چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سازندگان ویدیوی «هپی» به حبس و شلاق محکوم شدند

یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم دادگاه اعضای سازنده ویدیو موسوم به «هپی» به صورت غیر رسمی توسط دادگاه اعلام شده و به موجب این حکم همگی اعضاء سازندۀ ویدیوی هپی به ۹۱ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده‌اند. همچنین ریحانه طراواتی به ۱۲ ماه حبس تعلیقی و دیگر سازندگان این ویدیو به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

iran-emrooz.net | Wed, 17.09.2014, 19:53

یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت که حکم دادگاه اعضای سازنده ویدیو موسوم به «هپی» به صورت غیر رسمی توسط دادگاه اعلام شده  و به موجب این حکم همگی اعضاء سازندۀ ویدیوی هپی به ۹۱ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شده‌اند. همچنین ریحانه طراواتی به ۱۲ ماه حبس تعلیقی و دیگر سازندگان این ویدیو به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

عوامل سازندۀ ویدیو کلیپ «هپی» به نام های ساسان سلیمانی، ریحانه طراوتی، ندا موتمنی، افشین سهرابی، بردیا مرادی، رهام شامخی و«سپیده» هستند که در روز ۱۸ شهریور ماه در دادگاهی به ریاست قاضی حیدری متهم به «مشارکت در ساخت کلیپ مبتذل» و «روابط نامشروع بین اعضای این گروه» شدند. در جلسه دادگاه تمامی عوامل هپی به همراه پنج وکیل خود حضور داشتند.

یک منبع مطلع در گفتگویی  در تاریخ ۱۸ شهریور ماه در خصوص جریان دادگاه به کمپین گفت که همۀ وکلا به اتهام “داشتن روابط نامشروع” نسبت به موکلان خود اعتراض کردند. آنها همچنین از برخورد خشن پلیس و هجوم به آپارتمان عوامل تهیۀ این ویدیو در زمان دستگیری انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی دادگاه  به اعتراض های خود در این موارد شدند.

به گفته این منبع خانم ریحانه طراواتی در دادگاه علاوه بر دو اتهامی که برای همه اعضای گروه مشترک بوده، متهم به داشتن مشروبات الکلی در منزل شخصی، بارگذاری و پخش کلیپ در شبکۀ یوتیوب و ساسان سلیمانی نیز متهم به کارگردانی این ویدیو شد.

شش جوان ایرانی  که در ساختن ویدیویی با عنوان «هپی» براساس ترانۀ خواننده آمریکایی ویلیام فرل مشارکت داشتند و ویدیو خود را روی پشت بام خانه ای در تهران فیلمبرداری کرده بودند، در روز ۱۹ اردبیهشت ماه توسط پلیس اخلاقی تهران دستگیر شدند. پس از بازداشت، یک تیم خبری از صدا وسیما گزارشی تصویری از جوانان دستگیر شده پخش کرد که در آن همۀ آنها پشت به دوربین با سرهای رو به پایین نشان داده می شدند. آنها در این فیلم اعتراف کردند که فریب خورده اند.

یک روز پس از این اعترافات، همگی آنها به جز ساسان سلیمانی که ادعا می شد کارگردان این ویدیو موزیک است با قرار وثیقۀ بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان آزاد شدند. در نهایت ساسان سلیمانی در روز هشتم خرداد ماه  با قرار وثیقۀ ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

ساسان سلیمانی، ۳۳ ساله، کارگردان و انیماتور ایرانی است و دارای مدرک لیسانس کارگردانی و فوق لیسانس انیمیشن است.  او پیش از این یک بار به دلیل ساخت ویدیو کلیپ آهنگ «سوسن خانم» از گروه بروبکس، مدتی بازداشت و در زندان اوین بود.

ساسان سلیمانی سال گذشته در مصاحبه ای با مجله «زندگی ایده آل» گفته بود که پس از یک پروژۀ عکاسی از حسن روحانی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، پیشنهاد رنگ بنفش را به عنوان رنگ رسمی کمپین انتخاباتی او داده بود.

این شش جوان هنرمند در تاریخ ۲۶ تا ۲۹ خرداد ماه برای تکمیل پرونده خود به واحد فرهنگ و هنر دادستانی تهران مراجعه و به پرسش های بازجویان خود برای تکمیل پرونده پاسخ دادند. یک منبع مطلع در گفتگویی در تاریخ ۲۰ مرداد ماه به کمپین اطلاع داده بود که موضوعاتی مانند اینکه «ایدۀ ساخت ویدیو از چه کسی بوده، چه کسی ویدیو را روی یوتوب آپلود کرده» و «چه کسی پیشنهاد تهیه ویدیو را داده بود» از جمله سوالاتی بوده است که از این افراد در جریان بازجویی پرسیده شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.