چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کنفرانس ضد داعش در پاریس پایان یافت

نشست پاریس برای مقابله با داعش با صدور بیانیه‌ای در حمایت از عراق و ضرورت اقدام جهانی علیه تروریسم به کار خود پایان داد. لوران فابیوس و ابراهیم جعفری، وزیران خارجه فرانسه و عراق در پایان نشست پاریس به میان خبرنگاران آمدند و بر مبارزه جهانی علیه داعش تاکید کردند. فابیوس گفت، نشست پاریس نشستی مثبت و فعال بود و به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم.

iran-emrooz.net | Mon, 15.09.2014, 11:54

کنفرانس پاریس صبح روز دوشنبه با سخنان رئیس جمهوری فرانسه آغاز شد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در آغاز این نشست با حضور فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق اعلام کرد: می‌خواهیم کنفرانس پاریس را برای برقراری امنیت و صلح در عراق و مبارزه با تروریسم برگزار کنیم. من از تمام کشورهای حاضر در این نشست قدردانی می‌کنم. تعداد حاضران به ۳۰ کشور می‌رسد.

وی افزود: من از اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب و دیگر طرف‌ها قدردان هستم. این نشست یک هدف واحدی را دنبال می‌کند که حمایت سیاسی از مسئولان جدید عراق و پشتیبانی از آن‌ها برای مقابله با تهدیدهای داعش در این کشور و تهدیدهایی که خاورمیانه را در آماج خود قرار داده است، می‌باشد.

اولاند گفت: کشته شدن دیوید هینز، تبعه انگلیسی در عراق به صورت هولناکی تهدید را نشان داد. آن‌ها فقط سر خبرنگاران و نیروهای امدادرسان را نبریدند بلکه غیرنظامیان را می‌کشند و این جنبش تروریستی زنان و کودکان را که از ضعیف‌ترین و شکننده ترین افراد هستند، هدف قرار می‌دهد. باید آن‌ها را ریشه کن کرد. این گروه تروریستی در بخش‌های گسترده‌ای از عراق و سوریه حضور دارند و ادعای تشکیل دولت می‌کنند.

وی ادامه داد: مقابله با این گروه باید از سوی خود عراقی‌ها صورت گیرد و من از احساس مسئولیت عراقی‌ها برای تشکیل دولت وحدت ملی قدردانی می‌کنم که این امر ضمانتی برای برقراری وحدت و تمامیت عراق است.

اولاند با یادآوری این مساله که شورای امنیت در قطعنامه ۲۱۷۰ خود تاکید کرده است که داعش تهدید بزرگی علیه امنیت جهانی است، عنوان داشت: مقابله عراقی‌ها با تروریسم ما را فرامی‌خواند تا با تمام قدرت و وفاداری در کنار مسئولان این کشور بمانیم. وقتی باقی نمانده است که بخواهیم آن را از دست بدهیم. هزاران نفر آواره شده‌اند و در سفری که به اربیل داشتم دیدم که مردم از هراس داعش همه چیز خود را رها کرده‌اند. باید تحرکات و اقدامات خود را تقویت کنیم. باید اقدامات ما کارآمد باشد. عراق نیازمند حمایت نظامی فوری است. دوستان عراق باید در زمینه تحرکات خود هماهنگ باشند تا به خواسته‌های دولت عراق جامه عمل بپوشانند.

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد: باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اخیرا ندایی را برای مبارزه با داعش سر داد که بسیاری از کشورها در منطقه و خارج از آن که این ندا را اجابت کردند. داعش در سوریه نیز تمام خاورمیانه را تهدید می‌کند.

وی افزود: تروریست‌های داعش برخی از جوانان را برای پیوستن به این گروه تحریک می‌کنند. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که جوانان ما به این گروه نپیوندند و ما سعی می‌کنیم داعش را از منابع خود محروم سازیم. پارلمان فرانسه قانونی را جهت مبارزه با گروه‌های تروریستی مورد بررسی قرار می‌دهد.

