دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - Monday 19 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعلام اعتصاب غذا در سلول‌های انفرادی زندان اوین

با بازگرداندن ده زندانی از سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ به بند ۳۵۰ اوین، مشخص شده که همه زندانیان در سلول انفرادی در اعتصاب غذا بوده‌اند و همچنین جزئیات جدیدی از موارد آزار جسمی و روحی این زندانیان نیز فاش شده است. / نامه ۷۴ زندانی به دادستان تهران و تایید ضرب‌وشتم زندانیان سیاسی.

iran-emrooz.net | Sat, 19.04.2014, 15:59

با بازگرداندن ده زندانی از سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ به بند ۳۵۰ اوین، مشخص شده که همه زندانیان در سلول انفرادی در اعتصاب غذا بوده‌اند و همچنین جزئیات جدیدی از موارد آزار جسمی و روحی این زندانیان نیز فاش شده است.

به گزارش خبرنگار کلمه، همزمان با مصاحبه جدید رئیس سازمان زندان ها و تکذیب چندباره وقوع هرگونه درگیری در بند ۳۵۰ اوین، زندانبانان ۱۰ نفر از زندانیانی را که در پی حمله روز ۲۸ فروردین به سلول انفرادی منتقل کرده بودند، به بند ۳۵۰ بازگرداندند.

با بازگشت این تعداد، اکنون مشخص شده که همه زندانیان منتقل شده به انفرادی‌های بند ۲۴۰ در اعتصاب غذا بوده اند و زندانیانی که هنوز در سلول های انفرادی هستند و بازگردانده نشده‌اند، همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند و خواستار توقف قانون شکنی‌ها و بازگشت به بند عمومی هستند.

نگرانی از وضعیت زندانیان محبوس در انفرادی

این موضوع با توجه به اطلاعاتی که در خصوص میزان جراحات وارد شده به این زندانیان در جریان حمله روز پنجشنبه وجود دارد، به شدت نگران کننده است.

گزارش ها حاکی است حداقل ۱۰ نفر از زندانیان منتقل شده به انفرادی دچار شکستگی سر، دست و پا شده اند و اوضاع جسمی آنها وخیم است. مهرداد آهن خواه، غلامرضا خسروی، ابوالقاسم فولادوند و سمکو خلقتی از جمله زندانیانی هستند که دچار شکستگی سر و دست شده اند.

این در حالی است که هرگونه ارتباطی میان زندانیان منتقل شده به سلول انفرادی ناممکن است و زندانبانان به شکل غیرمتعارفی پنجره سلول های انفرادی آنها را بسته اند. از این رو ابعاد جراحات وارد شده به زندانیان حاضر در انفرادی هنوز نامشخص است.

ده نفر به بند عمومی بازگشتند

عبدالفتاح سلطانی، مصطفی عبدی، مصطفی ریسمان باف، سهیل عربی، آرش همپای، علی عسگری، داور حسینی، اسدالله هادی، اسدالله اسدی و امیر دوربین ۱۰ زندانی هستند که از سلول های انفرادی به بند ۳۵۰ زندان اوین بازگردانده شدند. این زندانیان جز افرادی بوده اند که نسبت به بقیه کمتر آسیب دیده و مجروح شده اند.

بر اساس این گزارش، پس از انتقال دسته جمعی ۳۲ زندانی از بند ۳۵۰ به بند ۲۴۰ که با عبور آنها از میان تونل باتوم و ضرب و شتم شدید همراه بوده، ماموران مستقر در بند ۲۴۰ نیز قبل از فرستادن این زندانیان به سلول انفرادی، آنها را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و مکررا به این زندانیان توهین و فحاشی کرده اند.

لخت کردن زندانیان، تراشیدن موی سر، زدن دستبند و کشیدن بر روی زمین، مشت و لگد، فحاشی و تحقیر، گرفتن پتو و لباس زیر و چشم بند از جمله آزارهایی بوده که توسط ماموران امنیتی پس از انتقال این زندانیان به انفرادی صورت گرفته است.

