شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

غلامرضا خسروی، زندانی سیاسی اعدام شد

غلامرضا خسروی سواد جانی از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ صبح روز یکشنبه ۱۱ خرداد در محوطه زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. وی مدت ۴۰ ماه در سلول‌های اداره اطلاعات کرمان، ۶۴ وزارت دفاع و ۲۴۰ زندان اوین نگهداری شد و نهایتا در یک دادرسی مخدوش به اعدام محکوم شد.

iran-emrooz.net | Sun, 01.06.2014, 9:26

خبرگزاری هرانا – غلامرضا خسروی سواد جانی از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ صبح روز یکشنبه در محوطه زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی ۴۹ ساله متولد آبادان پس از آنکه کمک مالی به یک شبکه تلویزیونی نموده بود شناسایی و بازداشت شد.

وی مدت ۴۰ ماه در سلولهای اداره اطلاعات کرمان، ۶۴ وزارت دفاع و ۲۴۰ زندان اوین نگهداری شد و نهایتا در یک دادرسی مخدوش به اعدام محکوم شد.

حکم صادره از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در سال ۱۳۹۰ به تائید دیوان عالی کشور رسید. بر اساس حکم شعبه ۲۶ اتهام وی هواداری موثر از «گروهک نفاق» (سازمان مجاهدین خلق ایران) ذکر شده است.

عبدالفتاح سلطانی و شیما قوشه پس از صدور حکم اعدام برای این زندانی وکالت وی را برعهده داشتند.

حکم اعدام این زندانی سیاسی در حال صبح امروز اجرا شد که یکی از وکلای دادگستری روز گذشته در گفتگو با هرانا اعلام کرد اجرای حکم اعدام وی به دلیل تغییرات قانون مجازات اسلامی در خصوص انتصاب اتهام محاربه، غیرقانونی است.

غلامرضا خسروی سوادجانی از زندانیانی است که در وقایع پنج شنبه سیاه به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت بود یکی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به هرانا گفت: «اجرای حکم غیرمنتظره این زندانی بی‌ارتباط با وقایع پنج شنبه سیاه نیست و مومنی (معاون زندان) به همراه حمیدی (معاون قضایی) در حین انتقال وی به رجایی شهر آنرا به وی گوشزد کردند.»

غلام رضا خسروی در سنین جوانی نیز از سوی دستگاه قضایی به ۱۰ سال حبس محکوم شده بود که نهایتا با تحمل ۵ سال حبس از زندان آزاد شده بود وی پیش از محکومیت به اعدام از سوی شعبه ۲۶ از سوی دادگاه انقلاب کرمان به سه سال حبس تعزیری و سه سال تعلیقی محکوم شده بود اما با دخالت وزارت دفاع و اعتراض دادستانی کرمان و دادستانی کشور پرونده وی به تهران منتقل شد.

دخالت وزارت دفاع در پرونده این زندانی پس از آن صورت گرفت که در اقاریر اخذ شده تحت شرایط غیرانسانی وی اعلام کرده بود که از پادگان مقابل منزل خود عکس برداری کرده بود.

سازمان عفو بین الملل روز شنبه ۱۰ خردادماه در بیانیه‌ای از مقام‌های قضایی ایران خواسته است تا اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی را متوقف کند.

حسیبه حاج صحرایی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، در این زمینه گفته است: «باردیگر مقام‌های ایران در آستانه اعدام مردی قرار دارند که حتی از حق برگزاری دادگاهی عادلانه محروم بوده است.»

سازمان عفو بین الملل گفته است حکم اعدام غلامرضا خسروی نقض قوانین بین المللی و قوانین ایران است.

***

یگ روز پیش از اعدام غلامرضاخسروی، تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر و اوین که همه با این زندانی عقیدتی زمانی هم سلول و یا هم بند بوده‌اند خواستار توقف اجرای حکم اعدام او شده‌اند.

متن نامه این هفده زندانی سیاسی به شرح زیر است:

مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

هرکس دیگری را به ناحق به قتل رساند گویی همه مردم را کشته است و هرکس سبب زندگی کسی شود گویی همه مردم را حیات بخشیده است.

غروب روز شنبه ۱۰\۳\۹۳ انتشار اخبار تکان دهنده‌ای درباره انتقال زندانی سیاسی آقای غلامرضا خسروی به انفرادی بند ۵ زندان رجایی‌شهر جهت اجرای حکم اعدام همه ما را در شوک، نگرانی و اندوه فراوان فرو برده است.

از همه زنان و مردان آزاده، مسلمان و غیر مسلمان، حامیان حقوق بشر و هر انسان طالب سعادت و سربلندی ایران عاجزانه تقاضا می‌کنیم برای ممانعت از اجرای حکم اعدام غلام‌رضا خسروی هر تلاشی می‌توانند به عمل آورند.

این هفده تن عبارتند از : جعفر (شاهین) اقدامی، بهمن احمدی‌امویی، مسعود باستانی، کیوان صمیمی،‌ مهدی محمودیان، سعید مدنی، مهدی معتمدی‌مهر، مصطفی‌نیلی، سیر محمد سیف‌زاده، عفیف نعیمی، وحید تبزفهم، بهروز عزیزی توکلی، جمال‌الدین خانجانی،  سعید رضایی،  عبدالفتاح سلطانی،  مهدی خدایی و سیامک قادری.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.