اولاند عنوان داشت: بحران سوریه از سه سال قبل نزدیک به دویست هزار کشته برجای گذاشته است. تروریست‌ها در سوریه باعث ایجاد آشوب می‌شوند و ما می‌خواهیم به همگان کمک کنیم.

اولاند همچنین بر اهمیت حفظ وحدت در لبنان تاکید کرد و گفت: لبنان میزبان دو میلیون آواره است. عربستان نیز به ارتش لبنان کمک می‌کند و تجهیزات آن را بیشتر افزایش می‌دهد. با نظارت بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز هماهنگی‌هایی برای کمک‌های انسانی در لبنان صورت می‌گیرد. اردن نیز باید از حمایت جامعه بین‌الملل برخوردار باشد. این‌ها دستور کار ما در این کنفرانس است. هدف ما اعلام هرگونه همبستگی با عراق و حمایت از مسئولان عراقی و کمک به غیرنظامیان و آوارگان و در نهایت مبارزه با داعش است. مبارزه با این گروه تروریستی وظیفه همگان است و کشورهای حاضر در این نشست همبستگی خود را با عراق اعلام می‌کنند و این نشست گام مهمی برای تشکیل ائتلاف کشورهاست و کشورهای حاضر این اراده را دارند که از عراق حمایت کنند.

پس از سخنان اولاند، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق پشت تریبون قرار گرفت و عنوان داشت: من به نمایندگی از کشور عراق از فرانسوا اولاند و دولت و مردم فرانسه به دلیل تلاش‌هایشان قدردانی می‌کنم. من از این امر قدردان هستم که پاسخ سریعی به خطرناک‌ترین چالش داده شده است.

رئیس جمهوری عراق اظهار داشت: عراقی‌ها قربانیان اشغال‌گران داعشی هستند که هیچ گونه دین و ملیتی ندارند. ما به فرانسه آمده‌ایم تا از همگان بخواهیم که در مقابله با جنایت‌های گروه داعش در کنار ملت ما بایستند.

وی گفت: گروه داعش این روزها مرتکب جنایات زیادی در عراق شده و این گونه ایزدی‌ها و مسیحیان کشته شده و ترکمن‌ها و سنی‌ها و همچنین شیعیان مورد هدف قرار گرفتند و داعش با اقدامات خود موجب آواره شدن هزاران تن از عراقی‌ها شده است. این گروه زنان عراقی را به بردگی می‌گیرد، همانطور که این اقدام برای ایزدی‌ها نیز اتفاق افتاده است.

معصوم افزود: داعش مرتکب جنایت‌های کشتار دسته جمعی شده و دست به اقداماتی می‌زند که موجب مهاجرت اجباری ده‌ها هزار خانواده عراقی شده است. داعش همچنین تمدن انسانی و آثار تاریخی در عراق را مورد هدف قرار داده و قبور و کلیساها و مساجد را از بین می‌برد. در حال حاضر ما باید از فرصت برای سرعت بخشیدن به اتخاذ مواضع جدی علیه داعش و همچنین تمامی افکار تروریستی استفاده کنیم.

فواد معصوم اظهار داشت: من از این مناسبت برای تشکر از برگزاری نشست جده استفاده می‌کنم. همچنین از سازمان ملل، آمریکا و سایر کشورها از جمله ایران، ترکیه و عربستان به خاطر ارسال کمک‌های انسانی برای عراقی‌ها و همچنین حمایت نظامی از نیروهای عراقی و پیش‌مرگ‌ها در مقابله با گروه داعش قدردانی می‌کنم.

وی گفت: ما باید از این همبستگی برای مقابله با تروریسم استفاده کرده و به حملات هوایی علیه پایگاه‌های داعش و تحت تعقیب قرار دادن آن‌ها و محاصره این گروه‌ها و منع ورود تروریست‌ها به عراق و همچنین مشارکت در کمک رسانی به آوارگان و اتخاذ اقدامات جدی برای بازسازی ادامه دهیم و جلوی حمایت از گروه داعش را بگیریم.

