شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تجمع زنان در اعتراض به ممانعت از تماشای والیبال

عصر یکشنبه (۲۵ خرداد ۱۳۹۳) و پیش از آغاز چهارمین مسابقه والیبال بین تیم‌های ایران و برزیل در ورزشگاه آزادی بیش از ۵۰ نفر از بانوان ایرانی در برابر این ورزشگاه تجمع کرده و خواستار اجازه ورود به آن‌ها به ورزشگاه برای تماشای این مسابقه شدند. در این تجمع خانم سارا قاسم‌پور دبیر کارگروه دختران معاونت زنان ریاست جمهوری نیز حضور پیدا کرد و از خواسته‌های این بانوان حمایت کرد و قول پیگیری این موضوع را به آن‌ها داد.

iran-emrooz.net | Sun, 15.06.2014, 19:53

عصر روز یکشنبه (۲۵ خرداد ۱۳۹۳) و پیش از آغاز چهارمین مسابقه والیبال بین تیم‌های ایران و برزیل در ورزشگاه آزادی بیش از ۵۰ نفر از بانوان ایرانی در برابر این ورزشگاه تجمع کرده و خواستار اجازه ورود به آن‌ها به ورزشگاه برای تماشای این مسابقه شدند.

به گزارش ایسنا، در این تجمع که از ساعت ۷:۳۰ بعدازظهر در ضلع غربی ورزشگاه آزادی آغاز شد، خانم سارا قاسم‌پور دبیر کارگروه دختران معاونت زنان ریاست جمهوری نیز حضور پیدا کرد و از خواسته‌های این بانوان حمایت کرد و قول پیگیری این موضوع را به آن‌ها داد.

وی با بیان اینکه به نظر ما حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای مسابقه والیبال یک حق است که در حال حاضر سلب شده است گفت: وزیر ورزش و جوانان نیز با این ممنوعیت ایجاد شده مخالف هستند و در مسابقه قبل به صورت سمبولیک با خانواده‌شان حضور پیدا کردند تا نشان دهند مشکلی برای حضور بانوان در مسابقه‌ها نیست.

وی با بیان اینکه گویی شورای تامین اجازه ورود خانم‌ها به ورزشگاه را نداده و ما با استاندار تهران که در این شورا حضور دارد صحبت خواهیم کرد گفت: ما هیچ دلیلی را برای این ممانعت نمی‌پذیریم. آن‌ها می‌گویند که زیرساخت نداریم تا امنیت بانوان را تامین کنند در حالی که ما این سخن را قبول نداریم.

در هنگام این تجمع تعدادی از افراد یگان ویژه در محل تجمع بانوان حضور پیدا کردند و از آن‌ها خواستند که پراکنده شوند و به آن‌ها گفتند در صورتی که پراکنده نشوند، از پلیس زنان برای انتقال آن‌ها استفاده خواهند کرد که این صحبت آن‌ها با مخالفت تجمع کنندگان روبه‌رو شد و آن‌ها اعلام کردند که تجمع ما در این جا مخل امنیت نیست. ما برای پیگیری حق خودمان در اینجا تجمع کرده‌ایم و می‌خواهیم خواسته‌هایمان را به مسئولان تصمیم گیرنده در این امر ابلاغ کنیم چرا که آن‌ها گویی اعلام کرده‌اند که خانم‌ها تمایلی برای حضور در ورزشگاه ندارند و ما با این تجمع می‌خواهیم به آن‌ها بگوییم که زنانی هستند که تمایل دارند در ورزشگاه برای تماشای مسابقه حضور پیدا کنند.

این بانوان همچنین در پاسخ به سوال یکی از افراد یگان ویژه که اعلام کرد در شان زنان ایرانی نیست که در ورزشگاه با این شرایط حضور پیدا کنند، با مخالفت با این گفته اظهار کردند که چگونه بانوانی از کشور برزیل می‌توانند در ورزشگاه حضور پیدا کنند ولی بانوان ایرانی این اجازه را ندارند در حالی که این بر خلاف قوانین بین‌المللی فدراسیون والیبال است.

در ادامه این تجمع تعدادی از پلیس زنان نیز حضور پیدا کردند و عرب‌سرخی رییس یگان ویژه ورزشگاه آزادی نیز با تجمع کنندگان و همچنین نماینده معاونت امور زنان ریاست جمهوری صحبت کرد.

عرب‌سرخی خطاب به بانوان تجمع کننده گفت: به ما اعلام کردند که اجازه ندهید خانم‌ها وارد ورزشگاه شوند و ما نیز آنچه را ابلاغ شده است را اجرا می‌کنیم.

او که در ابتدا با لحن نامناسبی با تجمع کنندگان سخن می‌گفت در ادامه صحبت‌های خود همچنین به تجمع کنندگان گفت: ما خواسته‌های شما را به مسئولان مافوق‌مان ابلاغ می‌کنیم و گزارشی از این تجمع به آن‌ها ارائه خواهیم کرد.