اکنون همچنین مشخص شده که جواد مومنی معاون اجرایی زندان اوین از جمله مسئولانی بوده که نه تنها شاهد حمله به بند ۳۵۰ بوده، بلکه پس از انتقال زندانیان به انفرادی ضمن توهین و فحاشی، شخصا دستور برخورد سختگیرانه با آنها را داده و به زندانبانان گفته است که تا می توانند زندانیان منتقل شده به انفرادی را در بند ۲۴۰ آزار دهند.

همچنین با وجود اینکه طبق آیین نامه سازمان زندان ها صدور حکم انتقال به انفرادی تنها از سوی شورای زندان و به صورت مدت دار ممکن است، چنین حکمی تا روز شنبه صادر نشده و زندانیان به شکل غیرقانونی با حکم “تا اطلاع ثانوی” در انفرادی هستند.


نامه ۷۴ زندانی به دادستان و تایید ضرب‌وشتم زندانیان سیاسی

۷۴ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در شهادت نامه‌ای خطاب به دادستان تهران که به امضای اکثر قریب به اتفاق زندانیان حاضر در بند ۳۵۰ رسیده، به شرح آنچه روز پنج‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ در این بند گذشت و رفتار بی‌سابقه‌ی ماموران امنیتی پرداختند.

متن این شهادت نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ حدود ساعت ۹٫۳۰ صبح عده ای از نیروهای لباس شخصی به همراه ماموران و مسئولان انتظامی و حفاظتی زندان به عنوان انجام بازرسی به اندرزگاه ۳ (بند ۳۵۰) زندان اوین وارد شدند. افراد لباس شخصی که احتمالا از ماموران دستگاههای امنیتی بوده اند، به اتاق های بند وارد شده، پس از بازرسی بدنی، زندانیان را به قسمت هواخوری فرستاده و درب ساختمان را به روی آنها بستند.

در حین بازرسی، زندانیان داخل هواخوری متوجه شدند آن دسته از همبندیانی که هنوز در اتاق ها حضور دارند مورد ضرب و جرح شدید ماموران امنیتی لباس شخصی و همچنین گارد حفاظتی زندان قرار گرفتند. متاسفانه علیرغم اعتراض زندانیان، نه تنها این اقدام غیرقانونی متوقف نگردید، بلکه زندانیان معترض نیز به صورت غیرمنتظره با حمله ناگهانی و شدید ماموران امنیتی با باتوم و میله آهنی و مشت و لگد روبرو شدند.

در این میان مسئولان زندان از جمله مقام های حفاظتی و انتظامی نیز نه تنها مانع ضرب و جرح و فحاشی و هتک حرمت نسبت به زندانیان و تخریب اموال آنان نشدند، بلکه مامورین تحت امر خود از جمله لباس شخصی ها و نیروهای حفاظت زندان را ترغیب به برخورد فیزیکی با زندانیان می کردند.

در این حادثه غم انگیز و غیرانسانی تعداد ۱۳ نفر از زندانیان حاضر در اتاق ها که در مقابل چشم دیگران مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند با چشم بند و دستبند در حالی که خونریزی شدید برخی از آنها مشهود بود به مکان نامعلومی منتقل شدند مابقی مضروبان و مجروحان از جمله بیماران و سالخوردگان نیز در هواخوری بند محبوس و مقامات مسئول از تنظیم گزارش و صورت جلسه در مورد تعداد مصدومان و میزان تخریب اموال، امتناع نمودند که جهت ثبت میزان و شدت و صدمات جسمانی این افراد، اسامی مصدومان پس از معاینه تخصصی توسط دو نفر از پزشکان زندانی حاضر در بند به پیوست اعلام و گواهی می گردد.

دادستان محترم تهران!

نظر به اینکه:

اولا- بازرسی از اماکن، لوازم و اشیاء محکومان، تحت نظارت رئیس زندان با رعایت تمامی موازین قانونی و مقررات شرعی و اخلاق اسلامی بر اساس ماده ۸۲ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها صرفا برای حفظ آرامش و امنیت داخل زندان پیش بینی و قابلیت اجرا دارد.

