دربرابر تجسم این توحش ناب، عدم همراهی با تجربه نوین کُرد‌ها و خواست دمکراسی رادیکال در منطقه و چشم پوشی از مسئولیت اخلاقی- سیاسی که همه ما خود را به آن پایبند می‌دانیم؛ می‌تواند به بسط هرچه بیشتر ارتجاع و فاشیسم سیاه بینجامد. اکنون سکوت در برابر ترانه‌های در حال مرگ خلقی که تا پای جان به آزادی تمامی همنوعان خود از قید نیروهای تمامیت طلب پایبند است، جایز نیست. کوبانی را تنها نگذاریم.

روزبه آغاجری
یوسف اباذری
شاپور اعتماد
ابراهیم اصغرزاده
نعمت احمدی
اسعد اردلان
محمد مهدی اردبیلی
سید محمد اکبری
مصطفی احمد‌زاده
امیر احمدی
محسن اردبیلی
تایماز افسری
رحمان بوذری
ادیب برومند
نیما پرژام
کمال پولادی (رهیری)
کاوه پولادی
مختار پیرنیاکان
منصور تیفوری
مصلح توحیدی
نجم الدین جباری
علی رضا جباری
آزاد حاجی اقایی
جلال حاجی‌زاده
عطا حواری نسب
محمد حقمرادی
مهدی خزعلی
عیسی خان حاتمی
صلاح خدیو
هیوا خدر
طاهر خدیو
علی اشرف درویشیان
علی دلیری
سمیرا رشید‌پور
ارسلان ریحان‌زاده
فریبرز رئیس دانا
سهراب زنگنه
کوروش زعیم
رضا سهرابی
احمد سیف
بختیار سجادی
نسرین ستوده
خسرو سینا
حسام سلامت
محمد علی سلطانی
انور ساعد موچشی
طاهر سرحدی
حسین شاه اویسی
احسان شریعتی
محمد شریف
عباس شهر آبی
پرویز صداقت
قطب الدین صادقی
حشمت الله طبرزدی
بهروز الله طبرزدی
عمادالدین عرفانی
نیما عیسی‌پور
علی عباس بیگی
مراد فرهاد‌پور
نادر فتوره چی
حامد فرازی
حسام قاضی
یونس قربانی
اجلال قوامی
امیر کیانپور
محمد صدیق کبودوند
ایوب کریمی
فرهاد حیدری گوران
فاروق کیخسروی
داوود کلاه زری
جواد گنجی
بهزاد گرجی
شمس لنگرودی
محمد مالجو
حسن مرتضوی
علی معظمی
محمد ملکی
اسماعیل مفتی‌زاده
محمود محمودی
انور مصطفوی
فردین مازیار
سید مهرداد مشعشعی
ماجد مردوخ روحانی
عادل محمدپور
حسین محمد‌زاده
عبدالعزیز مولودی
رهبر محمود‌زاده
حسین میر بابا
شاهو مظاهری
صالح نجفی
حسین نمکین
محمد نوریزاد
فریدون نوری
عطا نهایی
صالح نیک بخت
آرش ویسی
امید ورزنده
داود هرمیداس باوند
منصور یاقوتی
امیر یعقوب علی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.