يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 26 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شورای امنیت سازمان ملل اقدام کند!

جنایت‌های جنگی در اسراییل و فلسطین

حملات به اسراییل و نوار غزه را که به مرگ دست کم ۷۶ تن انجامیده می‌توان به عنوان جنایت‌های جنگی توصیف کرد. فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر از دولتمردان اسراییلی و گروه‌های مسلح فلسطینی به تاکید می‌خواهد به درگیری‌ها پایان دهند و حمایت از جان غیرنظامیان را تضمین کنند. شورای امنیت سازمان ملل نمی‌تواند از مسوؤلیت خود در این زمینه شانه خالی کند.

iran-emrooz.net | Fri, 11.07.2014, 0:06

۱۰ ژوئیه ۲۰۱۴ (۱۹ تیر ۱۳۹۳)
حملات به اسراییل و نوار غزه را که به مرگ دست کم ۷۶ تن انجامیده می‌توان به عنوان جنایت‌های جنگی توصیف کرد.

فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر از دولتمردان اسراییلی و گروه‌های مسلح فلسطینی به تاکید می‌خواهد به درگیری‌ها پایان دهند و حمایت از جان غیرنظامیان را تضمین کنند. شورای امنیت سازمان ملل نمی‌تواند از مسوؤلیت خود در این زمینه شانه خالی کند.

تنش‌هایی که پس از قتل سه نوجوان اسراییلی در کرانه غربی و یک نوجوان فلسطینی در بیت المقدس (اورشلیم) شرقی اوج گرفته‌اند به سوی افزایش درگیری آشکار بین اسراییل و گروه‌های مسلح در غزه می‌روند.

در روز ۷ ژوئیه ۲۰۱۴ (۱۶ تیر ۱۳۹۳)، اسراییل عملیات نظامی «لبه حفاظتی» را آغاز کرد و دست کم ۵۰ مکان را در نوار غزه مورد حمله قرار داد و ده‌ها حمله هوایی دیگر نیز انجام داد. بر اساس آماری که سازمان‌های عضو فدراسیون در غزه ـ المیزان و مرکز حقوق بشر فلسطین ـ گرد آورده‌اند، در این حمله‌ها حداقل ۷۶ تن از جمله ۱۴ کودک کشته شدند و بیش از ۳۸۱ تن که اکثر آن‌ها غیرنظامی بودند مجروح شدند. همچنین گزارش شده است که ارتش اسراییل به عمد به خانه‌ها و مراکز غیرنظامی حمله کرده است. این گونه عملیات مرادف با مجازات غیرقانونی دسته جمعی است. در این می‌ان، گروه‌های مسلح فلسطینی در غزه بیش از ۱۶۹ موشک به اسراییل شلیک کرده‌اند و بی‌ملاحظه غیرنظامیان اسراییلی را هدف قرار داده‌اند.

شَوان جَبَرین، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر گفت: «اقدامات ارتش اسراییل و شلیک رو به افزایش موشک‌های فلسطینی را باید محکوم کرد، چون هر دو این‌ها نقض حقوق بین المللی بشر دوستانه هستند. مسؤولیت و پاسخگویی باید روشن شود.»

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر نیز گفت: «تاریخ تکرار می‌شود. شورای امنیت سازمان ملل باید مداخله کند و نمی‌تواند از مسؤولیت خود برای حفاظت از غیرنظامیان شانه خالی کند.»

سازمان ما دولتمردان اسراییلی و گروه‌های مسلح فلسطینی را فرا می‌خوانند تا به خشونت علیه غیرنظامیان پایان دهند و درگیری‌ها را متوقف کنند.

از سال ۲۰۰۸ به بعد، هر دو طرف با معافیت کامل از مجازات مرتکب نقض حقوق بین المللی بشر دوستانه شده‌اند، به ویژه ارتش اسراییل در عملیات موسوم به «ستون دفاعی» در نوامبر ۲۰۱۲ و عملیات «سرب گداخته» در دسامبر ۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹.

در حالی که عدالت برای بازداشتن از جنایت‌های بیشتر و بنا کردن فرایند صلح ضروری است، معافیت از مجازات قاعده بوده و اشغال فلسطین به دست اسراییل گسترش یافته است. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر با یادآوری تحلیل خود اعلام می‌کند که اوضاع کنونی در حیطه صلاحیت دادگاه بین المللی جزایی قرار می‌گیرد و درخواست خود را در زمینه فعال شدن این دادگاه از کانال‌های مناسب تکرار می‌کند.

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر از فراخوان اعضای خود خطاب به کشور سویس به عنوان نگهدارنده کنوانسیون‌های ژنو برای تشکیل فوری نشست فوق‌العاده مجمع کشورهای عضو این کنوانسیون‌ها حمایت می‌کند.

متن فارسی:http://www.fidh.org/article15727
متن انگلیسی: http://www.fidh.org/article15725
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.