ثانیا- جلوگیری از حرکات یا اعمال سوء ماموران و نظارت تعلیم و رعایت موارد انضباطی و مراقبت در نحوه رفتار ماموران با محکومان و متهمان بر عهده مسئولان زندان است (مواد ۲۴ و ۳۰ آیین نامه اجرائی).

ثالثا- معاینه و معالجه مصدومان تهیه گزارش از میزان خسارات و صدمات ناشی از بازرسی، اخذ شکایات و اعلامات زندانیان، اعزام مجروحان به پزشکی قانونی و ثبت ادله و مستندات ارتکاب هرگونه تخلف و جرم از طرف ماموران به عهده مسئولان زندان بوده و تخلف از این امر مستوجب مجازات می باشد (ماده ۱۱۸ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها، ماده ۵۷۴ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۸ قانون آیین دادرسی کیفری).

رابعا- ورود نیروهای اطلاعاتی به داخل بند، تحت هر عنوان از جمله بازرسی، بازدید، بازجویی و … همچنین دستور و مباشرت به ضرب و شتم زندانیان و توهین و تهدید به استناد تبصره ۲ ماده ۱۶۲ آیین نامه اجرائی سازمان زندان ها و مواد ۱ و ۱۰ قانون تأسیس وزارت اطلاعات خلاف قوانین مدون و موجب مجازات است.

خامسا- اعمال مهاجمان که شامل ضرب و جرح، تخریب و اتلاف اموال شخصی و عمومی، توهین، تهدید، استعمال الفاظ رکیک و فحاشی، هتک حیثیت و حرمت اشخاص و … علاوه بر مجازات بر اساس قانون مجازات اسلامی تخلف اداری و انتظامی محسوب می گردد.

سادسا- نظر به اینکه ریاست و نظارت بر ضابطان دادگستری از جمله روسا و معاونان زندان، وظیفه قانونی دادستان می باشد (بند ب ماده ۳ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب) و کشف جرم و تعقیب متهم، رسیدگی به گزارش وقوع جرم و اقامه دعوی از جنبه حق الهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی در هر حوزه قضایی بر عهده دادستان است؛ با اعلام و اخبار تخلفات و جرایم صورت گرفته ضمن تقاضای رسیدگی و ثبت آثار و دلایل اثباتی جرم، ارجاع موضوع به پزشکی قانونی و نهایتا مجازات تمامی مسببین این اقدام خلاف قانون، شرع و اخلاق؛ میزان صدمات و جراحات وارده بر زندانیان مذکور را تأیید و گواهی نموده حاضریم در محاکم قضایی ادای شهادت نمائیم.