فواد معصوم اظهار کرد: کنفرانس ما مناسبت مهمی برای تقویت اصول انسانی و تحکیم وحدت جهت مقابله با تروریسم است و من در اینجا از فرانسه و رئیس جمهور این کشور و از تمامی حاظران و تمامی کسانی که برای موفقیت آن تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنم.

پس از سخنان فواد معصوم مقامات حاضر در کنفرانس عکس یادگاری گرفته و نشست پشت درهای بسته بدون حضور خبرنگاران پی گرفته شد.

***

فابیوس: داعش نه دولت است و نه نماینده دین اسلام

نشست پاریس برای مقابله با داعش با صدور بیانیه‌ای در حمایت از عراق و ضرورت اقدام جهانی علیه تروریسم به کار خود پایان داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، لوران فابیوس و ابراهیم جعفری، وزیران خارجه فرانسه و عراق در پایان نشست پاریس به میان خبرنگاران آمدند و بر مبارزه جهانی علیه داعش تاکید کردند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما به دنبال ایجاد یک ائتلاف جامع برای رویارویی با داعش بوده و هستیم و به تلاش‌ها برای نیل به این هدف تا از بین بردن این گروه تروریستی ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: داعش نه دولت است و نه کشور و نه نماینده‌ای برای دین اسلام، لذا از این پس با توجه به ماهیت این گروه از عبارت “دولت اسلامی” برای داعش استفاده نخواهد شد و همان واژه “داعش” معرف این گروه خواهد بود. این گروه تنها نهادی خطرناک برای جهان است که همه در نشست امروز متفق‌القول بودند که باید به هر طریقی مانع از فعالیت آن شد. این گروه تروریستی حامل یک ایدئولوژی خطرناک است و معتقد است که هر کس که با این گروه همراه نباشد باید از بین برود.

فابیوس گفت: نه تنها عراق و سوریه بلکه خاورمیانه و تمام جهان در معرض تروریسم این گروه افراطی قرار دارند و ما ابتدا باید اقدامات این گروه را متوقف کنیم و سپس آن را کاملا از بین ببریم.

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: از بین بردن ساختاری همانند داعش نیازمند وقت است و جامعه جهانی نیز باید به شکلی هماهنگ برای از بین بردن این گروه فعالیت کند. در نشست پاریس از لحاظ امنیتی، سیاسی و مسائل بشردوستانه تحولاتی پیرامون عراق و گروه تروریستی داعش را بررسی کردیم و مقرر شد که به ارائه کمک‌ها به همپیمانان عراقیمان ادامه دهیم. باید مانع از ارسال پول و اعزام نیرو به گروه‌های تروریستی در سطح جهان شد. به دعوت بحرین نشستی برای این اقدام و جلوگیری از سرازیر شدن تروریست‌ها از سوریه و ۸۰ کشور جهان برگزار می‌شود. نشست پاریس نشستی مثبت و فعال بود و به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز در این کنفرانس مطبوعاتی با تشکر از فرانسه برای میزبانی و مطرح کردن نشست مذکور گفت: در نشست پاریس تفاهم بسیار بالایی وجود داشت و همگان بر ضرورت مبارزه با داعش تاکید کردند.

وی گفت: ما در این نشست دیدیم که دولت عراق در رویارویی با داعش و تروریسم تنها نیست و همگان فهمیدند که هیچ کشوری در برابر داعش بدون کمک و همکاری بین‌المللی رها نمی‌شود. ما از لحاظ نظامی، سیاسی، امنیتی و انسانی پیامدهای حضور داعش در سوریه را مورد بررسی قرار دادیم. داعش دین و قومیت نمی‌شناسد ما بیش از یک میلیون و 800 هزار آواره در عراق داریم که نیازمند کمک هستند و در کنفرانس پاریس بر حمایت از آن‌ها تاکید شد.

وی در پایان گفت: گروه‌های سیاسی در عراق نیز همگی برای رویارویی با داعش متفق القول هستند و تلاش‌هایی را برای رویارویی با این گروه و تقویت وحدت داخلی آغاز کردند.

فابیوس گفت که بیانیه پایانی این نشست در اختیار خبرنگاران قرار می‌گیرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.