دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - Monday 18 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تحریم‌های تازه‌ آمریکا علیه افراد و شرکت‌های ایرانی

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه (۲۹ اوت/ ۷ شهریور) از اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاص، شرکت‌های و بانک‌های ایرانی و خارجی خبر داد که به نقض تحریم‌های بین‌المللی که بر ضد جمهوری اسلامی وضع شده متهم شده‌اند. تحریم‌های جدید آمریکا ۳۰ شخص، شرکت‌های نفتی، هواپیمایی، حمل‌ونقل دریایی و بانک را شامل می‌شوند.

iran-emrooz.net | Fri, 29.08.2014, 21:01

دویچه وله: آمریکا افراد، شرکت‌ها و بانک‌های تازه‌ای را به اتهام همکاری با ایران در نقض تحریم‌های بین‌المللی مشمول تحریم‌ کرد. دولت آمریکا با این حال می‌گوید خود را به همکاری در گفتگوهای هسته‌ای غرب با ایران متعهد می‌داند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه (۲۹ اوت/ ۷ شهریور) از اعمال تحریم‌های جدید علیه اشخاص، شرکت‌های و بانک‌های ایرانی و خارجی خبر داد که به نقض تحریم‌های بین‌المللی که بر ضد جمهوری اسلامی وضع شده متهم شده‌اند. تحریم‌های جدید آمریکا ۳۰ شخص، شرکت‌های نفتی، هواپیمایی، حمل‌ونقل دریایی و بانک را شامل می‌شوند.

این تحریم‌ها همچنین افراد و سازمان‌هایی را که به گفته آمریکا در توسعه برنامه هسته‌ای ایران و حمایت از تروریسم در منطقه نقش داشته‌‌اند، در برمی‌گیرد.

کیتلین هایدن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید این تحریم‌ها را “گامی بیشتر در راستای تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر دولت ایران” توصیف کرد و گفت: «ایالات متحده همچنان متعهد به همکاری با دیگر شرکایش در گروه ۱+۵ برای یافتن راه‌حلی بلند‌مدت و جامع برای حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران است.»

یکی از بانک‌هایی که در فهرست تحریم‌های تازه آمریکا جای گرفته، “بانک آسیا” است که به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا در تهیه اسکناس‌های دلار آمریکا برای ایران دست داشته است. از جمله اقدامات این بانک انتقال مبلغ دست‌کم ۱۳ میلیون دلار از مسکو به تهران در اواسط سال جاری میلادی بوده است.

در توضیحات وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین ذکر شده که دولت ایران از طریق شرکت‌های هواپیمایی دولتی “معراج ایر” و “کاسپین ایر” محموله‌های غیرقانونی از جمله تسلیحات برای رژیم بشار اسد در سوریه ارسال کرده است.

شرکت هواپیمایی “پویا ایر” نیز به دلیل همکاری با شرکت هواپیمایی “یاس ایر” که پیش‌تر از سوی آمریکا تحریم شده بود، در فهرست جدید تحریم‌ها جای گرفته است. به گفته آمریکا ایران از این شرکت‌های هواپیمایی برای حمل و نقل سلاح و دیگر محموله‌های غیرقانونی به “مشتریان” خود در لبنان و سوریه استفاده کرده است.

در میان تحریم‌شدگان نام ” Goldentex FZE”‌، شرکتی مستقر در امارات متحده عربی نیز به چشم می‌خورد که به حمایت از بخش‌های حمل و نقل دریایی و انرژی ایران متهم شده است. یک شرکت ایتالیایی به نام “Dettin” نیز به دلیل همکاری با ایران برای دور زدن تحریم‌ها علیه فروش نفت این کشور، مشمول تحریم‌های آمریکا شده است.

اعمال این تحریم‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در حال مذاکره برای حل مناقشه هسته‌ای جمهوری اسلامی با غرب هستند. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اخیرا گفته بود که مذاکره ایران با غرب بر خلاف تصورات هیچ دستاوردی نداشته و “آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی را کم نکردند، بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند.”

در واکنش به این امر، آمریکا با رد اظهارات رهبر ایران، اعلام کرد که از زمان آغاز مذاکرات با ایران هیچ تحریم‌ جدیدی علیه ایران اعمال نشده و تصویب این تحریم‌ها مربوط به قبل از توافق ژنو بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.