۱- کامیار ثابت صنعت: شوک شدید عصبی- احساس فشردگی و درد در قفسه سینه به همراه علائم قلبی که به دنبال استفاده از داروی زیر زبانی، علائم تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرد.
۲- امید بهروزی: بریدگی عمیق با شئ برنده در سطح قدامی مچ دست راست که با خونریزی شدید همراه بود و با اقدام مناسب بلافاصله هموستاز برقرار گردید و به همان صورت به بهداری اعزام شد. در معاینه اول احتمال وجود جسم خارجی در محل زخم وجود داشت.
۳- اکبر امینی ارمکی: پارگی نسبتا عمیق پوست سر در ناحیه بالای گوش راست، که نسبت به برقراری هموستاز اقدام شد. خونمردگی و تورم در قسمت خلفی سر، که در ادامه با سرگیجه و تهوع و تاری دید همراه گردید.
۴- اسماعیل برزگری: تورم و تندرنس شدید در بخش پائینی سمت چپ قفسه سینه که با علائم شکستی دنده مطابقت داشت.
۵- علیرضا رجایی: کوفتگی در ناحیه قدام ساعد دست راست، کبودی و کوفتگی نواری شکل در ناحیه پشت (کتف چپ و کتف راست).
۶- امین چالاکی: کوفتگی به همراه خراشیدگی و خون مردگی جزئی در ناحیه خلفی آرنج چپ.
۷- مسعود عرب چوبدار: کوفتگی ناحیه کتف راست و بالای بازوی راست به همراه تورم جزئی و محدودیت حرکت در مفصل کتف راست.
۸- فرشید فتحی: کوفتگی و تورم در انگشت شست پای چپ و محدودیت حرکت در مفاصل این ناحیه.
۹- سید حسین رونقی ملکی: کوفتگی و تورم جزئی پوست سر در ناحیه خلفی سر، بریدگی های کوچک و کم عمق در انگشتان و پشت دست چپ و کف دست راست.
۱۰- مجید محمدی معین: قرمزی ملتهمه چشم چپ و کوفتگی به همراه کبودی مختصر اطراف چشم چپ.
۱۱- اصغر قطان: کوفتگی به همراه تورم خفیف در پشت پای چپ و راست.
۱۲- عماد بهاور: کوفتگی های متعدد در سراسر بدن، کبودی های نواری شکل در ناحیه پشت و کتف ها، خراشیدگی های خفیف و کوفتگی در ناحیه مچ هر دو دست.
۱۳- پیمان کاسن نژاد: کوفتگی و تورم در ناحیه قدام ساعد چپ و بریدگی جزئی در قدام ساق راست.

اسامی امضا کنندگان این شهادت نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته است:

۱- محمدمهدی احمدی
۲- حسن اسدی زیدآبادی
۳- امیر اسلامی
۴- ناصر اصفهانی
۵- وحید اصغری
۶- داریوش الیاسی
۷- عباس امیدی
۸- اکبر امینی ارمکی
۹- کامران ایازی
۱۰- علی ایرانی
۱۱- حمید بابایی
۱۲- سیدمحمود باقری
۱۳- کاظم برجسته
۱۴- عماد بهاور
۱۵- قربان بهزادیان نژاد
۱۶- سیدعلیرضا بهشتی شیرازی
۱۷- مسعود پدرام
۱۸- کامیار ثابتی صنعت
۱۹- نادر جانی
۲۰- امین چالاکی
۲۱- غلامرضا حسینی
۲۲- رسول حیدرزاده
۲۳- مرتضی خزانه داری
۲۴- مرتضی خسروی
۲۵- شاهین دادخواه
۲۶- احمد دانش پور مقدم
۲۷- محسن دانش پور مقدم
۲۸- صفا دارنه
۲۹- حمید درخشنده
۳۰- امیر درستی
۳۱- ایرج درفشی
۳۲- مهدی دولتی درآباد
۳۳- علی ذاکری
۳۴- محمد صداق ربانی املشی
۳۵- علیرضا رجایی
۳۶- علیرضا رجبیان فرد
۳۷- مرتضی رحیم طایفه
۳۸- علی رضایی
۳۹- سید حسین رونقی ملکی
۴۰- مهدی ری شهری
۴۱- امید زارعی نژاد
۴۲- مهدی ساجدی فر
۴۳- سالار ستوده
۴۴- علی سلان پور
۴۵- رضا سمیعی منفرد
۴۶- علیرضا سیدیان
۴۷- رضا شهابی
۴۸- امید شاهمرادی
۴۹- آروین صداقت کیش
۵۰- رسول عبدالهی
۵۱- بهزاد عباسی
۵۲- مسعود عرب چوبدار
۵۳- فرشید فتحی
۵۴- ابراهیم فیروزی
۵۵- سیامک قادری
۵۶- محسن قشقایی زاده
۵۷- محمد قویدل
۵۸- پیمان کاسن نژاد
۵۹- رمضانعلی کاظم زاده
۶۰- حمید کرواسی
۶۱- امید کوکبی
۶۲- جعفر گنجی
۶۳- حسین لاوی
۶۴- منوچهر محمدعلی
۶۵- مجید محمدی معین
۶۶- آرش مقدم
۶۷- حمیدرضا مهاجرانی
۶۸- بهزاد میرزایی
۶۹- محسن میردامادی
۷۰- احمد نظر
۷۱- نصور نقی پور
۷۲- محمد حسین نعیمی پور
۷۳- سید احمد هاشمی
۷۴- محمد حسن یوسف پور سیفی


