">
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

۲۰ کشته در حمله اسرائیل به مدرسه‌ای در غزه

طی تازه‌ترین حملات در بامداد چهارشنبه هشتم مرداد ماه، به مدرسه‌ای در غزه، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شده‌اند. شمار قربانیان فلسطینی به دست‌کم ۱۲۶۰ نفر رسیده است. در پی حمله به نیروگاه برق در غزه، برق خانه‌ها و مراکز امدادی قطع شده، حماس نیز آتش‌بس با اسرائیل را رد کرده است.

iran-emrooz.net | Wed, 30.07.2014, 8:19

رادیو فردا: در حالی‌که تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به خشونت‌ها در غزه هنوز نتیجه‌ای نداشته است، شمار قربانیان فلسطینی به دست‌کم ۱۲۶۰ نفر رسیده و در پی حمله به نیروگاه برق در غزه، برق خانه‌ها و مراکز امدادی قطع شده، حماس نیز آتش‌بس با اسرائیل را رد کرده است.

طی تازه‌ترین حملات در بامداد چهارشنبه هشتم مرداد ماه، به مدرسه‌ای در غزه، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شده‌اند.

این مدرسه دخترانه در جبلیه به سازمان ملل تعلق داشته که به عنوان پناهگاه از آن استفاده می‌شده است.

یک مقام سازمان ملل حمله به مدرسه را تائید کرده ولی آمار قربانیان را کم‌تر از آنچه خبرگزاری‌ها نقل کرده‌اند، عنوان کرده است.

روز سه‌شنبه سازمان ملل متحد اعلام کرده بود انبار مهماتی را در یکی از مدارس این سازمان در باریکه غزه پیدا کرده است.

سخنگوی دفتر کار و رفاه سازمان ملل بدون نام بردن از گروه خاصی، عملکرد کسانی را که با ذخیره کردن مهمات در مدارس، جان غیرنظامیان را به خطر انداخته‌اند،‌ محکوم کرده است.

اسرائیل طی جنگ با حماس که وارد ۲۳امین روز شده است، مراکزی متعلق به سازمان ملل را که آنها را زرادخانه مهمات دانسته، حمله کرده است.

به گفته مقام‌های سازمان ملل بیش از ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان غزه به مدارس این سازمان که حکم پناهگاه را پیدا کرده‌اند، گریخته‌اند.

بمباران غزه در شب سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه ۸ مرداد، ادامه داشته است. بنا بر گزارش‌ها در عین حال در پی حمله تانک‌های ارتش اسرائیل به نیروگاه اصلی آن باریکه، مراکز امدادی، بیمارستان‌ها و خانه‌ها تنها ساعاتی از برق استفاده کرده‌اند.

گزارش‌ها در عین حال حاکی از آن است که حماس آتش‌بس با اسرائیل را که پیشتر مقام‌های تشکیلات خودگردان خواستار شکل‌گیری آن برای ۲۴ ساعت و احتمال تمدید آن به ۷۲ ساعت شده بودند، رد کرده است.

حماس همچنان خواستار پایان دادن به حصر چند ساله غزه و پایان کامل عمیلات نظامی برای برقراری آتش‌بس با اسرائیل است.

حصر غزه که از سال ۲۰۰۷ آغاز شده است به گفته اسرائیل برای جلوگیری از انتقال سلاح به شبه‌نظامیان در آن منطقه انجام شده اما ساز و کارهای امدادی می‌گویند این حصر جلوی انتقال مواد ضروری و مایحتاج اولیه را نیز گرفته است.

تل‌آویو از سوی دیگر حماس را مسئول مرگ‌ شهروندان هر دو طرف معرفی می‌کند و یکی از سخنگویان نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفته است «آنها (حماس) کسانی هستند که به این نبرد ادامه می‌دهند».

محمد ضیف، یکی از فرماندهان عالی‌رتبه حماس، در شبکه تلویزیونی متعلق به حماس گفته است «راه میانی» وجود ندارد. او می‌گوید «تا وقتی مردم ما امنیت ندارند، اسرائیل امنیت ندارد».

خبرگزاری رویترز نیز از قول او در این پیام ضبط شده تلویزیونی نقل کرده است که اسرائیل «تا وقتی مردم ما با وقار و آزادی زندگی نکنند، امنیت نخواهد داشت».

سخنگوی بنیامین نتانیاهو نیز در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید «مردم در حال جنگ هستند و مردم در حال قربانی شدن هستند، چون حماس به آتش‌بس «نه» گفته است».

یک مقام مصری، کشوری که یکی از میانجی‌گران بحران به شمار می‌رود، به رویترز گفته است «ما شنیده‌ایم که اسرائیل آتش‌بس را قبول کرده است، اما حماس نه».

همین خبرگزاری می‌گوید چنین چیزی را دولت اسرائیل نه تائید و نه رد می‌کند.

این موضوع به گزارش‌هایی باز می‌گردد در مورد آتش‌بسی بی‌قیدوشرط پیشنهادی از سوی مصر که «حماس آن را رد کرده»؛ در پی آن مصر می‌گوید پیشنهادی جدید به طرف فلسطینی ارائه می‌کند.

در عین حال تعداد کشته‌شدگان فلسطینی دست‌کم به ۱۲۴۰ نفر رسیده است که بیشتر آنها غیرنظامی و شمار قابل توجهی نیز کودک هستند.

۵۳ سرباز اسرائیلی و سه شهروند غیرنظامی در آن سوی باریکه غزه نیز قربانی حملات شبه‌نظامیان در غزه، از جمله در پی پرتاب موشک، شده‌اند.

تنها نیروگاه برق غزه هدف قرار گرفت

به گزارش منابع محلی، آتش تانکهای اسراییل روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۴، مخزن سوخت تنها نیروگاه برق نوار غزه را هدف قرار دادند و برق این منطقه با ۸/ ۱ میلیون نفر جمعیت را قطع کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در حال حاضر دود سیاهی از نیروگاه بر می خیزد. این نیروگاه دو سوم نیازهای برق غزه را تامین می‌کند و هم اکنون مخازن سوخت آن در آتش می سوزند.

محمد الشریف، مدیر نیروگاه به رویترز گفت: «کار این نیروگاه تمام است.»

او گفت که نیروهای آتش نشانی غزه مجهز به تجهییزات لازم برای خاموش کردن این آتش نیستند.

سخنگوی ارتش اسراییل از اظهار نظر فوری در این باره خودداری کرد و گفت که این گزارش را مورد بررسی قرار خواهد داد.

این نیروگاه هفته گذشته نیز مورد حمله قرار گرفت و تا امروز با 20 درصد ظرفیت به کار خود ادامه می داد، و روزانه فقط چند ساعت برق برای ساکنان غزه تولید می نمود.

به گزارش رویترز، در ۸ ژوئیه اسراییل اعلام کرد برای متوقف کردن آتشبارهای موشکی حماس و دیگر گروههای فلسطینی دست به عملیات نظامی می زند. ۱۰ روز پس از آن، اسراییل نیروی زمینی خود را وارد غزه کرد تا تونلهای حماس در اطراف مرز را تخریب نماید.

اگرچه فشارهای بین المللی برای پایان دادن به این درگیریها شدت گرفته است، اما هنوز پایانی برای این مناقشه ۲۲ روزه دیده نمی شود. در این درگیریها تا کنون ۱۱۱۶ فلسطینی، که بیشتر آنها غیرنظامی هستند، و ۵۳ سرباز و سه غیرنظامی اسراییلی کشته شده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.