در این تجمع ماموران یگان ویژه از شرکت کنندگان فیلم و عکس می‌گرفتند که در پاسخ به اعتراض تجمع کنندگان در توضیح این امر گفتند که ما مستندسازی می‌کنیم که بگوییم با شما رفتار نامناسبی نداشته‌ایم.

همچنین در ادامه این تجمع که تا ساعت ۹ طول کشید، یکی دیگر از ماموران یگان ویژه گفت: آقای عرب سرخی با آقای ساجدی نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ تماس تلفنی داشتند و ایشان نیز گفتند که هیچ یک از عوامل زنان ایرانی اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند.

او همچنین به بانوان تجمع کننده در این مراسم گفت که تا قبل از تاریکی هوا متفرق شوند.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از ماموران حاضر در این تجمع به نماینده معاونت امور زنان که در این تجمع حضور داشت، مدت کوتاهی گفت‌وگو کرد و سپس قاسم‌پور در جمع تجمع کنندگان گفت: آن‌ها اعلام کردند که ما در تامین امنیت مشکل داریم و از سوی دیگر ساعت کار خانم‌های پلیس محدود است.

وی این دلیل را ناموجه عنوان کرد و گفت: ما بنا بر وظیفه سازمانی خود با آقای ساجدی نیا یا نماینده ایشان جلسه‌ای برگزار می‌کنیم و از نمایندگان شما نیز دعوت می‌کنیم در این جلسه حضور پیدا کنید و به بیان دیدگاه‌های خود بپردازید.

بانوان تجمع کننده قبل از متفرق شدن اعلام کردند که در روز جمعه ساعت ۱۶ برای پیگیری این خواسته و حضورشان در ورزشگاه برای تماشای بازی ایران و ایتالیا در این مکان حضور پیدا می‌کنند.

یادداشت ژیلا بنی‌یعقوب در فیسبوک درباره تجمع امروز

امروز هم زنان ایرانی در تهران پشت در ورزشگاه آزادی ماندند. نماینده پلیس امنیت اخلاقی به میان زنان آمد و گفت: به ما ابلاغ شده که به هیچ عنوان به زنان ایرانی اجازه ورود به وزرشگاه را ندهیم.

پرسیدیم: فقط زنان ایرانی؟ یعنی زنان خارجی حق ورود و تماشای مسابقات والیبال را دارند؟ با قاطعیت گفت: بله، به ما گفته‌اند که به زنان ایرانی اجازه ورود ندهیم اما زنان غیرایرانی حق ورود دارند.

امروز خانم سارا قاسم پور، مشاور خانم مولاوردی(معاون رییس جمهور در امور زنان) هم به میان زنان آمده بود. او از خواسته زنان برای ورود به استادیوم حمایت کرد و بارها با مسوولان پلیس امنیت اخلاقی که اجازه ورود به زنان را نمی دادند صحبت کرد و از آنها خواست که از مقامات ارشد خود در این باره کسب تکلیف کنند.

خانم قاسم پور گفت: معاونت امور زنان، فدراسیون والیبال و وزارت وزرش هیچ کدام با ورود زنان به ورزشگاه برای تماشای مسابقات جهانی والیبال مخالفتی ندارند و فقط این شورای تامین استان تهران است که مخالف ورود آنهاست.

نماینده پلیس اخلاقی گفت همین امروز به مقامات مافوقش گزارش خواهد کرد که امروز نیز زنان آمده بودند و خواستار ورود به ورزشگاه و تماشای فوتبال بودند. برخی از زنان با خانم قاسم‌پور در باره خواسته‌شان صحبت کردند و از او خواستار پیگیری‌های جدی‌تر معاون ریاست جمهوری در این زمینه شدند.

بسیاری از زنان دقایقی طولانی با مسئولان پلیس امنیت صحبت کردند و بارها از آن‌ها پرسیدند که چرا ایران بر خلاف تعهدی که به مراجع بین‌المللی در این‌باره سپرده، به ما اجازه ورود به ورزشگاه را نمی‌دهد... پلیس‌ها می‌گفتند ما این چیزها را نمی‌دانیم، به ما ابلاغ‌شده زنان ایرانی را به استادیوم راه ندهیم...

امروز تعداد زیادی پلیس زن و مرد در مقابل ورزشگاه حضور داشتند و اجازه نزدیک شدن زنان را به در بزرگ ورزشگاه نمی‌دادند.


یادداشت خانم شهین مولاوردی فیبسوک

سلام دوستان
امروز در هیئت دولت به ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات والیبال اشاره کردم و مراتب اعتراض و ناامیدی نسل جوان را از این موضوع اعلام کردم، به ویژه آن که تماشای این مسابقات ظاهراً در دوره‌های قبلی برای دختران و زنان محدودیتی نداشته است و ایجاد محدودیت در دوره دولت تدبیر و امید مایه تعجب شده است. به نظر می‌رسد با اتخاذ تدبیر و ساز و کار لازم در این خصوص می‌توان به جوانه زدن بذر امید دل بست.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.