تابش: کمیته تحقیق تشکیل می‌دهیم

محمدرضا تابش نماینده اصلاح طلب مجلس می گوید:«اگر خبر اتفاق هایی که برخی رسانه های می گویند روز پنجشنبه در بند ۳۵۰ اوین برای برخی زندانیان سیاسی رخ داده درست باشد،سازمان امور زندان‌های کشور باید در مورد این اتقاق پاسخگو باشد تا جزییات این حادثه برای افکار عمومی روشن شود. »

او به تدبیر می گوید:« من پنجشنبه شب گذشته شنیدم شایعه شده در بند ۳۵۰ زندان اوین برخی نیروهای امنیتی با تعدادی از زندانیان سیاسی برخورد کردند بعد هم شایعه شد تعدادی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ به بیمارستان و برخی نیز به انفرادی منتقل شدند.»

محمدرضا تابش در این باره به تدبیر می‌گوید:« در هر صورت در این اتفاق بعضی از نهادها و ارگان ها در معرض اتهام هستند و باید برای رفع ابهام و اتهام زدایی تلاش کنند .اگر انگشت پاسخگویی به سمت فردی،نهادی یا سازمانی قرار دارد باید این اتهام برطرف شود. حتی ممکن است یک یا دو نفر خودسر دست به این اقدام زده باشند اما در هر صورت اگر تخلفی صورت گرفته سازمان زندان ها بپذیرد و برای افکار عمومی موضوع را روشن کند.»

تابش در مورد تایید یا تکذیب این خبر به تدبیر می‌گوید:«ما هم این خبر را از رسانه ها شنیده ایم اما سازمان زندان های کشور که مسوول امنیت زندانیان است باید در مورد این موضوع توضیح دهد تا همه چیز برای افکار عمومی روشن شود.»

نماینده اصلاح طلب مجلس در پاسخ به این سوال که با توجه به بازتاب بین المللی این خبر واکنش مجلس به این اتفاق چگونه است به تدبیر می‌گوید:« بهترین راه حل برای بررسی این موضوع این است که اجازه بدهند خانواده های زندانیان با آن ها ملاقات کنند.»

تابش می گوید:« قرار است هیاتی از مجلس ماجرای اتفاق های بند ۳۵۰ اوبن را بررسی کند.قطعا نمایندگان مجلس باید نسبت به این موضوع حساس باشند.شک نکنید هستند نمایندگانی که موضوع را پی گیری کنند.»

او اضافه می‌کند:«سازمان زندان های کشور باید تلاش کند تا در باره این موضوع رفع ابهام کند. ما هم در مجلس برای بررسی این موضوع و کمک به طرفین این قضیه اعلام امادگی کردیم.»

تابش پیگیری مجلس را منوط به همکاری قوه قضاییه می‌داند و می‌گوید:« بررسی مجلس از سازمان زندان های کشور باید با موافقت قوه قضاییه انجام گیردو علاوه بر آن پیگیری ما در مجلس هم منوط به همکاری و همراهی قوه قضاییه است . البته من فکر می کنم کار با تعامل مجلس و سازمان زندان ها حل خواهد شد و ما می توانیم از طریق مجلس موضوع اخیر در بند ۳۵۰ اوین را پیگیری کنیم.»

این نماینده مجلس به تدبیر می‌گوید:« اگر این خبر تایید شود قطعا رفتار درستی نبوده است. اما ما باید پیگیری بیشتری انجام دهیم تا مشخص شود دقیقا چه اتفاقی افتاده است.ما باید از تمام فعل و انفعالاتی که در زندان اتفاق افتاده مطلع شویم و بعد قضاوت کنیم. اما اگر این خبرهایی که در رسانه ها شنیده ایم درست باشد نشان دهنده این است که واقعه ناگواری رخ داده است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.